Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
1 den 10´e kadar. Toplam 20 Sayfa bulundu
    Enduroist Kadim Üye Güven Çifçi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Güven Çifçi
    Motosiklet
    R 1200 GS
    Marka
    Bmw

Standart Görmez olaydım :(

Merhaba arkadaşlar,

1 yılı biraz aşan bir süredir motosiklet kullanıyorum ve bugün Çorludan İstanbul'a dönerken TEM de Beylikdüzü çıkışının biraz gerisinde maalesef çok kötü bir olay sonrasına tanık oldum. Sıkışık trafikten dolayı emniyet şeridinden giderken uygun olduğunu düşündüğüm hızda giderken; önümde motosikletin karıştığı bir kaza olduğunu gördüm. Acaba bir yardımım dokunur mu diye düşünüp durdum. Az ötemde üstünde kıyafeti olmayan birinin birşeylerin üstüne yatırılmış olduğunu düşündüm ancak inip yaklaştığımda önce yerdeki kanı ve yatırılmış olduğunu düşündüğüm kişinin aslında arkadaşına sarıldığını farkettim. İtfaiye tanınmaz bir halde olan motosikleti soğutmaya çalışıyordu. Sağlam kalan ön tekerlekten enduro tarzı olduğunu düşünüyorum. Yerde 2 adet kaliteli sınıfından kask vardı ve maalesef hayatını kaybetmiş motosiklet sürücüsünün ekipmanı tamdı.

Kulağıma çalınana göre motosikletli sürücü ani olarak şerit değiştirmiş. 50-100m ilerde onun çarptığı servis minibüsünün arkasının göçüğüne bakılırsa çok hızlı olduğunu tahmin ediyorum. Aslında bu üzücü olayı sizlerle paylaşmak dahi istemezdim ancak ekipmanlarımızın bizi bizden korumadığını bilmeli ve ona göre tedbiri hiçbir şekilde elden bırakmamalıyız. Motosiklete kaç yıldır ne sıklıkta bindiğinizi de bilmem ama hayatımızı tesadüflere de bırakamayız mutlaka ama mutlaka eğitim alalım ve aldığımız eğitime uygun şekilde motosikletlerimizi kullanalım. Hayatlarımızı yılların getirdiği tecrübeye güvenerek "bana birşey olmaz" düşüncesiyle karşımıza çıkacak muhtemel tehlikeler karşısında tesadüfi kurtuluşlara bırakmayalım.

Bugün kimbilir hangi ana, baba, eş, çocuk, kardeş, arkadaş,... vs. gözü yaşlı ağlıyor, unutmayalım!..
    Konu Güven Çifçi tarafından (09-05-2016 Saat 00:13 ) değiştirilmiştir.
    www.kadikoykizogrenciyurdu.com

Ben dostlarımı ne kalbimle ne de aklımla severim.
    Olur ya; kalp durur, akıl unutur
    Ben dostlarımı ruhumla severim.
    O ne durur, ne unutur.

MEVLANA

2. Güven Çifçi güzel mesajın için 5 üye sana teşekkür etti :

Arif Oral Unal (09-05-2016),Çağın Sarılar (09-05-2016),Ersan ÖZYURT (09-05-2016),Hakan Teber (07-06-2016),Tamer GEVECİ (09-05-2016)

Trakya
    Bölge Sorumlusu

SONAY YÜKSEL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    SONAY YÜKSEL
    Motosiklet
    R 1250 GS ADV + XMAX 300
    Marka
    Bmw

Alıntı Güven Çifçi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba arkadaşlar,

1 yılı biraz aşan bir süredir motosiklet kullanıyorum ve bugün Çorludan İstanbul'a dönerken TEM de Beylikdüzü çıkışının biraz gerisinde maalesef çok kötü bir olay sonrasına tanık oldum. Sıkışık trafikten dolayı emniyet şeridinden giderken uygun olduğunu düşündüğüm hızda giderken; önümde motosikletin karıştığı bir kaza olduğunu gördüm. Acaba bir yardımım dokunur mu diye düşünüp durdum. Az ötemde üstünde kıyafeti olmayan birinin birşeylerin üstüne yatırılmış olduğunu düşündüm ancak inip yaklaştığımda önce yerdeki kanı ve yatırılmış olduğunu düşündüğüm kişinin aslında arkadaşına sarıldığını farkettim. İtfaiye tanınmaz bir halde olan motosikleti soğutmaya çalışıyordu. Sağlam kalan ön tekerlekten enduro tarzı olduğunu düşünüyorum. Yerde 2 adet kaliteli sınıfından kask vardı ve maalesef hayatını kaybetmiş motosiklet sürücüsünün ekipmanı tamdı.

Kulağıma çalınana göre motosikletli sürücü ani olarak şerit değiştirmiş. 50-100m ilerde onun çarptığı servis minibüsünün arkasının göçüğüne bakılırsa çok hızlı olduğunu tahmin ediyorum. Aslında bu üzücü olayı sizlerle paylaşmak dahi istemezdim ancak ekipmanlarımızın bizi bizden korumadığını bilmeli ve ona göre tedbiri hiçbir şekilde elden bırakmamalıyız. Motosiklete kaç yıldır ne sıklıkta bindiğinizi de bilmem ama hayatımızı tesadüflere de bırakamayız mutlaka ama mutlaka eğitim alalım ve aldığımız eğitime uygun şekilde motosikletlerimizi kullanalım. Hayatlarımızı yılların getirdiği tecrübeye güvenerek "bana birşey olmaz" düşüncesiyle karşımıza çıkacak muhtemel tehlikeler karşısında tesadüfi kurtuluşlara bırakmayalım.

Bugün kimbilir hangi ana, baba, eş, çocuk, kardeş, arkadaş,... vs. gözü yaşlı ağlıyor, unutmayalım!..
    İstanbul da hepimiz emniyet şeridini kullanıyoruz , bazen kendimizi kaptırıp bu şeritte hızlı da gidiyoruz , belki doğru değil ama İstanbul da motosiklet kullananlar için emniyet şeridi bazen güvenli ( Malasef bilinçsiz/duyarsız otomobil sürücülerinden kaçmak için) , bazen çok güvensiz (Sonuçta bu şerit sürüş şeridi değil , bu şeritte normalde kendini siren ve ışıklarla çok uzaktan farkettirerek gelen Ambulans ve İtfaiye gibi araçlar kullanmalı) , bende emniyet şeridini çok sık kullanıyorum ve sağlam bir iki risk te atlattım , bu şeridi kullansak ta kesinlikle çok kontrollu , önümüzü , arkamızı sürekli kontrol ederek gitmeli , görüşün az olduğu zamanlarda da kesinlikle kullanmamalıyız.

4. SONAY YÜKSEL, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Tuğberk Çelikkol (09-05-2016)

Enduroist Kadim Üye Güven Çifçi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Güven Çifçi
    Motosiklet
    R 1200 GS
    Marka
    Bmw

Kazanın olduğu yer emniyet şeridi değil, en sağ şerit. Hızlı olmamak kaydıyla; trafiğin durduğu ya da çok yoğun olduğu zamanlar emniyet şeridinin diğer yerlere göre daha güvenli olduğunu düşünüyorum. Ancak burada giderken dahi sıkıştıran, sollayan motosiklet sürücüleri olması da maalesef başkalarından beklediğimiz saygıyı henüz birbirimize göteremediğimizin açık ispatı...
    www.kadikoykizogrenciyurdu.com

Ben dostlarımı ne kalbimle ne de aklımla severim.
    Olur ya; kalp durur, akıl unutur
    Ben dostlarımı ruhumla severim.
    O ne durur, ne unutur.

MEVLANA

6. Güven Çifçi güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

Ersan ÖZYURT (09-05-2016),Tuğberk Çelikkol (09-05-2016)

Enduroist Kadim Üye omercem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ömer
    Motosiklet
    yok
    Marka
    Diger

Allah rahmet etsin kalanlara sabırlar versin. Muhtemelen motosiklet serit değiştirmemiş minübüs arkasını kontrol etmeden serite çıkmıştır. Hatta direk dalmıştır şeride diye düşünüyorum. O kadar çok yaşadığım bir olay ki...

