Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu
1 den 10´e kadar. Toplam 25 Sayfa bulundu
    Enduroist Kadim Üye muratersahins - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Murat ERŞAHİN
    Motosiklet
    KTM 640 ADV
    Marka
    Ktm

Standart Kışın giyilmesi gerekenler?

Bu sıralar bi delilik yapabilirim ama aklımda bir şüphe döndüğümde zatüre olurmuyum diye:S

Kışın uzun yolda giyilmesi gerekenler nelerdir?

Yanımıza almamız gerekenler?

Yenilmesi içilmesi gerekenler?

Atlanmaması gerekenler?

Kışın şehir içinde kullanıyorum ama şehirler arası malum daha uzun ve sizin aldığınız önlemler nedir kendinizce?
    Murat ERŞAHİN
    ''06 KTM 640
    35 KTM 08

Enduroist Kadim Üye atatekin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ismail Atatekin
    Motosiklet
    Piaggio x7
    Marka
    Diger

Kanka neopren yeleğimi veririm ödünç başka da bişey olmaz
    İsmail Atatekin
    A rh +
    0532 257 81 01

-----------------------

Enduroist Kadim Üye cem tolga - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    cem tolga (bahtsız bedevi)
    Motosiklet
    bmw F650 1996 BEYAZ__ XT600E 1997 BEYAZ
    Marka
    Bmw

Alıntı muratersahins Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu sıralar bi delilik yapabilirim ama aklımda bir şüphe döndüğümde zatüre olurmuyum diye:S

Kışın uzun yolda giyilmesi gerekenler nelerdir?

Yanımıza almamız gerekenler?

Yenilmesi içilmesi gerekenler?

Atlanmaması gerekenler?

Kışın şehir içinde kullanıyorum ama şehirler arası malum daha uzun ve sizin aldığınız önlemler nedir kendinizce?
    kışın özellikle uzun yol yapıcaksan öncelikle ana yollardan ayrılmıyacağın bi rota çıkart. eğer sağlık sorunların varsa yanına ilaclarını muhakkak al. bunalrın haricinde yanında yedek içlik bulundur . (yol ciddi uzun olucaksa) ikinci bi takım yağmurluk al. yedek corap, poşet(botun su geçirirse can simidi vazifesini görüyor kendileri

giyilmesi gerekenler:

neopren yarım maske
    gore-tex uzun ceket
    kışlık suya dayanıklı bot
    termal içlik(bu kıyafeti direk tene giymeniz gerekiyor be büyük almayın)
    cold kıllers firmasının üretiği coraplar fevkaladenin fevkinde. ve yine bu firmanın yarım maskeleri balaclavaları var. ayrıca rüzgar geçirmeyen içlik pantalon ve sweat seçenekleride mevcut. performansları şahsen test edildi.
    muhakkak motosiklet pantolonu
    bot yağmurluğu (yakında bunun ile ilgili bi topic acıcam paranız boşa gitmesin )
    yağmurluk alt üst
    veee takarmısın bilmem ama benim bu kış kesin kullanacağım iki parca daha var.
    bunlardan birincesi kuryelerinde kullandığı EL RÜZGAR KORUMALARI ikincisi de DİZ RÜZGAR KORUMALARI (bilgi için bana ulaşın. müthiş kolaylık.) iş ev arası 30KM kışın da motor inmediğim için soğuk la hayatta işim olmuyor. kimileri kurye edasıyla bakıyor ama benim aldığım keyif paha biçilemez.

dikkat edilmesi gerekenler:
    özellikle uzun yol yapıcaksan üşüdüğünü hatta sinirlerinin görevlerini eksik yapmaya başladığını bi yerden sonra hissetmiyorsun. o yüzden mümkün olduğunca sık mola ver ve sıcak bişeyler iç. çoğu zaman bi çorba tarifi anlatılamaz neticeler doğuruyor.
    kıyafetlerin ne kadar kuru kalırsa o kadar az üşürsün bunu sakın unutma.

ve sakın neopren malzemelerin uzun kollusunu yada alt ını arama. malzeme balıkcılıkta kullanılıyor ciddi terleme yapar. terlersen bitersin

bu yazdıklarım benim kişisel deneyimlerim sonucu yaptıklarımdır. her insanın sınırları farklıdır.benim üşümediğim bi sıcaklık size çok soğuk gelebilir.

kışım kötü hava şartlarında motor kullanmak gibisi yok

saygılar.

F 650

Enduroist Kıdemli Üye Gökhan Ağırbaş - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Gökhan Ağırbaş
    Motosiklet
    f650 gs piyade
    Marka
    Bmw

Maruz kaldığımız rüzgar, hava sıcaklığından bağımsız, vücudun ısı kaybetmesine neden oluyor.
    Hipotermi ve soğuk ısırmasını tıpla ilgili arkadaşlarımız anlatırlarsa yararlı olur.

Kışın bırakmayı düşünmüyorum (büyük konuşmayayım)
    Malzeme almak yerine elimdeki malzemeyi düzgün kullanmaya çalışacağım.
    Türkiye'de cordura kumaştan üretilen Torch tulumu kullanıyorum. Giymesi ve çıkarması oldukça pratik. Ancak, cordura malzeme kışlık ceket gibi takviyeli olmadığı için vücudu sıcak tutmuyor. Şu ana kadar gömlek, alelade ince bir polarla kullandım. Şimdi termal içlik ve poların üzerine bir tabakaya daha ihtiyaç duyacağım.

Göğüs/akciğer bölgesine takviye için poların üzerine bir windstopper özellikli bir yeleği ekleyerek deneyeceğim, yetmeyebilir, yetmezse, tabakayı artıracağım.

kışlık eldiveni sevmedim, ancak bilekleri tam kapattığı için, sanırım şart oldu.

soğuğa maruz kaldığımız ve ısı kaybettiğimiz yerler; eller, yüz, boyun, ayak ve el bilek manşet bölgesi. buraları yalıtmak, ısının dışarı kaçmasını önlemek gerekiyor.

Motordan indikten sonra, direk rüzgara maruz kalan bacak bölgelerindeki ısı düşüklüğü net farkediliyor. Vücudun yaşamsal bölgesi olmadığı için, buraya takılmıyorum. Sanırım, diz eklemleri hassas, diz korumasının, dizi korumaya yeteceğini ümit ediyorum.
    Kafasına kuş s.çtığı zaman şans oyunu oynayanlar, ağzına s.çan liderin peşinden ayrılmaz"

Banned
    Isim
    TG
    Motosiklet
    '06 XT660R
    Marka
    Yamaha

Çok üşürsen benim uyguladığım bir taktik var ; uzun yolda gir bir benzin istasyonuna boş bir pet şişenin içine kaynar su doldur ve montun içine at.

Korkma o pet şişe delinmez , kapağını iyi kapamalısın mutlaka ... ;)

Geri kalanlarını arkadaşlar yazmış zaten. He birde ben balaklavadan sonra kaskımı takmadan boynuma polar'lı boyunluk geçiriyorum. Kurye abim bu keşfim sayesinde her yıl geçirdiği faranjit'ten kurtulmuştu

Enduroist Kadim Üye Hakki Orun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Hakki Orun
    Motosiklet
    2012 R1200GS Adventure Triple Black - CRF 250L
    Marka
    Bmw

Alıntı Agridia Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ......
    Türkiye'de cordura kumaştan üretilen Torch tulumu kullanıyorum. Giymesi ve çıkarması oldukça pratik. Ancak, cordura malzeme kışlık ceket gibi takviyeli olmadığı için vücudu sıcak tutmuyor. Şu ana kadar gömlek, alelade ince bir polarla kullandım. Şimdi termal içlik ve poların üzerine bir tabakaya daha ihtiyaç duyacağım.

Göğüs/akciğer bölgesine takviye için poların üzerine bir windstopper özellikli bir yeleği ekleyerek deneyeceğim, yetmeyebilir, yetmezse, tabakayı artıracağım.
    ......
    Kisin yolculuk yapan biri olarak, Aynen Gokhanin dediklerine katiliyorum.

Torch tulum ile ilgili bi rilave yapmak istedigim icin onun mesajindan alinti yaptim. Bu tulum gercekten cok basarili bir tulum. Biz ilk kullanimimizda yagmurlu bir havada idik 12 saat devamli yagmurda gittik ve yolda otoyikamaya girip, yikandik! Evet bu tulumlarla yikandik. Zerre kadar su almadik. Ancak, kumasinin ozelligi geregi ve ic astari olmadigi icin, ruzgar ve soguk konusunda mutlaka tedbir almak gerek. icimize ne giydikse olmadi. Ceketlerimizin ic astarlarini giydik, polar giydik, kazak giydik, hepsini beraber giydik, pantalon icine pijama giydik, ustune motor pantalaonu giydik ama -5 derecede tabiri caizse bokumuz dondu! Aksaray da Agacli tesislerinde Saunaya girip 3 tur attim 15 er dakikadan ve anca isindim. Sonra buldugumuz cozum cok basit idi. Tulumun ustune ruzgar kesici ya da yagmurluk giyince islem bitti. Yani yapman gereken vucud isisini iceride tutmak olmali. Ama terlemeden.

Simdi ne mi yapiyorum. Isitmali ceketim var motorumda da cakmak yeri var oraya bagliyorum sicacik gidiyorum. Bir ruzgar kesici herzaman lazim oluyor yine de.

