Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 1 Toplam 6 Sayfadan 12345 ... SonuncuSonuncu
1 den 10´e kadar. Toplam 57 Sayfa bulundu
    Enduroist Katılımcı Üye Halil AKGUL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    halil akgul
    Motosiklet
    ybr 125
    Marka
    Yamaha

Standart Debriyaj balatasi Nc 700 X

Merhabalar;

Gecen haftasonu egitim esnasinda gerilen debriyaj telimin ayarlarini oynamama ragmen motosiklette 4000 devirden sonra sanki vites bosta gidiyormus gibi bir siyirma olmaya baslamisti. Bunun uzerine yetkili bir servise gittim ve ayari duzelttireyim dedim fakat 6400km deki motosikletimin debriyaj balatalari siyirdigi icin yaklasik 600-700 tl arasi bir masrafi ciktigini ogrendim. Egitim esnasina kadar en kucuk bir belirti gostermedigi icin tamamen hazirliksiz yakalandim. yoksa egitim oncesi sadece lastik havalari ve benzin miktarini degil tum bakimlari yaptirip giderdim.

Debriyaj balata ~250 tl, saclar ~150tl, yag ~150 tl, filtre ~40 tl civari buna 100tl gibi iscilikte eklenince masraf 650tl civarlarinda olmaktadir. Bakim araligi 12000km olan uc bucuk aylik motosikletin, debriyajinin 6400 km de bitmesi normal midir? cunku vitesler konusunda aslinda cok dikkat etmeye calistigimi dusunuyorum ayrica ilk kez motosiklete binen biri olmadigimi da belirtmek isterim. Hasar hakkinda mantikli olan tek kusurum ise egitim esnasinda dusuk hizlarda yarim debriyaj calismasinda araliksiz takriben 10 dk kadar zorlamamdir.

Forumda paylasma nedenim ise oncelikle parca fiyatlarini ogrenmeniz. sonrasinda bakim fiyatlarindan dolayi 12000km de bakim yaptiracak arkadaslarin bakimdan once veya boyle bir calismadan once motosikletlerine dikkat etmelerini ogutlemektir.
    Saygilarimla,

Halil

Ordinaryus Enduroist Sertan Karamollaoğlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Sertan Karamollaoğlu
    Motosiklet
    CRF 1000 L Africa Twin
    Marka
    Honda

Halil selamlar,

O gün biliyorsun beraberdik. Benim de senin anlattıklarından yorumum balataların bitmiş olabileceği idi, ama hiç bir kullanım şekli ile 6.000 km de debriyaj balatasının bitmesine imkan vermediğim için o fikri elemiştik. Hatta teyid etmek için Ersan abi, ve Erkan Hoca'ya da o sırada sormuştum. Bence bu konuyu Honda TR ile görüşmeli ve gerekirse garanti kapsamında onarımını istemelisin. Ya da para iadesi. Ayrıca şu ana kadar 20.000 km yi geçen kullanıcılar da var ve ilk defa debriyaj balatası değiştiren sen olacaksın. Honda TR debriyaj balatası aşınma ile biten bir şeydir deyip suçu senin kullanımına yıkmaya çalışabilir ama bence bu konuda ısrarcı olmalısın.

3. Sertan Karamollaoğlu, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Enes DEMİR (17-12-2013)

Enduroist Kıdemli Üye BarışÇELİK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Barış Çelik
    Motosiklet
    R 1100 GS
    Marka
    Bmw

Balatanın yanması muhtemel olabilir. Ancak sacların değişmesi gerekeceğini pek düşünmüyorum. En son debriyaj balatasını değiştirdiğim motor 97 model Kawasaki VN 800 idi. Onun bile debriyaj sacları servis limitinde değillerdi. Bence başka bir servisten daha fiyat ve teknik destek alın.

Sağlıcakla.

5. BarışÇELİK, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Engin Delipınar (16-07-2013)

Isim
    halil akgul
    Motosiklet
    ybr 125
    Marka
    Yamaha

Alıntı BarışÇELİK Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Balatanın yanması muhtemel olabilir. Ancak sacların değişmesi gerekeceğini pek düşünmüyorum. En son debriyaj balatasını değiştirdiğim motor 97 model Kawasaki VN 800 idi. Onun bile debriyaj sacları servis limitinde değillerdi. Bence başka bir servisten daha fiyat ve teknik destek alın.

Sağlıcakla.
    tesekkur ederim. fakat gittigim servis herkesin olumlu izlenimler verdigi bir servis, hatta haklarinda hic olumsuz yorum duymadim suana kadar. saclar konusunda ne kadar eminler bilmiyorum ama bana bu sekilde kullanirsam gobeginde zarar gorebilecegini hatta parcalar geldiginde motorun icini actiklarinda gobegin hasar gormesine bagli olarak beni arayacaklarini soylediler. ellerinde balata dahil saclarda olmadigi icin tedarikli olmak adina mi siparis verdiler yoksa gercekten saclarin bozuldugunu anladiklari icin mi verdiler bilmiyorum ama kotuyu gosterip bu duruma hazirlamak adina belki gobek gittiyse motor cok yatar demelerinden; balata, sac, yag filtresi hepsine evet dedim. yarin motoru almaya gittigimde cikan parcalara bakarim ama saglam sacin nasil oldugunu da bilmedigimi belirtmek isterim (:

bu arada Honda Turkiye yi aradim bana doneceklerini belirttiler.
    Saygilarimla,

Halil

Ordinaryus Enduroist Can Ekin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Can Ekin
    Motosiklet
    '15 PCX 125
    Marka
    Honda

Sökülen parçaların tümünü geri al, servise bırakma.

Kendi imkanınla bilirkişi tespiti yaptırabilirsin. Ancak kanunen geçerli olması için yanlış hatırlamıyorsam 1 hafta içinde dava açman gerekir, malın ayıbı nedeniyle zararının tazmini için. Ve mahkemece tespit isteyebilir ve mahkeme kararıyla genelde teknik üni.den bir hoca bunun tespitini yapar. Kullanıcı hatası mı yoksa üretim hatası mı diye?

Aracının yenisiyle değişimine uğraşma kanun tüketici den yana olsa da, abartmamak gerek haklıyken haksız duruma düşüp, zararının da karşılanmasından olma.

Netice de önemli olanbu durumun senin hatan olmadığını kanıtlamak.sonuçta debriyaj sistemi aşınan parçalardan oluşuyor.

Enduroist Katılımcı Üye ZekiAkbay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Zeki Akbay
    Motosiklet
    FJR 1300
    Marka
    Yamaha

Halil geçmiş olsun eğitimde aynı sorunu bende yaşadım. Yarım debriyaj dönüşler balataları yıprattı. Şuan 2700 km deyim 10 000 km ye kadar zor dayanır benim debriyajım.

Enduroist Kadim Üye Eser Kara - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Eser Kara
    Motosiklet
    F800 GS
    Marka
    Bmw

O dönüş stili rahat ancak cidden balatalara baskı yapıyordur. Eğitim haricinde o kadar sık kullanılmayacağından çok problem yok tabi ama görünen o ki balatalar artık daha çabuk bitecek

Ordinaryus Enduroist Can Ekin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Can Ekin
    Motosiklet
    '15 PCX 125
    Marka
    Honda

Balataları zorluyor olabilir ama günlük hayatta bir günde olsa olsa 2 3 defa ve 3 5 snlik yoğunlukta yapılacaktır.

Tüm hocalarımız bu tekniği kullanıyor.
    Hadi onların motorlar farklı, Ersan Abi nc almadan da kullanıyordu, aldığından beri de kullanıyordur, blr sıkıntı duymadık.

Bence tüketici hakem heyetine başvur ve tespit vede paranı geri iste .

Enduroist Katılımcı Üye TamerTEKİN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Tamer Tekin
    Motosiklet
    GSF600S
    Marka
    Suzuki

geçmiş olsun,debriyaj balatsı kullanıcı hatasına bağlı olarak daha erken'de bitebilir,ama sacların zarar görecegine pek ihtimal vermiyorum,ayrıca garanti kapsamındaki motor, isteniilirse O parçalar garantiye sokulabilir.

12. TamerTEKİN, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Engin Delipınar (16-07-2013)

Isim
    halil akgul
    Motosiklet
    ybr 125
    Marka
    Yamaha

Alıntı Can Ekin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Bence tüketici hakem heyetine başvur
    tuketici hakem heyetine nasil basvuracagim. yonlendirebilir misin? yoksa google it mi yapayim (:
    Saygilarimla,

Halil

Sayfa 1 Toplam 6 Sayfadan 12345 ... SonuncuSonuncu