Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
1 den 9´e kadar. Toplam 9 Sayfa bulundu
    Enduroist Kadim Üye Şenol SEL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Şenol SEL
    Motosiklet
    Yamaha Ybr 125 ESD
    Marka
    Yamaha

Exclamation Duymuyorsunuz bari GÖRÜN

Acaba birileri bizleri duyuyormu,görüyormu?

Evet bu soruyu hem kendime hemde çevremdekilere çok sordum?
    Maalesef vergi ayı alım satım ve kesilecek cezalar haricinde bizi kimse duymuyormu??
    Duymadıkları yetmezmiş gibi birde görmüyorlar.
    Her nedense bizi idare edecek bir kanunumuz olmasına ragmen (gerçi bu kanunda tartışılır ya neyse )bizi hiç kimse ne kale alıyor nede dinliyor.
    Peki bizi dinlemiyorsunuz onu anladık ama bizim canımıza neden kasıt ediyorsunuz onu bir türlü anlayamadım.
    Yaptıgınız yasalar 125 CC ve altı motorlar için belki geçerli olabilir ama büyük CC li motorlar ne olacak.
    Bir binek araçla bir Kamyonu nasıl bir tutmuyorsanız bizleri neden bir tutuyorsunuz.
    Niye bizlerin de sınıflandırma kategorisi yok.
    Hadi bunlar? yapmadınız peki bu peşin hükümlülük niye.
    Bir motosiklet ile bir araç çarpışdığında neden haklıda olsak ön yargılı olarak yaklaşıp bizi haksız çıkarmaya çalışıyorsunuz.
    Tamam bizim içimizde de kötü olanlar olabilir ama sizin içinizde yokmu barbarca araç kullanıp trafiği felç edip ortalığı birbirine katan geçtiği her yeri yangın yerine çeviren yokmu sadece bizdemi var bunlar !
    Bizde de var diyorsunuz demekki eşitiz hatta her konuda eşitiz
    Vergi,Trafik sigortası,Vize yani sizde ne varsa bizde de onlar var kanun eşitsiniz diyor.
    Biz içimizdeki kötüleri ayıklıyoruz.
    Ya sizler sizlerde başladınızmı ayıklamaya?
    Yol sizin oldugu kadar bizimde hakkımız nedir birbirimizden alıp veremediğimiz.
    Son zamanlarda kazalara bakıyorum da bir çok arkadaşımız gitti.
    Bunların bir çogu maalesef araç sıkıştırması sonucu gitti.
    Eger hala bizi duymadıysanız duyun derim bizlerde sizin gibi insanız bizimde evimizde bizi bekleyen sevenlerimiz,ailemiz var.
    Belki bizleri duymuyorsunuz yada duymazdan geliyorsunuz .
    Ama bari GÖRÜN göründe evimizde bekleyenleri üzmüyelim.
    Belki duyması gerekenlerde duyarlar.

Değerli Arkadaşım Bülent (BUİCK)'ten alınıdır.
    Saygılarımla
    Şenol SEL
    Bursa
    0553 021 94 44
    O.M.M Gold Member

Lütfen her zaman Full koruma ve KASK kullanın.

Motosiklet kullanmak tehlikeli bir eylemdir.
    Eğer kullanacaksanız kendi iradeniz ve sorumluluğunuz altında kullanınız.
    Yaşlanarak değil yaşayarak tecrübe kazanılır, zaman insanları değil armutları olgunlaştırır..
    “Beyninin beş saniye önce olmadığı yere asla motorunu götürme”

Isim
    Şenol SEL
    Motosiklet
    Yamaha Ybr 125 ESD
    Marka
    Yamaha

Exclamation

Biraz uzun ama okuyun derim

BİRİ BU MOTORCULARI DURDURSUN
    Düzce Türkiye’deki en kalabalık motosiklet trafiğine sahip illerden bir tanesidir. Farklı yaş ve kültür düzeyinde birçok insan şehir içi ve hatta şehirlerarası ulaşımda motor kullanmayı tercih etmektedir.
    Bu sebeple Düzce’de günün her saatinde trafiğin içinde birçok motorcuya rastlarsınız. Havaların ısınması ile bu rakam artar ve büyük bir rakama ulaşır.
    Sonrasında ise haber bültenlerinde sık sık motorcuların karşıtığı ve sonuç olarak da motorcunun ölümü veya ağır yaralanması ile biten birçok trafik kazası haberleri bültenleri doldurur.

Bu yıl havalar açmadan Düzce ili sayın Emniyet Müdürlüğü yetkililerinden bir isteğimiz olacak.
    Bu yaz motor kazalarını en aza indirelim, nasıl mı? Ehliyet ve ruhsatı olmayan motorcuyu trafiğe çıkartmayarak, kafasında kaskı olmayan motorcuya gereken cezayı derhal keserek, kaskı takmadan yolculuk yapmasına engel olarak.(Alkollü araç sürücüsüne sürme izni verilmediği gibi ) Hava sıcak olduğundan kafasına taktığı kasktan bunalan motorcu, trafik ekiplerini kandırmak adına, kaskı kafasına gelişi güzel bir şekilde tutturmakta.
    Sonrası ise yaşadığı veya yaşacağı ufak bir trafik kazasında beyin travmasına bağlı ölüm. Ayrıca motosiklet ve bisikletlere 2 veya daha fazla kişi binilmesinin de önüne geçilmeli.
    Bir motora tüm ailesini bindiren insanlar var. Hanımı, kendisi iki de çocuğu toplam dört kişi, ancak tek kask oda sürücüde.
    Ayrıca bir de motorunu su ve tüp dağıtma aracı olarak kullananlar var.
    Bunlarda bacak aralarına alıyorlar.3 adet tüp veya damacana suyu, direksiyon hâkimiyeti hak getire.
    Bir de motoru ile uçmayı deneyen gençler var.
    Mahalle aralarında saatte 80-90 km veya daha üzeri hızlarda seyir ediyorlar.
    Hem kendilerini, hem mahalle halkını, özellikle küçük çocukları tehlikeye atıyorlar,hem de aşırı derecede gürültü yaptıklarından, çevreyi rahatsız ediyorlar.
    Ayrıca bu gençlerin birçoğu kesinlikle kask kullanmamakta.
    Burada siz çok değerli emniyet mensuplarımıza büyük bir görev düşmekte.
    Havalar ısınmadan, motorcuların sayısı artmadan, şimdiden yaşanacak motor kazalarnın önüne geçmek için bir aksiyon planı hazırlamalı ve bunun yerel medyadan ilan ederek tüm motor kullanıcılarına duyurmalısınız.
    Gerekiyorsa motoruna el koymalısınız, nede olsa kendi iyiliği ve canı söz konusu.
    Her yaz Düzce ve çevresinde onlarca motor kazası olmakta ve birçok genç bu kazalarda pisipisine hayatını kaybetmekte.
    Bu yıl gelin bu ölümlerin önüne geçelim, kuralları uygulamayan motorcuları, trafikte dolaştırmayalım

Bu arada siz sayın araç sürücülerin, motosiklet sürücülerinin hayatlarının korunması amacıyla hazırlanmış internet yolu ile elde etiğim dikkat etmesi gereken acil tavsiyeleri aşağıda maddeler halinde sunuyorum.

* Motorcular değişik süratlerde sürüş yaparlar çünkü sahip oldukları sürüş tecrübeleri, ustalıkları değişik seviyelerdedir.
    Bazı motosiklet sürücülerinin hiç araba sürüş tecrübesi olmadığını unutmamak lazımdır, bilhassa genç sürücülerin bu yüzden trafik tecrübeleri de hiç yoktur.
    Araba sürücülerine sorun yaratacakları durumları da hiç bilmezler.
    Ancak bir motor ile araba arasında kaza olduğunda kim suçlu olursa olsun ciddi yaralanma riski yüksek olan taraf motosikletin sürücüsüdür.
    Motosiklet sürücüsünü koruyan bir kaporta yoktur.
    Onların çok yakınından hızla sollama yapmanız araç sürücüsü olarak sizin bulunduğunuz noktadan yeterince güvenli gözükebilir fakat motosiklet sürücüsünün bulunduğu noktadan çok tedirgin edicidir.

* Motosikletlere çok yakınken korna çalmanız onları ürkütebilir belki de bu yüzden önünüze doğru kırabilirler.
    Genelde motorcular sizin farkınızdadırlar, siz yavaşlayınız ve hız limitleri içinde düzgün bir sürüş yapınız.

* Trafikte yanınızdan geçmekte olan bir motorcunun yolunu kesecek şekilde yana çıkışlar yapmadığınızdan emin olunuz.
    Kavşakta sola dönüş yapacağınız zaman asla bir motorcunun yolunu kesmeyiniz. Motorcunun arkasında onun sola yapacağı dönüşü tamamlamasını ya da karşıya geçmesini bekleyiniz.

* Park yaparken dikkat ediniz, aracınızdaki yolculardan herhangi birinin her iki tarafta da bir motorcunun olabileceği düşüncesiyle kapıları dikkatsizce açmamasını sağlayınız. Ayn? şekilde sizde kapınızı açmadan önce omuz üzerinden gelen herhangi bir araç olup olmadığını kontrol ediniz.

* Motorcular yol sürüşü esnasında karşılaşabilecekleri gizli bir tehlikeye hazırlıklı olabilmeleri açısından bir strateji ile sürüş yapmaları durumundadırlar.
    Bu şekilde doğru yerde ve doğru zamanda olmalarını sağlayacak manevraları yapabilecekleri onlara öğretilmiştir.
    Eğer yolun ortasından gidiyorlarsa biliniz ki bu sizin yolunuzu kapamak içi değil ama kendilerinin diğer vasıtalarca görünürlüklerini sağlamak açısından yapılmaktadır.

* Motorcular genellikle mazgallardan, hemzemin geçitlerden ve su oluklarından uzak sürüş yaparlar çünkü bu tip demir malzemeler motorun kayıp düşmesine sebep olabilecek tehlikeli noktalardır.
    Yine diğer araçlarca sıkıştırılmamak için dar yollarda yol kenarlarından uzak sürüş yapmaya özen gösterirler.
    Bu durum yolu tıkayıp diğer araçların geçişini engellemek için değildir.
    Ayrıca motorcuların arabalara göre sinyal imkanları daha kısıtlıdır bu yüzden onların ne yapacaklarını anlamak için lütfen sabırlı olunuz.

* Aynalarınızdan devamlı arkanızı ve yanlarınızı hat değiştirmeden önce kontrol ediniz. Kör noktalarınızda bir motorcu olabilir.
    Bilhassa göbeklerde ve kavşaklarda buna ekstra özen gösteriniz.
    Sinyalinizi kullanmayı ihmal etmeyiniz.

* Hat aralarını bilhassa kavşak girişlerinde motorcuların ani durumlarda kaçış yapabilmelerini sağlamak açısından boş bırakınız.
    Çünkü motosikletler iki teker üzerinde giden araçlar olarak ani frenlemede bir araç kadar hızlı durmasını sağlayacak sert frenlemeyi yol ve hava durumları nedeniyle uygulayamayacak durumda olabilir.

* Asla motorcuların hattına giriş yapmayınız.
    Onların bu hattın tümüne, motosiklet sürüş dinamikleri gereği sola dönmek için önce motoru sağa yönlendirmek yada tersini yapmak zorunda olduklarını bilerek, gereksinme duyduklarını biliniz.
    Aynı şekilde arkanızdan yol isteyen bir motosiklete hattın tümünü boşaltarak yol veriniz.
    Motorun geçeceği kadar bir yarım alanı boşaltmak onların acil bir durumda motorun dengesini sağlayamama durumunda kalmalarına ve neticesinde bu hareketinizle insan hayatını riske atan bir kazaya sebep olacağınızı biliniz.

* Motosikletler küçük hacimleri yüzünden size olduğunda daha hızlı gidiyor gibi gelebilir.
    Yine bu küçük hacim insan gözünü yanıltarak daha uzakta hissini verecektir.
    Hâlbuki aynı noktada bir kamyon size daha küçük hacimli bir araçtan daha yakın gibi görünecektir.
    Bu yüzden hız ve yakınlık konusunda yanılmayınız ve kavşaklarda yol hakkı onlarda ise onların geçmelerini bekleyerek, onlar geçtikten sonra her iki tarafınızı da tekrar kontrol ederek serbest ise çıkış yapınız.

