Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 79 Toplam 130 Sayfadan SeçilenSeçilen ... 296975767778798081828389129 ... SonuncuSonuncu
781 den 790´e kadar. Toplam 1300 Sayfa bulundu
    Enduroist Kıdemli Üye ahmet korkmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ahmet korkmaz
    Motosiklet
    R1200 GSA
    Marka
    Bmw

ben savunmamı vereyim de

Enduroist Kadim Üye ERDIM ELITEZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ERDIM ELITEZ
    Motosiklet
    AFRICA TWIN CRF1000L DCT
    Marka
    Honda

Alıntı ahmet gül Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Erdim abi aslinda gecerlidir ne kadar cift kavrama stabiliteye yardimci olsa da vites degisimi devir tork iliskisini etkileyeceginden yine de onerilmez. (Tork egrisi cikmadiki inceleyelim Profesyonel bir degerlendirme okumadim henuz, hocalar ne diyecektir bilmiyorum bu duruma. Bu benim dusuncem.

Virajda vites degisimi yapilmamasinin tek sebebi dengeyi bozmasi degil acikcasi. Cok aksi bir durum olmadikca virajlari sabit hizla donuyoruz. Tabi her viraj nizami degil; ice daralan ya da genisleyen virajlarla her surusumuzde karsilasiyoruz. Ama hic bir virajin icinde vites degisimi gerektirecek hiz farklari olusmuyor. Bana gore vites degistiriyorsak viraj girisinde bir hata yapmisiz demektir.

Ote yandan AT, bildigim kadariyla viraj alirken vites degisimi yapmamak uzere programlanmis. Icerisindeki gyroscope motosiklet yatikken vitesi bir asamaya kadar koruyordu diye hatirliyorum. Bulursam paylasayimki bence dct icin onemli bi konu. Bu konuda daha cok bilgin vardir eminim
    Ahmet viraj konusunda söylediklerine katılıyorum. Ancak virajda karsına bir araç çıkması yada arkadan gelen aracın seni sıkıştırması neticesinde virajda hız değişikliği elzem oluyor. Bunun içinde vites değiştirebilmek gerek. (ha ne kadar gerekli o tartısılır) Ancak Dct sanzumanda dedğim gibi tork kaybı olmadığından bu şansı tanıyor sürücüye. Niye teknolojının nımetlerınden faydalanmayalım ki dimi ama ??

Ote yanda AT de dediğin eğim kontrol sistemi mevcut ancak yanılmıyorsam one ve arkaya seklınde. Yani yokuşlarda vites buyutmuyor yada küçültmüyor. Sag solda varmı bilmiyorum. Oyle bır sey okudugumuda hatırlamıyorum açıkçası.

Eğitim Koordinatörü Ersan ÖZYURT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Alıntı ERDIM ELITEZ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kesinlikle yok hocam. çift kavrama olduğundan virajda arka tekerde (debriyajı çektiğimizde) oluran tork kaybı olmadığından rahatlıkla değiştirebiliyorsunuz. Yani yazılı olmayan kural olan viraja girdiğin vitesde çıkacaksın kuralı DCT ler için geçerli değildir.
    Yine de çok ikna olmadım desem kızmazsınız umarım.
    Varmayı değil, sürmeyi seviyorum...

Honda VFR800XA
    * RoSPA Advanced Riding Instructor
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

Eğitim Koordinatörü Ersan ÖZYURT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Alıntı ERDIM ELITEZ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ahmet viraj konusunda söylediklerine katılıyorum. Ancak virajda karsına bir araç çıkması yada arkadan gelen aracın seni sıkıştırması neticesinde virajda hız değişikliği elzem oluyor. Bunun içinde vites değiştirebilmek gerek. (ha ne kadar gerekli o tartısılır) Ancak Dct sanzumanda dedğim gibi tork kaybı olmadığından bu şansı tanıyor sürücüye. Niye teknolojının nımetlerınden faydalanmayalım ki dimi ama ??

