Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 5 Toplam 8 Sayfadan SeçilenSeçilen 12345678 SonuncuSonuncu
41 den 50´e kadar. Toplam 74 Sayfa bulundu
    Moderatör Arif Oral Unal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Arif Oral Unal
    Motosiklet
    R1250 GS
    Marka
    Bmw

Alıntı Ersan ÖZYURT Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Valla Şefim ben en az beş sene diye biliyorum bunu. Üstelik bu kask işinde güvenlik sınırlarına sahip olup da uçuk fiyatlara sahip olmayan çok kask var. Biz bunu ayıklayacak bilgiye ulaşamıyoruz o ayrı.

Benim schubert in beşinci senesi olsa gerek. En az üç sene daha değiştirmeyi düşünmüyorum. 1.250 lira, çok iyi para.
    Bir dakika hocam senin kask 5 yıllık ve 3 yıl daha mı kullanırım diyorsun ?

Enduroist Kadim Üye ozgurcakici - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Özgür ÇAKICI
    Motosiklet
    R1200GS / 2012
    Marka
    Bmw

Alıntı Arif Oral Unal Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Meğer o kaskı hiç takmıyormuş, evde vitrinde duruyormu ş

Yahu 5 sene kullanılan kaskın zaten ; hadi dışı sağlam olsa, içi dökülüyordur ? Ben geçenlerde bir Zonguldak'a gittim geldim, geldiğimden beri bazı sinek ölüsü arkadaşlar hala çıkmadı kasktan.

3. ozgurcakici, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Ersan ÖZYURT (22-11-2015)

Moderatör Arif Oral Unal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Arif Oral Unal
    Motosiklet
    R1250 GS
    Marka
    Bmw

Sharp sitesinden alıntıdır. Ancak kaskın ömrünü süre ile ölçmek hata olur. Km yani ne kadar kulanıldığı daha mantıklı, diğer yandan çok terliyen biriysek süre daha da kısalır. Mesela benim 3 yıl 30.000 km kullandığım kaskımdan intercomu çıkartırken içinin hali tam zamanında değiştirdiğimi söylüyordu (benim kafam terler, saçta yok direkt kaska değiyordu ter)

Sharp der ki:

"You never know when your motorcycle helmet may be called upon. So it makes sense to look after it. A motorcycle helmet generally has a life of around five years; three years if used regularly. To get the most out of the protection your motorcycle helmet offers, you need to keep it in the best possible condition."

Eğitim Koordinatörü Ersan ÖZYURT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Alıntı Arif Oral Unal Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Evet. Schubert farkı. 😆

İçine gelince valla benim ki bayağı iyi durumda. Sanırım buff veya balaklava olmadan kullanmanın farkı olabilir.

Vizör neredeyse her sene değişti sadece.
    Varmayı değil, sürmeyi seviyorum...

Honda VFR800XA
    * RoSPA Advanced Riding Instructor
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Alıntı ozgurcakici Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Meğer o kaskı hiç takmıyormuş, evde vitrinde duruyormu ş

Yahu 5 sene kullanılan kaskın zaten ; hadi dışı sağlam olsa, içi dökülüyordur ? Ben geçenlerde bir Zonguldak'a gittim geldim, geldiğimden beri bazı sinek ölüsü arkadaşlar hala çıkmadı kasktan.
    Temizlemeden önce ıslak kağıt havlular ile kapla kaskı. 10 dakika beklet, kirler yumuşasşın. Sonra ıslak bez ile sil.

Ben her iki aşama içinde Migros marka ıslak mendilleri kullanıyorum. Hem alkolsüz hem kalın.

Honda VFR800XA
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

7. Ersan ÖZYURT güzel mesajın için 3 üye sana teşekkür etti :

Ali KORKMAZ (22-11-2015),Ercan Çelen (22-11-2015),Gokhan Unverdi (24-11-2015)

Enduroist Kadim Üye alperiynem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Alper İynem
    Motosiklet
    R 1200 GSA & CRF 250 L
    Marka
    Bmw

Fiberglas, composit fiber ve karbon fiber malzemeden imal kaskların makbul olduğunu biliyorum...
    Çene açılır kasklar her zaman eleştirilir...Full face tartışmasız en iyisidir. Ama shoei gibi üst düzey bazı markaların onca Ar-Ge çalışması yapmadan çene açılır kaskları piyasaya vermeyeceğine inanıyorum ( Shark testinde 4 yıldız) , önemli olan kapatıldığında kilitlendiğinden emin olunmalı. Çarpma anında çenenin önden gittiğini unutmadan
    Bana ilginç gelen çene açılır kaskların bile ( BMW, Caberg, Shark) Sharp kask testinden 5 yıldız alabilirken Arai, Schuberth gibi güvenlik açısından lider kabul edilen markaların full face modelleriyle ile neden 5 yıldız alamadıkları ? Bu markalara acaba hak ettiğinden daha fazla mı para ödüyoruz?

