Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 1 Toplam 4 Sayfadan 1234 SonuncuSonuncu
1 den 10´e kadar. Toplam 40 Sayfa bulundu
    Ordinaryus Enduroist __face__ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Feyzhan ÖZTÜRK
    Motosiklet
    XJR 1200
    Marka
    Yamaha

Standart F650 konjektÖr problemİnİ ucuza ve basİtce ÇÖzmek İÇİn:

öncelikle SANEL SRR 685 lambordini su motoru konjektörü alınır... (yaklaşık 20-25lira)

Oncelikle akudeki suyu ve gerilimi olcerek sorunun tam adını koymak istedim. Aku suyu tamdı hatta max. ‘ın biraz uzerinde olan hucreler dahi vardı.

Aku uzerindeki gerilimi motoru calistirmadan , calistirdıktan sonra ve farlar acıkken olctum sonuc su sekilde:

Motor kapalı : 12.62 V bu akü yeni demek oluyor nede olsa takalı daha bir kac ay oldu.
    --Motor kapalı high beam acık (uzunlar): 11.70 V
    --Motor kapalı low beam acık (kısalar): 11.75 V
    --Motor calisiyor soğuk farlar acık (2000 RPM) : 14.60 V Güzel
    --Motor calisiyor soğuk farlar kapalı (2000 RPM): 17.00 V evvett akü pişiyor...

bu verilerden anşılacağı üzere her daim farlar açık kullanamk gerekiyor.. farları kapatır kapatmaz akü pişmeye başlayacak...

Oncelikle orijinal konjektoru yerinden soktum.
    iki tane somunlu vida ile plastik kasaya tutturulmuş. Orijinal uzerinde 6 adet kablo mevcut bunların 3 tanesi sarı ve üçü tek kanal uzerinden plastik bir connector ilealternatore gidiyor. Biri kırmızı biri yeşil diğer iki kablo yine plastik bir connector ile kırmızı aküden gelen, yeşil kontaktan gelen kablo olarak aynı kanaldalar. Konjektorden cıkan son kahve rengi kablo az otede şaseye bağlı yani (-) uc

İki plastik baglantıyıda sokunce konjektor sadece kahverengi kablo ile şaseye bağlı kalıyor.
    Tum kabloları konjektore yakın bir noktadan kestim ve tum uclara bakır jaklar ve plastik korumaları gecirdim. Geriye sadece Sanel konjektoru uygun bir yere bağlamak ve kabloları uygun uclara takmak kaldı. Konjektor doğal olarak orijinal yerine tam oturmadı ama fazla secenegim olmadığı için asagidaki resimde gorulecegi gibi tek noktadan sıkıca bağladım.

Kablo bağlantılarıda su sekilde yapıldı;
    3 sarı kablo konjektorun G-G-R uclarına sıra gozetmeksizin takıldı. B+ ucuna aku kablosu yani kırmızı, kontaktan gelen yeşil kablo C ucuna baglandı. Konjektor uzerindeki L ucu bosta kaldı buraya sarjın kesildigini anlamak için bir uyarı lambası baglamak mumkunmüş.

Sanel konjektorde (-) uc yok onun yerine ana şasesi iş görüyor bu sebeble eski konjektorunde baglı oldugu kabloyu şaseye bir elektrik kablo pabucu ile bagladım.

Ve Sonuclar :

Motor calisiyor soğuk farlar kapalı (2000 RPM): 13.88 V Bu iyiye işaret
    Motor calisiyor soğuk parklar açık (2000 RPM): 14.10 V
    Motor calisiyor soğuk low beam açık (2000 RPM): 14.06 V
    Motor calisiyor soğuk high beam açık (2000 RPM): 14.24 V
    Motor calisiyor soğuk parklar açık (4000 RPM): 14.10 V
    Motor calisiyor soğuk low beam açık (4000 RPM): 14.13 V
    Motor calisiyor soğuk high beam açık (4000 RPM): 14.89 V

Sanırım operasyon başarılı oldu 15V uzerine cıkmadıgı surece bu konjektorle devam...

Su an tek sorun jak uclarının acıkta kalması ve bu sebeble neme maruz kalabilmesi bu problemi sıcak silikon tabancası ile silikonlıyarak çözmek mümkün ancak konjektorun bir dahaki değişiminde çok pratik olacak jakları bir daha kullanamayacağım. Buna rağmen neme karşı önlem almak daha mantıklı gibi.

ürün ve şeması: http://www.sanel.com.tr/urunindex.as...neto_regulator

2senedir kullanıyorum hiçbir sorun çıkarmadı...

saygılar...
    Konu __face__ tarafından (14-10-2009 Saat 22:16 ) değiştirilmiştir.
    ...der __face__

Feyzhan
    ÖZTÜRK
    545 401 45 46

2. __face__, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Uğur Özbay (01-08-2017)

Isim
    Feyzhan ÖZTÜRK
    Motosiklet
    XJR 1200
    Marka
    Yamaha

bakalım f650 kullananların ne kadr ilgisini çekecek.. ?
    ...der __face__

Feyzhan
    ÖZTÜRK
    545 401 45 46

Enduroist Kadim Üye cem tolga - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    cem tolga (bahtsız bedevi)
    Motosiklet
    bmw F650 1996 BEYAZ__ XT600E 1997 BEYAZ
    Marka
    Bmw

emeğine sağlık. bir iki resim ile renklendirmek şart ama ;)

biz yazalım muhakkak birine lasım olur
    mesela bana

F 650

Isim
    Feyzhan ÖZTÜRK
    Motosiklet
    XJR 1200
    Marka
    Yamaha

CTOLGA21
    şimdi şööle oluyoo benim o fotoları çekmem için konjektörümün ağrıza yapıp tekrar bu işlemi yapmam lazım (oda olmasın ama yaa) anlatabildimmi..

saygılar kardeşim ;)
    ...der __face__

Feyzhan
    ÖZTÜRK
    545 401 45 46

Banned
    Isim
    BT
    Motosiklet
    Yamaha YBR 125
    Marka
    Bmw

f650' lerde bir konjektor problemi oldugunu duymustum. asiri isinma isinmadan dolayi gorevini yerine getirememe durumunu soylemislerdi.

aslinda bir problemim var ama o konjektorden midir, mars rublesinden midir, aku mu ölmüstur, ben mi arizaliyimdir, neden tum terslikler beni buluyordur.... anlamadim.

bu arada ellerine saglik, guzel bir bilgilendirme olmus

Isim
    Feyzhan ÖZTÜRK
    Motosiklet
    XJR 1200
    Marka
    Yamaha

BPINK yazarsan eğer problemini, burdanda olsa belirtilerine bakarak bi fikir vermeye çalışırım..

bak akünün suyunun azalmasıdır asıl konjektörü ısıtan ve bozan(konjektör durduk yere ısınmıyor) aslında F650 ler biraz çabuk şarj ediyor ve bir süre sonrada aküyü pişirip suyunu buharlaştırıyor; buda konjektörün yanmasına sebep oluyor... suyunu sık kontrol edersen sorun olmaz kolay kolay... e suyu azalmış akü konjektörün ısınmasına sebep oluyor,birde koltuk altında o zavallı konjektör soğuyamıyor tabi(fakat ana sebep koltuk altında olması değil anladığın gibi, o sadece durumu hızlandırıyor)...
    ...der __face__

Feyzhan
    ÖZTÜRK
    545 401 45 46

Enduroist Üye Pelletizer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Adnan Ökmen
    Motosiklet
    R 1200 GSA
    Marka
    Bmw

[QUOTE=__face__;19819]
    Su an tek sorun jak uclarının acıkta kalması ve bu sebeble neme maruz kalabilmesi bu problemi sıcak silikon tabancası ile silikonlıyarak çözmek mümkün ancak konjektorun bir dahaki değişiminde çok pratik olacak jakları bir daha kullanamayacağım. Buna rağmen neme karşı önlem almak daha mantıklı gibi.

Face; elektrikçiden kauçuk bant alıyorsun (5tl) ucuz olan yapışkanlıyı değil. Bu kauçuk bantla jakları tek tek dışarıda açıkta olan yerlerini bantlıyorsun, en son jaklar takılı iken komple bu bantla konjektör girişin deki açıklıkları bantlıyorsun.Bu bant ortam sıcaklığında yekpare hale geçiyor istediğinde de kesip atıyorsun.

Yeni konjektörle elde ettiğin gerilim değerleri fazla görünüyor ,sanırım kalibrasyon suz bir ölçü aleti kullanmışsın,14.89 dc volt gibi değerler çok fazla.
    Emeklerine sağlık

R 1200 GSA

Isim
    Feyzhan ÖZTÜRK
    Motosiklet
    XJR 1200
    Marka
    Yamaha

PELLETİZER abicim dediğin gibi belkide ölçü aleti çokta sağlıklı değildi.. ama 2 senedir hiçbir sorun yaratmadı gönül rahatlığı ile kullanılabilir... hatta benim bir arkadaşımın makinasınada aynını yaptık o da yaklaşık 1 senedir kullanıyor, ondada bir sorun yok...

teşekkür ederim Adnan abicim..

saygılar..
    ...der __face__

Feyzhan
    ÖZTÜRK
    545 401 45 46

Isim
    Feyzhan ÖZTÜRK
    Motosiklet
    XJR 1200
    Marka
    Yamaha

CTOLGA21 neler oldu.. son durum nedir.. ?
    ...der __face__

Feyzhan
    ÖZTÜRK
    545 401 45 46

Enduroist Kadim Üye cem tolga - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    cem tolga (bahtsız bedevi)
    Motosiklet
    bmw F650 1996 BEYAZ__ XT600E 1997 BEYAZ
    Marka
    Bmw

son durum sanel almadım 60 liraya bi konjektör aldım. onu taktık o günden beri sorun yok. birde konjektörün altına aliminyum parca koydum soğımaya yardımcı olması için.ısınma prolemi de ortadan kalkmış oldu böylece.
    birde dip not olarak konjektörün sele altından cıkartılıp yana alınmasının soğuma ile alakası olmadığını düşünüyorum öyle olmuş olsa bmw yetkilileri konjektörü dışarda yapardı dimi :P
    bu arada sana yaklaşıyorum artık her izin günümde yanına kaçarım bi çayını içmeye. yılbaşından sonra bursa dayım kısmetse

F 650

Sayfa 1 Toplam 4 Sayfadan 1234 SonuncuSonuncu