Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
1 den 7´e kadar. Toplam 7 Sayfa bulundu
    Enduroist Katılımcı Üye İsmail Çiçek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ismail çiçek
    Motosiklet
    Dominar 400
    Marka
    Diger

Standart Jel Akü YTX14-BS

Büyük enduro motorlarda farklı zamanlarda ve farklı motorlarda Mutlu, Bosch, Yuasa gibi marka'ların kuru bakımsız veya sulu bakımlı akülerini kullandım.
    Şimdilerde bir Jel Akü kullanma merakı içerisindeyim.
    YTX14-BS 12 volt 12 amper Jel Akü için ülke sınırları içerisinde sağlıklı bilgilere ulaşamadım ebay.com buldum.

Yurt içinde nerede bulabilirim?
    Yurtdışı'ndan akü getirmenin özel bir prosedür'ü varmıdır?
    Gümrükte sıkıntı olurmu?

Jel Aküyle ilgilenen/kullanan arkadaşlar bilgilerini paylaşabilirlermi?

Saygılar...
    İsmail Çiçek
    A rh +
    0532 640 38 45
    Beylikdüzü / istanbul

Hayat; Aldığım nefesten ibaret değil, Hayat; Nefesinizin kesildiği anların toplamıdır.

Banned
    Isim
    ME
    Motosiklet
    Ybr 125
    Marka
    Yamaha

0212.320.6120 PBX 4 Hat Entel ENERJİ Yeri perpadadır.Yuasa ve Haze markalarının distrübütörüdür. Bir sormanızda faide var..

Enduroist Kıdemli Üye Volkan YILMAZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    volkan yilmaz
    Motosiklet
    '03 R1150GS
    Marka
    Bmw

Exide jel aku kullaniyorum kis aylarinda cok sık kullanmıyor ve isitmali bi ortamda tutmuyorsaniz performans olarak digerlerine gore iyi diyebilirim ama fiyatda 2 aku fiyati...
    Volkan YILMAZ 0 Rh+
    532 2840943

ride to hell

Isim
    ismail çiçek
    Motosiklet
    Dominar 400
    Marka
    Diger

Alıntı rider 76 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Exide jel aku kullaniyorum kis aylarinda cok sık kullanmıyor ve isitmali bi ortamda tutmuyorsaniz performans olarak digerlerine gore iyi diyebilirim ama fiyatda 2 aku fiyati...
    ebay fiyat $ 82,26 Kargo maliyeti $ 48 = 233 TL + Gümrük %20

Net'te Yurt içinde YTX14-BS jel akü bilgilerine ulaşamadım.

Entel enerji'de yuasa YTX14-BS kuru bakımsız akü 201 TL (en uygun fiyat)

Jel akü'nün daha kaliteli olduğunu düşünürsek fiyat perfornası olarak bu fark ödenebilir.

Kış ayı olması nedeniyle kargonun geliş süreci çok problem değil ama bu kadar uzak mesafeden gelen akü'nün kargoda atılıp tutulması sonucu akü'de sıkıntı olurmu?

http://www.ebay.com/itm/YTX14-BS-YTX...item20ce3869ae
    İsmail Çiçek
    A rh +
    0532 640 38 45
    Beylikdüzü / istanbul

Hayat; Aldığım nefesten ibaret değil, Hayat; Nefesinizin kesildiği anların toplamıdır.

Enduroist Kıdemli Üye Osman Somuncu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Osman Somuncu
    Motosiklet
    TDM 900 A
    Marka
    Yamaha

Entel Enerji'de var :üstelik indirimli 201 TL.

http://magaza.entelenerji.com/yuasa-...let-akuleri/#4

Bu Jel akü dediğiniz "MF"denilen bakımsız aküler değil mi?..Pek çok motor modeli bu aküleri kullanıyor.Benim motorum zaten "MF" kullanması zorunlu..Çünkü akü yerinde yatık olarak yerleşebiliyor,dik durmuyor...Yeni aldığımda 12Ah'lik bir çin malı aldım 85TL.ye,hiç sorun çıkarmadan kullanmaktayım..(10Ah Yuasa 230-240TL.idi)

Banned
    Isim
    ME
    Motosiklet
    Ybr 125
    Marka
    Yamaha

Osman abi jel aküler daha çok marine sistemlerde kullanılıyor benim bildiğim .Bizim mf olanlar farklı..Jel akü almak yerine 30 liraya Ufak akü şarj adaptörleri var neredeyse cep telefonu kadar zor şartlarda kullanmadığınız dönemlerde kullanmak daha verimli olur.Tabi bu benim düşüncem..

Isim
    ismail çiçek
    Motosiklet
    Dominar 400
    Marka
    Diger

Standart Aşiv için bilgi olsun

JEL AKÜ

Jel akümülatörler tam kapalı olup bakım gerektirmezler. Birçok uygulamalar için özel dizayn edilmiş akümülatörlerdir. Jel akümülatörler derin deşarjdan tamamen geri döndürülebilir ve günlük çevrimsel kullanım için idealdir. Jel akülerde çevrimsel ömrünün uzamasını sağlayan ve ızgaralarda paslanmayı önleyen daha kalın plakalar kullanılmıştır. Akünün kendi kendine deşarj oranı ise +25 ˚C de % 3 ‘den daha azdır.

Jel akümülatörlerin genel özellikleri ve kullanım alanları bilgi :

Montaj ve Kullanım Kolaylığı : Jel akü elektrolit olarak jel kıvamında özel formasyonunun kullanılması nedeniyle, kullanım alanlarındaki olumsuz hareketlerden dolayı sarsılması ve zarar göremesi minumuma indirilmiştir.

Olumsuz Şartlarda Çalışma : Tüm olumsuz kullanım şartlarına karşı dayanıklı olarak üretilen jelli elektrolit yapısı, tüm alanlarda avantaj sağlamaktadır.

Yüksek Şarj Koruması : Akü arıza sebeperinin başında gelir. Yüksek şarj her akü modeli için önemli bir problemdir. Jel aküler yapısı gereği yüksek şarja maruz kaldıklarında homojen yapısını kaybeder ve akımın kesilmesine sebep olur. Bu özelliği ile yüksek şarjda maksimum koruma sağlamış olur.

Gaz Sızıntısı ve Oksitlenme : Akülerin başlıca problemi olan oksitlenmenin sebebi gaz sızıntılarıdır. Sızıntı kurşun yada metale temas ettiğinde küf görünümünde bulunduğu bölgeyi kaplar. Jel akülerde gaz salınımı olmadığından oksitlenme söz konusu değildir.

Jel Akü Bakım : Jel aküler tamamen kapalı sistem üretilirler. Hiz bakım yapılmadan uzun yıllar kullanılabilirler.
    İsmail Çiçek
    A rh +
    0532 640 38 45
    Beylikdüzü / istanbul