Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
1 den 10´e kadar. Toplam 13 Sayfa bulundu
    Enduroist Üye
    Isim
    Enis ŞİMŞEK
    Motosiklet
    CRF250L
    Marka
    Honda

Standart Demir Atlarla Ataların İzinde Gezi Planı (BALKANLAR&Doğu Avrupa)

Merhaba Arkadaşlar,
    Yönetimden izin almak gerekiyor mu bilmiyorum ama artık gezi planımızı size bildirmenin vakti geliyor da geçiyor diye düşündüm, zira yurtdışı gezi yapmayı düşünen herkes çoktan kararlarını almış olduğunu gördüm. Size üç yıl çalıştığım Macaristan'da iki senede bir düzenlenen Turan Kurultay'ına (12-13-14 Ağustos 2016) katılma fikrini anlatmak istiyorum, aşağıdaki metin facebook grubuna koyduğum metnin aynısıdır ancak yeterli olmaz ise sorulara açığım.

Lütfen FB sayfasındaki albümü de kontrol ediniz, 2014'te kendi çektiğim fotolar, sadece birgün katılmıştım, eksik fotolar var ancak ortamın nasıl olduğunu anlayabilirsiniz;
    https://www.facebook.com/media/set/?...4481470&type=3

Rota olayı her arkadaş grubunun kendi tasarrufunda olmakla birlikte bizim düşündüğümüz rota şu şekilde;
    https://www.facebook.com/media/set/?...4481470&type=3

İki senede bir Ağustos ayının ortasında (Bu sene 12-13-14 Ağustos 2016 olarak belirlenmiştir), Macaristan'ın Bugaç Ovasında düzenlenen Macar Turan Kurultayı'na katılmak üzere, Türkiye'den özellikle motosiklet yani tabiri caizse "Demir Atlarla" yola çıkıp, Atalarımıza saygıya binaen onların "At" koşturduğu yerleri görüp gezerek, önemli yerleri ziyaret ederek yola çıkmayı hedefleyen bu maceraya tüm Vatan sevdalıları davetlidir.
    ---
    Burada bir parantez açarak özellikle belirtmek isterim ki; Macar Turan Kurultayı bir siyasi parti bünyesinde olmayıp, 23 Türki Devletin katıldığı Göçebe dans oyunları, Atlı gösteriler, Şahin yarışları, Okçuluk gibi etkinliklerin yapıldığı, her devletin/milletin kendine ait tanıtım çadırlarının (yurt/otağ) bulunduğu, kendi çadırınızı kurup kalabileceğiniz, konserleri dinleyebileceğiniz, katılımcıların geleneksel kıyafetlerle teşrif ederek ülkelerini temsil ettiği, ayrıca geleneksel kıyafet, şapka, ok, yay, kılıç, bıçak, deri giyim ürünleri ve yerel tadların sunulduğu büyük bir panayır, bir festivaldir. Bahse girerim ki Almanya ve Avusturya'dan gelen gurbetçi vatandaşlarımızın buraya vakıf ve dernekler yoluyla hazırlıklı katılımları (bir çadırı "Türk Müzesi" olarak kurmuşlardı) bile size "biz niçin böyle bir organizasyondan haberimiz yoktu, niçin daha evvel katılmadık?" dedirtecek cinstendir. Yanınıza bir adet Türk Bayrağı ve mümkünse Kurultay alanında giymek üzere yörenizi temsil eden geleneksel kıyafetlerden almanız, ayrıca detaylı bilgi için: http://kurultaj.hu/bilgi/ sayfasına göz atmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.
    ---
    Maksadımız iki senede bir yapılan ve üç gün boyunca süren bu güzel organizasyonun atmosferini ülkemiz insanının da görmesi, tarihte bir buçuk asır hüküm sürdüğümüz bu toprakları, "Türk" kelimesini duyunca canayakınlık, kadirşinaslık gösteren Macarları ve diğer Türki Devletlerden gelen soydaşları tanıması, tarihi dokuyu ve geniş Macar ovasında yapılan savaşları yerinde görmesi/hissetmesi ve adını koyamayacağımız bir çok vatani duyguyu yerinde tadmasıdır.
    Rotayı her arkadaş grubunu kendi istediği gibi oluşturabilecektir, fakat bu sayfada vereceğimiz şekliyle de denenebilir. En kısa rota Edirne-Sofya-Belgrad-Bugaç şeklindedir ki, bu da sadece gidiş yaklaşık 1000 kmye tekabül etmektedir.
    Sayfa yönetimi olarak ön gördüğümüz rota şu şekilde olup, projenin ilerleyen safhalarında detaylandırılarak güncellenecektir;
    İSTANBUL, Tekirdağ,
    Selanik,
    ÜSKÜP, Kalkandelen, Ohri,
    Elbasan, TİRAN, İşkodra,
    PODGORİTSA, Tuzi, Budva, Kotor,
    Dubrovnik,
    Mostar, SARAYBOSNA, Zenica, Travnik, Yayçe,
    Plitvice Şelalesi ve Gölleri, ZAGREB,
    Zigetvar, Peç, Mohaç, Bugaç, BUDAPEŞTE, Estergon,
    Novi Sad, BELGRAD, Niş,
    SOFYA, Pazarcık, Plovdiv,
    EDİRNE, İSTANBUL.

