Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
1 den 10´e kadar. Toplam 10 Sayfa bulundu
    Enduroist Katılımcı Üye gokhanduzalan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Gokhan Duzalan
    Motosiklet
    Bmw F650GS Dakar
    Marka
    Bmw

Standart Jant Krom Kaplama Yardım :(

Arkadaşlar geçen motorunuzu yıkatırken dikkat başlığı altında paylaşmıştım motorun jantlarını yikamacı pert etti diye şuan geldiğim sonuç jantların kaplamasının yandığı sonucunda Michelin Lastik Bayisi Buz Motordan Mustafa Usta ile konuştum kendisi jant sökümü + Akort ve Balanslarını yapması konusunda anlaştık fakat elektro statik mat krom kaplaması konusunda çevrenizde tanıdık birileri var mı İkitellide Galvona Teknik Sanayi sitesi var bu tür işlemler orada yapılıyor ama güvenemiyorum. İyi bir kaplamacı tanıdıği veya bu tarz işlemler yaptırmış arkadaşlardan yardım talep ediyorum.

Ordinaryus Enduroist Yusuf YÜCE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Yusuf YÜCE
    Motosiklet
    Norge 1200
    Marka
    Guzzi

Daha önce ben de meraklı turşuculuk zamanlarımda yaptırmıştım. Önemli olan iyi bir polisaj ve bakır kaplamadır sonra nikel ve krom kaplanır. Senin cantlarında sadece kimyasal bozukluk olduğu için polisaj yapılmayacak. İşin doğrusu ise eski kaplamanın ters banyo işlemiyle sökülmesidir, bunu yapan az esnaf vardır, biraz uğraştırıcı olduğu için yeniden polisaj yaparlar, oysa senin olayın sadece ters banyo ve fırça ile kaplamaya hazır hale gelir. Metalin ilk kaplaması mutlaka bakır olmalıdır zerre kadar boşluk kalmayacak ve mümkünse üç kuruş fazla verip kalın bir bakır kaplama yapılacak, bu demiroksit yani pası önler, üzerine yapılan nikel parlak durmasını sağlar fakat yumuşaktır altı da yumuşak bir malzeme olduğundan sert olan kromla kaplanır bu çok kısa bir işlemdir krom banyosuna daldırılıp çıkarılır, bakır ve nikel gibi uzun süre bekletilmez. Ardında temiz su banyosu bir kaç kere yapılır kromun sarı rengi temizlenir ve talaş tozuyla kurulama yapılır.

Kaplamacılar seri işler için makul fiyat verseler de böyle ekstra işler için uçuk rakamlar isterler, parayı alır ama bakırı fazla kaplamaz, ölçeceğim diye korkutabilirsin.
    sonra akort için de uğraşacaksın. Kolay gelsin
    Öğrettiklerimiz bize uygulanamaz.
    Feministlik kocayı bulunca; komünistlik parayı bulunca biter, ENDUROİST'lik baki kalır.

Isim
    Gokhan Duzalan
    Motosiklet
    Bmw F650GS Dakar
    Marka
    Bmw

Bilgiler icin tesekkur ederim abicim bir yandan bilgilenirken diger yandan içim yanmaya başladi

Alıntı YYUCE Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Daha önce ben de meraklı turşuculuk zamanlarımda yaptırmıştım. Önemli olan iyi bir polisaj ve bakır kaplamadır sonra nikel ve krom kaplanır. Senin cantlarında sadece kimyasal bozukluk olduğu için polisaj yapılmayacak. İşin doğrusu ise eski kaplamanın ters banyo işlemiyle sökülmesidir, bunu yapan az esnaf vardır, biraz uğraştırıcı olduğu için yeniden polisaj yaparlar, oysa senin olayın sadece ters banyo ve fırça ile kaplamaya hazır hale gelir. Metalin ilk kaplaması mutlaka bakır olmalıdır zerre kadar boşluk kalmayacak ve mümkünse üç kuruş fazla verip kalın bir bakır kaplama yapılacak, bu demiroksit yani pası önler, üzerine yapılan nikel parlak durmasını sağlar fakat yumuşaktır altı da yumuşak bir malzeme olduğundan sert olan kromla kaplanır bu çok kısa bir işlemdir krom banyosuna daldırılıp çıkarılır, bakır ve nikel gibi uzun süre bekletilmez. Ardında temiz su banyosu bir kaç kere yapılır kromun sarı rengi temizlenir ve talaş tozuyla kurulama yapılır.

Kaplamacılar seri işler için makul fiyat verseler de böyle ekstra işler için uçuk rakamlar isterler, parayı alır ama bakırı fazla kaplamaz, ölçeceğim diye korkutabilirsin.
    sonra akort için de uğraşacaksın. Kolay gelsin

Enduroist Kıdemli Üye uğurkoç - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    uğur koç
    Motosiklet
    F650 gs-R1150 GS ADV
    Marka
    Bmw

gökan anlamadığım bi şey var elektrostatik mat krom kaplama diye bi şey duymadım nedir bu.krom kaplamanın matı olmaz,nikelin matı olur.elektrostatik toz boya olur krom yada nikel kaplama için bakırla kaplanan eşya ya artı, gerekli asit havuzunda krom yada nikel çubukla eksi elektirik verilerek yapılan kaplamadır.buda zaten bilinen tek kaplama yöntemidir statik olan toz boyada buzdolabı gibi eşyaların üzerindeki toz olarak atılan elektrikle yapışması sağlanıp yüksek ısıdaki fırınlarda ısıtılarak yayılan boyadır.

benim düşüncem sadece lastiği söktür akordunu bozmadan tellerini sökmeden nikel yada krom kaplama yaptır tellerde kaplanmış olur.

Enduroist Üye Yavuz GENCOGLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Yavuz Gençoğlu
    Motosiklet
    R 1200 ADV LC
    Marka
    Bmw

Yeniden krom kaplatmaya kalkışmadan önce yapı marketlerinin birinden en küçük ambalajlısından paslanmaz (Cr-Ni) yüzey temizleyicisinden temin ederek jant ve tellerine deneme uygulaması yapabilirsin. Çok faza bir beklentiye girmeden bu işlemi denersen, elde edeceğin görüntü bir ihtimal de olsa seni yeniden krom kaplama işleri peşinden koşma zorluğundan vazgeçirtebilir.

Enduroist Kadim Üye Özer Erkuş - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    özer erkuş
    Motosiklet
    1150 adv
    Marka
    Bmw

Şimdiye kadar bekledim,sona geldik galiba
    Sirkeyi denemenizi rica ediyorum,oldukça faydalıdır.
    Birde Tamer kardeşten öğrendiğim çimentoyu üstüpü ile uygulamada oldukça faydalıdır
    Don't Worry,Be Happy.

Enduroist Kıdemli Üye Deniz Kupeli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    deniz küpeli
    Marka
    Diger

Hic bisey yapmadan kullan abi. Kac para tutar bilmiyorum ama teller meller sokulmesi kolay is degil, sanki 500TL'nin altinda olmaz. 500TL'lik benzin al gezmene bak!

Isim
    Gokhan Duzalan
    Motosiklet
    Bmw F650GS Dakar
    Marka
    Bmw

yarin bir kac pasta cila ivir zivir denemesi yapicam sonuclarini alirsak aksam toplantida bakariz

Isim
    Gokhan Duzalan
    Motosiklet
    Bmw F650GS Dakar
    Marka
    Bmw

ellerim sisti pasta cila yapmaktan on cant kurtuldu arka cantta biraz daha var leke ama cikiyor yada azaliyor en azindan sokmeye gerek kalmadi

Eğitim Koordinatörü Ersan ÖZYURT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Alıntı hgokhand Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ellerim sisti pasta cila yapmaktan on cant kurtuldu arka cantta biraz daha var leke ama cikiyor yada azaliyor en azindan sokmeye gerek kalmadi
    Cok guzel haber.
    Varmayı değil, sürmeyi seviyorum...

Honda VFR800XA
    * RoSPA Advanced Riding Instructor
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475