Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 2 Toplam 2 Sayfadan SeçilenSeçilen 12
11 den 12´e kadar. Toplam 12 Sayfa bulundu
    Enduroist Kıdemli Üye Ersan Karagozlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ersan Karagozlu
    Motosiklet
    Versys 650
    Marka
    Kawasaki

Alıntı twili Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Selamlar
    Konu Metzeler ama buradan sorularımı sorayım istedim. çok karıştırmaz umarım konuyu. Şimdilik hem asfalt hem de az arazi diye tabir edebileceğim bir lastik arıyorum. Bu lastik Istanbul'un kışında da (kar yağışı dahil) beni idare edebilecekse süper olur. Daha önce dediğim gibi Pirelli MT60 Corsa'yı beğenmiştim ama kullanınca anlayacağım. Scorpion Trail'de bizim NC700X'lere oluyor ama deseni vs ile baktığımda daha çok yol lastiği gibi gördüm. Acaba yanlış mı değerlendiriyorum sadece desenine bakarak?
    Cadde ve turing lastiğinin üzerindeki desenler, tamamen suyun drenajını sağlamak içindir. Enduro ve kros tarzı motosikletlerde ise topuzlar bulunur, bunlarda kum, çamur, çakıl gibi arazi kaynaklı toprak yada kaya parçalarında, aralarının dolmayarak (yada geç dolarak), çekişinin sağlanması amacıyla yapılırlar.(Modellerde topuzların arası açılarak zemine göre çekiş sağlanmaya çalışılır)
    Temelde cadde-turing lastikleri 4 mevsim kullanım amacıyla (NHS Harici) yapılırlar. Bu yüzden üzerinde su olukları mutlaka bulunur. Fakat kış lastikleri tamamen farklıdır. Kış lastiklerinin yapısında yüksek oranda silica maddesi, sırtta özel lifler bulunur. Bu da lastiğin soğuk havalarda bile hızlı ısınmasını sağlar ve geniş bir sıcaklık aralığında kullanım imkanı sağlamaktadır. Kullanıldığı özel maddeler yüzünden de normal lastiklerden daha pahalıdır. (Bu işin piri Alman Heidenau markasıdır)
    Yani işin doğrusu karda kış lastiği kullanmak, diğer zamanlarda 4 mevsim lastikleri tercih etmektir.
    Sizin durumunuza gelince çakıllı, toprak zeminde tırmanış yapmayacaksanız, yada uzun süre ve hızlı toprak yolda kullanmayacaksanız, dişli (topuzlu) lastik size asfaltta diğer lastiklere göre dezavantaj sağlayacaktır. Scorpion Trail'i tercih etmeniz daha uygun olacaktır. Hatta yoğunlukla şehir içi kullanıyorsanız. Sport turing-turing lastikler daha erken ısındığı ( yolu daha erken tutmaya başladığı) için daha uygun olacaktır. Sonuçta turing lastiklede toprak yoldan gidebilirsiniz, fakat çamurla lastiklerinizin kanalları dolunca yokuşlarda ve frenlerde kaymaya meyillenecektir.
    Mesela resimdeki karoo modeli, lastik ebatlarının yanında m+s harfleri vardır. Bu mud (çamur) snow (kar) kelimelerini simgeler. Çamurlu ve karlı yollarda (daha doğrusu yol olmayan yerlerde ) kullanılabilir. yüzde 40 asfalt yüzde 60 arazi denilebilir
    Uzun lafın kısası her ortamda (kış,çamur,asfalt,kum) mükemmel olan bir lastik maalesef yok. Bu yüzden kullanım alanıza göre lastik seçmeniz gerekir.
    Konu Ersan Karagozlu tarafından (12-12-2012 Saat 17:09 ) değiştirilmiştir.
    Ersan KARAGÖZLÜ

Ordinaryus Enduroist Emrah Can Yaylı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Emrah Can Yaylı
    Motosiklet
    BMW r1150 GSA
    Marka
    Bmw

oh oh lastık zamanım da gelıyor yavas yavas

r 1150 GSA
    (Bayerische Motoren Werke r 1150 Gelände Straße Adventure)

THİS İS YOUR PLANET...RİDE İT !!!

Arh+

Sayfa 2 Toplam 2 Sayfadan SeçilenSeçilen 12