Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 1 Toplam 6 Sayfadan 12345 ... SonuncuSonuncu
1 den 10´e kadar. Toplam 54 Sayfa bulundu
    Eğitim Koordinatörü Ersan ÖZYURT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Standart Sistem; ezberden değil düşünerek konumlanın der....

Günaydın İkitekerdaşlarım,

Bu sabah kısa bir video ile başlayalım tartışmaya. Malumunuz konseptimiz anlatmak üzerine değil, konuşmak-tartışmak üzerine kurulu.

Basit bir konu. Neden konumlanırız? Nasıl konumlanırız? Neye göre konumlanırız?

Önce videoyu izleyelim sonra "neden bu video burada" diye düşünelim. elbetteki sisteme uymayan ve sürüşü tehlikeli kılan bir durum var.

Yeterince ipucu verdim. İzledikten sonra her zaman olduğu gibi atış serbest.

Buyrun meydan izleyenlerin.

Not: Kayıttaki motosiklet sürücüsü yakın arkadaşım İzzet ERDİNÇ Bey'dir. Kendisinden bu paylaşım için izin alınmıştır. Bunun için bir kez de, huzurunuzda teşekkür ediyorum. Kaydı yapan kim diye sormazsınız sanırım. Ben de ona yayınlayabilir miyim diye sormadım zaten

http://www.dailymotion.com/video/x2q8x8u
    Konu Ersan ÖZYURT tarafından (15-05-2015 Saat 10:10 ) değiştirilmiştir.
    Varmayı değil, sürmeyi seviyorum...

Honda VFR800XA
    * RoSPA Advanced Riding Instructor
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

2. Ersan ÖZYURT güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

Can Ekin (15-05-2015),Selçuk Keleş (15-05-2015)

Enduroist Katılımcı Üye Ozan Fidan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ozan Fidan
    Motosiklet
    NC700X
    Marka
    Honda

Günaydınlar,

Kendimle kıyaslayayım. İlk virajdaki konumum İzzet Bey'le aynı olurdu. 2. virajda ise, gördüğüm kadarıyla kör bir viraj, çizgiye kadar dışa açılmamak gerekir diye düşünüyorum.

Bu tip virajlarda çizginin içi bile bana güvenli gelmiyor. Mümkün olduğunca şeridin ortasına yakın kalıyorum. Kendimi oralarda güvende hissediyorum.

Bunun faydasını da geçenlerde yaptığım Uçmakdere gezisinde gördüm. Karşıdan gelen araçların en az yarısı şerit ihlali yapıyordu. hatta 1 tanesiyle baya silme geçtim şerit ortasında olmama rağmen.

Sözün özü kontrolü karşı tarafa vermemek için mümkün olduğunca tedbirli olmakta fayda var.

Enduroist Katılımcı Üye Selçuk Keleş - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Selçuk Keleş
    Motosiklet
    KLX 250 (Atılgan)
    Marka
    Kawasaki

Fazla dışa açılmak virajın ilerisini daha iyi görmeyi sağlar. Gerçekten buna ihtiyaç var mı, bence pek yok, riskli. Bunun için de önden bir payın olması gerekir ki toparlayabilesin. Alışkanlık haline getirmemek lazım.

5. Selçuk Keleş, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Ersan ÖZYURT (15-05-2015)

Enduroist Kadim Üye omercem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ömer
    Motosiklet
    yok
    Marka
    Diger

her iki virajda da yanlış noktada kalmış... hatta ilk virajda yanlış noktadan girip erken çıktığı için ikinci virajda çok dışta kalmış ...

Diğer önemli bir nokta ise OZAN a kesinlikle katılıyorum. Bu tip yollarda hele de ülkemizde sistemle filan değil temkinle gitmek lazım. Bizim sürücülerimiz araçlarını şeritte tutamaz genellikle......... dahası orada bile sollamaya çıkmış bir şahin bir doblo bir 3.16 bmw görme şansınız her zaman mümkün...

7. omercem, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Alıntı Ozan Fidan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Günaydınlar,

Kendimle kıyaslayayım. İlk virajdaki konumum İzzet Bey'le aynı olurdu. 2. virajda ise, gördüğüm kadarıyla kör bir viraj, çizgiye kadar dışa açılmamak gerekir diye düşünüyorum.

Bu tip virajlarda çizginin içi bile bana güvenli gelmiyor. Mümkün olduğunca şeridin ortasına yakın kalıyorum. Kendimi oralarda güvende hissediyorum.

Bunun faydasını da geçenlerde yaptığım Uçmakdere gezisinde gördüm. Karşıdan gelen araçların en az yarısı şerit ihlali yapıyordu. hatta 1 tanesiyle baya silme geçtim şerit ortasında olmama rağmen.

