Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 2 Toplam 2 Sayfadan SeçilenSeçilen 12
11 den 15´e kadar. Toplam 15 Sayfa bulundu
    Enduroist Katılımcı Üye ALEXANDER 1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Oktay KILIÇ
    Marka
    Diger

Alıntı beaconsfield Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Peki F 650'nin malzeme ve iscilik ucretlerinden de bahseder misin? Transalp ile karsilastiralim. Konuyu tek boyutlu incelememek lazim, resmin tumune bakarak degerlendirmek en dogrusu olacaktir. Jerusalemin yazdiklarina katiliyorum.
    iŞÇİLİK ücreti her iki motor içinde aynıdır fark etmez.Önemli olan doğru ve dürüst bir motosiklet servisi bulmaktır.Şayet BMW olduğu için hidrolik değişimine ve işçiliğe TRANSALP ten fazla bir fiyat çeken servis varsa oraya hiç uğramamak en iyisi.
    Bununla beraber F 650 Gerçekten 50 tl ile 300 km yapabiliyorsa ,Transalpten her yönden avantajlı ve ucuza gelir işletim maliyeti.Arada bariz yakıt sarfiyatı var,kaldı ki F 650 de çok dayanıksız bir makine değil.Yeterki manuelde yazan bakım ve sarf malzemeleri zamanında değişsin.

Enduroist Kadim Üye Ali Emre Sakarya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ali emre sakarya
    Motosiklet
    transalp xl650
    Marka
    Honda

diğer birçok yerde olduğu gibi burada da konu transalp-f650 karşılaştırmasına dönmeye başladı. bu konuda yazılmış halihazırda binlerce başlık olduğu için nette burada konuyu "nasıl yakıt tasarrufu sağlarıza" sınırlasak daha yararlı olmaz mı, abilerim, kardeşlerim.

deyip dayanamayıp şunları da yazayım:

transalp ile f650 arasında şu açıdan bariz bir fark var: fiyat!
    geçen sene şubat ayında 2001 model, 36000 kmde bir TA yı 9000 liraya aldım, muadili bir f650ye biraz bakınca 11000 liradan aşağı alamazdım (gereksiz pahalı geliyor bana bu fiyatlar!). 2000 liralık farkla benzin aldığımı düşünsem 8000 km yol yapabiliyorum (şu mantıkta hesaplarsak: 50 lira ile 200 km gidiyorsa 2000 lira ile 8000 km gider). dolayısıyla f650nin TA karşısında kendini amorti etmesi için (diğer bütün koşulları eşit varsaydığımızda), 24 000km yol yapılması gerekiyor. bu kmden sonrası TA adına zarar olarak geçiyor.

benim durumumda: geçen sene 6000 km yol yapmışım, bunun maliyeti düz hesap 1500 lira olmuş olsa, aynı yolu f650 ile 1000 lira maliyetle yapacaktım. her sene bu şekilde sürdüğümü varsaysam 4 sene sonra f650 nin fiyatına ancak geliyor aradaki fark. bu da benim koşullarımda f650yi anlamsız yapıyor.

yani demem o ki: çok fazla etken ve çok fazla değişken var bu hesaplarda. şudur deyip işin içinden çıkmak biraz zor.
    f650 çok güzel motosiklet, hatta istanbulda yaşayıp şehir içinde kullanacak olsam almayı düşüneceğim bir motosiklet ama şu an yaşadığım yerde f650 almış olsam mesela geçen haftalarda yaşadığım motor problemini falan yaşasam, mahvolurdum. bir diğer şey de f650lere bakınca (neden bilmiyorum) çok fazla uğraş, çok fazla değişim gerektiriyormuş gibi geliyor bana(forumlarda bir dünya başlık var bu konuda). TA da ise temel bir kaç parça dışında pek bir değişen, kurcalanan yok internette. TA nın yedek parçaları çok ucuz değil, hatta bildiğin pahalı ama kabul edersiniz ki f650ninkiler daha pahalı!

onun için kişiler, koşullar ve imkanları gözardı ederek pek girmemek lazım bu karşılaştırmalara.

tabii bu tamamen, "kuzguna yavrusu kuğu görünürmüş" durumu da olabilir!

tasarruf için de benim usta bujileri temiz tut, lastik basınçlarını düzgün ayarla, efendi kullan inebileceğin minumuma inersin demişti. 100 km de 5 litreye de bu şekilde ulaştım.
    Konu Ali Emre Sakarya tarafından (18-04-2012 Saat 16:26 ) değiştirilmiştir.
    - "eksiklik kendi özümde..."

Enduroist Katılımcı Üye Enes Bilgin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    enes bilgin

arkdaşlarımın hepsi aslında iyi bir konuya parmak basmış çok teşekkürler bmw57 kardeşim f 650 gs de almayı düşündüm ancak beaconsfield, JeRu_SaLeM dedikleri de çok doğru.
    bu arada arkadaşlar eğer benim gibi yeni motor neyin alanınız varsa en uygun trafik sigortası fiyatları şu an halk bankda halk bank şubelerinden rahatlıkla yapabiliorsunuz 140 tl civarı olması lazım. Bu gün öğrendim buraya da not düşeyim dedim belki başka bi yere konu olarak da yazılabilir.
    Allah affeder ama insan affetmez

Enduroist Katılımcı Üye Enes Bilgin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    enes bilgin

Alıntı aliemresakarya Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    diğer birçok yerde olduğu gibi burada da konu transalp-f650 karşılaştırmasına dönmeye başladı. bu konuda yazılmış halihazırda binlerce başlık olduğu için nette burada konuyu "nasıl yakıt tasarrufu sağlarıza" sınırlasak daha yararlı olmaz mı, abilerim, kardeşlerim.

deyip dayanamayıp şunları da yazayım:

transalp ile f650 arasında şu açıdan bariz bir fark var: fiyat!
    geçen sene şubat ayında 2001 model, 36000 kmde bir TA yı 9000 liraya aldım, muadili bir f650ye biraz bakınca 11000 liradan aşağı alamazdım (gereksiz pahalı geliyor bana bu fiyatlar!). 2000 liralık farkla benzim aldığımı düşünsem 8000 km yol yapabiliyorum (şu mantıkta hesaplarsak: 50 lira ile 200 km gidiyorsa 2000 lira ile 8000 km gider). dolayısıyla f650nin TA karşısında kendini amorti etmesi için (diğer bütün koşulları eşit varsaydığımızda), 24 000km yol yapılması gerekiyor. bu kmden sonrası TA adına zarar olarak geçiyor.

benim durumumda: geçen sene 6000 km yol yapmışım, bunun maliyeti düz hesap 1500 lira olmuş olsa, aynı yolu f650 ile 1000 lira maliyetle yapacaktım. her sene bu şekilde sürdüğümü varsaysam 4 sene sonra f650 nin fiyatına ancak geliyor aradaki fark. bu da benim koşullarımda f650yi anlamsız yapıyor.

yani demem o ki: çok fazla etken ve çok fazla değişken var bu hesaplarda. şudur deyip işin içinden çıkmak biraz zor.
    f650 çok güzel motosiklet, hatta istanbulda yaşayıp şehir içinde kullanacak olsam almayı düşüneceğim bir motosiklet ama şu an yaşadığım yerde f650 almış olsam mesela geçen haftalarda yaşadığım motor problemini falan yaşasam, mahvolurdum. bir diğer şey de f650lere bakınca (neden bilmiyorum) çok fazla uğraş, çok fazla değişim gerektiriyormuş gibi geliyor bana(forumlarda bir dünya başlık var bu konuda). TA da ise temel bir kaç parça dışında pek bir değişen, kurcalanan yok internette. TA nın yedek parçaları çok ucuz değil, hatta bildiğin pahalı ama kabul edersiniz ki f650ninkiler daha pahalı!

onun için kişiler, koşullar ve imkanları gözardı ederek pek girmemek lazım bu karşılaştırmalara.

tabii bu tamamen, "kuzguna yavrusu kuğu görünürmüş" durumu da olabilir!

tasarruf için de benim usta bujileri temiz tut, lastik basınçlarını düzgün ayarla, efendi kullan inebileceğin minumuma inersin demişti. 100 km de 5 litreye de bu şekilde ulaştım.
    hocam vallahi san helal olsun harika bi şekilde 100 km ye 5litre olsa ben de öpücem başıma koyucam motoru ancak dediğim giib ilk enduro motorum bu yüzden daha yeni öğreniyorum. Dediklerin çok mantıklı ve doğru ben de bi karşılaştırma yapmak için saten bu konuyu açmamıştım transalpı nasıl daha az yaktırabilirm hani amaç buydu ki sende zaten güzelce yazmışsın kardeşim eline sağlık.
    Allah affeder ama insan affetmez

Enduroist Üye alper gülen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    alper gülen
    Motosiklet
    varadero
    Marka
    Honda

kn hava filtresinin sitesindede bu hava filtresi yakıt tasarrufu sağlar yazıyor .. bende sırf bu yüzden aldım çok hızlı ve ani hızlanmalara girmediğim için oldukça düşük oranda yakıyor...

Sayfa 2 Toplam 2 Sayfadan SeçilenSeçilen 12