Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
1 den 5´e kadar. Toplam 5 Sayfa bulundu
    Enduroist Üye
    Isim
    cenk önerdi
    Motosiklet
    nc700x
    Marka
    Honda

Standart yedigim trafik cezası yanlıs mı ne yapmalıyım?

merhaba arkadaslar.
    yalovanın bir caddesinde radara girmişim. bir kasis koymak yerine radar koyarak dükkan açmıs devletimiz sagolsun.......

motosiklet şehir içi hız limiti 50 degil mi? ben radara 74 le girmişim.

cezamın 391 tl olması normal ve dogru mu? yoksa polis hatalı mı biliyor? sizin limitler farklı ceza daha fazla diyerek kesti bunu...

eve gelince kontrol ettim

http://www.kgm.gov.tr/Sayfalar/KGM/S...Sinirlari.aspx

aynı sanki bizim hız limitimiz?

benim cezam 189 tl mi olmalı yoksa dogru mu?

aşagıda açıklaması,

Hız sınırı aşma cezası % 10′dan – % 30′a kadar

Madde 51/2-a hız sınırlarını % 10’dan % 30’a (otuz dahil) kadar aşmak

Kimlere uygulanacak: Sürücülere

Ceza tutarı ne kadar: 189 TL erken ödeme 142 TL

Ceza puanı : 10

Hız sınırı aşma cezası % 30′dan fazla

Madde 51/2-b, hız sınırlarını % 30’dan fazla kadar aşmak

Kimlere uygulanacak: sürücülere

Ceza tutarı ne kadar: 392 TL, erken ödeme 294 TL

Ceza puanı : 15

Enduroist Katılımcı Üye Yusuf Çantalı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Yusuf Çantalı
    Motosiklet
    wave 110i
    Marka
    Honda

Hız limitinin 50 olduğu yerde 74 ile yakalandıysanız % 48 gibi yapıyor
    100 ile gitmiş olsaydınız % 100 olurdu yanılmıyorsam

Eğitim Koordinatörü Ersan ÖZYURT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Bu işin en acı tarafıdır. Araba ile ceza yetmeyeğiniz bir yolda, motosiklet ile en ağır cezayı yiyebilirsiniz.
    Motosiklet için hız limiti 50 ise, tolerans sınırı (10) 55 km. dir. Bunu aşarsanız birinci kademe ceza yerseniz. Şayet 65 km yi aşarsanız ikinci dilimden, yani em ağır olanından ceza yersiniz.
    Aynı yolda arabaların hız limiti genelde 60 km dir. ( Genel bir ortalama mantığı ile, arabalar için olan limiti % 10 eksiltir ve kusaratları yok sayarak, aşağı ondalık rakama yuvarlarsanız, motosiklet hız limitini bulabilirsiniz ) bu durumda % 10 tolerans 66 eder ki yine ceza yersiniz ama ilk kademede kalır.
    En acı hesap arabaların 90, bizim 80 km hız sınırı olan yerlerdedir.
    Araba ile 99 km de ceza yemezsiniz ama aynı yolda motosiklet ile 99 km de ikinci dilimden en üst cezayı yersiniz.
    Hayat.
    Varmayı değil, sürmeyi seviyorum...

Honda VFR800XA
    * RoSPA Advanced Riding Instructor
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

4. Ersan ÖZYURT güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

Ali KORKMAZ (27-02-2015),ozgurcakici (01-03-2015)

Doğu ve Güneydoğu Anadolu
    Bölge Sorumlusu

Ali KORKMAZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ali KORKMAZ
    Motosiklet
    SULUSUNDAN R1200GS(2016)
    Marka
    Bmw

Ersan Hocam 2 kere şehir içinde 2. kategoriden radar cezası ödedim, 1 defa da K.Maraş - Kayseri arasında Göksun'da radardan kaçtım. 4 ekip kovaladı 4 ekip de barikat kurup yolu kestiler. Kaçsam yine kaçardım vicdana geldim 121 tl için onca memuru, kendimi tehlikeye atmaya değmez deyip durdum. Birinci kategoriden cezamı yazdırdım. Huzurlu yolculuğuma devam ettim. Polislere soruyorum bu radardan nasıl kurtuluruz diye, bana hepsi de kaçarak cevabını veriyorlar. Ben de kaçıyorum. Kötü örnek olmak istemiyorum ama yaptığım şeyi de söylemem gerekli doğruya doğru. Hareketli radarlar önden gelirse plakanız arkada olduğundan hemen arkanıza manevra yaparlar ki plakayı kameraya kayıt etmek için. Zaten kayıt etti mi arkadan cezanızı yazarlar. Mobeselerin de başındaki memur direk plakaya yazar cezanızı. Sabit radar da ise yine hareketlideki gibi önden plakanızı okuyamadığı için hemen arkanıza düşer ve peşinizden plakanızı okumaya çalışır. Okuyunca kovalamaca kalmıyor ve arkadan plakaya ceza geliyor. Ben ise radarı gördüğüm anda hızlıca basıp arkama araç alıyorum ve kaçıyorum. Mesafe uzak olduğundan kameraya okutamıyor. Ara yola girmeniz ve zulada durmanız gerekiyor. Şehrin içine doğru kaçarsanız zaten mobeseler takipte olacak her türlü cezayı yine yersiniz. Aslında başka yolları da var ancak başınızı daha da belaya bulaştırmak istemiyorum. En güzeli şunu akıllardan çıkartmamalıyız.

İller arası uzun yolculuklarda yerleşim yerine girişlerde (şehir merkezine 5-10 km. uzaklıkta)ve çıkışlarında mutlaka radar uygulaması olur. Yola yan durmuş, çapraz durmuş araçlar genelde sabit radarlar. bir yolculuğum esnasında otobanın içinde de görmüştüm. Otobanda (paralı yolda) olurmu demeyin var. Yolda camları film kaplı sivil, geneli de clio marka 50- 60 km sürat ile seyreden araçlar da hareketli radarlar. Bunlara da dikkat edin. Bir de sabit mobeseler var genelde tünel girişinde ve motosiklet için de tünel çıkışlarında plakalarınızı okuyup direk yazan kameralar var. Bu bilinçle hareket etmek daha az ceza ödemenize yardımcı olacaktır. Bu bilgileri belkide bir çoğumuz biliyordur fakat bir defa daha üzerinden geçmek istedim.
    DÖNEN TEKER ZAFERİ MÜJDELER

6. Ali KORKMAZ, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Recep Alışkan (28-02-2015)

Enduroist Kadim Üye ahmet gül - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ahmet Gül
    Motosiklet
    F650GS
    Marka
    Bmw

Trafigin gozunu seveyim, hiz sinirinin yanina bile yaklasamiyoruz

Bu yanlislarla ne kadar uzun yasiyoruz... Ab ye uyacaktik o da her bes yilda bir kere konu olup fasil acmadan kapaniyor.

Hasdal, kemerburgaz, bolu dagi tuneli... Buralarda tirlar hafriyat kamyonlari 120 ile gidiyor. Imkan var mi hiz limitine uymaya? Sanirsin yil 1800 yer amerikanin batisi, henuz devlet gelmemis... Hak etmiyoruz ama ne diyeyim.

8. ahmet gül güzel mesajın için 3 üye sana teşekkür etti :

Ali KORKMAZ (27-02-2015),Ersan ÖZYURT (27-02-2015),ozgurcakici (01-03-2015)