Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu
1 den 10´e kadar. Toplam 22 Sayfa bulundu
    Ordinaryus Enduroist Can Ekin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Can Ekin
    Motosiklet
    '15 PCX 125
    Marka
    Honda

Standart XENON - H4 - 4300K

Selamlar,

Öncelikle konu eğer yanlış bölümdeyse lütfen uyarın veya moderatör arkadaşlardan gerekli yere taşımalarını rica edeceğim.

İlk olarak, motosikletimin aydınlatmasından genel olarak memnunum ancak xenon ışığın parlaklığı sayesinde öncelikle görünürlüğü arttırmak ayrıyatten de tabi ki daha iyi bir aydınlatma sahibi olmak amacım.

ANCAK far tipim H4 ve kesinlikle ama kesinlikle 4300K en kötü 5000K lık renk sıcaklığında xenon takmayı düşünüyorum.
    Bu renk sıcaklığı hem standart xenonlu araçlarda kullanılan renk sıcaklığı hemde bu renk sıcaklığında en yüksek Lumen(aydınlatma gücü) vede kötü hava koşullarında da performans kaybının en az olduğu renk olduğundan orjinal xenonlarda bu renkte.

Daha önce kendimde otomobilimde önce 6000k takmış daha sonra tamamen bi-xenon mercek takarak orjinal 4300k ampül takarak aydınlatma performansımı arttırmıştım ki özellikle yağmurlu havalarda 6000k bile asfaltta kaybolabiliyor ama 4300k hala aydınlatmaya devam ediyor.

Şimdi bu teknik açıklamalardan sonra herkese mümmkün olduğunca 4300k kullanmasını tavsiye ederken kendim içinde bilenlerin ve duyanların 4300K - H4 xenon kit bulabileceğim bir yer varsa beni bilgilendirmelerini rica edeceğim.

yada benim gibi 4300k lık H4 arayan veya şuan aklına düşürdüğüm biri varsa bir çift otomobil H4 kitini alıp bölüşebiliriz

Ordinaryus Enduroist Sertan Karamollaoğlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Sertan Karamollaoğlu
    Motosiklet
    CRF 1000 L Africa Twin
    Marka
    Honda

Can selamlar,

Çok kötü bir insansın diye belirtmeden edemeyeceğim. Şu NC700X'e habire masraf yapıyorum senin fikirlerin yüzünden. Şu işin maliyetinden bahsedersen ortak xenon'a girebiliriz. Bir arada motora bunu nasıl monte edeceğiz, elektrik aksamına zararı var mı vs. yorumları da duymak isterim.
    Konu Sertan Karamollaoğlu tarafından (19-09-2012 Saat 17:31 ) değiştirilmiştir.

Isim
    Can Ekin
    Motosiklet
    '15 PCX 125
    Marka
    Honda

ahahah bende de kaşıntı var, sürekli kendime sövüyorum ama yapmaktan da geri duramıyorum açıkcası

şimdilik tek bulduğum 5000K lık monza marka.

http://www.modacar.com.tr/urun/monza...enon-kit-.aspx

biraz bostancı sanayi civarında gezeceğim birde fara mercek montajı yapan bir arkadaşım var o da xenon kit bulabilirse birde ona soracağım.

Bu arada biz motosikletlerin xenon takması ileride muayene de problem çıkarmıyor, otomobillerle aynı kriterlerde değilmişiz, bizi düşünmüşler, görünelim diye neyse ki

Ordinaryus Enduroist Sertan Karamollaoğlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Sertan Karamollaoğlu
    Motosiklet
    CRF 1000 L Africa Twin
    Marka
    Honda

hadi hayırlısı diyelim. sen montaj vs. ilgilenecek tayfayı bulursan. ilk fırsatta ortak olurum.

Enduroist Kıdemli Üye uğurkoç - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    uğur koç
    Motosiklet
    F650 gs-R1150 GS ADV
    Marka
    Bmw

size birde kötü haber vereyim bu konuda sanırım pazartesi, günü arkadaşın tamirhanesine uğradığımda bir tane R1200 duruyodu içerde motor kısmının üzerinden sol tarafına doğru koltuğa kadar komple yanmıştı .
    hayırdır ne olmuş bu kaza sonucumu diye sordum ki başka çizik yoktu motorda.hayır abi xzenon kısa devre yapmış tutuşmuş dendi.
    ha bu zenonun kalitesizliğindendir,montajın kötülüğündendir,motor ısısına çok fazla maruz kalmasındandır bilemem,ama o zenon hiç takılmasaydı o motor yanmayacaktı bu gerçek.

Isim
    Can Ekin
    Motosiklet
    '15 PCX 125
    Marka
    Honda

Uğur abi teşekkürler bu bilgi için.

O işte ne var, sebebi nedir bilemeyeceğim ancak xenon kitlerin kutusundan genelde çıkan kablo 30-40 cm den uzun değildir.
    Oyuzden o yangın, eğer 1200 nin akü sele altındaysa büyük ihtimal aküden güç alarak xenon balastına verdiler, ve eğer röle vs. de takılmadıysa olası kısa devrede sıkıntı olmuş olabilir.

Ben direkt far dan gelen enerji ile doğrudan çalıştırmayı düşünüyorum, ama aküden de alacak olursak bizim akü önde.

Oyuzden ben doğrudan bağlamakta bir sakınca görmüyorum.

Enduroist Kıdemli Üye Ünsal Ömer ÇAKMAKLI - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ünsal Ömer ÇAKMAKLI
    Marka
    Bmw

Merceksiz xenon takmayın Allahaşkına

Sizin altınızda bez varken , bizim altımızda MZ vardı
    "Tecrube, limitlerini bilmektir"

Ep gene Trakya beeyaa Avrupa'lıyız çekemiyo susaklar...

0 532 4258807

Canlar Makina , Canlar A.Ş.

.

Enduroist Kadim Üye Egemen Donat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Egemen Donat
    Motosiklet
    F650 GS 007
    Marka
    Bmw

masraf yaptırmayın hocam adama.. Yeter yaw

Isim
    Can Ekin
    Motosiklet
    '15 PCX 125
    Marka
    Honda

Alıntı Ünsal Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merceksiz xenon takmayın Allahaşkına
    Otomobilde bu fikre sonuna katılmama ve hatta zamanında daha kimseler bilmezken, arabama valeo bixenon mercek takmış biri olarak, motosiklette aksini düşünmekteyim.

öyle ki, şuan TR de ki birçok eğitimin temelini oluşturan motosiklet yol sanatı (motorcycle roadcraft) kitabında, motosiklet ve sürücüsünün görünürlüğü ile ilgili kısımda da xenon u tavsiye ediyorlar. Ayriyetten ilginçtir ki, Avrupa da(ingiltere dahil) otomobillerede otomatik far yükseklik ayarı yoksa,xenon takmak yasakken, motosikletler için böyle bir zorunluluk bulunmuyor, aynı durum TUV TURK tede aynen geçerli,xenonlu motosiklet muayeneden rahatlikla geçebiliyor.

Enduroist Kıdemli Üye Ünsal Ömer ÇAKMAKLI - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ünsal Ömer ÇAKMAKLI
    Marka
    Bmw

Alıntı Cekin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Otomobilde bu fikre sonuna katılmama ve hatta zamanında daha kimseler bilmezken, arabama valeo bixenon mercek takmış biri olarak, motosiklette aksini düşünmekteyim.

öyle ki, şuan TR de ki birçok eğitimin temelini oluşturan motosiklet yol sanatı (motorcycle roadcraft) kitabında, motosiklet ve sürücüsünün görünürlüğü ile ilgili kısımda da xenon u tavsiye ediyorlar. Ayriyetten ilginçtir ki, Avrupa da(ingiltere dahil) otomobillerede otomatik far yükseklik ayarı yoksa,xenon takmak yasakken, motosikletler için böyle bir zorunluluk bulunmuyor, aynı durum TUV TURK tede aynen geçerli,xenonlu motosiklet muayeneden rahatlikla geçebiliyor.
    Vallahi ben yaşadığımı bilirim. Geçen sene Trilye gezimizde Ahmet xenonlu Ybr125'iyle arkamdan geliyordu öldüm geberdim. Gündüz iyi oluyor ama mesela geçen yılki Bursa festivaline giderkende Erkan zenonlu CBF150'siyle arkamdaydı , nerede bu adam diye ayna taramıyordum zınk diye farkediyordum.

Birde Yaveroğlu'nun Hyo Comet'inde xenonu çıkarmak zorunda kaldık , yeri göğü aydınlatıyordu ama ileriyi odaklatamadık bir türlü ayar tutmadı

Hani mümküse bir mercek modifiyesi falan çok daha şık olur , hele o bixenonun sellektörü of of

Sizin altınızda bez varken , bizim altımızda MZ vardı
    "Tecrube, limitlerini bilmektir"

Ep gene Trakya beeyaa Avrupa'lıyız çekemiyo susaklar...

0 532 4258807

Canlar Makina , Canlar A.Ş.

.

Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu