Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
1 den 10´e kadar. Toplam 10 Sayfa bulundu
    Enduroist Üye
    Isim
    doğan s
    Marka
    Aprillia

Standart enduro nedir? model seçimi..?

Öncekle herkese merhaba, ne alakaysa hiç motor kullanmamış olmama rağmen son 1-2aydır içime bir motor aşkı düştü ki sormayın, karakter meselesi sanırım en mantıklı seçimin enduro olduğunu düşündüm. Yatıp kalkıp araştırmalar yaparken enduroiste rastladım üyeler arası samimiyet ve aile sinerjisinin yaratılabilmiş olması dolayısıyla sanırım tebrik etmek lazım yöneticileri

sorularıma gelince öncelikle teorik tanımlar pek umrumda değil ama cehaletimden olsa gerek kötü yorumlar görünce "şu enduro değil" "bu endurocuk" felan gibi ister istemez acaba bu modellerden beklediğimi alamayacakmıyım düşüncesi oluştu kafamda..

Benim şu kısa zamanda enduro tarzından anladığım "dual purpose" yani çift amaçlı hem asfaltta hem offroad'da kullanışlı ayrıca fiziki olarak sağlam ve teknik olarak yerli yersiz sorun yaratmayan motorlar olması.

ilk sorum enjeksiyon : Eğer enduro dediğimiz motorlarla afrikaya, nepale gidecek olursak ki aslen bu gibi görevler için üretilmişlerdir diye düşünüyorum.. Enjeksiyon, karbüratöre karşı çok büyük eksik değilmidir. Enjeksiyon sorunlarında sürücünün elinden bir şey gelmediğini sanıyorum..

ikinci sorum jant çapı: aslında tam olarak anlayamadığım konuların başında geliyor bu. Örneğin Transalp XL 700 çok beğendiğim bir motor, ön jant çapını düşürdüklerinden aşırı eleştiri almış ama baktığımda pek çok kişinin enduro olarak yere göğe koyamadıkları bmwlerin çapıyla aynı ... yada soruyu farklı şekilde sorayım neden 21" ön jant? ve 19 ile arasındaki performans vb. farklar nelerdir.

üçüncü sorum offroad kabiliyetleri: en anlam veremediğim konulardan biri budur, bir endurodan offroadda beklenen nedir? şahsen ben kum,toprak,taşlık,çamur,orman içi gibi alanlar sorunsuz ilermesini bekliyorm ileride alacağım motordan. Ama sanki endurodan cross motor performansı beklenen yazılar görüyorum.. Enduro efsaneleri olan Xtz750 super tenere ve africa twin yahut şuan liderliği götüren markalar modeller 200kg üstü ağırlıklarıyla ne kadar atlayip ziplayabilirler ki offroadda..

dördüncü sorum silindir adeti: genelde offroad kabiliyeti yüksek olan motorlar (ktm 640 , xt660z tenere gibi) tek silindirli ama bu da enduronun mantığına ters değil mi. 10bin-20bin km'lik bir tura çıktığımızı varsayarsak -ki pek çok kişinin hayali- vibrasyon yüzünden ne ölçüde verim alabiliriz tek silindirli motordan. Başka bir yerde enduronun çift silindir olması gerektiği suya girdiğinde tek silindirin riskli olduğunu teknik şekilde açıklamaya çalışan bir yazı görmüştüm..

final sorum : Şu durumda enduro dediğimiz bu özellikleri içinde dengeli olarak barındıran tarz olmuyor mu? peki o zaman bize bu optimum model nereyi gösteriyor ya da nereyi göstermiyor. Marka/model olarak : bmw mi, ktm mi, honda mı ? yoksa basit ama kullanışlı teknolojileri ile eski modeller mi ?

şuan aklıma başka soru gelmedi, gelince daha arttırım : )) model seçimi konusuna gelince aslında yazılacak uzun bişey yok ; sormak istediğim yeni transalp yukarıda üsttünden geçtiğim üzere offroadda yeterlimidir ? bu arada aklımda eski supertenere, yeni tenere gibi opsiyonlarda var : p

ps: ilk motorumu almadan önce gidip eğitim alıp , durumumu gözlemleyen eğitim veren hocanın tavsiyeleri üzerine küçük cc bir giriş motoru veya yüksek cc almayı motoru aldıktan sonra da tekrar bir iki kur eğitim almayı düşünüyorum yani tavsiye verirken içiniz rahat olabilir canım tatlıdır benim

biraz uzun oldu sanırım, cevap yazacak arkadaşlara şimdiden teşekkürler
    Konu knox tarafından (30-03-2011 Saat 06:31 ) değiştirilmiştir.

