Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu
1 den 10´e kadar. Toplam 21 Sayfa bulundu
    Ordinaryus Enduroist ahmet f senel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ahmet f senel
    Motosiklet
    XT1200ZE
    Marka
    Yamaha

Standart debriyaj sıvısı nedir?

değerli arkadaşlar görmemişin bir gs i olmuş, sorularla milleti boğmuş demesinler ama kafama takılan bir problemi sormak istiyorum.
    2007 gs imin ön -arka fren ve debriyaj sıvıları değişti. ustama hepsinde aynı sıvı mı (dot 4) kullanıyorsun dedim ve evet cevabını aldım. bildiğimden değil ama eve gelince hele şu muhafaza kutularında ne yazıyormuş diye okuyayım dedim ve ön frende dot4 debriyajda ise only mineral oil yazıyor. herhalde bir yanlış var diye düşündüm ve geleneksel internet araştırması yaptığımda frenlerde dot4 ama debriyajda hidrolik mineral yağı diye adlandırılan malzemeyi kullanmak lazımmış.
    ben bu bilgiyi paylaşayım dedim. aslında bir arkadaş kısaca değinmişti ama ben gözardı etmişim. en kısa sürede gidip değiştireceğim.
    farklı bilgisi olan varsa lütfen paylaşsın. yada bu mineral yağ ülkemizde hangi marka adı altında satılır bilgi versin.
    hayırlı bayramlar.

Ordinaryus Enduroist
    Isim
    f800 gs
    Marka
    Bmw

Yok yahu ne bogmasi sen sordukca biz de ogreniyoruz konuyla ilgili bilgim yok ama burasi bir forum ve herseyi sorup paylasabilmek zaten amac. Sor sor abi sen canlarini cikar.

Isim
    ahmet f senel
    Motosiklet
    XT1200ZE
    Marka
    Yamaha

interneti tekrar hatmettim. kesinlikle hidrolik debriyajı olan motosikletlerde mineral yağ kullanılması gerekiyor. magura ve bmw nin kendi markası öne çıkıyor. hiç bulamadın bebe yağını rahatlıkla kullanabilirsiniz diyor yabancılar.
    düşük vizkoziteli ön çatal yağı aynı işi görür diyorlar. bazı bisiklet markalarının ör. shimano nun mineral yağı var herhalde ülkemizde. oda zannedersem kullanılabilir.
    kulanılmazsa ne olur biraz karışık anlamadım ama iyi olmuyor. birşeyler mutlaka bozuluyor anladığım.
    NOT: bu mevzu sadece bmw için değil hidrolik debriyajı olan tüm motosikletler için geçerli.

Ordinaryus Enduroist MelihUlubilgen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Melih Ulubilgen
    Motosiklet
    F 800 GS 2008 (ANTRASİT)-Peugeot LXR 200 i
    Marka
    Bmw

Yaşasın benim debriyaj mekanik....
    melihulubilgen@hotmail.com
    B RH +
    0532 312 68 18
    TAM KORUMA olmazsa olmaz.
    Kavgada YUMRUK sayılmaz..

Enduroist Katılımcı Üye ALEXANDER 1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Oktay KILIÇ
    Marka
    Diger

Okuduğuma göre BMW Kuru tip debriyaj kullanıyor ,yani diğer motorlar gibi baskı balatanın motor yağı ile birlikte yağlanmasına gerek yok (MU) ?

kt
    Guest

oktay kardeşim fatihin bahsettiği hidrolik debriyaj sisteminin yağı debriyaj balatasının değil.(doğru debriyaj balatası kurudur)debriyajın gergi sistemi telli değil hidroliktir.en kısa sürede dot 4 yağı o sistemden boşalt.10 numara yağ bile olur.

Enduroist Kıdemli Üye Hayati BEDER - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Hayati BEDER
    Motosiklet
    NC 700 X 2013
    Marka
    Honda

Alıntı gsg-9 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    oktay kardeşim fatihin bahsettiği hidrolik debriyaj sisteminin yağı debriyaj balatasının değil.(doğru debriyaj balatası kurudur)debriyajın gergi sistemi telli değil hidroliktir.en kısa sürede dot 4 yağı o sistemden boşalt.10 numara yağ bile olur.
    Bilmemek değil öğrenmemek ayıp...Teşekkürler Kaan Ustam.

Isim
    ahmet f senel
    Motosiklet
    XT1200ZE
    Marka
    Yamaha

Alıntı gsg-9 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    kağan tezer daha önce kullandığım rt dede zannedersem usta debriyaja dot4 koymuştu ve bunada koydu.(hakikaten koydu
    yurtdışı siteler debriyaj merkezi vs hata verir ve bozulur neviinden birşeyler yazmış. sizin tecrübeniz ne der?
    ayrıca ülkemizde kullanılan ürün nedir? marka vs. yada siz ne kullanıyorsunuz? (meslek sırrı olmazsa)

Enduroist Kıdemli Üye Osman Somuncu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Osman Somuncu
    Motosiklet
    TDM 900 A
    Marka
    Yamaha

ATF (Otomatik şanzıman yağı)diye adlandırılan yağ, pek çok alanda kullanılır..Kırmızı renkli ve her yağcıda bulunur..Eğer aracınızın özel yağını bulamazsanız,bu yağı ön amortisörde ve bahsettiğiniz kısımlarda kullanabilirsiniz...

Ama Kağan 10 numara dediyse siz onu kullanın..
    Konu Osman Somuncu tarafından (08-11-2011 Saat 19:04 ) değiştirilmiştir.

kt
    Guest

osman abi 10 numara yağ dememin sebebi hiç bir şey bulamazsın hadi o zaman kullan ama o sistemde dot 3-4 gibi yağlar kullanma manasında.ama dediğiniz gibi otomatik şanzıman yağı kullanılır bu sistemde zaten.

Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu