Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 5 Toplam 5 Sayfadan SeçilenSeçilen 12345
41 den 50´e kadar. Toplam 50 Sayfa bulundu
    Eğitim Koordinatörü Ersan ÖZYURT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Alıntı Sadık SÖNMEZ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Cok pis gaza geliyorum.........

"KAZASIZ SURUSLER"
    Gel gel. Seneye ne planlar var bilsen :cool::cool::cool:
    Varmayı değil, sürmeyi seviyorum...

Honda VFR800XA
    * RoSPA Advanced Riding Instructor
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

2. Ersan ÖZYURT, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Sadık SÖNMEZ (06-07-2014)

Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Sonrasında neler değişti? Çok güzel bir soru. Biraz düşüneyim. Uzun uzun yazacaklar geliyor aklıma.

Honda VFR800XA
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

Enduroist Kadim Üye Sadık SÖNMEZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Sadık SÖNMEZ
    Motosiklet
    Motorsuz Pisiklet
    Marka
    Diger

Sali gunu bunu ozel olarak konusalim. Saka maka aklima copu soktun

"KAZASIZ SURUSLER"
    Gözü Kara Motorcular vardır, birde Yaşlı Motorcular Vardır.
    Hem gözü kara, hemde yaşlı motorcu yoktur.

Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Alıntı Sadık SÖNMEZ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sali gunu bunu ozel olarak konusalim. Saka maka aklima copu soktun

"KAZASIZ SURUSLER"
    Böyle başlar bu kaşıntı :cool::cool::cool:

Honda VFR800XA
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

6. Ersan ÖZYURT, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Sadık SÖNMEZ (06-07-2014)

Enduroist Kıdemli Üye Emre Tekin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Emre Tekin
    Motosiklet
    CRF 250 L
    Marka
    Honda

Alıntı Ersan ÖZYURT Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sevgili Emre,

Açık sözlerin için çok teşekkürler. Raporun girişine bakarsan benim de bu yönde bir açıklamam olduğunu göreceksin.

Müsadenle bir iki cevap vereyim.

Öncelikle ben eğitmen degilim. Hocam hitabı gönül dostlarımızın teveccühü. Bu teveccüh ise daha ağır sorumluluk. Bunun bilincindeyim.

Şimdi gelelim sorularına. Ölümcül riskleri merak ettim. Boğaz Köprüsü kıyaslamanı espiri sayıyorum. O kadar da değil. gördüğün gerçekçi riskleri sıralarsan hepsine cevap veririm.

104 km hareketli ortalama bütün günün ortalamasıdır ve içinde iki tane toplam 700 km yi bulan otoyol içerir.
    Sistem, "önünüzde engelsiz olarak görebildiğiniz mesafede duracak hızda ilerleyin" der ben de bunu şüphesiz uygulamaya çalışırım. Bunu 1.650 km uygularsanız ortalamayı elde edebilirsiniz.

Tüm hız limitlerini uyduğumu iddia etmeyeceğim, etsem de radar cezası bunu inkar eder. Hepsine uyarım diyene de inanmam. 30 km 50 km tabelalarını da uyuyor musunuz? Seçmece yok ama ya uyalım ya uymayalım.

Inan ki konunun hızlı gitmekte alakası yok. Dirençli olmakla var. Risk almak konusunda ne kadar tutucu olduğumu herkes bilir. Burada inanın ki alınan risk, İstanbul trafiğinde emniyet şeridinde ya da araçların arasında hatta yolda gitmekten daha fazla değil.

Risk olarak gördüklerini açık açık yaz lütfen ki konuşalım, karşılıklı bilgilenelim. Aykırı fikirler olmadan ilerleme olmaz..
    Öncelikle geç cevabım için kusura bakmayın. Doğru düzgün internet erişimim olmayan bir yerdeydim.

Şimdi yazımı tekrar okuyunca biraz "ateşli" bir tarzı olduğunu fark ettim, hoşgörünüz için teşekkür ederim. Abartılı benzetmelerim tabii ki var ama temel olarak düşüncelerimin arkasındayım hala.

Yollardaki riskleri tek tek saymaya gerek yok sanırım. Ama bu güzergahın bir kısmı benim yıllardır sıklıkla kullandığım yollardan oluşuyor. Risk değil de doğrudan başıma gelen birkaç olaydan söz edecek olursak (ki bunların biri hariç hepsi en kontrollü güzergah olan TEM'de oldu): Gece seyri esnasında önümdeki otobüsün lastiği patladı ve otobüs alevler içinde asfalta oturdu; parçaları aracıma isabet etti. Hurda dolu kamyonun yükünden parçalar önüme döküldü, 1 metreyle kurtardım. Yolda hiç beklemediğim bir noktada hayvan ölüsüyle (sanırım inekti) karşılaştım, kaçmaya çalışırken kontrolü kaybettim, yoldan çıktım. TEM'in ortasında koyun sürüsüyle karşılaştım vs. vs. Ancak, tüm bunları otomobille yaşadım ve hala hayattayım. Yani yolda bol miktarda risk var. Ama asıl mesele bu değil. "Iron Butt" türü bir organizasyonda yorgunluk, uykusuzluk ve kişisel limitlerin zorlanması zaten tüm riskleri katlayan bir mega risk oluşturuyor. Yanılıyorsam lütfen söyleyin.

Yani tek tek riskleri saymaya gerek yok. Sayfalarımız yetmez.

Motosikletle 24 saatte 1600 km yol yapmak kabul edilebilir, insani limitlerin üzerindedir. Bunu hiçbir standarda sokamazsınız.

İstanbul trafiğinde aldığımız risklere gelince... Doğru, kesinlikle risk alıyoruz. Ama kimse "Bostancı-Koşuyolu arasını sabah trafiğinde 10 dakikada geçmeyi amaçlayan" bir organizasyon düzenleyip, sonunda da ne bileyim "E-5 Roketi", "Alçaktan Uçan Motorcular" falan gibi bir ödül vermiyor (umarım şu anda birilerinin aklına karpuz kabuğu düşürmüyorumdur).

Benim düşüncelerim bunlar... İnsanın sınırlarını zorlaması anlaşılabilir bir şey ama bu işin organize bir yarışma haline getirilmesi çok canları yakabilir (ki yakıyor da).

8. Emre Tekin, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Ersan ÖZYURT (10-07-2014)

Ordinaryus Enduroist Can Ekin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Can Ekin
    Motosiklet
    '15 PCX 125
    Marka
    Honda

Ben yorgunluk ve gece sürüşü kısımlarından çekiniyorum yoksa finlandiya da gayet yapılır böyle bir rota (nasıl olsa günün 3/4 ü aydınlık geçiyor şu aralar )

Hız endeksli değil aslında plan endeksli ama işte gece ve yorgunluk kısımları benide en çok kendi adıma ters bulduğum noktalar..

10. Can Ekin, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Ersan ÖZYURT (10-07-2014)

Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Alıntı Emre Tekin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Öncelikle geç cevabım için kusura bakmayın. Doğru düzgün internet erişimim olmayan bir yerdeydim.

Şimdi yazımı tekrar okuyunca biraz "ateşli" bir tarzı olduğunu fark ettim, hoşgörünüz için teşekkür ederim. Abartılı benzetmelerim tabii ki var ama temel olarak düşüncelerimin arkasındayım hala.

Yollardaki riskleri tek tek saymaya gerek yok sanırım. Ama bu güzergahın bir kısmı benim yıllardır sıklıkla kullandığım yollardan oluşuyor. Risk değil de doğrudan başıma gelen birkaç olaydan söz edecek olursak (ki bunların biri hariç hepsi en kontrollü güzergah olan TEM'de oldu): Gece seyri esnasında önümdeki otobüsün lastiği patladı ve otobüs alevler içinde asfalta oturdu; parçaları aracıma isabet etti. Hurda dolu kamyonun yükünden parçalar önüme döküldü, 1 metreyle kurtardım. Yolda hiç beklemediğim bir noktada hayvan ölüsüyle (sanırım inekti) karşılaştım, kaçmaya çalışırken kontrolü kaybettim, yoldan çıktım. TEM'in ortasında koyun sürüsüyle karşılaştım vs. vs. Ancak, tüm bunları otomobille yaşadım ve hala hayattayım. Yani yolda bol miktarda risk var. Ama asıl mesele bu değil. "Iron Butt" türü bir organizasyonda yorgunluk, uykusuzluk ve kişisel limitlerin zorlanması zaten tüm riskleri katlayan bir mega risk oluşturuyor. Yanılıyorsam lütfen söyleyin.

Yani tek tek riskleri saymaya gerek yok. Sayfalarımız yetmez.

Motosikletle 24 saatte 1600 km yol yapmak kabul edilebilir, insani limitlerin üzerindedir. Bunu hiçbir standarda sokamazsınız.

İstanbul trafiğinde aldığımız risklere gelince... Doğru, kesinlikle risk alıyoruz. Ama kimse "Bostancı-Koşuyolu arasını sabah trafiğinde 10 dakikada geçmeyi amaçlayan" bir organizasyon düzenleyip, sonunda da ne bileyim "E-5 Roketi", "Alçaktan Uçan Motorcular" falan gibi bir ödül vermiyor (umarım şu anda birilerinin aklına karpuz kabuğu düşürmüyorumdur).

Benim düşüncelerim bunlar... İnsanın sınırlarını zorlaması anlaşılabilir bir şey ama bu işin organize bir yarışma haline getirilmesi çok canları yakabilir (ki yakıyor da).
    Ben de nerede diyordum. Başta da dediğim gibi Sefim. Aykırı fikirler olmadan ilerleme olamaz. Biz senle konuştukça ikitekerdaşlarımız kafalarında resim canlandıracak. Bunun için, bu paylaşım için buradayız

Konu biraz hız odaklı olmakla ilgili kalmış korkarım. Ama kalmamalı. Biraz bu konuda açıklama yapayım. Ama sonra.

Honda VFR800XA
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

12. Ersan ÖZYURT, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Can Ekin (11-07-2014)

Enduroist Üye Cüneyt ERCAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Cüneyt ERCAN
    Motosiklet
    DL 650A L2
    Marka
    Suzuki

Iron Butt sitesinden aşağıdaki bilgileri toparladım.

Iron Butt Association bünyesinde 50.000 üzerinde üyeyi barındıran, güvenli ve uzun mesafe motosiklet sürüşü üzerine kurulmuş bir topluluktur.
    Topluluğa üyelik hakkı kazanmak için tanımlanmış olan uzun mesafe sürüşlerinden en az birini gerçekleştirmiş olmak gerekmektedir.
    Tanımlanmış olan uzun mesafe sürüşleri ;
    1. Ülkemiz coğrafyasında kabul edilmiş ve 2003 yılında Paolo Volpara, Selim Demirel, Alp Berker tarafından gerçekleştirilmiş olan “24 saat içinde Transanatolia – Batı’dan Doğu’ya Türkiye” parkuru da, IBA listesinde tanımlanmıştır.

2. SaddleSore 1000 (24 saat içinde 1.000 mil)
    Bana ilginç gelenler;
    • Forumda tartışmalı konu olan bu sürüşü tamamlayan bir abinin 89 yaşında olduğunu yazma gereği duydum. En genç sürücü ise 15 yaşındaymış.
    • Aynı sürüş mesafesi ve süre 1991 ve 2008 yıllarında 50cc’lik bir scooter ile de tamamlanmış.
    • Bu sürüşü 2009 yılında, 1931 model motosikleti ile birisi tamamlamış.
    Ve diğerleri toplam 139 sürüş rotası….
    Cuneyt ERCAN

14. Cüneyt ERCAN güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

Ersan ÖZYURT (14-07-2014),Sadık SÖNMEZ (15-07-2014)

Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Alıntı Cüneyt ERCAN Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Iron Butt sitesinden aşağıdaki bilgileri toparladım.

Iron Butt Association bünyesinde 50.000 üzerinde üyeyi barındıran, güvenli ve uzun mesafe motosiklet sürüşü üzerine kurulmuş bir topluluktur.
    Topluluğa üyelik hakkı kazanmak için tanımlanmış olan uzun mesafe sürüşlerinden en az birini gerçekleştirmiş olmak gerekmektedir.
    Tanımlanmış olan uzun mesafe sürüşleri ;
    1. Ülkemiz coğrafyasında kabul edilmiş ve 2003 yılında Paolo Volpara, Selim Demirel, Alp Berker tarafından gerçekleştirilmiş olan “24 saat içinde Transanatolia – Batı’dan Doğu’ya Türkiye” parkuru da, IBA listesinde tanımlanmıştır.

2. SaddleSore 1000 (24 saat içinde 1.000 mil)
    Bana ilginç gelenler;
    • Forumda tartışmalı konu olan bu sürüşü tamamlayan bir abinin 89 yaşında olduğunu yazma gereği duydum. En genç sürücü ise 15 yaşındaymış.
    • Aynı sürüş mesafesi ve süre 1991 ve 2008 yıllarında 50cc’lik bir scooter ile de tamamlanmış.
    • Bu sürüşü 2009 yılında, 1931 model motosikleti ile birisi tamamlamış.
    Ve diğerleri toplam 139 sürüş rotası….

Bana verecek fazla bir cevap bırakmadın Abi.

Honda VFR800XA
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

Enduroist Üye Cüneyt ERCAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Cüneyt ERCAN
    Motosiklet
    DL 650A L2
    Marka
    Suzuki

Bırakmıştım aslında, diğer 139 toplam sürüş rotasının içinde 5 günde, 5 bin mil ya da 10 günde 10 bin mil gibi ya da da zamandan bağımsız 1 milyon mil gibi sürüşlerin de olduğunu bilirsek, bu 24 saat içinde 1.000 mil sürüşünün aslında en kolayı olduğunu anlayacağız. Şu motosiklet sürücüleri içinde gerçekten deli olanlar var...
    Cuneyt ERCAN

17. Cüneyt ERCAN, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Sadık SÖNMEZ (17-07-2014)

Sayfa 5 Toplam 5 Sayfadan SeçilenSeçilen 12345