Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 4 Toplam 7 Sayfadan SeçilenSeçilen 1234567 SonuncuSonuncu
31 den 40´e kadar. Toplam 69 Sayfa bulundu
    Eğitim Koordinatörü Ersan ÖZYURT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Alıntı golgebey Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Motorumu bebe şampuanıyla yıkıyorum .Yıkatmaya kendi şampuanımı götürürüm .Lastik yanaklarına kesinlile parlatıcı sürdürmem.Tazikkli su tutturmam ,kesinlikle ilaç filan gibi şeyler sıktırmam. ve bol bol hava tutarım bunu kendim yaparım.Çünki motor aksamının ücra yerlerine su girebilir.Bunları kurtmak gerek ve son bişey sık sık motor yıkamamak gerekir.
    Basincli su tutturmayinca nasil durulatiyorsunuz, merak ettim.
    Varmayı değil, sürmeyi seviyorum...

Honda VFR800XA
    * RoSPA Advanced Riding Instructor
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

Enduroist Katılımcı Üye İsmail Hakkı Erdağ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    İsmail Hakkı ERDAĞ
    Motosiklet
    Yamaha 1200 süper tenere
    Marka
    Yamaha

Normal su akan hortumun ağzını sıkarak yazyikli hale getiriyorum ,bunun zararlı olmadığını düşünüyorum çünki makinanın verdiği şiddetli basınç gibi olmuyor.Bu arada şunuda belirteyim,tekerlere ve camurluk içlerine basınçlı su tutarım Sadece motor ,göstergeler ve depoya basınçlı su uygulamam .
    Motorcu özgür ruhtur.
    05324123412

Enduroist Katılımcı Üye İsmail Hakkı Erdağ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    İsmail Hakkı ERDAĞ
    Motosiklet
    Yamaha 1200 süper tenere
    Marka
    Yamaha

Alıntı hgokhand Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ama kuyu suyu da kullanmamak gerekiyor sanirsam zaten bende bundan sonra kendim yikarim
    )))) kuyu suyuyla yıkamanda sakınca yok )
    Motorcu özgür ruhtur.
    05324123412

Eğitim Koordinatörü Ersan ÖZYURT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Alıntı golgebey Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Normal su akan hortumun ağzını sıkarak yazyikli hale getiriyorum ,bunun zararlı olmadığını düşünüyorum çünki makinanın verdiği şiddetli basınç gibi olmuyor.Bu arada şunuda belirteyim,tekerlere ve camurluk içlerine basınçlı su tutarım Sadece motor ,göstergeler ve depoya basınçlı su uygulamam .
    Simdi oldu bir an kendimi beceriksiz hissettim de, zira basinc olmadan nasil temizlenecek diye dusundum :rolleyes:
    Varmayı değil, sürmeyi seviyorum...

Honda VFR800XA
    * RoSPA Advanced Riding Instructor
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

Enduroist Kadim Üye Hakki Orun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Hakki Orun
    Motosiklet
    2012 R1200GS Adventure Triple Black - CRF 250L
    Marka
    Bmw

Arkadaslar, hem servislerde hem de basima gelen birkac olay sonrasi, temizlik yapmak icin balata temizleyici kullanildigini gozlemledim ve de kullandim.

Moscowada yasarken bir passat arabam vardi. Ve acilir tavandan su aliyordu. Onu tamir ettirdim ve evet aynen tahmin ettiginiz gibi bej rengi tavanin tamir bolgelerine yakin kismi simsiyah yag icinde oldu. Servisdekiler de merak etmemem gerektigini soyledikleri halde, ben yine de dava dilekcesi yazdigimi hatirlattim kendilerine. Ancak o spreyi kullandiklarinda tavanin eskisi gibi oldugunu gordum. Bu biiir!

BMW servislerinde motorun uzerindeki yerlesmis kirleri sokmek icin, yagdan arindirmak icin yine bu balata temzileyici spreyleri kullaniyorlar. Benim 2008 de aldigim GS im hala ayni hortumlarla, ve ayni sele ile ayni gostergelerle ayni cantalarla piril piril dolasiyor Antakyada. Hatta Sitki bu yaziyi okursa bir resmini bile koyabilir.

Saniyorum bu spreyin icinde solvent var. malum, solvent her turlu yagi soker. Cok yanici oldugundan dikkatli kullanmak lazim. Su ana kadar 4 seneden. Fazla bir zamandir tum motorlarima uygulanan bu spreyden dolayi herhangibir hasar gozlemlemedim.

Bir de bu yanlis su veya kimyasal kullanimindan dolayi bozulan cantalari temizlemek icin 3M markanin bir pasta cilasi var. BMW ye sikayete gittigim adventure cantalarimi onunla temizlemislerdi. Yeni gibi oluyor.

Tazyikli su konusuna gelince, ozellikle yumusak yerlerde cok dikkat etmemiz gerekiyor. Lastik yanaklarina gelen tazyikli su o yanakda kucuk kucuk incexik kesil izleri olusturuyor. Yani lastik yanagini kesiyor. Aman!

En iyisi yikayiciyi yonlendirmek galiba. Tabii kendimiz yikamiyorsak.