9. alperiynem, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

ozgurcakici (23-11-2015)

Enduroist Kadim Üye ahmet gül - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ahmet Gül
    Motosiklet
    F650GS
    Marka
    Bmw

Sharp duz bir testtir; yani darbe yerleri bellidir. Testte ne yapilacagi ureticiler tarafindan bilinir ve nispeten ucuz kask ureticileri bunlari bilerek uretim yapar. O yuzden termoplastik 60 dolarlik kasklar 5 yildiz alir

Su an yapilan en iyi test snell vakfinin yaptigi testlerdir. Standartlarini surekli gelistirirler. Kasklar gecti kaldi olarak degerlendirilir ve testi basariyla gecen kasklar liste halinde yayinlanir.

Dot isareti icin test sart degil, cunku once kask uretilip piyasaya cikar sonra denk gelirse test edilir diye biliyorum.

Ece de standardizasyon yapar. Avrupada satilan kasklarin bu standarda sahip olmasi gerekir.

Bana gore kask ureticisi guvenilir bir marka, malzemede guvenilir ise kafamiza ve kullanim amacimiza uygun mu diye bakmali uygun ise bu testlerden gecmis mi diye arastirabiliriz. Ne kadar cok test o kadar guvenlik

11. ahmet gül güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

Ali KORKMAZ (24-11-2015),Sabahattin KOÇAK (07-12-2015)

Enduroist Üye Gokhan Unverdi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Gokhan Unverdi
    Motosiklet
    650GS Dakar
    Marka
    Bmw

Alıntı Ali KORKMAZ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kask yurtdışında ucuz Türkiye'ye gelince malum vergi politikası ve nakliye üzerine binince herşey iki katı oluyor, tıpkı motosikletlerde olduğu gibi.
    Sanırım bu durum biraz da bilindik markaların TR distribütörlerinin insiyatifi dahilinde gerçekleşiyor zira bazı markaların yeni serideki kasklarında kargo dahil yurt dışı alımlar neredeyse TR fiyatlarıyla aynı paralara geliyor. 1000-1500 TL bandındaki kask modelleri için de 70-100 TL'lik kar marjları bence normal karşılanabilir. Sonuçta alım öncesi kaskı bir fiil deneme şansımız oluyor ki aradaki fark da internet alımlarında yakalayamadığımız bu şansın bedeli bence

13. Gokhan Unverdi, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Ali KORKMAZ (24-11-2015)

Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Alıntı alperiynem Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Fiberglas, composit fiber ve karbon fiber malzemeden imal kaskların makbul olduğunu biliyorum...
    Çene açılır kasklar her zaman eleştirilir...Full face tartışmasız en iyisidir. Ama shoei gibi üst düzey bazı markaların onca Ar-Ge çalışması yapmadan çene açılır kaskları piyasaya vermeyeceğine inanıyorum ( Shark testinde 4 yıldız) , önemli olan kapatıldığında kilitlendiğinden emin olunmalı. Çarpma anında çenenin önden gittiğini unutmadan
    Bana ilginç gelen çene açılır kaskların bile ( BMW, Caberg, Shark) Sharp kask testinden 5 yıldız alabilirken Arai, Schuberth gibi güvenlik açısından lider kabul edilen markaların full face modelleriyle ile neden 5 yıldız alamadıkları ? Bu markalara acaba hak ettiğinden daha fazla mı para ödüyoruz?
    Ben de bir schubert kullanıcısı olarak bunu merak etmiştim.

Schubert in açıklamasını okudum ama yerini hatırlamıyorum. Kısaca kalıp ölçeklerinden şikayetçiydi. Diğer kasklardan büyüktür schubertin dış ölçüsü. Bu yüzden bir küçük ölçü kaskı test etmek zorunda kalıyorlarmış. Örneğin test kalıbı L beden için ise schubert in M kaskı kullanılabiliyor. Bu durumda testin standardında olmayan bir çarpma etkisi devreye giriyor. Haliyle sonuç değerlerini etkiliyor.

Açılır kasklar konusunda ben de aynı endişedeyim. Gözlük olmasa kullanmam zaten. Hem ağır hem daha gürültülü. Kullanıyorsanız da asla açık gitmeyin. Yarım kasklar hiç olmazsa yandan çeneyi korur, açık kullanılan bir açılır kask ise yanakları bile korumaz. Rüzgar etkisi de cabası.

Açık kasklardan hiç bahsetmiyorum. Bana göre doğru değil ama talep var işte, bu yüzden üretiyorlar.

Honda VFR800XA
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

15. Ersan ÖZYURT güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

Ali KORKMAZ (24-11-2015),alperiynem (25-11-2015)

Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Alıntı Gokhan Unverdi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sanırım bu durum biraz da bilindik markaların TR distribütörlerinin insiyatifi dahilinde gerçekleşiyor zira bazı markaların yeni serideki kasklarında kargo dahil yurt dışı alımlar neredeyse TR fiyatlarıyla aynı paralara geliyor. 1000-1500 TL bandındaki kask modelleri için de 70-100 TL'lik kar marjları bence normal karşılanabilir. Sonuçta alım öncesi kaskı bir fiil deneme şansımız oluyor ki aradaki fark da internet alımlarında yakalayamadığımız bu şansın bedeli bence
    Katılıyorum. Üstelik, Türkiye'deki satış rakamlarına bakarsanız, bu kadar çeşit için stok maliyetlerini karşılayamadığını da unutmamalı.

Honda VFR800XA
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

Sayfa 5 Toplam 8 Sayfadan SeçilenSeçilen 12345678 SonuncuSonuncu