Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 83 Toplam 268 Sayfadan SeçilenSeçilen ... 337379808182838485868793133183 ... SonuncuSonuncu
821 den 830´e kadar. Toplam 2677 Sayfa bulundu
    Enduroist Kadim Üye Serhat Demirci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    serhat demirci
    Motosiklet
    V-storm DL 650
    Marka
    Suzuki

Uzun bir aradan sonra bu başlığa birşeyler yazmak accayip güzel

Şimdi efenim,motorumu geçtiğimiz Cuma günü Altan motor'a 18000 km bakımını yaptırmak için gittim.
    neler yapıldı derseniz;
    motor yağı değişti
    radyatör sıvısı değişti (bu sıvı sadece motosikletler için üretilmiş bir sıvı imiş,rengi mavi idi,tavsiye üzerine tercih ettim)
    yağ filtresi değişti
    K&N hava filtresi temizlendi
    zincir itina ile temizlenip yağlandı
    güzelce yıkandıktan sonra gerekli diğer bütün kontrollerden yapıldı ve test sürüşü ile periyodik bakımımızı bitirdik
    Eee yollar beni bekler dimi

Enduroist Kıdemli Üye uğurkoç - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    uğur koç
    Motosiklet
    F650 gs-R1150 GS ADV
    Marka
    Bmw

selamlar ne hikmetse bütn yetkilerim var olmasına rağmen hala ne resim yükleniyo nede yeni konu açabiliyorum.yeni başlıkla taşınırsa sevinirim bu yazım.

BMW F 650 GS ALACAKLARA DUYURU:
    f 650 gs 2000 ve üzeri bir motor sevdası içerisinde olan arkadaşlara kılavuz olması amacıyla bu yazıyı tecrübe ve duyduklarım üzerine hazırladım.
    20 BİN İLE 50 BİN KM ARALIĞINDA bir motor almayı düşünenler acaba aldığım bu motorun içinden nasıl bir masraf çıkar neler değişmeli diye düşünenlere eğerki uzun süre yatmış ve bi çok yeri kurcalanmamış bir motor alıyorsanız muhtemel değişecekler listesi hazırladım tabi bunlar zaman içinde ya değişmiştir yada değişmek isteyecektir.
    1-25.000 km civarı marş dişlisi ve rublesi.200 tl civarı
    2-km sınırı olmadan ön amortisör keçeleri ve yağı.
    3-arka amortisör belki,önceki sahiplerine bağlı.
    4-lastikler muhtemelen.
    5-arka disk
    6-arka fren ana merkezi pedaldaki,genelde tamiri mümkün.
    7-35.000 km civarı gidon bilyaları ve teker bilyaları.sanai lerde bol.
    8-40-45.000 civarı devirdaim keçeleri.2 adet 10x26x7 ölçüde.borusanda 120 tl.piyasada 10 tl
    9-soğutma suyu ve antifriz.
    10-35.000 km civarı benzin filitresi.orjinali 270 tl,2005 golf otonunki uyar 35 tl,%10 fazla yaktırdığı söylenir.
    yağ,filitre fren ve debriyaj balataları,buji,zincir ve dişliler periyodik bakıma girdiğinden yazma gereği duymadım.
    unuttuklarım olabilir,eklenti yapmak isteyenler yapabilir f 650 hakkında bir klavuz oluşmuş olur.

Banned
    Isim
    sevket sezen
    Marka
    HarleyDavidson

muahuahuaha ))) f650 25 000 de böyle dökülüyorsa dünya turu yapmaya kalksan yanında bir tane daha f650 götürmen gerek yedek parça dönörü olsun diye.
    Yapmayın abicim ya marş rublesi 25 000 de gidermi?
    O kadar motor kullandım kritik parçaları hiç 50 60 binden evel değştirdiğimi hatırlamıyorum.

Enduroist Kadim Üye İbrahim KARAASLAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    İbrahim KARAASLAN
    Motosiklet
    Artık Yok (Tabanvay)

Alıntı matrix Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    muahuahuaha ))) f650 25 000 de böyle dökülüyorsa dünya turu yapmaya kalksan yanında bir tane daha f650 götürmen gerek yedek parça dönörü olsun diye.
    Yapmayın abicim ya marş rublesi 25 000 de gidermi?
    O kadar motor kullandım kritik parçaları hiç 50 60 binden evel değştirdiğimi hatırlamıyorum.
    Diğer motorlarda haklısın ama marş rublesi F650 için kronik bir rahatsızlık o km lerde istiyor, birde vitesi boşa almadan debriyaj vasıtasıyla çalıştırmayı alışkanlık haline getirdilerse gayet mümkün
    By JeRu SaLeM

Enduroist Katılımcı Üye Mesut_KORKMAZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Mesut KORKMAZ
    Motosiklet
    F650GS
    Marka
    Honda

Alıntı uğurkoç Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    selamlar ne hikmetse bütn yetkilerim var olmasına rağmen hala ne resim yükleniyo nede yeni konu açabiliyorum.yeni başlıkla taşınırsa sevinirim bu yazım.

f 650 gs 2000 ve üzeri bir motor sevdası içerisinde olan arkadaşlara kılavuz olması amacıyla bu yazıyı tecrübe ve duyduklarım üzerine hazırladım.
    20 BİN İLE 50 BİN KM ARALIĞINDA bir motor almayı düşünenler acaba aldığım bu motorun içinden nasıl bir masraf çıkar neler değişmeli diye düşünenlere eğerki uzun süre yatmış ve bi çok yeri kurcalanmamış bir motor alıyorsanız muhtemel değişecekler listesi hazırladım tabi bunlar zaman içinde ya değişmiştir yada değişmek isteyecektir.
    4-lastikler muhtemelen.
    5-arka disk
    8-40-45.000 civarı devirdaim keçeleri.2 adet 10x26x7 ölçüde.borusanda 120 tl.piyasada 10 tl
    10-35.000 km civarı benzin filitresi.orjinali 270 tl,2005 golf otonunki uyar 35 tl,%10 fazla yaktırdığı söylenir.
    yağ,filitre fren ve debriyaj balataları,buji,zincir ve dişliler periyodik bakıma girdiğinden yazma gereği duymadım.
    unuttuklarım olabilir,eklenti yapmak isteyenler yapabilir f 650 hakkında bir klavuz oluşmuş olur.
    Biraz abartılmış gibi geldi bana

Motorum 67000 civarında
    1. Marş rublesi değişmedi.
    2. Amortisör keçelerini 47000 de değiştirmiştim. Sonra da sorun yaşatmadı.
    3. Arka amortisörü bilmiyorum.
    4. Lastikler her motor için geçerli.
    5. Arka disk değişmedi.
    6. Arka fren merkezi sağlam.
    7. Gidon (47000 de) ve tekerlek (52000 de) rulmanları değişti.
    8. 60000 de devirdaim keçeleri değişti. Önce yerlisini alıp takıp "Oooh bedavaya getirdim" demeyin. Kısa bir süre sonra nasılsa sonra Borusan'a gidip orijinalini alacaksınız Çünkü yerlisi ısıya dayanıklı değiş. Kaçırmaya başlıyor.
    9. Soğutma suyu ve sntifriz de rutin bakım gereği değişir.
    10. 52300 de benzin filtresi olarak 2005 Golf taktım halen kullanıyorum. Regülatör basınç ayarını "Türk işi" yaparsanız fazla yakmasını önlersiniz ;)

Enduroist Kıdemli Üye Osman Somuncu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Osman Somuncu
    Motosiklet
    TDM 900 A
    Marka
    Yamaha

Alıntı uğurkoç Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

4-lastikler muhtemelen.
    5-arka disk
    Yazdığınız arıza olasılıklarının çoğu,dış gözlem ile görülebilecek ve tesbit edilebilecek kusurlardır..İkinci el alırken,bilhassa o motordan daha önce uzun süre kullanan bir arkadaşınızı veya o motorları iyi tanıyan bir tamirciyi yanınızda götürmeniz ve incelettirmeniz gerekir..Kimse motorunu saydığınız arızaların hepsi mevcut iken kullanmaya devam etmez..Satılığa çıkan çok temiz bakımları zamanında yapılmış motorlar var..

Benzin filtresinin çeşidi yakıt miktarını etkilemez..Ancak iyice dolmuş bir filtre, karbüratör şamandra haznesine kir-pislik geçirmişse,benzin jetlerini tıkatabileceği için yakıtı etkiler..(Zaten normal çalışmayı ve çekişi de etkiler)

Debriyaj balatası ve motorun dengesi kullanmak suretiyle açığa çıkar,almadan önce kısa bir deneme sürüşü gerekir...(Gerçi yakın zaman önce aldığım motora binerek kontrolünü yapmadım ama gerekli!..)

Gidon rulmanı eğer konik makaralı ise 35000km.de kesin bozulmaz..Ama eski tip dizme bilya ise ağır koşullarda kullanım sonucu bozulabilir..Son 20 yıldır üretilenlerin %90 ı konik makaralı rulmandır..( F 650'yi bilmiyorum)

F 650 konusunda sana daha fazla yardımı olabilecek,tecrübe ve birikimi olan Feyzhan (face) arkadaşımız var..Gerekirse çekinmeden telefonunu arıyarak bilgi edinebilirsin..

Enduroist Katılımcı Üye Mesut_KORKMAZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Mesut KORKMAZ
    Motosiklet
    F650GS
    Marka
    Honda

Alıntı o.somuncu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ...

Benzin filtresinin çeşidi yakıt miktarını etkilemez..Ancak iyice dolmuş bir filtre, karbüratör şamandra haznesine kir-pislik geçirmişse,benzin jetlerini tıkatabileceği için yakıtı etkiler..(Zaten normal çalışmayı ve çekişi de etkiler)

Gidon rulmanı eğer konik makaralı ise 35000km.de kesin bozulmaz..Ama eski tip dizme bilya ise ağır koşullarda kullanım sonucu bozulabilir..Son 20 yıldır üretilenlerin %90 ı konik makaralı rulmandır..( F 650'yi bilmiyorum)...
    Osman abi bizim benzin filtrelerinde basınç regülatörü var. 3,5 bar' dan fazla gelen basınçlı benzini ayrı bir hortumla benzin deposuna geri gönderiyor. Benim kullandığım ve forumlarda tavsiye ettiğim VW filtresi 4 bar basınç değerine sahip. 0,5 barlık fafrk da ilk çalıştırma sırasında fazla tüketime neden olmakla birlikte sürüş sırasında da normal çalışmayı etkiliyor. Ben de basıncı düşürüp öyle kullanıyorum.

Gidon rulmanı konikti. Ben 47000 de değiştirmiştim. Tabi kullanımdan kullanıma da farkediyordur muhakkak.

Enduroist Kıdemli Üye Osman Somuncu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Osman Somuncu
    Motosiklet
    TDM 900 A
    Marka
    Yamaha

Alıntı Mesut_KORKMAZ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Osman abi bizim benzin filtrelerinde basınç regülatörü var. 3,5 bar' dan fazla gelen basınçlı benzini ayrı bir hortumla benzin deposuna geri gönderiyor. Benim kullandığım ve forumlarda tavsiye ettiğim VW filtresi 4 bar basınç değerine sahip. 0,5 barlık fafrk da ilk çalıştırma sırasında fazla tüketime neden olmakla birlikte sürüş sırasında da normal çalışmayı etkiliyor. Ben de basıncı düşürüp öyle kullanıyorum.

Gidon rulmanı konikti. Ben 47000 de değiştirmiştim. Tabi kullanımdan kullanıma da farkediyordur muhakkak.
    Mesut ben karbüratörlü motorları düşünerek yazmıştım..Tabii ki enjeksiyon ile çalışanların hepsinde basınç regülatörü var ve filtreler de o basınca uygun olmak durumunda..Sanırım F 650 nin GS olanları enjeksiyonlu,o konuda tabii ki haklısın..

Enduroist Kıdemli Üye uğurkoç - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    uğur koç
    Motosiklet
    F650 gs-R1150 GS ADV
    Marka
    Bmw

hepinize teşekkür ederim yorumlar için ama ,yazının şu bölümünü dikkatli okumadığınız izlenimi oluştu.mesut baba işleyen demir pas tutmaz demişler doğru demişler,benim amacım uzun süre yatmış ve kurcalanmamış bir motor alacaklar içindi.

Banned
    Isim
    sevket sezen
    Marka
    HarleyDavidson

yakın zamanda yani bugün motorla yol çalışmasına girmek zorunda kaldım motorun heryeri ve benim üstüm başı katran oldu hala gaz yagı ile çıkarma işlemindeyim çıldırcam haha kel kafama bile gelmiş katran yani bir tüyüm eksik
    varmıdırarkadaşlar bunu temizlemenin daha kolay yolu mucizvi bir sprey mesela

Sayfa 83 Toplam 268 Sayfadan SeçilenSeçilen ... 337379808182838485868793133183 ... SonuncuSonuncu