Ordinaryus Enduroist Emrah Can Yaylı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Emrah Can Yaylı
    Motosiklet
    BMW r1150 GSA
    Marka
    Bmw

heh bir cemal daha geldi cem öncelikle hosgeldin bu gece ben nobetçiyim forumda....dur bı sakın ol bı yavaş bi soluklan ....avatarına bır fotoğrafını koymanı ayrıca tanıs kaynas bolumundekı bılgılerı duzenlemenı rica edicez ilk once: )... sonra sorularına cevap vermeye baslıcaz... ama amma sormussun ...

ılk ve bu gecelık tek yorumum .... sakin olman gerektiği ve 125 ya da taş çatlasın 250 cc bır makıneyle baslaman ... ancak malesef enduro klansmanında ya da dual purpuse dıyelım ...bu cc lerdekı alternatıflerın cok kısıtlı...malesef seklı goruntusu cok mükemmel olmayan motorlarla baslamak zorundasın ...(kendı ıyılığın için).. ama herhangı bır ıkı tekerın ustune oturdugunda ınan kı cc nın onemı kalmıyor... 125 lık bır scooter ile izmirlere gidip gelen biri olarak soyluyorum bunu

yarın olsun sağlıklı kafayla cevaplarız sorularını sımdı cok uykum var yarın sabah dersım var uyumalıyım .... tekrar hosgeldin ...

r 1150 GSA
    (Bayerische Motoren Werke r 1150 Gelände Straße Adventure)

THİS İS YOUR PLANET...RİDE İT !!!

Arh+

Ordinaryus Enduroist Emrah Can Yaylı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Emrah Can Yaylı
    Motosiklet
    BMW r1150 GSA
    Marka
    Bmw

ikinci sorum jant çapı: aslında tam olarak anlayamadığım konuların başında geliyor bu. Örneğin Transalp XL 700 çok beğendiğim bir motor, ön jant çapını düşürdüklerinden aşırı eleştiri almış ama baktığımda pek çok kişinin enduro olarak yere göğe koyamadıkları bmwlerin çapıyla aynı ... yada soruyu farklı şekilde sorayım neden 21" ön jant? ve 19 ile arasındaki performans vb. farklar nelerdir.

su soruya cevap vereyım dayanamadım ...: ) enduro efsanesı denılen bmw lerin on jant çapı küçüktür ancak telelever paralever sistemi sayesınde enduroda efsane olmayı basarmıslardır...

r 1150 GSA
    (Bayerische Motoren Werke r 1150 Gelände Straße Adventure)

THİS İS YOUR PLANET...RİDE İT !!!

Arh+

Enduroist Üye
    Isim
    doğan s
    Marka
    Aprillia

yanlış anlaşılmaları önlemek için tekrar altını çiziyim; koşup 750-100cc almak gibi bi gayem yok : ) bana da mantıklı yol önce düşük cc görünüyor, ayrıca eğitim de almayı düşünüyorum ama sizlerin gene de yukarıda belirttiğim modeller hakkında da görüş belirtmenizi isterim zira insan 125cc scooter hayalleriyle girmiyor bu işe, hiç değilse 6-7 ay sonrası için hayallerimiz şekillenir : d

telelever vb. nedir diye sormak isterdim de yarın daha detaylı cevaplar gelir sanırım. bu saatte kimseyi yormayim

Enduroist Kıdemli Üye Volkan YILMAZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    volkan yilmaz
    Motosiklet
    '03 R1150GS
    Marka
    Bmw

gunaydinlar bende sabah nobetcisi olarak kisaca yazayim; telelever ve paralever temel oloarak BMW trafindan gelistirilmis on ve arka suspansiyon sistemleridir bahsetmis oldugun AT yada tenere'de bu sistem yoktur bu nedenle sadece jant capindan kiyaslama yapmak dogru olmaz.

bir enduro'dan offroad'da beklenen gitmesidir enduro'nun kokeni bildigim kadari ile endurance'e dayanir ki buda dayanikliliktir yoksa kimse bi GS yada ADV ile atlayip ziplamayi beklemez ariza cikarmadan kirilmadan uzun sure gitmeyi bekler

benden de bu kadar ucagi kacirmayayin...
    Volkan YILMAZ 0 Rh+
    532 2840943

ride to hell

Ordinaryus Enduroist Yusuf YÜCE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Yusuf YÜCE
    Motosiklet
    Norge 1200
    Marka
    Guzzi

Türk gibi başlamak deyimi bizim için cuk oturan bir ifade. Anladığım kadarıyla yeni başlıyor olmakla birlikte aklındaki tüm olumsuzlukları bir anda bertaraf etmek istiyorsun. Sana uyan motor Multistrada desem ! inanma Öncelikle şunu unutma motor ve sürücü birbirinin tamamlayıcısıdır. Yollarda çok görmüşümdür en son sistem ve yüksek cc li motorun hakkını veremeyenleri ve alelade basit bir motorla harikalar yaratanları. Bu iş bir süreçtir bir yerlerlerden başlamak zorundasın aradaki kapatacağın mesafeyi eğitimin, algılaman ve sürüş tekniğini geliştirerek sen tayin edeceksin onun için iyi bir yol arkadaşı yani seni üst basmaklara taşıyacak bir motora ihtiyacın olacak o da başlangıç motorudur. Kendini geliştirdikçe gönlünde yatan aslanla mutlaka yolların kesişir. Bizleri büyük kabul edip fikir sorman doğru ama bu iş görücü usulüne benziyor biz ancak sana seçenekler içinden en uygun olanı tavsiye ederiz. Bir de vebali var iyi olur allahtan kötü olur kuldan derler. Sen kendi durumunu daha iyi bilirsin yetenekli bir sürücüye 650 cc de başlangıç motoru olabilir. Ama bu işe gönül verip ilk aşkını yaşayacaklara bizim tavsiyemiz kçük cc ile başlamasıdır. Mutlaka eğitim almalı küçük cc ile belli bir olgunluğa eriştikten sonra basmakları yavaş yavaş çıkmalı, sonrası çorap söküğü gibi gelecektir.
    Öğrettiklerimiz bize uygulanamaz.
    Feministlik kocayı bulunca; komünistlik parayı bulunca biter, ENDUROİST'lik baki kalır.

Banned
    Isim
    ME
    Motosiklet
    Ybr 125
    Marka
    Yamaha

Evet enjeksiyon karbüratöre göre daha cafcaflıdır karbüratör dünya turlarında daha bir tercih sebebidir.Lakin enjeksiyon akıllıdır kendisi görevini sormadan yapar..Jant çapının büyüklüğü engebelerin daha rahat aşılmasını sağlar daha konforludur arazide..Ama bence transalbin jantı kafaya takılacak bir ölçü değil ben severim o jantı..Enduro kabiliyeti olayına gelirsek bu şu şekildesöylenebilir.Kullandığımız hiçbir enduro motor tam anlamıyla enduro değildir bütün motorlar yol endurosu olarak adlandırdığımız yüksek kilolu motorlardır her yola gelirler ama saf bir enduro hafi olur ve rahatsızlık derecesinde ufak bir koltuğa sahiptir.Uzun yola çıkmak işkencedir..Bizim motorlar asfalt ve arazi arası yapılmış çoğunlukla asfalt makineleridir...Tek silindir severim çünki o vibrasyonu hissetmek lazım bundan önce 2 silindir kulllanıyordum çok farklılar ama bence enduronun ruhu tek silindir...2 Silindirler tabikide daha güçlü ve titreşimsizdir.Sürücünün tercihidir....

Enduroist Kadim Üye Serhat Demirci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    serhat demirci
    Motosiklet
    V-storm DL 650
    Marka
    Suzuki

üçüncü sorum offroad kabiliyetleri: en anlam veremediğim konulardan biri budur, bir endurodan offroadda beklenen nedir? şahsen ben kum,toprak,taşlık,çamur,orman içi gibi alanlar sorunsuz ilermesini bekliyorm ileride alacağım motordan. Ama sanki endurodan cross motor performansı beklenen yazılar görüyorum.. Enduro efsaneleri olan Xtz750 super tenere ve africa twin yahut şuan liderliği götüren markalar modeller 200kg üstü ağırlıklarıyla ne kadar atlayip ziplayabilirler ki offroadda..
    cem öncelikle hoş geldin..

bana öyle geliyorki daha önce hiç motor kullanmamış bırısıne göre,oldukça bılınçli hareket ediyorsun
    yazdıklarının bır bolumunden alıntı yaparak motor seçimindekı düşüncene öneride bulunmak istiyorum;
    vede diyorumkı senın ılacın V-storm DL 650
    tabı not'undakı düşüncenı savunarak

Enduroist Kadim Üye Kaan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Kaan Gönel
    Motosiklet
    XT 660 Rr Ciftalan-Polonez Edition
    Marka
    Yamaha

Cem öncelikle hoşgeldin.

Güzel sorular sormuşsun, kafandaki soru işaretlerini gidermeye çalışıyorsun ama bence bu konuları çok ta fazla kafana takmamaya çalış.

Başlangıç için küçük cc li bir modelden başlamanın faydalı olacağını sen de iyi biliyorsun. Zaten 250 cc makinalar içinde alınabilecek sadece üç beş model var. Bunlardan hoşuna giden bir tanesini satın al ve kendini geliştirmeye bak. Gerçek isteklerinin ne olduğunu ilk motorunu kullanmaya başlayınca öğreneceksin. Şu anda "kağıt üzerinde" yapacağın seçimi hangi kriterlere göre hangi beğenilerine göre yapacağını sen de bilmiyorsun daha...

Ayrıca her şeyi yapabilecek, her yola gelebilecek bir motor arayışında olmamak daha doğru olacaktır. Her makinanın kendine göre avantajlı ve dezavantajlı olduğu noktalar vardır ve bu alanlar, kullanıcıya, şartlara göre ciddi şekilde değişir.
    Tek silindirli makina alırsın, otoyolda sıkıntı çekersin, çift silindirli olur torku yetersiz gelir, 21 inch ön lastiğin olur yan rüzgar yediğinde tedirgin olursun vs. vs.
    Sonuçta şöyle düşün, nereye gidersen git, bir şekilde otoyola çıkman gerekir ve birkaç saat seni çok mutlu eden bir model, günün devamında sana ızdırap yaşatabilir.

Sen kendine bir 250 lik makina al, biraz gez toz, iki tekere alış beklentilerini iyice anla. O zaman biz de elimizden geldiği kadar sana daha net yardımcı oluruz, daha doğru yönlendirmeye çalışırız

Enduroist Kadim Üye
    Isim
    S D
    Marka
    Diger

Alıntı Kaan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Cem öncelikle hoşgeldin.

Güzel sorular sormuşsun, kafandaki soru işaretlerini gidermeye çalışıyorsun ama bence bu konuları çok ta fazla kafana takmamaya çalış.

Başlangıç için küçük cc li bir modelden başlamanın faydalı olacağını sen de iyi biliyorsun. Zaten 250 cc makinalar içinde alınabilecek sadece üç beş model var. Bunlardan hoşuna giden bir tanesini satın al ve kendini geliştirmeye bak. Gerçek isteklerinin ne olduğunu ilk motorunu kullanmaya başlayınca öğreneceksin. Şu anda "kağıt üzerinde" yapacağın seçimi hangi kriterlere göre hangi beğenilerine göre yapacağını sen de bilmiyorsun daha...

Ayrıca her şeyi yapabilecek, her yola gelebilecek bir motor arayışında olmamak daha doğru olacaktır. Her makinanın kendine göre avantajlı ve dezavantajlı olduğu noktalar vardır ve bu alanlar, kullanıcıya, şartlara göre ciddi şekilde değişir.
    Tek silindirli makina alırsın, otoyolda sıkıntı çekersin, çift silindirli olur torku yetersiz gelir, 21 inch ön lastiğin olur yan rüzgar yediğinde tedirgin olursun vs. vs.
    Sonuçta şöyle düşün, nereye gidersen git, bir şekilde otoyola çıkman gerekir ve birkaç saat seni çok mutlu eden bir model, günün devamında sana ızdırap yaşatabilir.

Sen kendine bir 250 lik makina al, biraz gez toz, iki tekere alış beklentilerini iyice anla. O zaman biz de elimizden geldiği kadar sana daha net yardımcı oluruz, daha doğru yönlendirmeye çalışırız
    işte doğru yaklaşım