Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 1 Toplam 5 Sayfadan 12345 SonuncuSonuncu
1 den 10´e kadar. Toplam 50 Sayfa bulundu
    Eğitim Koordinatörü Ersan ÖZYURT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Standart Yılların Hayali; Iron Butt

Sevgili İkitekerdaşlarım,

Pek çoğunuza mantıksız ve hatta tehlikeli geldiğini bilmeme rağmen, benim yıllardır hayalini kurduğum ve belki de kendim için bir aşama, bir çıta olarak addettğim Iron Butt seferini 20-21 Haziran tarihlerinde yaptım.

Iron Butt nedir? Tanımı çok uzundur ama benim işçinde hedeflediğim, 24 saatte 1.000-mil (1.608-km) tamamlamaktı.

Rotayı iki sene önce hazırlamıştık. Geçen sene Cüneyt Ercan aynı rotayı kullanarak turu sorunsuz tamamlamıştı. Elbetteki bir ik rötuş ihtiyacı vardı ki bunları da çıkmadan önce yaptım.

Konu sadece motosiklet üzerinde yol yapmaktan ibaret değil. Uzun bir süre planlama yapmak gerekiyor. Hatta belki de en keyifli kısmı bu planlama. Rotanız, durak yerleriniz, yakıt alacağınız ve yemek yiyeceğiniz yerler, hepsini ince ince planlamanız gerekiyor. Bilenler bilir, feci planlamacıyımdır. Buna rağmen yolda plan üzerinde değişiklik yapmak maalesef gerekti. Neyse ki her duruma uyarız.

Öncelikle rota ve planlama hakkında biraz bilgi vermek istiyorum. Harita üzerinde rotayı görebilirsiniz. (umarım resim, yüklemeyi başardıysam tabi) İkinci tabloda da konaklama noktaları hareket saatleri vb bilgileri görebilirsiniz.

Planlamayı uzun uzu anlatmak yerine, yolda bulunduğum anları anlatırken planlama bilgileri de vermeyi tercih ediyorum.

Parça parça yapalım. Birazdan yoldayız.
    Varmayı değil, sürmeyi seviyorum...

Honda VFR800XA
    * RoSPA Advanced Riding Instructor
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

2. Ersan ÖZYURT güzel mesajın için 4 üye sana teşekkür etti :

AtillaMenekşe (03-07-2014),CihanCöbek (03-07-2014),ilkerata (15-07-2014),Yasin Erol (03-07-2014)

Enduroist Katılımcı Üye Yalım Erkmen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    YALIM ERKMEN
    Motosiklet
    VFR800X
    Marka
    Honda

Tebrikler,bravo.
    1 saat bindikten sonra bende butt mutt kalmıyor..

4. Yalım Erkmen güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

Ersan ÖZYURT (03-07-2014),Sadık SÖNMEZ (03-07-2014)

Ordinaryus Enduroist MelihUlubilgen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Melih Ulubilgen
    Motosiklet
    F 800 GS 2008 (ANTRASİT)-Peugeot LXR 200 i
    Marka
    Bmw

D.... G.. Oldun tebrik ediyorum birde yoldan geçerken seni görebilseydim çok iyi olacaktı.
    melihulubilgen@hotmail.com
    B RH +
    0532 312 68 18
    TAM KORUMA olmazsa olmaz.
    Kavgada YUMRUK sayılmaz..

6. MelihUlubilgen, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Ersan ÖZYURT (03-07-2014)

Enduroist Kıdemli Üye BarışÇELİK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Barış Çelik
    Motosiklet
    R 1100 GS
    Marka
    Bmw

Tebrik ederim!

BEnimde 25 yaşına kadar yapmayı hedef olarak koyduğum ancak yapamdığım bir şeydi. TR deki en genç Iron butt seferi yapmış kişi olmak istiyordum . ancak iş güç ve okuldan dolayı fırsat bulamamıştım. 25 yaşı geçtik. Çok fazla da geçmeden yapmak lazım.

Bu arada sertifika vs için bir yerlre başvurdunuz mu?

detaylı anlatabilmeniz mümkün müdür?

Sağlıcakla.

Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Aslında yola çıkmadan önce 15 gün süren bir çelişki dönemi yaşadım. Zira hava durumu belirsizliğini sürekli korudu. Bir gün öncesine kadar çıkıp çıkmayacağımı ben de bilmiyordum. etrafımda dolaşan bir pembe panter bulutu durumu vardı.

Hava durumu haritalarını gün ve gün takip ediyordum. Bir iki tanesini burada paylaşıp kararsızlığımı açıklamak isterdim ama hepsini silmişim.

Yola çıkmadan bir kaç saat öncenin hava durumu. Yaşadığım çelişkiyi takdir edeceksiniz.

BUndan bir kaç saat sonra yağmur durdu ve hava raporları benim yolumun üzerinde az bir yağmur ihtimalinden bahseder oldu. Yağmur riski hep benimle olacaktı. Yan çantalarımdan hiç çıkarmadığımı bildiğim halde yine de yağmurlukların yanımda olduğunu bir kez daha gözlerimle görmek istedim.

Sonunda saat 18:00 civarı evden son hazırlıklar için ayrıldım.

Yolda olmayı mı seviyorum yoksa yola çıkmayı mı bazen gerçekten karar veremiyorum.

Hadi bana rastgele...

Honda VFR800XA
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

Enduroist Kıdemli Üye Ersan Karagozlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ersan Karagozlu
    Motosiklet
    Versys 650
    Marka
    Kawasaki

Hayırlı olsun adaşım, bizim dükkanın önünden geçmişsin. Haberimiz olsaydı da bi el sallasaydık sana :P
    Ersan KARAGÖZLÜ

10. Ersan Karagozlu, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Ersan ÖZYURT (04-07-2014)

Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Güzel mesajlarınıza çok teşekkürler. Parça parça yayınlıyorum ama hepsini birden yazmayı beceremedim. Teşekkür mesajlarına ve sorulara en sonunda cevap vereceğim izninizle. Lakin Melih Abi yi göremediğime çok üzüldüğümü şimdiden söylemeliyim.

Evden çıktıktan sonra bir iki yapılması gereken vardı. Mesela cüzdanımı ofiste unutmuştum. Sağolsun mesai arkadaşım yakına getirdi. Kendisi motosikletci değildir. Ne için yola çıktığımı duyunca bakışalrı değişti. Eminim aklından " ulan bizde bizim müdürü bir adam sanıyorduk, bu da manyak çıktı" diye geçiriyordu. Ayak üstü sohbet ederken 1960 larda başladığı motosiklet macerasını 80 lerin sonunda yaş haddinden bırakan bir Abimiz ile de sohbet etmek kısmet oldu. Lakin yol uzun diyerek ikisinden de izin istedim.

Lastik havalarını kontrol etmek üzere benzinciye gitmeliydim. Bunu niye mi yazdım. Komedi burada da ondan. Malum akşam trafiği, bir anlık dikkatsizlik ile bir servis minübüsünün aynasına çarptım. Biraz hırlaştık. Suçlu bendim sağa girmemeliydim. Bu olaydan hala gergin olduğumu anladım. Sakinleşmeliydim.

Banzincide lastik havalarını kontrol ederken, ön lastiği çevirmeye çalışınca orta sehpadan iniverdi küheylan ve hop yatıverdi sağ yanına. Yardım ettiler kaldırdık. Bir sorun yok. Neden oldu diye bakınınca yerin biraz eğimli olduğunu anladım. Planlama eksikti. Buradan da konsantre olamadığımı anladım. Konsantre olmalıydım.

Başlangıç noktam olan OPET Mehmetcik Vakfına gitmeyi ve orada biraz düşünmeyi amaçladım.

Biraz sakinleşmek ve yola konsantre olmak için 45 dakika kadar zamanım vardı. Bunu değerlendirmek istedim. İstedim istemesine de komedi filmi gibi bir anı yaşadım. Anlatmadan geçemeyeceğim.

Bilenler bilir Mehmetcik Vakfı uzun süredir tadilatta. Yedek alandan hizmet veriyorlar. Lakin buna hizmet denirse. Pislik ve karmaşa hat safhada.

Çay alayım dedim, baktım bozuk para yok. Sakince sıramı bekleyip Ocaktaki arkadaşlara "Şefler, bir büyük çay istiyorum ama 50 lira var bozuğum yok" dedim. Genelde ne cevap beklersiniz? Yanıldınız. "Yok bozuk" dedi ocakcı kardeşimiz yüzüme dahi bakmadan. Öylece kaldım. Çayı da vermedi. Kös kös geri döndüm. Biraz sersem sersem gezdikten sonra yandaki büfeye bozuk para sordum. Büfeci "vermedi dimi sana çay, gel bozayım ben" diyerek yardım etti. Belli ki arkadaşın ilk vukuatı değil. Elimde 10 lira ile geri döndüm. Tam geri dönünce, yanımdaki bey abimiz, "yahu ben de seni arıyorum, bozuk yok diye sana çay vermedi, gel ben ısmarlıycam" dedi gülerek. "Yok Abi sağol. Bozdurdum ben. Şayet 10 lirayı da bozmazsa sırada başka şeyler bozmak var artık" diyerek güldük. Zor oldu ama çaya ulaştım. Bilemezdim ki bu çy maceramızın başlangıcıydı bu seyahette. Bilsem termosumu yanıma almaz mıydım? Yeri gelince anlatacağım.

Honda VFR800XA
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Alıntı Suat Dayangaç Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    şunları da NC700 başlığına eklemiştim ama gözünden kaçmış heralde

Aha. Vallahi görmemişim, nerede ebelediniz beni

Honda VFR800XA
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Alıntı Ersan Karagozlu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hayırlı olsun adaşım, bizim dükkanın önünden geçmişsin. Haberimiz olsaydı da bi el sallasaydık sana :P
    Vallahi iyi olurdu adaş. BU arada sana çok teşekkürler. Hava sayacın hayatımı çok kolaylaştırdı.

Honda VFR800XA
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

Enduroist Katılımcı Üye AtillaMenekşe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    atilla menekşe
    Motosiklet
    Tiger Explorer 1200
    Marka
    Triumph

Hocam tebrikler Hep yapmayı niyetlendim ama hız limitlerini uyarak yolculuğu gerçekleştirmek zor gibi göründü ,Ama sizin gibi prensipli kurallara uyan biri gerçekleştirmesi bana bir umut ışık oldunuz sizden alacağım notlar çok lazım olcak tekrardan tebrikler.
    HAYAT ülkemde ucuz olan tek şeydir.!!!!!!!!!!!!!!

15. AtillaMenekşe, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Ersan ÖZYURT (03-07-2014)

Sayfa 1 Toplam 5 Sayfadan 12345 SonuncuSonuncu