Ote yanda AT de dediğin eğim kontrol sistemi mevcut ancak yanılmıyorsam one ve arkaya seklınde. Yani yokuşlarda vites buyutmuyor yada küçültmüyor. Sag solda varmı bilmiyorum. Oyle bır sey okudugumuda hatırlamıyorum açıkçası.
    Bu senaryoda da vites değiştirmeye gerek olmamalı Şefim. Yardımcı olduğuna kanaatimiz kesin. Lakin bunu "yapılabilir" olarak kayıtlara almamak lazım.
    Varmayı değil, sürmeyi seviyorum...

Honda VFR800XA
    * RoSPA Advanced Riding Instructor
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

Enduroist Kıdemli Üye Cem oruç - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Cem oruç
    Motosiklet
    tiger 800
    Marka
    Triumph

Naçizane fikrimi söyleyeyim. Evet DCT her ne kadar otomatik bir vites olsa da ve çeşitli elektroniklerle desteklenmiş olsa da, devir belli bir seviyeye düşmeden vites küçültmez diye düşünüyorum. çünkü amaç uygun viteste motosikletin ilerlemesini sağlamaktır. düşündüğümüzde ani gaz kesmeler de bunu yapması programlanmış olabilir mi diye. o da pek mantıklı gelmiyor. herhangi bir nedenle sağ elimizi bırakmamız demek motosikletin devrinin yükselmesinin istediğimiz anlamına gelmez her zaman. gazı bıraktığımızda illaki bir miktar kompresyona giren makine nin yeterli motor frenlemesini yapmadığı acil hallerde butonlar vasıtasıyla vites düşürmeye imkan vermesi gerektiğini düşünüyorum ki verir de. otomobilim de yarı otomatik şanzumanlı direksiyondan kulakçıklı olduğu için kompresyon gerektiğinde bunu yapıyorum ve klasik düz vitesli araç mantığıyla motor freni yapabiliyorum. kısacası AT nin DCT li olması kompresyon kabiliyetinin olmaması ve DCT nin bu tür bir atraksiyonu kendi kendine yapması gerektiği sonucunu çıkarmaz bence. otomatikte olsa her zaman sürücü müdahalesi gerekir. gerekmelidir de. özellikle acil durumlarda. Ve DCT de buna müsaade ediyor. Sonuçta DCT dediğimiz şey otomotikleştrilmiş robotik düz vites şanzumanı. Erdim beyin de dediği gibi bu tür bir acil durumda vites değiştirmek icap eder ise ki olmamasını dileriz ve kaçınırız. ( - ) tuşu ile bu yapıldığında bu ani devir artışının tekerlekleri kilitlemeyip, yumuşak bir elektronik müdahale ile yapması da AT mekanikçilerinin dşünerek tasarlayarak yaptığı bir dokunuştur kanımca.
    Dip not. Motosikletin yada herhangi bir aracın tüm yol koşullarını okuyup bize hiç bir şey yaptırmayacak hale gelmesi demek, sanırım yavaş yavaş otomobillerde göreceğimiz insansız araçlar vasıtasıyla olacak. bunun içinde biraz daha vaktimiz var. en azından motosikletler için.
    The Albatros pır pır high. TAaa far saw.

6. Cem oruç güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

Gürol Kıvırcık (24-02-2016),Sabahattin KOÇAK (24-02-2016)

Enduroist Üye Enver kutlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Enver Kutlu
    Motosiklet
    Africa Twin CRF 1000 DCT
    Marka
    Honda

Dual clutch transmission , cift kavramali sanziman diye cevirirsek turkceye , bence pek yari otomatik sanzimanlardaki gibi robotik kol isi degil dct sanzimandaki vites gecisleri.

Bu nedenle her bir vites degisiminde artci ile olusan zoraki akrabalik da ortadan kalkiyor. Devamli gelen bir cekis var ve vites degisimleri pek hissedilmiyor(mus).