Soru, görüş ve önerilerinizi sayfaya mesaj olarak yollayabilirsiniz,
    Saygılarımla.

https://www.facebook.com/Atalarinizinde/
    Lütfen Sayfayı Takip Ediniz.

Sizi bilmem ama ben her ne kadar daha önce gitmiş olsam da bayraklarımızı donatmış halde motosikletle gidip bir ilki gerçekleştirmek fikri beni ve birçok arkadaşımı heyecanlandırıyor.

CRF ile nasıl gidecen sorusu hasıl olabilir; İstesem CRF250L ile bile giderim çok örneği var, ama yaza kadar planım XT660Z Tenere almak, yoksa Allah Kerim.
    Konu Enis ŞİMŞEK tarafından (24-03-2016 Saat 13:08 ) değiştirilmiştir. Sebep: eklemeler

2. Enis ŞİMŞEK güzel mesajın için 5 üye sana teşekkür etti :

Cem oruç (24-03-2016),CemERK (26-03-2016),HakanVelioglu (24-03-2016),Sabahattin KOÇAK (25-03-2016),SONAY YÜKSEL (24-03-2016)

Banned
    Isim
    ALİ KAPTAN
    Motosiklet
    VERSY 1000
    Marka
    Kawasaki

Enis emegin icin teşekkurler hakikaten cok guzel bir gezi keşke bu sene imkanım olsada katılsam katılacak arkadaslar cok guzel şeyler gorup yaşıyacaklar en azından atalarımızın ayak bastıgı yerlere gidip oraların havasını tenefus etmek bile cok guzel eline saglık

4. ali kaptan, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Enis ŞİMŞEK (24-03-2016)

Enduroist Kıdemli Üye Cem oruç - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Cem oruç
    Motosiklet
    tiger 800
    Marka
    Triumph

Enis, kaç günlük bir gezi düşünüyorsun, festival dışında? dönüş rotası nasıl olacak? yoldaki konaklama işini nasıl çözeceksin. grup halinde gidilecekse bazı şeyleri netleştirmek lazım.
    The Albatros pır pır high. TAaa far saw.

6. Cem oruç, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Enis ŞİMŞEK (24-03-2016)

Enduroist Üye öner güleç - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    öner güleç
    Motosiklet
    r1200 gsa sulu
    Marka
    Bmw

Eline saglik valla guzel organizasyon olur ama biraz daha ayrintiya girsen cok iyi olacak ben dusunebilirim

8. öner güleç, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Enis ŞİMŞEK (24-03-2016)

Enduroist Üye
    Isim
    Enis ŞİMŞEK
    Motosiklet
    CRF250L
    Marka
    Honda

Sanırım fazlaca değinmemişim; bu gezi şimdilik sadece bir taslak, bir fikir. Bu rotanın %80'ini arabayla gezmiştim zaten.
    Biz Erzurum'dan iki motor+eğer gelebilirlerse Konya ve Ankara'dan birer motorcu arkadaşlarımızla bir grup oluşturmayı düşünüyoruz. Duruma göre ekleme veya eksilme de olabilir. Bizimkisi tamamen yörük usulü olacak, çantada karademlik, tava vs, yapabildiğimiz kadar kendimiz yaparız yemekleri, özellikle çadırda kalacak iken, ancak Makedonya ve Bosna'da özellikle yerel tadlardan (Boşnak Böreği, Cevabcici(kebap), Begova Çorbası, Arnavutluk Elbasan'da Elbasan Tava, İşkodra'da Kuzu Kaburga) damağıma depolamayı düşünüyorum, çünkü çok özledim.

Şimdi benim teklifim, her arkadaş grubu kendini en az iki-üç motor olmak üzere ayarlayabilirse farklı farklı gruplarla Kurultay'da buluşabiliriz diyorum. Çünkü bu gezi planını başka sitelerde de paylaşmayı düşünüyorum, mesela bakarsınız choppercılardan da hoşuna giden olur, onlar da ayrı bir grup oluşturup gelebilirler. Aslında başka forum vs tanımıyorum, tavsiyelere açığım.

Alıntı Cem oruç Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Enis, kaç günlük bir gezi düşünüyorsun, festival dışında? dönüş rotası nasıl olacak? yoldaki konaklama işini nasıl çözeceksin. grup halinde gidilecekse bazı şeyleri netleştirmek lazım.

Rotayı tam tamına geçmek gerekirse hızlı 10 gün, tadını çıkararak 15 gün diye düşünüyorum, oralarda herşey "euro" üzerinden ve de pahalı olunca konaklama 2 gece çadırda, 1 gece ise ihtiyaçlarımızı gidermek için pansiyon tarzı ucuz yerlerde düşünüyoruz, zaten şahsen Üsküp'te ve 70 km uzağındaki Gostivar ilinin Vrapciste köyünde tanıdıklarım var ve özellikle köyde kapılar bize sonuna kadar açık. Sarajevo'da da bir büyüğümüzün kapısını açabileceğini bildiğim için konaklama bedava olacak büyük ihtimalle fakat bunlarda misafir ağırlama limitini görüşmem gerek.
    Kurultay mecburi çadır kurma yeri zaten, iki gece kalırız tahminimce.
    Daha Macaristan içi görmeye değer, Budapeşte, Estergon, Zigetvar, Peç vs yerlerle ilgili bilgi vereceğim, bir kısmı hazır fakat düzeltmeler gerekiyor.

Alıntı öner güleç Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Eline saglik valla guzel organizasyon olur ama biraz daha ayrintiya girsen cok iyi olacak ben dusunebilirim
    Yavaş yavaş şekillenecek. ;)

Devamı yarın...
    Konu Enis ŞİMŞEK tarafından (25-03-2016 Saat 14:34 ) değiştirilmiştir. Sebep: Düzenlemeler.

10. Enis ŞİMŞEK güzel mesajın için 3 üye sana teşekkür etti :

CemERK (26-03-2016),Sabahattin KOÇAK (25-03-2016),SONAY YÜKSEL (25-03-2016)

Moderatör Arif Oral Unal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Arif Oral Unal
    Motosiklet
    R1250 GS
    Marka
    Bmw

Güzel bir amaç için değişik bir rota. Budapeşte, estergon, Zigetvar daha önce gittim çok güzel yerler.

Benim bu sene programım belli o yüzden katılmam pek mümkün değil.

12. Arif Oral Unal, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Enis ŞİMŞEK (25-03-2016)

Enduroist Üye
    Isim
    Enis ŞİMŞEK
    Motosiklet
    CRF250L
    Marka
    Honda

Güzergah boyunca yukarıda yazmadığım ufaklı tefekli yerler de mevcut, kabataslak bir plan yapılacak ancak çıktığımızda gün içindeki şartlara göre de hareket edilebilecektir.
    Ayrıca yol çok uzayacaksa Venedik-Graz kısmı törpülenebilir.

Tecrübeli olan büyüklerimizden faydalabilmek isteriz bu arada.

Ayrıca aklına yatan, imkanları, tarihi vs müsait olan varsa bilmek isteriz.

Söylemekte fayda var; Bende bir iki engel olabilecek durum da var ama ilerleyen günlerde göreceğiz; iç karışıklık hasıl olursa izinlerin kapanması gibi. Maksadım gelemesem de gidebileceklere yardımcı olmak, irtibatlarını sağlamak, böyle güzel bir geziye ön ayak olmak.
    Diğeri ise motosiklet konusunu çözemezsem araba ile gelmek, (nasıl olsa yolları avcunun içi gibi biliyor benim araba ) böyle olursa en çok da motorcu arkadaşlara yarayacak, fazla eşyalar, çadırlar kap-kacak vs hepsi benim bagajda gider.
    Ancak iki durum da kesin değil, belli olur olmaz paylaşacağım.

Bütün hususları netleştirinceye kadar fikir, eleştiri, yorum, ne varsa konuşalım burada.

Enduroist Üye öner güleç - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    öner güleç
    Motosiklet
    r1200 gsa sulu
    Marka
    Bmw

izin konusu bendede sıkıntı özelden yazdim size ama gitmeyi bende cok isterim bakalim nasip olur insallah

15. öner güleç, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Enis ŞİMŞEK (26-03-2016)

Enduroist Kadim Üye volkan keskin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Volkan Keskin
    Motosiklet
    R1200GS
    Marka
    Bmw

Bilgilendirme için teşekkür ederiz.
    Çok güzel bir gezi.
    Yakın tarihteki motor değişimim gerçekleşirse, katılmaktan keyif alırım.

17. volkan keskin, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Enis ŞİMŞEK (26-03-2016)

Enduroist Üye
    Isim
    Enis ŞİMŞEK
    Motosiklet
    CRF250L
    Marka
    Honda

Yaa Nasip diyorum ikinize de, şartlar sağlanırsa güzel bir gezi olacak...

Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu