Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
1 den 9´e kadar. Toplam 9 Sayfa bulundu
    Enduroist Kadim Üye Aras Acer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Aras Acer
    Motosiklet
    CRF 250L
    Marka
    Honda

Wink Süvari ve Enduroist çağrışımı?

Benim kafamda hep şöyle bir çağrışım var. Çağ atladık ve bir takım şeyler evrim geçirdi. Örneğin atların yerine motosikletler geçti.

Süvarinin anlamı Wikipedi

Süvari, Eski Türkçede "Sü Eri", atlı askerdir. Geçmişte daha çok ani baskınlarda ve vurucu saldırılarda kullanılırdı.
    Ateşli silahların gelişmesinden önce hedefe büyük bir hızla ulaşan süvari birliklerinin savaşa katılması çoğu kez savaşın akışını değiştirirdi. Bugün süvarilerin yerini tankların kullanıldığı zırhlı birlikler almıştır...

Neyse konuyu uzatmadan ve tabi ki Wikipedi süvari çağrışımın da değil de daha çok Motorlu şövalye olarak anılabiliriz. Yani biraz mistik bir hava katılabilir düşüncesindeyim. Özetliyeyim. Eskiden "Atı alan Üsküdar'ı geçti" deyiminin yerine bir sürü yenilenmiş deyimler motosiklet için kullanılabilir.

Mahşerin dört endurosu v.s :-)

Türkçeyi yağmalamadan Endoru uyumlu modern çağa güzel deyimler üretmek keyifli olacağı düşüncesindeyim... Belki gelecekte torunlarımız bizi okuyunca "atalarımız" yani bizlerle gurur duyabilirler. :-)
    Seyahat sürecinin sonunda vardığınız tek yer kendi benliğinizdir...
    https://www.facebook.com/yolajandam

Enduroist Kadim Üye omercem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ömer
    Motosiklet
    yok
    Marka
    Diger

Sıkıcı ve tekdüze hayatlar için de motorsiklet kolay bir sürüden ayrılma şekli, maço tavır ve fetiş nesnesi olarak görülebilmektedir. Sizin de yeni motorunuzun heyacanı ile bu duygulara kapıldığınızı tahmin ediyorum.

Motosiklet bir ayrıcalık ve aykırılık aracı değil bir ulaşım vasıtasıdır. Üstelik son derece dikkatli kullanılması gereken yapısı itibari ile tehlikeli bir vasıtadır.

Bu sebeple bu tip duygulardan, destansı hikayelerden, fetiş alt kültür ögelerden uzak durmak çok yararlıdır.

3. omercem güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

Abdullah TÜRK (26-03-2013),Ozan AŞIK (23-03-2013)

Isim
    Aras Acer
    Motosiklet
    CRF 250L
    Marka
    Honda

Alıntı omercem Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sıkıcı ve tekdüze hayatlar için de motorsiklet kolay bir sürüden ayrılma şekli, maço tavır ve fetiş nesnesi olarak görülebilmektedir. Sizin de yeni motorunuzun heyacanı ile bu duygulara kapıldığınızı tahmin ediyorum.

Motosiklet bir ayrıcalık ve aykırılık aracı değil bir ulaşım vasıtasıdır. Üstelik son derece dikkatli kullanılması gereken yapısı itibari ile tehlikeli bir vasıtadır.

Bu sebeple bu tip duygulardan, destansı hikayelerden, fetiş alt kültür ögelerden uzak durmak çok yararlıdır.
    Motosiklet bir ayrıcalık değil ve diğer fikirlerine dahil çoğuna kesinlikle katılmıyorum. Çünkü motosiklet kesinlikle bir ayrıcalıktır. Motosiklet bir ulaşım aracıdır doğrudur. Fakat ticari amaç veya evden eve gittiğim ve bu amaçla kullandığım bir araç değildir. Tutku ve maceranın bir araya geldiği keyfi olan bir araçtır. Tabi motosiklet kullanım ihtiyacına göre bu değişebilir. Kişinin tercihine bağlıdır. Tahmin ettiğin gibi bu heyecan yeni gelmediği gibi hep vardı. Forum biraz daha geyik muhabbetti yapmak ve eğlenmek için açtığım başlıktı. Yoksa fetiş alt kültür öğelere gönderme yapmak veya böyle bir duyguyu tatmin etmek amacıyla değildir. Bence çok derinlere indin. :-)

Sevgili Ömer, yıllardır motosiklet kullanan ve trafik kuralları, insana olan saygı ve buna benzer nitelikteki tüm bilgi ve deneyimlere sahibim ki gruptaki insanlarda bu bilinç olduğu için bu kadar rahat ve serbest vede yanlış anlaşılmaya mahal vermeyecek kadar bilince sahip olduğundan geyik yapmakta sakınca bulmadım. Sadist düşünce ve hareketlerden uzağız... Takma kafana kolay gelsin...

