Merhaba arkadaslar. Uzun bir sureden sonra nihayet kendimi zorlayip resimleri ayarlayip buraya yukleme gayretine girdim

Tanisma kisminda da belirttigim gibi (okuyanlar icin) uzun bir sure Istanbul'da görev yaptiktan sonra tekrar Stockholm'e döndum. Istanbul'da kaptigim motor virusunu burada yasatmaya calisiyorum. Burada maalesef sezon cok kisa, Mayis-Agustos/Eylul arasi, o da hava yagmursuz olursa. Bu yuzden motor fiyatlari da Turkiye ye nazaran biraz daha cazip oluyor, ve cok yipranmiyor. Ilk motorum olacagından kendime ikinci el bir motor aldim, 2005 model V-strom dl650. 3-4 hafta surup, tecrube edindikten sonra ilk uzun gezimi yapmaya karar verdim. fakat dana önce motorla gezi yapmadigim icin eksiklerimin olacagindan emindim, ama böyle böyle ögrenecektim. vira bismillah deyip basladim hazirliga

Motoru satan eleman servisini yaptirmisti, motorla beraber topbox ve iki tane Givi (tekstil) canta da vermisti. Bir de otomatik zincir yaglama sistemi mevcuttu halihazirda, fakat yag tubunun icinde yag kalmamisti. Yag eklemek icin de komple seleyi, yan demirleri ve top box demirlerini sökmek gerekiyordu. Kendimi motive edip ilk isim sele ve yan demirleri sökup yag ilave etmek oldu.

Bu kadar söktukten sonra bir de GPS ve telefon icin USB sarj kablosu cekmem gerekiyordu; gidilecek yol uzun, sarjsiz da olmaz hani... Direkt akuye baglamak istemedigim icin sadece kontagin acik oldugu zaman sarj etmesi önemliydi. Biraz arastirdiktan sonra asagidaki yöntemi denemek istedim.

Parcalari alip, taktiktan sonra sira ölcmeye geldi. 13-15V arasi ve minimum 1000mAh civari cikis veriyordu, bu da benim icin yeterliydi, yani sonuc gayet basarili olmustu
Motorun teknik donanimini tamamlandiktan sonra kisa bir erzak listesi hazirladim. Daha önce (ne arabayla ne motorla) hic böyle bir gez yapmadigim icin hic bir seyim yoktu. gidecegim ulke Norvec oldugundan yagmur bekliyordum, onun icin iyi bir yagmurluk, yagmur eldivenleri, botun uzerine su gecirmemesi icin giyilen su gecirmeyen "corap" aldim. cadir, uyku tulumu, el feneri vs. derken takimi tamamladim.

5-6 gunluk bir program dusunmustum, o yuzden fazla kapsamli bir gezi olmayacakti. Norvec gercekten ulkeyi nasil tanitacagini cok iyi biliyor. cok kapsamli bir sayfa hazirlamislar, www.visitnorway.com sayfasinda hazir rotalar bile mevcut. siz tatil surenizi yaziyorsunuz, size uygun bir rota cikarip sunuyor. benim rotam da buna benzer bir sey oldu: Stockholm --> Drobak, Drammen, Larvik, Kristiansand, Flykkefjord, Stavanger, Preikestolen, Haugesund, Bergen, Odda, Oslo, Karlstad --> Stockholm

Bu kadar hazirliktan sonra hala gidip gitmemekle kararsizdim. Surekli hava durumuna bakip bir karar vermeye calisiyordum, haftanin 3-4 gunu gidecegim bölgede yagmur gözukuyordu. Artik karar alip 13 gibi Stockholm'den yola ciktim. Hedefim aksam gunes batmadan önce siniri gecip, uygun bir yerde (ilk kez!) cadirimi kurmakti. yaklasik olarak 500km'lik bir mesafem vardi. Keske daha erken ciksaydim diye söylenerek basladim yolculuga...

Daha önce otobanda hic uzun sure surmemistim, özellikle sollamalarda ve 120-130km hizda kaskin icine bu kadar cok ses girecegini dusunememistim. O yuzden yolda durup kulak tikaci almak zorunda kaldim. simdi daha sakin, sessiz bir yolculuk yapabilirdim.
Her 100-150km de durup dinleniyordum, acele etmek gibi bir baski uzerimde olmamasina ragmen siniri gunes batmadan önce gecme hedefime de bir yandan ulasmak istiyordum. Neticede hayatimda ilk defa cadir kuracaktim. Saat 19 civari hala siniri gecememistim. Sanirim cok fazla durdum, yemek vs. derken zaman akip gitmisti. Hafif bel agrisi da baslamisti acikcasi (bu arada boyum 188cm). Gunes batimina 1 saat gibi az bir vakit vardi. Årjäng kasabasini gecerken kamp tabelosu gördum ve takip etme karari aldim. artik acele ediyordum. Kamp yeri cok buyuktu. Gölun kenarina kurulmus "Sommarvik" adinda bir kamp yeri (www.sommarvik.se). Hemen yönlendirilen cadir bölumune surdum, gölun kenarinda, hava hafiften kararmaya baslamisti zaten. Alel acele cadirimi kurdum, zannettigim kadar zor bir islem degilmis 10 dk gibi bir kisa surede (göle sifir) malikhanem hazirdi. Kamp yerinde dus, lavobo vs. her turlu imkan vardi. Aldigim cadir 3000mm lik yagmura kadar dayakliydi, en azindan etiketinde öyle yaziyordu. icimden bir an icin keske yagmur yagsa da test etsem diye gecirdim, ama sonra hemen bu dusuncemi terk ettim...dakka bir gol bir, hic de rezil olmaya gerek yoktu

Estesi sabah saat 7'de kalktim. Pek de iyi uyuyamadim acikcasi, 470km civari motorda ilk defa yol yapmistim, ilk defa cadir kurmustum, ilk defa uyku tulumunda, ilk defa acik havada uyumaya calismistim...bu kadar "ilk"-ler bunyeme biraz fazla geldi sanirim, ama icimdeki motorcu-ruhu kivilcimdan artik atese dönusmustu; hic te önemli degildi. hemen esyalirimi toparlayip yola koyuldum....