Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
1 den 8´e kadar. Toplam 8 Sayfa bulundu
    Enduroist Üye Efe Albağlar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Efe Albağlar
    Marka
    Bmw

Standart Yeni endurocuya ekipman yardımı:)

Değerli abilerim kardeşlerim..

Aranıza yeni katıldım, 1-2 ay içinde alacağım yeni endurom için ekipman desteği rica edicektim (NC700X ya da 2008+ F650GS).. İzmir'de yaşıyorum boyum 1.73 kilom 80

KASK: Bu güne kadar çene açılır kask ile pek ilgilenmesem de, endurocuların sık kullandığını forumlarda takip ettim.. Shoei Neotec - AGV Numo (fiyat/kazanç çok iyi) - Shark evoline 3 seçenekler arasında, + ve - leri nelerdir

KAPALI KASK: Kapalı kas olacaksa da Shoei XR-1100 veya GT-Air arasında kaldım.. Arasındaki farkı bilen?

Mont: İzmir malum sıcak memleket, her ne kadar sürekli uzun yol kullanıcaksam da, 4 mevsim montları yalan diyenler çoğunlukta.. Revi't Energy mont fiyatı ve marka değeri ile ilgimi çekti, kullanıp memnun olan? ya da o fiyat skalasında alternatif sunabilecek?

Ya da illaki Kışlık - yazlık farklı olsun diyorsanız, bu konuda da test edilmiş onaylanmış seçenekler nelerdir?

Cevaplarıız için şimdiden teşekkürler

Enduroist Üye AHMET OZKAY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    AHMET OZKAY
    Motosiklet
    R 1200 GS
    Marka
    Bmw

nacizane fikrim,motorsikleti almadan ekipmanlar için güzel bir rakam ayir...kiş için içliği olan, goretex kumasdan yapilmiş ,korumaları sünger olmayan bir mont ve pantalon,ve eldiven, korumalari sağlam bir bot...yaz için fileli mont ve kevlar kapli kot pantalon,hava delikleri korumalari olan eldiven ve yazlik bot...kask konusanda xr-1100 kullanıyorum gayette memnunum

Ordinaryus Enduroist Can Ekin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Can Ekin
    Motosiklet
    '15 PCX 125
    Marka
    Honda

Daima kapalı kask tavsiye ederim. Ancak caberg inde sharp tan 5 yıldızlı Flip-up kaskı var diye hatırlıyorum oda iyi fiyatlı.
    Gt-air daha Turing tipi sanırım öyle ki,güneş vizörü var.
    Ben güneş vizörlü kask kullanıyorum(Nolan n85) açıkcası seneye kaskı yenileyeceğim ama sadece güneş vizörlü kask lar var aklımda büyük rahatlık.

Korumalı ve uzun tip te yani çizme şeklinde motosiklet çizmesi şart.örn. yds diablo gtx 11.0
    Bence yazlık başka çizmeye ihtiyacın olmaz, yazlık ların çoğunda ya koruma azalıyor yada çok hava geçirdikleri gibi suda geçirirler.
    Gore tex çizmeyi yaz kış gidebilirsin.

Ben 3 mevsim yerli, torch Pro tulum giyiyorum (izmir de yapılıyor), yazın da alt üst yazlık motor kıyafeti.
    Tulumun giyme çıkarma rahatlığından dolap tercih ettim.

Enduroist Üye İsmail Elmas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    İsmail Elmas
    Motosiklet
    R1200GS
    Marka
    Bmw

Shoei GT-Air gerçekten çok kullanışlı, rahat bir kask. Güneş vizörünün kaliteli olması (kaliteli bir güneş gözlüğü takıyormuşçasına) en büyük artısı. Yazın kesinlikle çok ama çok rahatlığını göreceksinizdir özellikle İzmir gibi bir yerde.

İzmirden bir arkadaşım mevsimlik kıyafetler almıştı ve içine ne giydi ise de kışın kışlık monta ihtiyaç duydu. Bu nedenle montunuzu iyi seçin derim. İzmir'de iyi markaların daha pahalıya satıldığını söylemişti. İstanbula uçakla gelip kıyafetlerini buradan almıştı.

Çene açılır kask ne olursa olsun tercihim değildir. Evet yakıt istasyonunda market vb yerlerde avantajlı ancak kaskın çenesini açtığınızda düşüpte çenenizi kırmayacağınızın garantisi yok. Bu nedenle full face tercih ederim.

Motor deneyiminizi bilmiyorum ancak enduro yapacağım illa diyorsanız ve biraz daha olsa yenilik var ise F650GS derim. En azından denge ve frenlemesine güveniyorum. Bu konu tartışmalı gerçi

Ancak seçiö gerçekten çok zor... KOlay gelsin diyorum

Pantolon olarak riderdenim kullanıyorum ve kesinlikle yaz için çok rahat bir seçim. İzmirde üretildiğinden bir uğrayın derim..

Enduroist Katılımcı Üye sinan karagöz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    sinan karagöz
    Motosiklet
    Transalp XL700
    Marka
    Honda

İzmir de yaşıyor olsam "ki çok isterim kısmet bakalım" sadece yazlık mont düşünürüm. Soğuk aylarda, termal içlik, üzerine gömlek yada kazak, üzerine decathlon (http://www.decathlon.com.tr/SL-500-S...ti,PR-183.html) (Can' ın önerisi ben kullanıyorum. Faydalı bir giyecek) ' dan yelkenci ceketi, üzerine CE onaylı ve tam korumalı yazlık mont, yağmurlu havalar için de alt üst yağmurluk takım. İzmir den yukarılara da çıkarım dersen mutlaka içlikleri ayrılabilen kışlık mont (goretex olabilir) ve ayrıca yazlık mont gerekir. Pantolon için de aynı şeyler geçerli. Ama mutlaka CE onaylı tam korumalı olmalı.

KASK için sharp (http://sharp.direct.gov.uk/home) sitesinden testlere bakmanda fayda var. Mümkünse 5 yıldızlı, değilse en azından 4 yıldızlı olsa iyi olur. Benim bildiğim bu tarz testler yapan tek kuruluş. Bazı motosiklet malzemesi satan yerler sharp için "schubert e bile 3 yıldız vermiş" diye aşağıladıkları oluyor ama hangisine güveneyim dersen bence sharp a güvenmekte fayda var. Bence de güneş vizörlü (SV) olması iyidir. Çok işe yarıyor.

BOT mutlaka olmalı. Goretex lerden birini alırsan iyi olur diye düşünüyorum. (YDS uygun fiyat)

ELDİVEN de bence goretex ve korumalı olmalı.

Sonuç olarak bu malzemelerin her birini 300 TL ye de alabilirsin 3.000 TL ye de Bütçeye göre. Kolay gelsin.
    Konu sinan karagöz tarafından (23-02-2014 Saat 16:27 ) değiştirilmiştir.

Enduroist Üye cenkkara - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    cenk kara
    Motosiklet
    Nc700X
    Marka
    Honda

Saydıklarınız içerisinde sadece revit energy montu kullanıyorum kışın 4-5 derecelerde kullandım üşütmüyo termal içliğimde vardı tabi ama yazın kullanamazsınız büyük ihtimalle Alanyada kullanılmıyo çünkü yaz içinde bering aero kullanıyorum kask için xlite x702 tercihinize ekleyebilirsiniz
    Cenk Kara --Alanya
    NC700X

Enduroist Üye Osman Sevil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Osman Sevil
    Motosiklet
    R 1200 GS
    Marka
    Bmw

Kask: İkisini de kullandım. GT Air çok daha kullanışlı ama rüzgar sesi XR'da daha az. GT görüş açısı mükemmel. Havalandırma mükemmel.

Mutlaka uygun bot, çok önemli. Eldiven olmazsa olmaz. Kevlar katkIlı CE korumalı bir kot pantolon aldım yerli. İzmir'de yaz kış giyersin. Çok soğukta içlik giyersin. Motor dükkanlarına bayılma içlik için. NIKE OUTLET dükkanlarında hem ince hem kalın Combat-pro dedikleri içlikler çok daha ucuz. Aynı malzeme. Futbolcu çorapları da bot içine giymek için çok iyi. Aynı çorabı motor dükkanlarında beş katına alırsın. Halbuki uzun konçlu, yastıklı futbol çorapları aynı işi görür.

Mont, pantalon bir tek korumalarla değil kumaşıyla da korur. Cordura olmalı. İzmir'de çok iyi tulum diken bi arkadaş vardı. Ben onu tanımadığım için 8 katı paraya Amerika'dan getirttim. Sonra gördüm. Pişman oldum. En kullanışlı kıyafetim o. Yaz, kış. Normal kıyafetin, takım elbisenin bile üstüne giyp çıkılabiliyor. Bu forumda bile adresi var sanırım. Tulum diye arayabilirsin.

Kazasız sürüşler...

Enduroist Üye Osman Sevil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Osman Sevil
    Motosiklet
    R 1200 GS
    Marka
    Bmw

Arkadaşın biri yazmış zaten. TORCH TULUM :-)