Kaynak: Düzce Damla Gazetesi
    Saygılarımla
    Şenol SEL
    Bursa
    0553 021 94 44
    O.M.M Gold Member

Yaşlanarak değil yaşayarak tecrübe kazanılır, zaman insanları değil armutları olgunlaştırır..

Enduroist Kadim Üye Bülent İNAL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Bülent İNAL
    Motosiklet
    V-Strom K/05 Kırmızı
    Marka
    Suzuki

Bir gazete ve dergi için yazmıştım o yazıyı.
    Her gün ölüm haberi okumaktansa bir şeyler yapmak lazım dedim.
    Belki bir şekilde dikkatleri çekerizde bir şeyler biraz da olsa düzelir diye.
    Bülent İNAL

Herkes aynıyken Ben farklıyım
    Şimdi herkes fark peşinde
    Ben aynıyım
    Buda benim farkım

Enduroist Üye SinanATASOY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Sinan Atasoy
    Motosiklet
    DL 1000 K5
    Marka
    Suzuki

Ellerinize sağlık.. İnşallah 1 kişi de olsa farkındalık kazandırmak konusunda faydası olur bu yazıların.. Ki eminim çok daha fazla insana ulaşacaktır bu mesajlar..

Ordinaryus Enduroist ASIM DEMİR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ASIM DEMİR
    Motosiklet
    BURGMAN 650 EXECUTİVE
    Marka
    Suzuki

bu konularda dayanışma gerekir topluca sesimizi duyurmak için birşeyler yapmamız lazımda ne bu konu üzerinde biraz calışmalar yapmak lazım diye düşünüyorum.

Isim
    Bülent İNAL
    Motosiklet
    V-Strom K/05 Kırmızı
    Marka
    Suzuki

Fuar , Festivaller , Görsel medya bu iş için biçilmiş kaftan.
    Bülent İNAL

Ben aynıyım
    Buda benim farkım

Banned
    Isim
    BT
    Motosiklet
    Yamaha YBR 125
    Marka
    Bmw

bulent abi,

hakkaten guzel bir yazi olmus... bemimde icimde surekli olarak bu durum ile alakali birseyler yapmak var... birkac fikir de var ama surece hala tam karar veremiyorum.

eger yapabilirsem senin yazilarindan faydalanacagimi da simdiden soyleyeyim

Isim
    Şenol SEL
    Motosiklet
    Yamaha Ybr 125 ESD
    Marka
    Yamaha

Alıntı BUICK Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bir gazete ve dergi için yazmıştım o yazıyı.
    Her gün ölüm haberi okumaktansa bir şeyler yapmak lazım dedim.
    Belki bir şekilde dikkatleri çekerizde bir şeyler biraz da olsa düzelir diye.
    Değerli arkadaşım.

Başka bir forumda da yazdığım gibi
    Adı Motosiklet Federasyonuı olan resmi bir organ bunları yapmıyorsa biz hiç yapamayız.Neden mi
    Biz resmi değiliz.bazı merciilerde bizler tanımıyor resmi değiliz Fan ız.
    Bizler resmi veya fan veya gayriresmi gruplar forumlar kulüpler dernekler bir olup Motosiklet Kullancıları federasyonu olmadığımız sürece kimse bizi (Tabirimiz mazur görün lütfen) sallamayacak dinlemeyecek.
    Saygılarımla
    Şenol SEL
    Bursa
    0553 021 94 44
    O.M.M Gold Member

Isim
    Bülent İNAL
    Motosiklet
    V-Strom K/05 Kırmızı
    Marka
    Suzuki

Şenol hocam sana katılıyorum ama ne olursak olalım insanları değiştirmeye gücümüz yetmez sadece onların devamlı gözünün önünde olursak anlatmak istediğimizi onların gözüne gözüne sokarsak ve eğitimi ilkokuldan vermeye ehliyet verirkende bu işin uzmanı eğitmenlerden faydalanırsak bunlarıda mecbur tutarsak bir şeyler olur derim.
    Kanunlarda mecburen değişecektir.
    Konu Bülent İNAL tarafından (16-02-2010 Saat 19:24 ) değiştirilmiştir.
    Bülent İNAL

Ben aynıyım
    Buda benim farkım