Felsefe ve psikoloji tartışmalarıda yaparız ama önce geyik olmalı biraz... :-)
    Konu Aras Acer tarafından (22-03-2013 Saat 13:06 ) değiştirilmiştir.

Banned
    Isim
    FE
    Motosiklet
    TENERE - XT660ZA
    Marka
    Yamaha

Türkiye genelindeki toplam motor kullanım adedini, kullanım amacına oranlar isek, Ömer'in söyledikleri tartışmasız bir şekilde doğru olur. Ancak Arasın anlattığı duygularla, motora o gözerle bakan bir azınlıkta tabiki gerçektir. Fakat o başını alıp giden azınlık için de motor sadece bir araçtır. Bu bir tren de olabilir yaya yada bisiklet yada başka birşey...

6. FZ, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Aras Acer (26-03-2013)

Enduroist Kadim Üye AtagünTERZİ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Atagün
    Motosiklet
    XL1000VA Varadero
    Marka
    Honda

Önceki gün arkadaşımın F650 sine müşteri olan, geçmişinde chopper motorlar kullanmış bir vatandaş ile olan diyalogdan bir parça paylaşasım geldi.

Şöyle söylüyordu:

-Ben bu motosikletçilerin bir araya gelip motosikletlerine neler yaptıklarını anlatmalarına kılım! Düşünsene adam harley xxx modeli motorla gelmiş; sakal, kıyafet, deri ekipmanlar her şey yerli yerinde... Birisi bu adamın motoru hakkında ona soru sorunca da geniş geniş anlatıyor. İşte motora şunu yaptım, bunu yaptım vs diye... O kadar giyinmişsin, sakalın, saçın, motosikletin ve her türlü ekipmanın doğru seçilmiş. Peki ne anlatıyorsun öyle geniş geniş? Harleyci adam asi takılır. Herkesle yüz göz olmaz. Birisi böyle bir soru sorarsa s***** çeker, ilgilenmez! ...

Bunları duyduktan sonra kendi kendime şunu düşündüm.
    -Adamın hayalinde canlandırdığı bu kişi, kendisini o motosiklet ile anlamlandırıyor olmalıydı. Yani kendisine ve insan olarak kişiliğine ait bir karakteri değil de, para verip sahip olduğu bir makinenin karakterini ön plana çıkarmayı tercih ediyor, o makineye sığınıyordu. Bir bakıma kendi kazandığı paraya sığınmak gibi

O an aslında enduro motosiklet kullananların doğayla iç içe ve barışık yapısı, insan ilişkilerindeki naif tutumu, doğaya ulaşmak için motoru bir araç olarak görüşünün ne kadar hoş bir seçim olduğunu düşündüm.

Şöyle düşünüyorum dostlar; bizler bize kalan bu zamanda kendimizi iyi hissettirmek için enduro tercihi yapan insanlarız ya...

Emin olun doğru yerdeyiz!

8. AtagünTERZİ güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

Aras Acer (26-03-2013),Özer Erkuş (26-03-2013)

Ordinaryus Enduroist Yusuf YÜCE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Yusuf YÜCE
    Motosiklet
    Norge 1200
    Marka
    Guzzi

Türkler yüzyıllar boyu AT ile birlikte yaşamışlardır, at üstünden inmemişler desek daha doğru olur. Literatürümüze giren At ile ilgili bir çok deyiş ve adına yakılmış türküler vardır. At sahibine göre kişner, Attan inip eşeğe binmek, Kır atıma bineyim, Atın ölümü arpadan olsun vs gibi. At öncelikli sahip olunması gereken bir ulaşım aracı, alternatifi de eşektir. At süratlenmek kanatlanmak anlamlarına eş değer olabileceği gibi eşek yük hayvanı ve biraz da aşağılayıcı bir tabirle halk arasında anılır. Bu ayrımdaki ustaca hiciviyle şair Namdar Rahmi Karatay'ın bir şiirini paylaşıyorum, işin özünde hayatımızdaki değer ölçülerini bize at ve eşek üzerinden aktarmış çok hoşuma giden br şiirdir.

Eşeğe Gem Vurmayın

Benim ağzım pek yandı, ama siz dikkat edin,
    Yalnızca layık olan adama hürmet edin,
    Haddini kim bilmezse ona hakaret edin,
    Ele alçak durmayın, onu hakikat sanır,
    Eşşeğe gem vurmayın kendisini at sanır.

İnsanların kimisini uyuz köpek gibidir
    Kimisi ayı gibi, kimi eşek gibidir,
    Tilkiye doğru olmak, hakka sövmek gibidir,
    Namerdi okşamayın, onu bir tokat sanır,
    Eşeğe gem vurmayın, kendisini at sanır.