Eldivenlerin ustune yagmur eldiveni gecirirsen sicak kalirlar. Yoksa parmaklarin donar.

Bir de Mesutdan pantalon icine isitici alidin mi degmeyin keyfine. Butun kis kimseler tutamaz seni.

Fazla kalin giyinmek motor kullanimini zorlastiriyor. Kafani ceviremiyorsun. O nedenle termal icliklerin polar bir shirt un mutlaka olmasi lazim eger isitmali kiyafetin yoksa.

Ankaradaki Mesut kardesimiz bunlari cok guzel yapiyor istersen bir bak derim.

The Member of RoSPA RoADAR
    www.orunbrothers.webs.com
    R 1200 GS ADV TripleBlack
    CRF 250 L Kirmizi Beyaz

Isim
    Motosiklet
    Marka
    Bmw

bence kat kat giyinmek pek sağlıklı değil. mümkün olduğunca az ama işlevsel giyinmek daha sağlıklı olucaktır.( 3 yıldır kar kış demeden biniyorum tecrübe ile sabit )

özellikle eldiven olayı çok önemli
    benim çözümüm bu;

dizler içine bu olay cokcok iyi .ben BMW de kullanıyorum özellikle ocakta yapıcağım uludağ turunda hayat kurtarıcak bu iki alet

Uploaded with ImageShack.us

F 650

Isim
    Gökhan Ağırbaş
    Motosiklet
    f650 gs piyade
    Marka
    Bmw

kat kat giyinmekten değil, tabakadan bahsettim. Vücudu saran, nefes alan iç malzeme (termal) üzerine gömlek (ilk hava tabakası), polarla gömlek arası ikinci hava tabakası, üzerine bir rüzgar kesici tabaka ve cordura.

Hakkı Ağbi, tulumun üzerine yağmurluk giyerek, iç ortamdan ısı kaybını engellemiş.

Kışlık cekettede, dış yüzeyden itibaren kesite bakıldığı zaman, orada da içe doğru devam eden tabakalar görülecektir. geçen kış, içi olmayan bir parka ve içinde bir polarla en soğuk havada rahatlıkla dolaştım, ama bunu motor için düşünemem.

bugün bir kaztüyü mont ve gömlekle dolaştım. Kaz tüyü üst üste giyilmiş üç kazaktan daha işlevseldir.

Derdimi anlatabildiğimi sanıyorum.
    Kafasına kuş s.çtığı zaman şans oyunu oynayanlar, ağzına s.çan liderin peşinden ayrılmaz"

Isim
    Motosiklet
    Marka
    Bmw

Alıntı Agridia Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    kat kat giyinmekten değil, tabakadan bahsettim. Vücudu saran, nefes alan iç malzeme (termal) üzerine gömlek (ilk hava tabakası), polarla gömlek arası ikinci hava tabakası, üzerine bir rüzgar kesici tabaka ve cordura.

Hakkı Ağbi, tulumun üzerine yağmurluk giyerek, iç ortamdan ısı kaybını engellemiş.

Kışlık cekettede, dış yüzeyden itibaren kesite bakıldığı zaman, orada da içe doğru devam eden tabakalar görülecektir. geçen kış, içi olmayan bir parka ve içinde bir polarla en soğuk havada rahatlıkla dolaştım, ama bunu motor için düşünemem.

bugün bir kaztüyü mont ve gömlekle dolaştım. Kaz tüyü üst üste giyilmiş üç kazaktan daha işlevseldir.

Derdimi anlatabildiğimi sanıyorum.
    anladım sizi. keyifli sürüşler.

F 650

Isim
    Gökhan Ağırbaş
    Motosiklet
    f650 gs piyade
    Marka
    Bmw

Alıntı giotine Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Çok üşürsen benim uyguladığım bir taktik var ; uzun yolda gir bir benzin istasyonuna boş bir pet şişenin içine kaynar su doldur ve montun içine at.

Korkma o pet şişe delinmez , kapağını iyi kapamalısın mutlaka ... ;)

Geri kalanlarını arkadaşlar yazmış zaten. He birde ben balaklavadan sonra kaskımı takmadan boynuma polar'lı boyunluk geçiriyorum. Kurye abim bu keşfim sayesinde her yıl geçirdiği faranjit'ten kurtulmuştu
    Biraz önce pet şişe önerisini hayata geçirdim. Avuç içi büyüklüğündeki bir su torbasına sıcak su doldurdum, anahtarlığa taktım, su torbası karnıma denk geldi, boğaz köprüsünden hiç bu kadar mayışmış geçtiğimi hatırlamıyordum. 40 dakika sonra hala sıcaktı. Sıcak su torbasını, daha kıymetli uzuvlarımıza yerleştirsek, motordan daha keyiflisi olmaz.

Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu