Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
1 den 10´e kadar. Toplam 39 Sayfa bulundu

Hybrid View

Banned
    Isim
    a34

çok teşekkürler.

benim bir sorum var arkadaşlar;

- viraja girerken; pozisyon alma, virajda frene basmama, o yöne bakma , gidonu o yöne itme gibi kuralların dışında ben bişey farkettim ;
    ayağımın koyduğumu yerde, gideceğim yöndeki ayağımı tam aşağı doğru bastırdığımda a virajı almaya yardımcı olduğunu hissettim.
    yani başka deyişle, döneceğim yöne motoru aşşağıdan ayakla bastırıyorum.

bu doğru mudur, yapan var mı ?

Eğitim Koordinatörü Ersan ÖZYURT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Alıntı organik Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    çok teşekkürler.

benim bir sorum var arkadaşlar;

- viraja girerken; pozisyon alma, virajda frene basmama, o yöne bakma , gidonu o yöne itme gibi kuralların dışında ben bişey farkettim ;
    ayağımın koyduğumu yerde, gideceğim yöndeki ayağımı tam aşağı doğru bastırdığımda a virajı almaya yardımcı olduğunu hissettim.
    yani başka deyişle, döneceğim yöne motoru aşşağıdan ayakla bastırıyorum.

bu doğru mudur, yapan var mı ?
    Elbetteki çenem durmayak ve araya gireceğim.

Bu faydalı başlıkta bahsedildiği gibi üç adet temel yönelendirme şekli vardır.

1. Motosiket ile birlikte kontro ve yardımcı teknikler kullanarak dönmek,
    2. Motordan sarkarak dönmek (hang-off, yarış tekniği)
    3. Motoru yatırarak dönmek (Off road)

Her üçüde virajlarda kullanabilecek tekniklerdir. Seçim bize ait olmakla beraber ben ilk tekniği kullanmayı tercih ediyorum. Bir kaç sebebi var. İlki bir aksilik olup, motosikleti düzeltmem veya tersine yönlendirmem gerektiğinde (mesela viraj içinde fran yapabilmek için dikleşirken) 2 ve 3 numaralı tekniklerden, standart oturuşa dönmek için haracanak zamanı göze almak istemiyorum. İkinci olarak da, birinci tekniğin yetmediği, hata yaptığım virajlarda, biraz daha yatabilmek için, duruma göre 2 veya 3 numaralı tekniği ilave olarak kullanabiliyorum. (Birileri sormuştu di mi, viraja fazla hızlı girdiysek ne oalcak diye, fırsat olmamıştı yazamamıştım)

Yuarıda ki soruya gelirsek, kontra tekniğe yardımcı olmak için paglere basmak, diz ile depoya basmak gibi dönüşe faydası olan uygulamalar vardır. Özellikle iç pege basmak insana güven verir ve doğrudur. Ancak, kusursuz bir kontra, bakış uygulaması ile beraber yapılmalıdır. Sadece pege basmak, yeterli olmayacaktır.

Her zaman olduğu gibi, bu sözlü anlatımlar, sadece konunun özetini veriyor diye uyarmak istiyorum. Yetkinliğini ispatlamış kişi veya kuruluşlardan eğitim almak en doğrusudur.
    Varmayı değil, sürmeyi seviyorum...

Honda VFR800XA
    * RoSPA Advanced Riding Instructor
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

3. Ersan ÖZYURT güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

AlperGuc (02-04-2013),Aytekin ARIKAN (02-04-2013)

Enduroist Üye Aytekin ARIKAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Aytekin ARIKAN
    Motosiklet
    F650 GS
    Marka
    Bmw

Alıntı MEGARON Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Elbetteki çenem durmayak ve araya gireceğim.

Her üçüde virajlarda kullanabilecek tekniklerdir. Seçim bize ait olmakla beraber ben ilk tekniği kullanmayı tercih ediyorum. Bir kaç sebebi var. İlki bir aksilik olup, motosikleti düzeltmem veya tersine yönlendirmem gerektiğinde (mesela viraj içinde fran yapabilmek için dikleşirken) 2 ve 3 numaralı tekniklerden, standart oturuşa dönmek için haracanak zamanı göze almak istemiyorum. İkinci olarak da, birinci tekniğin yetmediği, hata yaptığım virajlarda, biraz daha yatabilmek için, duruma göre 2 veya 3 numaralı tekniği ilave olarak kullanabiliyorum. (Birileri sormuştu di mi, viraja fazla hızlı girdiysek ne oalcak diye, fırsat olmamıştı yazamamıştım)

Konuya abone olmuştum kaç gündür cevabınızı bekliyordum hocam : )
    Şimdi burda okuyunca hemen oraya yazıcaktım :P Ama siz kopyaya izin vermiycek şekilde o konuyu da hatırlatıvermişsiniz. : D