Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu
1 den 10´e kadar. Toplam 21 Sayfa bulundu
    Enduroist Üye Oğuz BELELİ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Oğuz BELELİ
    Motosiklet
    Karadul XL 1000
    Marka
    Honda

Standart Yılan Kale - Anavarza - Kozan Kale Çıkartması 2013

Selamlar Enduroist müdavimleri,
    Adana Enduroist sayfasını açarak bu bölgeyi sizler için gezme görevini üstlenip, bu zor görev sonrası bulunduğumuz çevreyi sizlere tanıtabilmek için yeni raporlar ekleyeceğimi iletmiştim.
    Bir süre önce çıktığımız, Yılan Kale, Anavarza ve Kozan Kalesi turunun resimleri ve kısa notlarıyla, gezelim görelim tanıtalım faaliyetimize devam ediyoruz.
    Bu gezimiz yaklaşık 250 km. uzunluğunda, küçük bir turu kapsıyor.
    Rotamız :

İlk durağımız Ceyhan Yılan Kale, bu kaleyi tam olarak dolaşabilmeniz için serbest kaya tırmanışçısı olmak gerekli, kaleyi gezen en yüksek noktalara çıkan nadir kişilerdenimdir herhalde, ancak hamlıktan dolayı bacaklarımda oluşan kasılma ve ağrıyı tarif edemem. Kalenin ziyaretçisi az olmasına şaşmamalı 

Arkadaki tepede görülen Yılan Kale

Motorla bir yere kadar çıkılabiliyor. Sonrasında zahmetli bir parkur başlıyor.

Ve Yılan Kale,

Bu da yüksekliğin anlaşılabilmesi için;

Bu arada sevgili serguss’a tekrar teşekkürlerimi iletiyorum, üzerimdeki spider t-shirt kendisi tarafından kargo edildi.
    Burada havanında şansımıza çok sıcak olmasıyla ciddi derecede ter döküp, Anavarza’ya doğru harekete geçiyoruz.
    Anavarza’ya vardığımda su geçirmez bir çakmak yuvasının enduro kullanıcılarında ne kadar çok işe yaradığını farkına varıyorum, cep telefonu ve cameranın şarjı aynı anda bitiyor.
    Bu sebeple hemen aşağıdaki çakmaktan bir adet edindim, yarın uygun bir yere montajını yapacağım. 
    http://www.marintekstore.com/?catId=43&pId=1118
    "Dünyanın sorunu, akıllılar hep kuşku içindeyken aptalların küstahça kendilerinden emin olmalarıdır." B.R.

Isim
    Oğuz BELELİ
    Motosiklet
    Karadul XL 1000
    Marka
    Honda

Yinede, Anavarza’dan şarjımızın el verdiği kadarıyla birkaç kare paylaşayım.

Bu resimden birkaç dakika önce, kendi hatam ve sağ ayağımı koyduğum yerdeki taşın kayması ile motoru yatırırdım.

Kaleye gitme için yine araç yolu yok uzak bir mesafede bırakıp epey yürümek gerekiyor.
    Bizde şarjımız bitmeden burada da birkaç kare alıyoruz.

"Dünyanın sorunu, akıllılar hep kuşku içindeyken aptalların küstahça kendilerinden emin olmalarıdır." B.R.

3. Oğuz BELELİ güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

ECB (21-02-2013),Özer Erkuş (21-02-2013)

Isim
    Oğuz BELELİ
    Motosiklet
    Karadul XL 1000
    Marka
    Honda

Buradan da ayrılıp kısa bir sürüş ile Kozan Kalesi’ne çıkıyoruz.
    Bu üç noktadan en güzeli ve görkemlisi Kozan Kalesi,

Bu yapıları gördükçe mühendisliğin son noktası olduğunu düşünüyorum. Bugün hadi yapalım desek ömrümüz yetmez.

Yukarıdaki resmin çekildiği alan, alt resimin sol köşesindeki yuvarlak alanın içi, yine aşağıdaki resmin sağ altındaki otoparkın en önündeki bizim karadul, yakınlaştırılmış çekimdir. Yükseklik ve derinliğin anlaşılabilmesi için belirtmek istedim.
    En uzakta ise, Kozan’ın Doğu tarafından bir bölümü görülmektedir.

Yukarda kalan yaşam alanlarına geçiş,

En üst noktada yer bulmak biraz zor

Sanırsınız Mezopotamya , Kozan’ın Güney bölümü, panorama çekim yapabilmek isterdim.

5. Oğuz BELELİ güzel mesajın için 4 üye sana teşekkür etti :

ECB (21-02-2013),Osman Somuncu (22-02-2013),Özer Erkuş (21-02-2013),UgurKaptan (22-02-2013)

Isim
    Oğuz BELELİ
    Motosiklet
    Karadul XL 1000
    Marka
    Honda

Kalelerde ışıklandırma ve havalandırma için küçük boşluklar bırakılmış, bu resimde de yukarıda görülebilir, ayrıca aşağıda başka resimle de göstereceğim.
    Tüm kale bir amaç için küçük boyalı kartlarla işaretlenmiş ancak ben nedenini bilmiyorum, bir bilene de rastlamadım.

Hakim Tepe denilebilecek bir nokta 360 derece her yer kontrolünüzde,

Burası en yüksek noktası,

Gezdiğim tüm antik şehir ve tarihi kalelerde en sağlam ve günümüze kadar dayanabilen yerlerin kapı gibi geçişler olduğunu gördüm, kolonlar ve kolonların üstündeki alanlar hep sağlam, artık nasıl yaptılarsa

Aşağıdaki resimde görülen oyuklar ve dışarı bakan ince açıklıklar, zamanında okçuların kullandığı bölümler. Okçular bu oyuklara girerek ince alandan düşmana ok atarlarmış.

Bir okçunun bakış açısı

Isim
    Oğuz BELELİ
    Motosiklet
    Karadul XL 1000
    Marka
    Honda

Biraz önce bahsettiğim aydınlat ve havalandırma boşlukları, bunlar Doğu’dan Batı’ya doğru düz bir hat üzerinde yapılmış, böylece tüm gün güneş ışığı içeri nüfus etmekte.

Kozan kalesini turladıktan sonra farklı bir forumdan genç bir kardeşimiz Kozan’ı gezdirmek için gönüllü oldu. Bizi hemen kalenin altındaki Yaverin Konağı adlı belediyenin işletmesinde olan restoran ve butik otele götürdü, oldukça sakin ve hoş bir yer, 2 kişi tek gece oda kahvaltı sadece 90,00 TL.

Buyurun Yaver’in Konağı,

Odalar , biraz küçük ama sempatik , orijinal dokuyu bozmamaya özen gösterilmiş.

8. Oğuz BELELİ güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

ECB (21-02-2013),Osman Somuncu (22-02-2013)

Isim
    Oğuz BELELİ
    Motosiklet
    Karadul XL 1000
    Marka
    Honda

Epey gezdik ve acıktık ne yenir ne içilir diye genç motorcu rehberimize soruyoruz.
    Dağlıcak mevkii denilen baraj kıyısına götürüyor bizi.

Affedersiniz ama karışı sac tavanın lezzeti enfesti

Kayıntıyı da yaptık, artık baraj gölü kıyısında birkaç hatıra fotosu çekip evin yolunu tutmanın zamanı geldi ,

Aşağıdaki resmi kendi gözlerinizle görebilmenizi isterdim.
    Uzakta kalan tepe bile çok net bir şekilde suya yansıyor, zaten suyun rengi başlı başına bir olayken uzaktaki tepenin net olarak yansıması beni çok şaşırttı.

Ve veda vakti Taha Kardeşimle vedalaşıp Adana’nın yoluna düşüyoruz.

to be continued…

10. Oğuz BELELİ güzel mesajın için 5 üye sana teşekkür etti :

Ahmet Fuat Dilaver (22-02-2013),ECB (21-02-2013),İlhanESİRCİ (22-02-2013),Özer Erkuş (21-02-2013),UgurKaptan (22-02-2013)

Isim
    Oğuz BELELİ
    Motosiklet
    Karadul XL 1000
    Marka
    Honda

Sanırsınız Mezopotamya  , Kozan’ın Güney bölümü, panorama çekim yapabilmek isterdim.

Kalelerde ışıklandırma ve havalandırma için küçük boşluklar bırakılmış, bu resimde de yukarıda görülebilir, ayrıca aşağıda başka resimle de göstereceğim.
    Tüm kale bir amaç için küçük boyalı kartlarla işaretlenmiş ancak ben nedenini bilmiyorum, bir bilene de rastlamadım.

Enduroist Kadim Üye Özer Erkuş - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    özer erkuş
    Motosiklet
    1150 adv
    Marka
    Bmw

Hayırdır,seyir ediyordum yali yali
    Don't Worry,Be Happy.

Banned
    Isim
    MB
    Motosiklet
    CBF 600 + KLE 500
    Marka
    Honda

Yorucu bir gezi olmuş, ellerinize, ayaklarınıza sağlık. Paylaşım için teşekkürler.

Banned
    Isim
    FE
    Motosiklet
    TENERE - XT660ZA
    Marka
    Yamaha

Vay arkadaş daha yeni konuştuğumuz konular, gezilecek çok yer var falan derken, tokat gibi bir gezi, hiç yapılacak işmi bu yaa...
    Paylaşım için teşekkürler Oğuz, bu arada kahve ve otopark ücreti içnde
    Bu arada Espresso'da acı bir kahve türü oluğuna göre onunda hatrı kırk yıl sürüyormu acaba

Söylemesi ayıp beni Adana'da o kadar güzel ağırladıki kendyleri, derdim beleş bi kahveydi, otoparkıma kadar ödedi
    Herşey için tekrar teşekkürler...

Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu