Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
1 den 9´e kadar. Toplam 9 Sayfa bulundu
    Enduroist Üye Akif Arıcan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Akif Arıcan

Standart BMW Almanya -İngiltere ve Türkiye fiyatları

Merhabalar konuyu doğru yere mi açtım bilemiyorum ancak aşağıda bir tablo hazırladım. BMW Almanya ve İngiltere resmi sitelerinde anladığım kadarıyla baz versiyon fiyatları yayımlanıyor. Türkiyedekinde ise paket donamlı versiyonlara ait fiyatlar yayımlanıyor. Farkları değerlendirmenizi rica ediyorum .Yeni bir motosiklet alma arefesindeyim. Göz göre göre bu kadar fark ödemek içime sinmiyor yorumlarınızı rica ediyorum.

Konu Akif Arıcan tarafından (24-03-2013 Saat 01:22 ) değiştirilmiştir. Sebep: imla hatası

Kurucu Enduroist GürbüzOKATAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    gürbüz okatan
    Motosiklet
    R 1200 GS ADeVe
    Marka
    Bmw

Sorularınıza yanıt alabilmeniz için
    öncelikle Tanışma mesajınıza dönüp size yapılan
    uyarıları dikkate almanızı rica edeceğim......
    o532 2965453
    "Mutluluğu Yanınızda Götürmezseniz
    Gittiğiniz Yerde Boşa Aramayın " G.O

Ordinaryus Enduroist Can Ekin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Can Ekin
    Motosiklet
    '15 PCX 125
    Marka
    Honda

Alıntı Akifz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhabalar konuyu doğru yere mi açtım bilemiyorum ancak aşağıda bir tablo hazırladım. BMW Almanya ve İngiltere resmi sitelerinde anladığım kadarıyla baz versiyon fiyatları yayımlanıyor. Türkiyedekinde ise paket donamlı versiyonlara ait fiyatlar yayımlanıyor. Farkları değerlendirmenizi rica ediyorum .Yeni bir motosiklet alma arefesindeyim. Göz göre göre bu kadar fark ödemek içime sinmiyor yorumlarınızı rica ediyorum.

Bu tabloyu bir yerden tanıyorum

Super tenere hakkını istiyor tr şartlarında

Isim
    Akif Arıcan

Vergi nedeniyle fark var deseniz tenere ile bmw ötv yönünden aynı sınıftalar. Kar marjı mı, donanım farkları mı bu kadar farka sebep oluyor.

Enduroist Kadim Üye Aras Acer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Aras Acer
    Motosiklet
    CRF 250L
    Marka
    Honda

Benimde anlamadığım konulardan biri ve ayrıca ülkenin vergisini sırtımızdan alıyorlar. Çok fahiş bir fiyat farkı var. Yurtdışından alıp Türkiye'ye getirsek aynı vergileri alırlar mı bende merak ettim. Fiyat farkıyla iyi yol yapılır... :-) motor alırsan farkın göze almak gerekiyor yoksa ikinci el almak zorunda kalınır ki sıfır Alman'ında başka bir keyfi var...
    Seyahat sürecinin sonunda vardığınız tek yer kendi benliğinizdir...
    https://www.facebook.com/yolajandam

Ordinaryus Enduroist Can Ekin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Can Ekin
    Motosiklet
    '15 PCX 125
    Marka
    Honda

Alıntı Akifz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Vergi nedeniyle fark var deseniz tenere ile bmw ötv yönünden aynı sınıftalar. Kar marjı mı, donanım farkları mı bu kadar farka sebep oluyor.
    Farkı BORUsan da

Isim
    Akif Arıcan

Alıntı Cekin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Farkı BORUsan da
    Alıntı Cekin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Farkı BORUsan da
    Yurtdışında yapılan testlerde BMW hep önde sınıfının lideri tamam da, testteki motorların fiyatları da üç aşağı beş yukarı benzer yurtdışında .

BMW'nin bu fiyatlarla Türkiye'de satılabilmesinin sebebi ne o zaman , 1-Motor çok iyi,alternatifi yok, fiyat ne olursa olsun alınıyor. 2- 55.000 lira veriyorum 20-30k yapıp ikinci elde 5 aşağısına satabiliyorum 3- Markanın ağırlığı 4-Hepsi

Borusan bu kar marjları ile bu motoru satamamalı ve fiyatlarını düşürme eğilimine girmeli. Ancak fiyat; arz ve talep eğrilerinin kesiştiği yerde oluştuğundan talep eğrisi aşağı kaymadıkça fiyatlar düşmeyecektir.

Almanyada KDV oranı %19, İngilterede %20 bu vergi haricinde motor alımında bizdeki ÖTV gibi bir vergi bulunmuyor.

Bideki KDV oranı %18, ÖTV oranı %37, (250 cc üstü için) ÖTV'de KDV matrahının içerisinde yer aldığından %37*%18 =%6,66 ÖTV üzerinden KDV alınıyor.

Bir hesapla Vergisiz fiyatı 25.000 TL olan bir motosiklet

ALmanya'da (25.000*1,19=)29.750.-TL KDV dahil
    İngiltere'de (25.000*1,20=) 30.000.-TL KDV dahil
    Türkiyede ise (25.000*1,37*1,18)40.415 KDV dahil fiyata satılıyor.

55.000 TL 1200 Gs fiyatından geri dönersek; Vergisiz fiyatı; 14350 eur; 33.860.-TL (kur ;2,36)
    Almanya'da 14.100 euro vergili fiyatı; vergisiz fiyatı 11.848 eur; 27.961.-TL
    İngiltere'de 11.395 sterlin vergili fiyatı; vergisiz fiyatı 9.495 sterlin; 26.208.-TL (kur; 2,76)

Neticede kaba bir hesapla Borusan'ın motor başına 6-7 bin TL yurtdışına göre fazla kar ettiği sonucuna ulaşabiliriz.
    (Gümrük vergisi (bildiğim kadarıyla yok), başka ithalat masrafları, kayıt ,tescil bedelleri ..vb hariç.)

Tenerede ulaşılan sonuç;

Türkiye'de 40.000 TL vergili, 24.743.-TL vergisiz fiyat,
    Almanya'da 33.000 TL vergili, 27.731.-TL vergisiz fiyat,
    İngiltere'de 33.000 TL vergili, 27.500.-TL vergisz fiyat,

Vergisiz fiyatlar arasındaki fark 3.000.-TL ve Yamaha'nın yurtdışı fiyatına göre Türkiye'de fiyatı uygun.

8. Akif Arıcan, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Aras Acer (25-03-2013)

Enduroist Katılımcı Üye ErkanDEVRİM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    erkan devrim
    Motosiklet
    Tiger 800XR ve peugeot kisbee
    Marka
    Triumph

bende zaman zman fiyat farklarına bakıyorum, çıkardığım sonuç
    ötv ve ötv li fiyat üzerinden +kdv ve borusan kar marjı türkiye fiyatlarını uçuruyor.

bende hollanda fiyatları le karşılaştırma yapayım, hatırlatmak isterimki vergilerde hollanda avrupada 1. sırada

bmw r 1200 gs nl : 16.950 euro, tr :23.200 euro fark 6250 euro ( 14.750 tl aleyhde)

honda crosstourer nl : 16.700 euro, tr : 16.300 euro fark 400 euro ( 1.000 tl lehde )

yamaha süper tenere nl: 16.500 euro, tr : 16.950 euro fark 450 euro ( 1.100 tl aleyhde)

sonuç devlet baba bizi çok seviyor, etimizden sütümüzden maksimum derecede fayda sağlıyor, bunun yanında borusan da devlet baba gibi düşünüyor, yiğidi öldür hakkını yeme japonların Türkiye temsilcileri ise fena sayılmazlar, tutulan bazı modeller(mesela nc 700x tr de 3.700 tl yüksek fiyatlı) haricinde fiyatları makul seviyede tutmayı başarabilmişler.

Enduroist Üye Gürkan Gülhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Gürkan Gülhan
    Motosiklet
    F650 GS Dakar
    Marka
    Bmw

Karşılaştırılan ülkelerde BMW'nin kendi satış organizasyonu var. Yani elde edilen karlılığın tamamı BMW kasasına gidiyor.

Türkiye'de ise BMW'nin tüm ithalat ve satış organizasyonu distribütör aracılığıyla yürüyor. Borusan bu kontratı sürdürbilmek için BMW'ye hem yüksek hacimli hem de karlı (türkiyeye gelmesini gerektirmeyecek kadar iyi oranlarda) bir anlaşma sunuyor. Tahminimce sebebi budur. Biz almaya devam ettikçe bu süreç aynen devam eder