Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 1 Toplam 4 Sayfadan 1234 SonuncuSonuncu
1 den 10´e kadar. Toplam 32 Sayfa bulundu

Hybrid View

Enduroist Katılımcı Üye İsmail Çiçek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ismail çiçek
    Motosiklet
    Dominar 400
    Marka
    Diger

Standart Motosikletli, bu ülkede terörist demektir. Yasa, kural, ahlak ve vicdan taşımayan..

Motosiklet terörüne kim "Dur" diyecek?
    Bu yazıyı yazmaya günlerdir kararlıydım.. Ama "Şu seçim işleri bitsin, bu kenti yönetenlerin gözleri, seçimden başka şeyleri de görmeye başlasın da, yazımızı o zaman belki bir okuyan çıkar" diye beklettim. Kafamdaki başlıkta "Sokakta ölürsem katilim İstanbul Emniyet Müdürüdür" olacaktı..
    Bu ülkede trafik kazalarında ölenlerin (Ki sayıları her yıl bir Anadolu kasabası kadardır ve böyle bir rezillik dünyanın başka hiçbir uygar ülkesinde yoktur) beşte biri yayalarmış.. Niyesini her gün görüyorum. Hemen her öğlen, gazetenin önündeki yaya geçidine geliyorum. Işığın yayalara yeşil yanmasını bekliyorum. Sonra yaya geçidine iniyorum ve o anda üzerime gelen bir motosikletten kurtulmak için, 20 yaşındaki gençlerin hamlesini yapıyorum, bu defa da karşıdan gelen motosikletin üzerine düşüyorum. Hadi bir olimpik atlama daha.. Bir gün yapamayacağım ve..
    Düşünebiliyor musunuz?. Motosiklet, yaya geçidinde yolun yayalara açılmasını bekliyor ve iki yanlı yaya geçidinin içine, kalabalık insan selinin arasına sürüyor ki, bir aşağı kavşaktan dolaşmak zorunda kalmasın, kestirmeden gitsin..
    Bu yaptıkları en korkunç şey.. Ötesine alıştık. Bu ülkede motosikletler trafik yasasına tabi değillerdir. Trafik polislerinin, ekip arabalarının önünde ters yoldan giderler, emniyet şeridinden sürerler.. Oto yollarda o hızlı trafiğin içinde slalomlar yaparak, şeridinde giden arabaları şaşırtırlar. Sürücü biraz acemi, heyecanlı ise, olacak kazayı düşünün.. "Otobanda direksiyon hâkimiyetini kaybetti. Üç ölü" haberlerinin ardında, o sürücüyü bordürlere çarptıran ve sonra kaybolup giden bir motosiklet olduğunu düşünürüm hep..
    Motosikletli, bu ülkede terörist demektir. Yasa, kural, ahlak ve vicdan taşımayan..
    Motosikletini canı gibi sevenler ve insan gibi kullananlar bu sözlerimden alınmasınlar.. Onlar kimleri kast ettiğimi biliyorlar. Ama bu ülkede motosikletliye saygı istiyorlarsa, ilk bayrağı bu insanlık dışı yaratıklara karşı onlar çekmeliler..
    Bu ülkede taksicilerin, minibüsçülerin adını çıkaran yaratıkların oranı yüzde onu geçmez. Ama meslek saygınlığını bitirmeye yeterler. Çünkü kendi dernekleri dahil kimse uğraşmaz onlarla..
    Motosikletler de öyle..
    İstanbul'da kurye motorlarının başlattığı rezilliğe normal motosikletliler de uymaya başladı. Adam haklı.. "O yapıyor, kimse karışmıyor, kimsenin umurunda değil. Ben hıyar mıyım, ben de yaparım.."
    Yapıyor da..
    Yani ben vatandaş Hıncal, artık kaldırımda yürürken, ya da yaya geçidinde bana yeşil yanarken bile güvende değilim.. Çünkü işine geldiği zaman kendini yaya kabul eden hayvan, kaldırımdan gidip, benim yeşilimde yola iniyor ve durmadan üzerime sürüyor..
    Yayanın yolunda motosiklet gitmesi serbest bu ülkede, iyi mi?.
    Yazdım.. 40 defa yazdım.. İstanbul Emniyet Müdürü'ne "Sabah'ın önünde İstanbul kentinin en yoğun kavşağı var. Şimdi, zaten belalı yere bir kasaba yoğunluğunda Zorlu'yu oturttular. Onun yolu da bu kavşak.. Şuraya bir ekip koyun" diye 40 defa yazdım. İnatla koymuyorlar..
    Onu yazacaktım işte "Trafikte ölürsem sorumlusu İstanbul Emniyet Müdürüdür" diye..
    Egeli Sabah'ta Can Aksın'ın (Selam Can.. Özledik yahu..) yazısını okudum dün öğleden sonra.. Başlığı "Motosikletlere aman dikkat!."
    "Önceki gün ben de böyle bir kazadan kıl payı kurtuldum" diye ölümlü bir motosiklet kazasını ve kendi başına geleni yazmış.
    "Motosiklet kazalarında yaralanma oranı yüzde 80, arabalarda yüzde 20.. Ölümler motor kazalarında 16 misli" diyor.
    Amma velakin, Ege bölgesinde de durum İstanbul'un tıpa tıp ayni..
    "Hiç kimse polisleri takmıyor" diyor, Can..
    Yani ülkemin her yanında, polisler (Artık sadece trafik değil, her türlü polisin trafik ihlallerine müdahale yetkisi ve tabii sorumluluğu var) motosikletleri, trafik yasa ve yönetmeliklerinin dışında tutuyorlar. Motosikletli polisin gözünün önünde terör estiriyor, kaşını kaldırmıyor polis..
    Motosikletli, her ama her istediği şeyi keyfince ve bin tane polisin önünde yapabilir..
    Yeter ki, Gezi Parkı'na girmesin!..
    Konu İsmail Çiçek tarafından (17-04-2014 Saat 13:20 ) değiştirilmiştir.
    İsmail Çiçek
    A rh +
    0532 640 38 45
    Beylikdüzü / istanbul

Hayat; Aldığım nefesten ibaret değil, Hayat; Nefesinizin kesildiği anların toplamıdır.

2. İsmail Çiçek, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Ozan AŞIK (18-04-2014)

Isim
    ismail çiçek
    Motosiklet
    Dominar 400
    Marka
    Diger

Hıncal Uluç Çoşmuş

Bir motorsikletli üzerine gelmiş diye. Peki motorsikletlilerin üzerine gelen araçlara ne yapalım trafikten menmi edelim?

Şimdi yandık bu yazıyo okuyan Emniyet müdürleri tedbir alır 3 km bir durdururlar.
    İsmail Çiçek
    A rh +
    0532 640 38 45
    Beylikdüzü / istanbul

Hayat; Aldığım nefesten ibaret değil, Hayat; Nefesinizin kesildiği anların toplamıdır.

Enduroist Üye Yavuz GENCOGLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Yavuz Gençoğlu
    Motosiklet
    R 1200 ADV LC
    Marka
    Bmw

Evet bir motorsikletli üzerine gelmiş diye yazmışa benziyor.
    Haklıdır da yazmakta çünkü yazdıkları tamamen doğru ama yazmasının asıl nedeni böyle bir sıkıntının kendi başına geldiği içindir diye tahmin ediyorum yoksa kangren olmuş bu konulara bir an evvel çözüm bulunabilmesi için değil.,

Size bir gerçek hikaye anlatayım ;

30-35 yıl evvel çok ünlü bir köşe yazarımız ki bu arada kendisinin iki tane de ünlü olmuş yazar oğulları bulunmakta, devlet denizcilik işletmelerinin bir gemisinden bir haftalık turistik gezi için 3.üncü sınıf kamaraya bilet alır..Gemi kalkar kalkmaz ünlü yazarımız kaptana çıkar kendini tanıtır ve kaptandan kendisini için 1.inci sınıf bir kamara ayarlamasını ister..Kaptan haklı olarak reddeder çünkü fiyat farkı bulunmaktadır. Netice olarak ünlü yazarımız seyahat sonrası denizcilik işletmelerini topa tutan yazılarını yine ünlü bir gazetemizde yayınlamaya başlar..!!!

Isim
    ismail çiçek
    Motosiklet
    Dominar 400
    Marka
    Diger

Yavuz bu durumda hıncal uluç için oraya bir tüp geçit yaptırırsak tüm motorcular bu linçten kurtulurmuş olur. 3-4 ay öncede pizzacı motorcularla ilğili bir yazısı vardı. Hıncal Uluç bu işle uğraşacak gibi görünüyor.
    İsmail Çiçek
    A rh +
    0532 640 38 45
    Beylikdüzü / istanbul

Enduroist Üye Yavuz GENCOGLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Yavuz Gençoğlu
    Motosiklet
    R 1200 ADV LC
    Marka
    Bmw

Alıntı İsmail Çiçek Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yavuz bu durumda hıncal uluç için oraya bir tüp geçit yaptırırsak tüm motorcular bu linçten kurtulurmuş olur. 3-4 ay öncede pizzacı motorcularla ilğili bir yazısı vardı. Hıncal Uluç bu işle uğraşacak gibi görünüyor.
    Kesinlikle kişiye/kişilere dönük bir amaç taşımıyorum ama şunu ifade edebilirim eğer yukarıdaki yazıyı yazan yazar kazara motorsikleti sevip de bundan böyle motora bineceği tutarsa o zaman eminim ki motor kullananlar çok ÖZEL kişiler olacak geri kalan tüm motorlu taşıt kullanıcıları ile birlikte yayalar çok kötü insanlar olacaklar..
    Konu Yavuz GENCOGLU tarafından (17-04-2014 Saat 14:40 ) değiştirilmiştir. Sebep: YAZIM EKSİKLİĞİ

Ordinaryus Enduroist Can Ekin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Can Ekin
    Motosiklet
    '15 PCX 125
    Marka
    Honda

Yazdıkları hergün gördüğüm ve bu yüzden bir gün ters sokaktan giren bir jip e "terse giriyorsun, birde hala üzerime geliyorsun, nereye gideceksen git ama üstüme sürme " sözüm üzerine "siz hep tersten üstümüze sürüyorsunuz " cevabı almıştım.
    Sevmesem de yazıda bahsettiği motosiklet kullananlar istanbuldaki motosiklet sürücülerinin %60-70ini oluşturuyor ve çok doğru.

Yazının amacıyla ilgili konuşmuyorum sadece tespitler doğru.
    Trafik polisi aracı gidiyor. Yada sahilde çevirme var, paketçi motoruysa hiç çevirmiyorlar. Kaldırımda tam gaz giderler polisin yanından geçerler 1kişi sormaz ne yapıyorsun diye.

8. Can Ekin, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Ersan ÖZYURT (17-04-2014)

Enduroist Katılımcı Üye Oytun Uskan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Oytun USKAN
    Motosiklet
    F650 GS
    Marka
    Bmw

Alıntı Can Ekin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yazdıkları hergün gördüğüm ve bu yüzden bir gün ters sokaktan giren bir jip e "terse giriyorsun, birde hala üzerime geliyorsun, nereye gideceksen git ama üstüme sürme " sözüm üzerine "siz hep tersten üstümüze sürüyorsunuz " cevabı almıştım.
    Sevmesem de yazıda bahsettiği motosiklet kullananlar istanbuldaki motosiklet sürücülerinin %60-70ini oluşturuyor ve çok doğru.

Yazının amacıyla ilgili konuşmuyorum sadece tespitler doğru.
    Trafik polisi aracı gidiyor. Yada sahilde çevirme var, paketçi motoruysa hiç çevirmiyorlar. Kaldırımda tam gaz giderler polisin yanından geçerler 1kişi sormaz ne yapıyorsun diye.
    Can dediğin çok doğru..
    Paketçi arkadaşlar kesinlikle çevrilmiyor zaten o arkadaşlarda kasklarını ya takmıyor yada yarım yamalak ters takıyor hem kendi hemde çevresindeki insanların hayatyını risk'e atıyorlar..İlginç olan polis beni o kadar fazla çeviriyor ki hatta TEM oto yolunda 3 kez ard arda çevrildiğimi biliyorum rutin evrak kontrolü...Toplum olarak bilinçlenmemiz baya bir zaman alacak

Isim
    ismail çiçek
    Motosiklet
    Dominar 400
    Marka
    Diger

Standart HIncal Uluç önceki yazısında çözümüde bulmuş...

İstanbul'da motosiklet rezilliği..

Aylardır yazmaya elim gitmiyor.. Çünkü biliyorum ki, sorumlular, o köhne görünümlü, hatta leş motosikleti kullanan insanlar değil.. Onları bu insanlık dışı konumda kullanan başta pizzacılar, iş yerleri..
    Patronları bile değil.. Bordrolarına bakın. Adlarını göremezsiniz. Sigorta, tazminat hak getire..
    On para yevmiye ile çalışırlar, bahşişle geçinirler. İş güvenceleri sıfırdır. Verilen siparişi zamanında yetiştiremediler mi, anında kovulurlar, yerlerine sıra bekleyen yüzlerceden biri alınır..
    Firma reklam yapıyor.. "Siparişiniz şu kadar dakikada elinizde olmazsa, para alınmaz.."
    Kim yetiştirecek?.
    Bu zavallı..
    Bu İstanbul trafiğinde nasıl yetiştirecek?.
    O, onun sorunu.. Yetiştiremezse kovulur, yenisi işe başlar..
    Hadi şimdi bu zavallıyı yaz bakalım!..

Ercan Arıklı'nın Vatan Gazetesi, Büyükdere Caddesi'ndeydi.. Evi, Etiler istikametindeydi. Bu yüzden arabasına bindi mi, yüzelli metre aşağıdan U dönüşü yapmak zorundaydı.
    Trafik ışıklarıyla dolu bu dönüşte vakit kaybetmek istemeyen Ercan, arabasını karşıda bekletirdi. Vatan'ın önünde ışıklı yaya geçidi vardı zaten.. O geçitten geçer, üç adım yürür, 10 dakika falan kazanırdı.
    Ercan, o 10 dakika için öldü. Kırmızı ışıkta yaya geçidine dalan bir Belediye otobüsü şoförü üstelik, Ercan'ı ezdi, öldürdü. Cinayetti resmen.
    Bugün Ercan mezarda.. O katil dışarda, hatta direksiyonda..

Dün Ercan gibi ölüyordum aynen..
    Bizim gazete Balmumcu'da.. Ev Etiler'de.. Çıkınca, 150 metre aşağıdan U dönüşü yapmak lazım. Gene yığınla kavşak, yığınla trafik lambası.. 10 dakika falan sürüyor. Bu yüzden Ercan, ya da Muhamed karşıda bekliyorlar beni. Bizim binanın tam önünde ışıklı kavşak var. Burası Sabah ya.. Tonla da ekip ve polis..
    Kavşağa geldim. Biz yayalara yeşil yandı, yürümeye başladım ki, nerden geldiğini dahi görmediğim bir motor az daha üzerime çıkıyordu. Allahtan İstanbul'da yaşaya yaşaya, ışıklara güvenmemeyi öğrenmiştim.. Allahtan cin gibi etrafa bakıyordum.. Buna rağmen son anda gördüm. Dalgın olsam şimdi en talihli, yoğun bakımdaydım.
    Bu bir kurye motoru.. Karşıda bekliyor, bu yana geçecek.. Yasal geçişi, yukarda göbek var, göbekte de üç trafik lambası.. Üç kere yeşil bekleyecek, üstelik de, gidiş geliş 200 metre sürecek. Oysa yaya geçidinden yaya gibi geçerse, iş 20 metrede ve beş saniyede bitecek.. Hıyar mı herif.. Sürüyor yaya geçidine, yayaların içine..
    Pervasız.. Korkusuz..
    Orası polis kaynıyor, umurunda değil..
    Çünkü, İstanbul kurallarına göre motorlar, trafik yasalarına bağlı değiller. Onların bir tek yasası var. Vahşet yasası.. Siparişi kendilerine verilen emir süresince teslim etmek. Mümkün olduğu kadar hızlı geri dönüp, yeni sipariş, yani yeni bahşiş kapabilmek..
    Kuryeler tek yönlü yollarda ters istikamette gidebilirler. Kuryeler, otoyollarda bile ters yönde gidebilirler. Kuryeler, arabalar park etmesin diye insanlık dışı, uygarlık dışı yükseltilmiş kaldırımlarda vızır vızır gidebilirler..
    Kuryeler, mesela, Atiye Sokak gibi trafiğe kapatılmış yollarda "Burda emin ellerdeyim" diye salına salına yürüyen yaya kalabalığının arasına dalabilirler..
    Kuryeler işte böyle, yaya geçitlerinde yayaların üzerine sürebilirler..
    Motosikletli kurye için yasak yoktur..
    Bu suçların hepsini, hem de mesela Sabah gibi bir gazetenin önünde, yani, hemen hepsi İstanbul'un trafiği ile mücadele etmekle görevli, dördüncü güç mensuplarının fink attığı, orası Sabah gazetesi olduğu için trafik ve asayiş polislerinin 24 saat nöbet tuttuğu 50 metre içinde, o gazetecilerin ve o polislerin gözlerinin önünde, hiçbirini zerre takmadan, hiçbirini adam yerine koymadan işleyebileceklerini de bilirler..
    Sabah'ın önü böyle olursa, İstanbul'un gerisini varın düşünün.. Beni ne konuşturuyorsunuz?.

Peki çözüm?.
    İstanbul'da bir Trafik Müdürü olmadığı için çözüm yok..
    İstanbul'da bir Emniyet Müdürü olmadığı için çözüm yok..
    İstanbul'da bir Vali olmadığı için çözüm yok.
    Vali olsa bir genelge yayınlar..
    "Bu kuryeleri böyle vahşi bir yarışa mecbur eden iş yerleri asıl suçludur. Bundan böyle bir kurye trafik suçu işlediğinde, iş veren firma da cezalandırılacaktır" der. Bunu sağlamak için de savcılarla, Belediye ile, işbirliği yapar mesela..
    Bu firma zalimliği önlenmeden, kuryelerin trafik suçu işlemesi önlenemez çünkü. Adam ekmek parası için her şeyi göze alıyor, kaybedeceği bir şey yok ki..
    Vali olsa, "Asıl suçlu firmalardır" ilanını yaptıktan sonra, Emniyet Müdürüne de emir verir..
    "Bu motosiklet kuralsızlığı bitirilecek. Kural ihlal eden kurye motorları bağlanacak. Sürücülerin ehliyetine el konacak. Firmaları hakkında da derhal zabıt tutulup savcılığa baş vurulacak."
    Hadi bakalım, sürsün bu yollardaki cinayet şebekesi..
    Ama bunlar hep "Vali olsa.." diye başlayan ifadenin devamı..
    İstanbul'da Vali yok.. Taksim'e insan sokmamayı, valilik sanan biri var!..
    İsmail Çiçek
    A rh +
    0532 640 38 45
    Beylikdüzü / istanbul

Isim
    ismail çiçek
    Motosiklet
    Dominar 400
    Marka
    Diger

Aslında yukardaki yazı motorsikletin istanbul trafiğindeki artıları. Ben bu karalları uymayan bir arkadaşımı uyarmıştım aldığım cevap o zaman motora binme ve o riski almana gerek yok arabaya bin demişti. Tüm tarafik kurallarını uyarsan sanırım tek artısı park yeri konusunda sıkıntı çekmezsin. Tabi motoru bir yere bağlamassan geri geldiğinde bulmama ihtimalinde var.
    İsmail Çiçek
    A rh +
    0532 640 38 45
    Beylikdüzü / istanbul

Ordinaryus Enduroist Can Ekin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Can Ekin
    Motosiklet
    '15 PCX 125
    Marka
    Honda

Açıkcası başkalarının kuralsız hareketleri benimde öyle davranmamı asla meşru kılmaz.
    Elbette benimde kurallara uymadığım yerler var.
    Ama bu kurala uymamam ya benim hayatımı tehlikeye sokacağı için uymaktan çekinirim, yada asla ve asla başka kimsenin olmadığı, asla benim yüzümden kimsenin ne sürücü olarak nede yaya olarak yer değiştirmesine neden olmayacağım şekilde olabilir.
    Ne yaya geçidinden motorla geçerim, ne kaldırımdan sürerim. Ne de trafik sıkışık bana yol ver diye korna çalarım.kimse bana yol vermek zorunda değil, korna da aksine benim canıma, yoluma tecavüz söz konusuysa uyarmak için, kendimi belli etmek için kullanırım.
    Başka motorla aynı şeridi bile paylaşmam, paylaşana da söverim.

13. Can Ekin, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Ersan ÖZYURT (17-04-2014)

Sayfa 1 Toplam 4 Sayfadan 1234 SonuncuSonuncu