The Member of RoSPA RoADAR
    www.orunbrothers.webs.com
    R 1200 GS ADV TripleBlack
    CRF 250 L Kirmizi Beyaz

6. Hakki Orun güzel mesajın için 3 üye sana teşekkür etti :

MustafaTemimhan (15-03-2013),Oğuz BELELİ (25-02-2013),Özer Erkuş (25-02-2013)

Enduroist Kadim Üye Ömer Demir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ömer Demir
    Motosiklet
    DL650 V-Strom Honda XL200
    Marka
    Suzuki

motoru yıkamacıya emanet etmek çok tehlikeli gerçekten, benimde başıma garip şeler gelmişti, kesinlikle kendim yıkıyorum motorumu, anca çok çamurlu halde ise tazikli su gerekiosa sadece su tutturmak için ve kendimi de yıkamış olmak için gidiyorum

Ordinaryus Enduroist Can Ekin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Can Ekin
    Motosiklet
    '15 PCX 125
    Marka
    Honda

Normal de yıkarken jantlara balata tozundan kurtarmak için, JANT TEMİZLEYİCİ Sprey sıkıyorum Meguiars Profesyonel Jant Temizleyici. otomobil jantlarını simsiyah etmiş balata tozlarını, SOĞUK JANTA sıkarak 1dakika kadar bekleyip, su tuttuğunuzda tertemiz ediyor, çok kalın tabaka oluştuysa 1 defa daha aynısını yada diş fırçası vb. bir fırçayı oraya sürünce herşey çözülüveriyor. otomobilde daima bunu kullanıyorum motosiklet jantında da aynı şekilde. SOnuçta araç temizlemek ve bu balata tozlarını uzaklaştırmak için üretilmiş bir ürün. dikkat edilmesi gereken profesyonel olduğu için 1 oran ürün 4 oran su ile karıştırmak gerekiyor. 1:1 kesinlikle kullanılmamalı.

bu benim kullandığım ürün ama başka jant temizleyicilerde var, hem amatör ürünler uygulaması daha kolay ve risksiz. Maksadı sadece balata tozu ve kirini çıkarmak olduğundan yağ sökmüyor yalnız onu belirteyim.

Hakkı abinin çözüme ek olarak, bir de degraissant ürünler var, onlar balata temizleyiciden de kuvvetli sayılır.
    Eğer jantta zincir yağı vs. sıçramalrı varsa o zaman Hakkı abinin dediği gibi balata spreyi ya da türk usulü gaz yağı

Ordinaryus Enduroist Emrah Can Yaylı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Emrah Can Yaylı
    Motosiklet
    BMW r1150 GSA
    Marka
    Bmw

gecmıs olsun... bır de radyatorlere dıkkat edın cok yakından tazzıklı su sıkıp yamultuyorlar petekleri.... bu arada hos geldım

r 1150 GSA
    (Bayerische Motoren Werke r 1150 Gelände Straße Adventure)

THİS İS YOUR PLANET...RİDE İT !!!

Arh+

Enduroist Kadim Üye Aras Acer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Aras Acer
    Motosiklet
    CRF 250L
    Marka
    Honda

Abi çok geçmiş olsun... Yıkama konusunda maalesef herkes sıkıntı yaşıyor... Aynı sorun olmasa da benimde başıma geldi. Sabun yapıldıktan sonra bujileri mecburen değiştirmek zorunda kaldım... Uçlara kadar inen kimyasal sıvı ateşlemede sorun yarattı. Bilgiler için çok teşekkür ediyorum. Daha dikkatli ve profesyonel davranacağım...
    Seyahat sürecinin sonunda vardığınız tek yer kendi benliğinizdir...
    https://www.facebook.com/yolajandam

Ordinaryus Enduroist Can Ekin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Can Ekin
    Motosiklet
    '15 PCX 125
    Marka
    Honda

Sonunda ,4-5 haftanın sonunda, dün motorum ve ben mutlu olduk.

Yıkama operasyonumuzu gerçekleştirdik. Öncesinde temizlenmesine 200-250km daha olan zinciri bir güzel temizleyip, motoru yıkadıktan sonra onu da yağlayarak son noktayı koyuyoruz.

Motorumun rengi gerçekten güzelmiş :P

Siyah plastik yüzeyler kirden ve yağdan bazen yıkansa bile biraz grimsi kalabiliyor. Bunun için würth silikon sprey sıkıp beklemeden siliyorum, simsiyah oluyor. (bkz. plastik zincir koruyucu) Dikkat!! kayganlık yarattığını unutmayın!

Ayrıca daha önce radyatör ün altındaki plastik parçaya ön tekerden sıçrayan zift vb. artıkları temizlemek için aldığım su bazlı, motor temizleyiciyi artık jant temizleyicimin bile çıkaramadığı zincir yağı ile karışık kiri bu sprey sayesinde temizledim.

büyük ihtimal yerli üretim bir mal adı "The Solution" ,bauhaus dan almıştım, "motor temizleyici" ürün.yani otomobillerin kaput altında plastik vs. akşamlara zarar vermeden yağlı kiri almaya yarıyor normalde.
    Tabi kaba kirden kurtulmuş jantın üzerinde denedim harika oldu kesinlikle tavsiye ederim. özellikle zincirli motorlarda arka jant için
    kiri yumuşatıyor, sonra bezle silip temizliyorsunuz.

onun dışında bazı yerlere balata spreyi ile de temizlik yaptım tabii

Çanta ve ön depo fitillerim de silikon spreyinden nasibini aldı hatta kontak ve arka çanta delikleri de

malzemeler :
    - karcher basınçlı yıkama
    - sonax jel oto şamp.
    - meguiars profesyonel jant temizleyici
    - württ balata spreyi
    - würth silikon spreyi
    - meguiars cam temizleyici
    - the solution motor temizleyici
    vaktim kalsaydı, meguiars pasta ve nxt wax ında keyfine varacaktı motor ama artık bir dahaki sefer

birde yıkamaya başladığım esnada fotoğraf çekmek aklıma geldi, 5haftalık kiriyle fotoğrafını çekseydim daha güzel olacaktı.

Sayfa 4 Toplam 7 Sayfadan SeçilenSeçilen 1234567 SonuncuSonuncu