Pehpehler, pohpohlarla çok eşekleri at yaptık,
    Uçurduk da göklere alkıştan kanat yaptık,
    Hiç yoktan başımıza koca saltanat yaptık,
    Üstüne çul vursanız, it onu kanat sanır,

İşini uyduranlar tilki gibi kurnazdır,
    Silahı hep yalandır, zekâsı gayet azdır
    Yalanını tutsanız, fayda yok utanmazdır,
    Yüzüne tükürseniz, onu kalafat sanır,

Gösterme karda gezde kimseye izlerini,
    Kıymet bilmeyenlere arz etme cevherini,
    Varlığını belli et, açmadan her yerini,
    Bir hamal kayığını sarhoş bilmez, yat sanır,

Sözü yerinde söyle, demiri tavında döv,
    Öveceğin adamı iyi tart da öyle öv,
    Söveceğin adamın yüzüne tükür de söv,
    Yüzüne tükürmezsen onu iltifat sanır,
    Eşeğe gem vurmayın, kendisini at sanır

Namdar Rahmi Karatay
    Konu Yusuf YÜCE tarafından (26-03-2013 Saat 13:13 ) değiştirilmiştir.
    Öğrettiklerimiz bize uygulanamaz.
    Feministlik kocayı bulunca; komünistlik parayı bulunca biter, ENDUROİST'lik baki kalır.

10. Yusuf YÜCE güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

Abdullah TÜRK (26-03-2013),Aras Acer (26-03-2013)

Enduroist Katılımcı Üye HalilTAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Halil TAN

Hmmmmm anladım AT = Africa Twin

------------------------
    Güvenmek iyidir ama kontrol-dikkat etmek daha iyidir

12. HalilTAN güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

Aras Acer (26-03-2013),omercem (26-03-2013)

Enduroist Üye GÜNTEKİN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Mehmet GÜNTEKİN
    Motosiklet
    F650GS&CBF150
    Marka
    Bmw

Serway arkadaşım gibi ben de bir olay paylaşayım; Bir xx servisinde işim vardı, bu arada içeride bakım onarım için bekleyen motosikletler, ustalar, hasbelkader bir durum. Ön tarafa mağaza kısmına geçtik orada malum Harley ci bir arkadaş hem anlatıyor hem de gözleriyle etrafı kesiyor, Şu nikelajı italya dan 20 euroya aldım, bu parçayı ingiltere den 30 euroya aldım filan atıp tutuyor. Bizde ister istemez arkadaşı dinliyoruz. Bu arada içeriden çıkarak gelip arkadaşı ustanın çağırdığını söyledi. arkadaş içeri girip çıktı sonra mağazadaki arkadaşa ''ya usta buci mi muci mi bir şey istiyor her neyse bir bakıver'' dedi. Orada bulunanlar birbirimizin gözüne bakıp adeta bu şimdi motorcu mu? dedik. Kişilerin mototosiklete ve motosikletçiye bakışları çok farklı. Ben de arkadaşıma katılıyorum bilinçli ve motosiklet aşkı olan kişiler olmalıyız. Motosikleti ruhumuzda yaşamalıyız. Ben de çoğu zaman arkadaşlarıma takılırım Bizim atalarımız Atlarıyla dünya yı fethetmiş, biz de motosikletlerimizle fethedeceğiz.

İNSANLAR BİR YERE GİTMEK İÇİN ARAÇ KULLANIRLAR, MOTOSİKLETÇİLER İSE MOTOSİKLETE BİNMEK İÇİN BİR YERE GİDERLER.
    EĞRİ CETVELDEN DOĞRU ÇİZGİ ÇIKMAZ.

14. GÜNTEKİN, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Aras Acer (26-03-2013)

Isim
    Aras Acer
    Motosiklet
    CRF 250L
    Marka
    Honda

Bu kadar yerinde ve güzel anlatım olamazdı herhalde yorumları okumak keyifli oluyor... :-) Yusuf abim yine bilgeliğini şiirle birleştirmiş... Uzun yıllardır motor kullanıyorum. Vereceğim örnek ne kadar doğrudur bilmiyorum fakat şöyle bir şey var; "Çekim Yasası, Benzer, benzeri çeker yani sahip olduğunuz şey her zaman size benzer" bu doğal olarak çok doğru ve kanıtlanmıştır...

Dikkatimizi çeken şeylerden bir kısmı da sürekli karşılaştığımız bir takım şeyleri onaylamak yani kişinin meslek ve kişiliğine bağlı olarak sahip olduğu şeyin ona ne kadar benzediğidir. Bir diğer örnek çevremizde gördüğümüz çoğu hayvan sahipleri özellikle köpeklerin sahiplerine ne kadar çok benzer ki karstik özellikleri de dahil sanırısınız ki reenkarnasyon geçirmiş aynı ruh iki farklı bedendedir gibi... :-)

At ile enduro gerçekten çok benziyorlar bu yüzden süvari oluyoruz. Motorsiklette şaha kalkmıyor mu arkadaşlar... At yarışları ile motor yarışları v.s :-) Endoru, kişinin kendisine yakışana binmesidir... :-)

Paylaşımlar teşekkürler...