"Viraja hangi vitesde girersen o vites ile cikacaksin" konusunda ise bekleyelim gorelim diyorum, japon illa ki birsey dusunmusdur.

Erdim beyin soyledigi su, eger ortada bir tork kaybi ve cekis dalgalanmasi yok ise aletin ekraninda yazan vites numaralari buyumus veya kuculmus manual vites kadar fark etmemeli. Gelince deniyecegiz artik.

8. Enver kutlu, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Ersan ÖZYURT (24-02-2016)

Enduroist Kıdemli Üye ahmet korkmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ahmet korkmaz
    Motosiklet
    R1200 GSA
    Marka
    Bmw

frenajda otomatik olarak vites düşüreceği ve bunu da olabildiğince risk yaratmadan yapabileceği için avantajlı bile olabilir, arabada seviyorum o durumu misal.

10. ahmet korkmaz, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Murat TAŞ (25-02-2016)

Ordinaryus Enduroist cemkucuk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Durmuş Cem KÜÇÜK
    Motosiklet
    Züppeer Teneke 1200
    Marka
    Yamaha

ne afrika twin miş arkadaş gelmeden millet ne beyin fırtınaları yaratılmış, doğmamış çocuğa ne donlar dikilmiş
    Allah alan arkadaşlarıma kazasız belasız binip hakkıne verecek şekilde kullanmalarını nasip etsin

KILIBIKRAYDIR

12. cemkucuk güzel mesajın için 3 üye sana teşekkür etti :

Ediz Gürkan (24-02-2016),Ersan ÖZYURT (24-02-2016),MelihUlubilgen (24-02-2016)

Enduroist Katılımcı Üye ahmet yaramış - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ahmet yaramış
    Motosiklet
    1200 rt
    Marka
    Bmw

Çift kavramalı otomatik vitesin mucidi volkswagen bile 10 yıldır bu işin içinden çıkamadı ,hala dsg şanzımanları arıza veriyor.kullanımı gerçekten çok güzel ,bir kullanan resmen bağımlısı oluyor ama arızaları insanın canını sıkıyor.kaldıki hoplayıp zıplayan bir enduro motorda nasıl sağlıklı çalışır bilemiyeceğim.Bence ilk etapda düz vitesli afrika alınır, ilerleyen zamanlarda kendini ispatlayınca otomatik tercih edilir.

14. ahmet yaramış güzel mesajın için 3 üye sana teşekkür etti :

Ediz Gürkan (24-02-2016),Gürol Kıvırcık (24-02-2016),HakanVelioglu (24-02-2016)

Moderatör Arif Oral Unal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Arif Oral Unal
    Motosiklet
    R1250 GS
    Marka
    Bmw

Standart Africa Twin Geldi

Alıntı ahmet yaramış Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Çift kavramalı otomatik vitesin mucidi volkswagen bile 10 yıldır bu işin içinden çıkamadı ,hala dsg şanzımanları arıza veriyor.kullanımı gerçekten çok güzel ,bir kullanan resmen bağımlısı oluyor ama arızaları insanın canını sıkıyor.kaldıki hoplayıp zıplayan bir enduro motorda nasıl sağlıklı çalışır bilemiyeceğim.Bence ilk etapda düz vitesli afrika alınır, ilerleyen zamanlarda kendini ispatlayınca otomatik tercih edilir.
    Wikipedia Dan DCT yi okurken aşağıdaki paragrafın son cümlesi dikkatimi çekti. Çift kavrama teknolojisi zaten motorsikletlerden feyiz alınmış gözüküyor.

A dual-clutch transmission eliminates the torque converter as used in conventional epicyclic-geared automatic transmissions.[1] Instead, dual-clutch transmissions that are currently on the market primarily use two oil-bathed wet multi-plate clutches, similar to the clutches used in most motorcycles, though dry clutch versions are also available.[7]

Sayfa 79 Toplam 130 Sayfadan SeçilenSeçilen ... 296975767778798081828389129 ... SonuncuSonuncu