8. omercem güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

AHMET GÖKER (09-05-2016),fatih bekem (09-05-2016)

Ordinaryus Enduroist AHMET GÖKER - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    AHMET GÖKER
    Motosiklet
    TRANSALP XL65OV VE ZONGSHEN ZS200CROSS
    Marka
    Honda

Kazanın olduğu yer emniyet şeridi değil, en sağ şerit. Hızlı olmamak kaydıyla; trafiğin durduğu ya da çok yoğun olduğu zamanlar emniyet şeridinin diğer yerlere göre daha güvenli olduğunu düşünüyorum. Ancak burada giderken dahi sıkıştıran, sollayan motosiklet sürücüleri olması da maalesef başkalarından beklediğimiz saygıyı henüz birbirimize göteremediğimizin açık ispatı...
    Sana bu konuda çok katılıyorum.
    Motosikletler emniyet şeridini Turbo Zone hesabı Allah ne verdiyse asılıp gidiyorlar.Yol vermek için dayanabildiğim kadar sağa dayanıp gidiyorum.Eger ki trafik akışı 30-40km /h üstündeyse kesinlikle emniyet şeridi kullanmıyorum.Çünkü normal şerit bana göre emniyet şerinden daha güvenlii geliyor.
    Gelelim ekipmana, ekipmanların hepsi gerekli ama sonuçta onların da bir koruma limiti ve haddi var.
    Kendi adıma konuşayım diğer sürücülerin gözünde beceriksiz gözükebilir ama hızlı olup dengede kalalardan ziyade yavaş olup denge de kalmayı güvenli buluyorum.Düşük süratle kendi ve diğer araç sürücülerin hatalarının telafisi bazen olabiliyor ama yüksek süratlerde bu biraz muallakta bir durum.Her an kontrolsüz bir araç sürücüsü önümüze çıkıyor.Araba da kullansam motor da kullansam ayna kontrolü olmayan sürücülerle her daim karşılaşıyorum.
    Buarada ne kadar dikkat edersek edelim kazanın nerden geleceği belli olmaz.

Trafik akışını bozmayacak şekilde çevre kontrollü yavaş gidelim.Koruma kıyafetlerimizi giyelim.Motosikletle acele etmeyelim.Bizi kimsenin de görmediğini unutmayalım.Allah hepimizi korusun.

Olay da bahsi geçen arkadaşımıza da Allah rahmet eylesin.
    Konu AHMET GÖKER tarafından (09-05-2016 Saat 10:00 ) değiştirilmiştir.
    Yol almak varsa kaderde,giderim benzinimin bitmediği sürece

Ahmet loves Ming so much
    Ming loves Ahmet so much
    Haha

10. AHMET GÖKER güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

Ersan ÖZYURT (09-05-2016),Tuğberk Çelikkol (09-05-2016)

Enduroist Üye ERDAL ORAL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ERDAL ORAL
    Motosiklet
    F700GS
    Marka
    Bmw

Gerçekten çok acı bir durum, bu olayları yaşayınca veya şahit olunca, insan motosiklet sürmekten biraz da olsa maalesef soğuyor. Şu gerçeği aklımızdan hiçbir zaman çıkarmamalıyız. Maalesef Türkiye' deki sürücülerin büyük bir çoğunluğu cahil ve bilinçsiz.
    Altımızdaki araçlarımızın, yeri ve zamanı geldiğinde bir katilin suç aleti olacağını bu cahil ve bilinçsiz sürücüler farkında bile değil. Bahane "BEN SENİ GÖRMEDİM" sadece 3 kelime. Bu üç kelimenin karşısındaki sürücüden aldığı bedel ise bazen, bir bacak, bazen bir kol
    yada daha kötüsü bir CAN. (:
    Bu durumda ne yapmalı? Toplumu ve toplumun oluşturduğu sürücüleri mi eğitmeli ? Yoksa bu ülkenden gitmeli mi?

Enduroist Kadim Üye Oktay Oksak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Oktay Oksak
    Motosiklet
    F700 GS
    Marka
    Bmw

Arkadaşlar bizde dün uçmakdere ve şarköy yaptık.

Uçmak dereden sonra Mürefteyi geçince bir düzlük var. Düzlüğün ortalarında sağ taraftaki otlara girmiş bir motosiklet, başında bir sürü insan, zabıt tutan bir jandarma vardı.

Sürücüyü göremedik.

Biraz ilerisinde kahvede mola verdik. Kahvedekiler bize ambulansın geldiğini sürücüyü aldıklarını anlattılar. Hatta bizimde kaza için geldiğimizi düşünmüşler.

Bahadırla sonrasında konuştuk. Kaza yapanın, bizim tur sırasında karşılaşıp selamlaştığımız genç arkadaş grubundan olduğunu hatırladık.

Kaza yolu düz ve görüş gayet açıktı. Etrafta kazaya karışmış ikinci bir araç veya ekipman yoktu. Köpek gibi bir hayvanda etrafta görünmüyordu. Yolda da ciddi bir sıkıntı yoktu.

Bizim tahminimize göre bu genç arkadaşlar düzlükte, havada güzel birbirleri ile yarışıp extra eylence üretmeye çalışmışlar gibi geldi.

(Yalnız bilmediğimiz teknik bir konuda olabilir.)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Eğitim Koordinatörü Ersan ÖZYURT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Merhaba arkadaşlar,

Ne acıdır ki, her sene en az bir iki arkadaşımızı bu şekilde kaybediyoruz. Bize bir şey olmaz demek, kendimizden uzak düşünmek ne kolay. Oysa o kadar yakınız ki.

Çok sevdiğim bir cümleyi tekrar etmek istiyorum.

"Hemen, hemen her sürücü, kendisinin ortalama bir sürücüden daha iyi olduğunu düşünür. Oysa bu imkansızdır"

Allah rahmet eylesin.
    Varmayı değil, sürmeyi seviyorum...

Honda VFR800XA
    * RoSPA Advanced Riding Instructor
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

14. Ersan ÖZYURT güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

ahmet şen (10-05-2016),Ali KORKMAZ (09-05-2016)

Eğitim Koordinatörü Ersan ÖZYURT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Alıntı Oktay Oksak Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar bizde dün uçmakdere ve şarköy yaptık.

Uçmak dereden sonra Mürefteyi geçince bir düzlük var. Düzlüğün ortalarında sağ taraftaki otlara girmiş bir motosiklet, başında bir sürü insan, zabıt tutan bir jandarma vardı.

Sürücüyü göremedik.

Biraz ilerisinde kahvede mola verdik. Kahvedekiler bize ambulansın geldiğini sürücüyü aldıklarını anlattılar. Hatta bizimde kaza için geldiğimizi düşünmüşler.

Bahadırla sonrasında konuştuk. Kaza yapanın, bizim tur sırasında karşılaşıp selamlaştığımız genç arkadaş grubundan olduğunu hatırladık.

Kaza yolu düz ve görüş gayet açıktı. Etrafta kazaya karışmış ikinci bir araç veya ekipman yoktu. Köpek gibi bir hayvanda etrafta görünmüyordu. Yolda da ciddi bir sıkıntı yoktu.

Bizim tahminimize göre bu genç arkadaşlar düzlükte, havada güzel birbirleri ile yarışıp extra eylence üretmeye çalışmışlar gibi geldi.

(Yalnız bilmediğimiz teknik bir konuda olabilir.)

Keyifle başladığımız her sürüşün,bu şekilde bitme ihtimali olması ne acı. Bunu hiç aklımızdan çıkarmamalıyız.
    Varmayı değil, sürmeyi seviyorum...

Honda VFR800XA
    * RoSPA Advanced Riding Instructor
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

16. Ersan ÖZYURT, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Oktay Oksak (09-05-2016)

Enduroist Katılımcı Üye Erdi Şenkaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Erdi Senkaya
    Motosiklet
    Tracer 700 - Hm 125 2t
    Marka
    Yamaha

Kelimeler kifayetsiz kalıyor ne diyiceğimi bilemiyorum.

Hafta sonu benimde karşılaştığım durum :/

Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu