Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
1 den 10´e kadar. Toplam 15 Sayfa bulundu
    kt
    Guest

Standart bmw yağ seviyesini kontrol etmek

beyler bir çok bmw kullanıcısı yağ kontrolünün nasıl yapılması gerektiğini bilmiyor.bunun sonucu olarakta kontrol camında ya fazla yada eksik yağ görüyorlar.boksör motorlarda yağ kontrolü motor sıcakken önce beş dakika yan ayakta bekletilip daha sonra sehpahaya alındıktan sonra yapılır.yağ camın tam ortasında yada daha üstünde olabilir.kontrol camındaki kırmızı daireyi geçmemeli.eğer bu kırmızı seviyeyi geçmişse sağ silindirin ön tarafında kontrol camının karşı hizasına denk gelicek yerde check valf vidası vardır ordan fazla yağ boşaltılır.motorun 100.000 km ye kadar yağ eksiltmesi normaldir(5000 km de yaklaşık 500mlt)

2. kt güzel mesajın için 3 üye sana teşekkür etti :

Armağan ÖZTÜRK (19-03-2013),GürbüzOKATAN (20-03-2013)

Enduroist Katılımcı Üye gokhanduzalan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Gokhan Duzalan
    Motosiklet
    Bmw F650GS Dakar
    Marka
    Bmw

sanirim benden bahsediyorsun Kagan abi durum şu ki Gs ler yağ eksiltiyor ve bunu bilen servis arkadaslar hic bir zaman bizi bilgilendirmiyor bekliyorlarki makine yagsiz kalsin yatak sarsin biride bunun burada check valf desin senin yardimlarin sayesinde artik bende yag kontronu biliyorum

kt
    Guest

sorun sadece ne kadar yağ eksilttiğide değil.konan yağda önemli.biz sıcak iklime sahip bir ülkeyiz.motorlarımız için ideal yağ 20-50 mineral yağ.mümkünse petrol ofisi yada castrol.motul kullananda var ama tavsiye etmem.sadece dikkat etmemiz gereken yağ kontrolü yapıp eksilince eklemek ve 5000 km olunca yağı değiştirmek.yağ filtresi olarakta by pass sistemine sahip mw 712 koduna sahip herhangi bir marka kullanabilirsiniz.

Isim
    Gokhan Duzalan
    Motosiklet
    Bmw F650GS Dakar
    Marka
    Bmw

yag degisimleri 10.000km degilmiydi

kt
    Guest

mineral yağ için 5000 km.sentetik yağlar için 10.000 km.

7. kt, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

gokhanduzalan (20-03-2013)

Isim
    Gokhan Duzalan
    Motosiklet
    Bmw F650GS Dakar
    Marka
    Bmw

o zmn bende mineral yagi tercih edicem

Enduroist Kıdemli Üye Osman Somuncu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Osman Somuncu
    Motosiklet
    TDM 900 A
    Marka
    Yamaha

Alıntı gsg-9 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    beyler bir çok bmw kullanıcısı yağ kontrolünün nasıl yapılması gerektiğini bilmiyor.bunun sonucu olarakta kontrol camında ya fazla yada eksik yağ görüyorlar.boksör motorlarda yağ kontrolü motor sıcakken önce beş dakika yan ayakta bekletilip daha sonra sehpahaya alındıktan sonra yapılır.yağ camın tam ortasında yada daha üstünde olabilir.kontrol camındaki kırmızı daireyi geçmemeli.eğer bu kırmızı seviyeyi geçmişse sağ silindirin ön tarafında kontrol camının karşı hizasına denk gelicek yerde check valf vidası vardır ordan fazla yağ boşaltılır.motorun 100.000 km ye kadar yağ eksiltmesi normaldir(5000 km de yaklaşık 500mlt)
    Kağan ben boxer BMW kullanmadım,ama dünyadaki motor teknolojilerini yakın takip ederim..Yukarıdaki yazdıklarında bana garip gelen bir cümle var : Yani bu BMW motorları 100 bin'e kadar yağ eksiltip sonra eksiltmiyor mu?..Bu cümleye takılı kaldım çünkü bunun teknik olarak bir izahını bulamıyorum!..

BMW'nin yağ eksiltme nedeni hava soğutmalı olmasıdır. Düşük süratlerde (şehir içi trafikte bilhassa) motor yağı ,su soğutmalılardan daha fazla ısınır..Fazla ısınan yağın da eksilmesi gayet normaldir..O da aynen Kağan'ın dediği gibi 5000km.de yarım litreyi geçmemelidir..
    Ancak bu durum 100 bin km.den sonra da aynen devam eder bana göre..
    Konu Osman Somuncu tarafından (20-03-2013 Saat 02:29 ) değiştirilmiştir.

kt
    Guest

osman abi komik gelebilir ama boxer motor yaklaşık 100.000km de rodajını tamamlar ve parçalar tam uyumlu çalışmaya başladığı için yağ yakma azalır.tamamen kesilmez ama bu miktar 100-200 mlt ye kadar düşer.

Enduroist Kıdemli Üye orhan duman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    orhan duman
    Motosiklet
    Dl 650 v strom
    Marka
    Suzuki

Kağan abi Bmw 1150 kullanırken, yolculuklarda farklı yağ markaları kullanarak eksilen yağı tamamlardım. Bu sıkıntılı bir durum mu?

kt
    Guest

yağı tamamlarken marka çok önemli değil viskozite aynı olsun yeter.

13. kt güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

orhan duman (20-03-2013)

Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu