Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
1 den 7´e kadar. Toplam 7 Sayfa bulundu
    Enduroist Üye Hasan Aksoy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Hasan Aksoy
    Motosiklet
    r1150gsa
    Marka
    Bmw

Standart 1200C tps ayarı

merhaba arkadaşlar,malum bmw r1200c nin enjektör besleme sistemi diğer bütün boxer lardan farklı,şimdi sorum bmw den anlayanlara,bu işe kafa yormuş insanlara,1200 c nin TPS ve rolanti ayarı nasıl yapılır ?

Enduroist Kadim Üye Gürol Kıvırcık - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Gürol Kıvırcık
    Motosiklet
    Manuel AT
    Marka
    Honda

BMW leri yalayıp yutmuş bayağı bir GS çi arkadaşımız var aslında sanırım konuyu göremediler)))))

Ordinaryus Enduroist cemkucuk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Durmuş Cem KÜÇÜK
    Motosiklet
    Züppeer Teneke 1200
    Marka
    Yamaha

ben unuttum bu bilgiyi 3 senedir ST binince

KILIBIKRAYDIR

Isim
    Durmuş Cem KÜÇÜK
    Motosiklet
    Züppeer Teneke 1200
    Marka
    Yamaha

Standart R1100GS TPS Ayarı Nasıl Yapılır....

Bu benim bir zamanlar açmış olduğum bmwgstr.com forum sitemizde Basri abimin yazmış idi ben bunu bireysel arşivimden bulup paylaşıyorum. bunu yapmak yada yapmamak tamamen sizin tasarrufunuz, bu yazı ile motosikletinizin bozulması bu yazı sahibi ve beni bağlamaz bilginize....

Nedir bu TPS Throttle Position Sensor, yani, kelebek pozisyon sensoru, soyle bisey;

Akismetre olarakda tabir ediliyor fakat ben TPS demeyi tercih ediyorum. Motorumuzun sol kelebek govdesi uzerine iki adet alyen civata ile tutturulmustur,
    arkasi sol kelebek mili ile baglantilidir, mile gecmedir, cekip cikartilabilir ve oradaki nem ve pislik temizlenebilir,
    yine alt tarafinda gecme tel kilitli bir kablo jaki vardir, uzerindeki ince, metal tele bas parmagimiz ile bastirip asagi cekersek yerinden cikar.
    Bu siyah cimcime, kelebek acikligini okuyup ECU (Electronic Control Unit) ya soyler, ECU da ona gore enjektorlere puskurtmesi gereken benzin miktarini bildirir, yani, bak kelebek su kadar acik, yani su kadar hava aliyor, siz de o havaya oranli benzin puskurtun der. ECU Motronic denilen bir yazilim ile calisir, R1100 serisinde Motronic 2.2 kullanilmistir. Bu sistemde ECU motorun saglikli calisabilmesi icin en onemli sinyalleri TPS ve Hall Sensor (Krank Sensoru) den alir. BMW nin soyledigi, rolanti kelebek acikligi 10derece olmasi gerekir, bu aciklik kebek stoper vidalariyla sabitlenip mavi boya/plastik turu birseyle muhurlenmistir ve BMW tarafindan yetkili servis dahil hic kimse tarafindan kurcalanmamasi tavsiye edilmistir. Ayni sekilde, TPS de ilk fabrika ayarindan sonra kucuk alyen vidalara ve kenarina mavi boya surulerek muhurlenir. Maalesef isguzar ustalarimiz ve bilmeden kurcalamayi cok seven motor sahipleri tarafindan kurcalanmamis TPS yok gibidir. Ayarlar bozulur, bir daha dogru ayari tutturmak milyonda bir ihtimaldir cunku TPS milivoltlarla calisir. TPS ayari bozuksa motor ne yapar; Surging, yani belli devirlerde guc kesintisi titresim deli gibi benzin yakma salak rolanti Asagida bozuk TPS nasil ayarlanir anlatacagim fakat,
    BIR PROBLEM YOKSA MOTORUNUZU RAHAT BIRAKIN YUKARIDAKI PROBLEMLERIN SEBEBI BOZUK TPS OLMAYABILIR, TPS AYARI EN SON BASVURULACAK OLAYDIR TAMIR TADILAT ISLERINE ASINA DEGILSENIZ HIC KURCALAMAYIN, DAHA BETER YAPARSINIZ VE ESKI HALINE GETIREMEZSINIZ ILK ONCE BIR VAKUM SAATI EDINIP SENKRON AYARINI OGRENIN, SENKRONDA TECRUBE KAZANDIKTAN SONRA TPS BELKI Ben illede kurcalayacağım diyorsanız, motoru kapının önüne veya garaja çekin,orta sehpaya alın, varsa çocukları komşuya, eşinizi kaynanaya gönderin, kedinizi bir torbaya koyup ağzını bağlayın, köpeğinizi tuvalete kilitleyin, soğuk bir bira için, rahatlayın, ve... 1- Gaz tellerini ve jikle telini gevsetin

Resimde gorulen 3 telinde kilit somunlarini gevsetip tirtilli yuksukleri dibine kadar elle sIkIn. On soldaki gaz kolundan gelen ana gaz telidir Onun arkasindaki jikle telidir Sagdaki ise karsi silindire gecis gaz telidir. Gaz kolundan elle gaz verir gibi yaptiginizda en az 1 santim bosluk olmali. 96 nin 7. ayinda sonra uretilen R1100 lerde solda bir tane tel vardir, oda gaz telidir. Onu ve simetrik olarak sag kelebek govdesi uzerinde olani gevseteceksiniz o modellerde.
    2- Kelebek stoper vidalarini gevsetin

Bu resmi motorun altina yatarak cektim. dolayisiyla her iki taraftaki stoper vidalarina ulasmak ve kurcalamak cok zor, sabirli olun, vidalari ve yuvalarini yalama yapmayin. Kontra somunlarini gevsetip iki taraftaki vidalari sokun, dolayisiyla kelebeklerin tam kapali oldugundan emin olacagiz. Asagidaki resimde benim sag kelebek govdesini sokmustum, stoper vidasinin yuvasini yalama yapmistim fazla kurcalamaktan, dis cektirip daha buyuk bir vida taktim.

Gordugunuz gibi stoper vidasi klebek flanjina dayanmis ve belli bir miktar itmis, bu vidayi ne kadar sikarsak, kelebegi o kadar acariz, motor o miktarda hava alir ve enjektorler TPS den aldigi emirle o miktarda benzin puskurtur. Fakat TPS nin bir "0" referans noktasi vardir, yani baslangic noktasi, simdi onu bulup ayarliyacagiz. BU ASAMADA KELEBEKLERIN TAM KAPALI OLDUGUNDAN EMIN OLUN. Neler yaptik kelebeklerin kapali oldugundan emin olmak icin; - Gaz tellerini gevsettik, - Jikle telini gevsettik - Kelebek stoper vidalarini soktuk (gevsetsekte olurdu fakat emin olmak icin ben sokun diyorum) Su anda kelebekler \"0\' konumunda yani tam kapali.
    3- TPS yi de minimum milivolta ayarlayin Yukarida bahsettigim sekilde TPS nin altindaki kablo baglantisini sokun

En sagdaki sokette ince bir kablo sokup elektrik alın ve jakı yerine takin ve bu kabloyu dijital-kaliteli bir voltmetrenin kirmizi yani arti ucuna baglayin. Voltmetrenin siyah-eksi ucunu motora saseleyin. Milivolt olceceksiniz, voltmetrenin dugmesini DC bolumunde "2" hanesine getirin, kontak kapaliyken .000 okuyacaksiniz. Yan sehpayi kapatin, gidonun sagindaki elektrik kesme dugmesini acin, kontak hala kapali Kontagi acin, MOTORU CALISTIRMAYIN. Voltmetrede okudugunuz degeri, eger olayi karistirip beceremezseniz diye geri donmek icin bir kenara yazin, TPS uzerindeki iki kucuk alyen civatayi gevsetin, TPS yi cok yavas elinizle saga dogru cevirin, voltajin dustugunu goreceksiniz, en dusuk degeri gorun, muhtemelen .004-.008 (4 milivolt-8 milivolt) civarinda bir deger bulacaksiniz. Gordugunuz en dusuk degerin uzerine 4 milivolt ekleyin. Ornek= endusuk deger 6MV + 4MV = 10 MV Bu hesaba gore TPS yi 10 milivolta (voltmetrede .010 gozukur) ayarlayip TPS yi kucuk alyen vidalarla sabitleyin. Gazi 1-2 defa acip kapatin, ve her seferinde voltmetrenin ayni degere dustugunden emin olun, Alyen vidalarla TPS yi sabitlerken volrmetredeki degerin degistigini goreceksiniz, cok hassastir, sabirli olun, hata yapmayin

Iste TPS niz ayarlandi, bu ayar www.ibmwr.org daki Rob Lentini`nin Amerika'da BMW kullanicilari tarafindan bilinen, meshur "zero=zero" yani sifir=sifir ayaridir. kelebekleriniz tam kapali yani sifir konumunda ve TPS nizde baslangic yani sifir konumunda, TPS niz ayarlandi, bir daha ellemeyin, ELLETMEYIN...
    4- Sol stoper vidasindan rolanti ayarlamak Voltmetre takili, kontak acik, soktuğünuz sol kelebek stoper vidasini kaybetmediyseniz yerine takin ve yavasca sikmaya baslayin, voltmetrede 370-400 vilivolt (.370 - .400 okuyacaksiniz) arasinda bir yerde kontra somunu sikip sabitleyin, 1 - 2 kere elle gaz verin, her seferinde ayni degere dustugunden emin olun. Gevsettiginiz gaz ve jikle teline 1mm bosluk vererek sabitleyin. Varsa, karsiya gecis telini henuz ellemeyin.
    5- Sag kelebek stoper vidasini ayarlayin Voltmetre ve elektriksel olaylarla isimiz bitti, TPS nin altina taktiginiz kabloyu cikartin, jaki yerine takin. 5 numarali sigortayi sokun, biraz bekleyip yerine takin ki motronigin hafizasi sifrlansin.

Motorun sagina gecin, soktugunuz sag kelebek stoper vidasini yerine takin, moturun solunda motorun altina yatin, az once ayarladiginiz sol kelebek flanjinin acikligini gozlemledikten sonra sag kelebegi de stoper vidasi vasitasiyla ayni acikliga ayarlarin fakat kontra somunu henuz sikmayin. Her iki kelebek govdesi uzerinde birer tane olan "hava ince ayar" vidalarini nazikce sonuna kadar sikip, esit olarak birer tur geri acin

Vakum saatiniz var degilmi, BMW boxer biniyorsaniz bir tane edineceksiniz, baska yolu yok, kiytirik senkron ayarina 60-70 lira para aliyorlar, alin veya kendiniz bir tane yapin.

Yukaridaki resimdeki gibi, kelebek govdelerinin altinda birer tane bulunan memeleri ucundaki plastik koruyuculari cikartip, vakum saatinin hortumlarini bu memelere takin. Motoru calistirin, buyuk bir iktimalle salak calisacaktir, 4-5 cubuk isinana kadar calistirin, onune vantilatorler koyun, guzunuz devamli hararette olsun, hic bir zaman 5 cubugu gecirmeyin, goz yapayim derken kas cikartmayin. Motor yeterince isindiktan sonra vakum saatini gozlemleyerek sadece sag kelebek stoper vidasindan, sag kelebegi soldakine esitleyin, yani esit hava almasini saglayin (COK ONEMLI, SABIRLI OLUN VE DOGRU AYARLAYIN, YALAP SAP IS YAPMAYIN) Vakum saati iki kelebegide esit gosterdigi yerde sag kelebek vidasinin da kontra somununu sIkIn.

Ben elektronik Twinmax kullaniyorun fakat uygun bir vakum saati de isinizi gorur.
    6- Senkron ayari Ideal rolanti 1100RPM olmalidir, Bazilari 2 tur, bazilari 2,5 tur diyor ama hatirlarsaniz ince hava ayari vidalarini 1 tur acmistik, ben ideal ayari oarada buldum, sizin icin uygun olmayabilir, kendiniz bulacaksiniz, Eger kelebek aciklikliklarimiz gercekten esitse, ki cok zor, bu vidalar esit aciklikta iken vakum saatide esit olacaktir, degilse, sag - sarı, ince hava ayar vidasindan vakum saati esitleninceye kadar ayarlayin. aralarindaki fark yarim turdan fazlaysa, bir yerlerde hata var demektir. 7- Yuksek rolanti senkron ayari Daha evvel gevsetip bir daha ellemedigimiz sol taraftaki karsiya gecis telinin (varsa) yuksugunu yarisina kadar sikip kontra somunu sıkın. Motorun sagina gecin, orada, kelebek govdesi uzerinde gordügunuz gaz teli az evvel sıktıginizin devamidir, yada yuksek modellerde depo altindaki gaz teli dagitim kutusundan gelir. Motoru 2500-3000 devirde sabit tutun ve sag tarataki gaz teli yuksugunden vakum saati esitlenene kadar ayarlayin ve kontrasini sıkın, Vakum saatinin hortumlarini sokun, plastik kapaklari memelere takin. Gecmis olsun,
    Konu cemkucuk tarafından (16-11-2016 Saat 11:13 ) değiştirilmiştir.

KILIBIKRAYDIR

5. cemkucuk güzel mesajın için 6 üye sana teşekkür etti :

ahmet f senel (16-11-2016),Alp Teker (17-11-2016),Berkay İnal (17-11-2016),Emir ÇELTEK (16-11-2016),Ercan Çelen (16-11-2016),yılmaz yılmaz (16-11-2016)

Enduroist Üye Hasan Aksoy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Hasan Aksoy
    Motosiklet
    r1150gsa
    Marka
    Bmw

r1200 c de tps sensoru kutu içerisinde,herhangi bir erişim müdahalesi söz konusu değil.müdahale etmek için şaseyi ayırıp,enjektörlerinde olduğu kutuyu açıp tps yi anca öyle görmek mümkün,yani 1200c sistemi ne 1150gs nede 1200gs ile aynı hatta hiçbir boxer serisinde olmayan sisteme sahip..

7. Hasan Aksoy, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Alp Teker (17-11-2016)

Ordinaryus Enduroist ahmet f senel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ahmet f senel
    Motosiklet
    XT1200ZE
    Marka
    Yamaha

Enver ustaya bir başvur hocam.
    Olmadı borusan ki borusan da Enver ustaya soruyor. 😬

Isim
    Durmuş Cem KÜÇÜK
    Motosiklet
    Züppeer Teneke 1200
    Marka
    Yamaha

Alıntı Hasan Aksoy Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    r1200 c de tps sensoru kutu içerisinde,herhangi bir erişim müdahalesi söz konusu değil.müdahale etmek için şaseyi ayırıp,enjektörlerinde olduğu kutuyu açıp tps yi anca öyle görmek mümkün,yani 1200c sistemi ne 1150gs nede 1200gs ile aynı hatta hiçbir boxer serisinde olmayan sisteme sahip..
    çok farklı sistem derken sonuçta karburatör boğazı var onun yanında da tps mutlaka vardır.

buna ulaşması nasıl bilemem ama kullanılan modül aynıdır değişmez

KILIBIKRAYDIR