Sözün özü kontrolü karşı tarafa vermemek için mümkün olduğunca tedbirli olmakta fayda var.
    Önce cevap için teşekkürler. Lakin katılmayacağım. Nedenini yazacağım. Şimdilik bu videoya dönelim. Aradığımız yanlış bu değil.

Honda VFR800XA
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Alıntı Selçuk Keleş Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Fazla dışa açılmak virajın ilerisini daha iyi görmeyi sağlar. Gerçekten buna ihtiyaç var mı, bence pek yok, riskli. Bunun için de önden bir payın olması gerekir ki toparlayabilesin. Alışkanlık haline getirmemek lazım.
    Fazla dışa açılmak göreceli bir kavram. Video da dikkat çekmek istediğim bu da değildi. Anlıyorum ki, konumlanma konusunda ayrı bir başlık lazım. Biz şimdilik bu videodaki yanlışı aramaya devam edelim.
    Teşekkür ederim.

Honda VFR800XA
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Alıntı omercem Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    her iki virajda da yanlış noktada kalmış... hatta ilk virajda yanlış noktadan girip erken çıktığı için ikinci virajda çok dışta kalmış ...

Diğer önemli bir nokta ise OZAN a kesinlikle katılıyorum. Bu tip yollarda hele de ülkemizde sistemle filan değil temkinle gitmek lazım. Bizim sürücülerimiz araçlarını şeritte tutamaz genellikle......... dahası orada bile sollamaya çıkmış bir şahin bir doblo bir 3.16 bmw görme şansınız her zaman mümkün...
    Hoppp... diyorum. Sistemle gitmemek cümlesini kesinlikle reddediyorum. Sistem ezbere gitmek değildir. Kesin karar verdim bunu ayrı bir başlıkta konusmalıyız. :eek::eek::eek:

Sizi iyi anlıyorum. Sistemin uygulanması ile ilgili küçük bir karmaşa size bunu düşündürüyor. Bu konuya döneceğiz.

Hala, Izzet'in bu sag virajda, en solda kalarak neyi yanlış planladığını bulamadık.

Buna odaklanır mısınız?

Honda VFR800XA
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

Enduroist Kıdemli Üye Bora Karayel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Bora Karayel
    Motosiklet
    F800
    Marka
    Bmw

İzzettin bey komple yanlış

Görüşü güvenlik ve tutuşun önüne koymuş...

İlk virajda kendini rahat hissetmemiştir kendini güvende hissetiği kadar sağa açılmış hızıda yavaş olduğu için dönmüş

Motora ilk bindiğimde ilk öğrendiğim şey.... Yaprak,logar kapağı, mazgal ve şerit cizgileri yaş havada buz gibidir kurudada kayarrrrrr üstünden gereğinden fazla gitme

İzzettin bey Çizginin üstünden gitmiş yetmemiş Karşı şeride geçmiş... Karşıdan araba gelmese bile yanlış... Karşıdan araba gelince kendi şeride ne geçmiş ama bu sefer de güvenlik balonunu unutmuş...

İnsanlar hep konumu her şeyin önüne koymanın sistem olduğunu düşünüyor niyeyse... Önce Güvenlik sonra Tutuş Sonra Yusufla senin ilişkin en son konum bence :
    Konu Bora Karayel tarafından (15-05-2015 Saat 13:23 ) değiştirilmiştir.
    Good Things Come To Those Who Wait

12. Bora Karayel, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Enduroist Kıdemli Üye ahmet korkmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ahmet korkmaz
    Motosiklet
    R1200 GSA
    Marka
    Bmw

ben karşı şeritte aracı gördüm mü çizgimden içeri kaçarım, izzet bey onu yapmamış, illa çizgide kalmak çok sıhhatli gelmiyor bu durumlarda.

yan çanta olaydı nolacaktı misal bu sahnede?

güvenlik balonu ile bora açıklamış zaten, bir de çizgi derken toldaki çizgiyi değil kendi çizgimi diyorum tabi

14. ahmet korkmaz, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Enduroist Üye Fırat Öztürk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Fırat Öztürk
    Motosiklet
    Versys 650
    Marka
    Kawasaki

Bu ilk mesajım. Öncelikle herkese merhaba demek isterim.
    Sağ virajda sürücü öncelikle az da olsa diğer şeride girmiş. Sonrasında ise karşıdan gelen araçları görmesine rağmen içeri girmeyip virajı dışarıdan dönmeye devam etmiş.
    Ayrıca viraj içinde frene basmış. Yani hızını ayarlamadan viraja girmiş sanki. Dışarıda kalmasının bir sebebi de bu olabilir.

16. Fırat Öztürk, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Sayfa 1 Toplam 6 Sayfadan 12345 ... SonuncuSonuncu