Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 2 Toplam 7 Sayfadan SeçilenSeçilen 123456 ... SonuncuSonuncu
11 den 20´e kadar. Toplam 69 Sayfa bulundu
    Enduroist Kadim Üye Eser Kara - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Eser Kara
    Motosiklet
    F800 GS
    Marka
    Bmw

Alıntı Volkan ARDA Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Çok geçmiş olsun, ucuz atlatmışsınız..." Orta çizgi" üzerinden dönmek derken şerit çizgilerini mi kastediyorsunuz?? Sanırım öyle, ben yazarken başkaları da sormuş bu arada... Ama ondan da değil diyorsanız, zaten hafif ıslak olan zeminde görülmesi çok zor olan bir yağ birikintisi vs. olabilir belki de... Şanssızlık tamamen...
    Yani ahkam kesmek de istemiyorum ancak o suratte, o çizginin o kadar da kayganlaşabileceğini hiç düşünmüyorum. Hani bahsedilen hız 100 civarlarında olsaydı, çizgi üzerindeki tutuş asfalta göre çok etkilerdi. Tabi sadece hız da önemli değil, motosikletin eğimi de önemli. Motosikletin yatış açısı olsun olsun en fazla 15-20 derecedir. Viraj diyorum ancak öyle sert bir viraj gibi düşünmeyin, hele ki zaten mevzu çıkışında oluyor, orası neredeyse düz yol gibi.

Eğitim Koordinatörü Ersan ÖZYURT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Alıntı Eser Kara Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İhtimal dahilinde olan bir durum tabi ancak benim enişte ile eşimin arasında çok kg farkı yok. Zaten yazmış olduğum gibi eşimin kıyafetleri giyebildi. Arada mutlaka kg farkı vardır ancak o kadarlık farkın yapabileceği bir şey olduğunu düşünmüyorum.

Yani süratim yüksek olsa ben de korkarım, o nedenle de suratim yüksek olmaz ıslakta. Çizgi kayganlığını biliyorum ancak bu yaşadığım öyle bir şey değildi.

Biz Kütahya eğitimini alırken, Yasemin'in önde olduğu arkasında Erkan Hoca'nın geldiği, İznik civarlarında bir yola çıkmıştık. Hatırlayanlar olacaktır, Yasemin başta olmak üzere herkes sırayla yola dökülen yağdan ötürü kaydı. Hissiyat aynı hissiyat ancak şiddet bu sefer çok daha fazlaydı.
    Not : Erkan Hoca ve Ben kaymamıştık Sanırım bir de Sertan kasten girip kaymıştı
    Varmayı değil, sürmeyi seviyorum...

Honda VFR800XA
    * RoSPA Advanced Riding Instructor
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

3. Ersan ÖZYURT, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

YASEMİN AYDIN (02-01-2014)

Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Yani ahkam kesmek de istemiyorum ancak o suratte, o çizginin o kadar da kayganlaşabileceğini hiç düşünmüyorum. Hani bahsedilen hız 100 civarlarında olsaydı, çizgi üzerindeki tutuş asfalta göre çok etkilerdi. Tabi sadece hız da önemli değil, motosikletin eğimi de önemli. Motosikletin yatış açısı olsun olsun en fazla 15-20 derecedir. Viraj diyorum ancak öyle sert bir viraj gibi düşünmeyin, hele ki zaten mevzu çıkışında oluyor, orası neredeyse düz yol gibi.
    Eser Şefim. Islak çizgi sürat veya yatış eğimi ne olursa olsun kayar. Düz geçsen bile tutuş kaybı yaşatacak kadar kayar. Islak da çizgiye bulaşılmaz.

Nefis gidiyoruz, yok mu başka başlıkların altına yazan. Hani vites, devir falan bir şeyler vardı

Honda VFR800XA
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

Enduroist Katılımcı Üye UzayOrdu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Uzay Ordu
    Motosiklet
    NC 700 X
    Marka
    Honda

Geçmiş olsun kardeşim.
    Bunun nedenini bulmak iyi olurdu gerçekten de. Eğitimin var, lastiğin uygun, hızın normal, viraj keskin değil, çok yatırmamış ani gaz ve fren yapmamışsın... Bu şartlar altında zeminden başka bir neden kalmıyor gibi. Artçın da ani hareket yapmadıysa daha ne olsun? Geri dönüp baktığında kum, yağ vs hiç mi birşey görmedin? Tümsek, çukur, çatlak?

Şerit çizgileri ıslandığında çok kaygan oluyor biliyorsun. Kalitesine göre değiştiğini düşünüyorum. Hepsi öyle kaygan olmuyor sonuçta. Ama bazıları ıslandığında hem kaygan oluyor, hem de normalden daha kalın (yüksek) oldukları için çok tehlikeli oluyorlar. Hızın düşük bile olsa, eğimin az bile olsa... En korktuğum durumlardan biridir. Senin konunla alakası yok fakat yeni boyanmış şeritlerin üzerine gece parlaması için toz atıyorlar, fakat birkaç saat içinde yıkamaları gerekiyor. Ayağınızla bile üzerinde yürürken düşebileceğiniz kadar çok ince ve kaygan oluyor yeni boyanmış şeritler. Bir kere feci düşmüştüm!

Tekrar geçmiş olsun

6. UzayOrdu, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Eser Kara (02-01-2014)

Enduroist Üye Vedat N. GÜLEN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Vedat N. GÜLEN
    Motosiklet
    PCX, NC700X
    Marka
    Honda

Çizginin içine katılan, cam küreciği denen ve camdan yapılmış, küre biçiminde çok ince bir malzeme. Gece bu malzeme parlar. Atılan miktar, tamamen çizgi aracının arka operatörüne kalmış. Az veya çok atmak mümkün. Atılmasa bile, kalın atılmış boya, asfalttan fazla kayıyor. Yamaların ek yerlerine atılan zift gibi.

Yani çizgi kayar veya kaymaz diye kesin bir şey söylemek zor. Çünkü tamamen o alandaki uygulama ile ilgili. Cam küreciğini yanlışlıkla çok atmıştır, kuruda frenle kayar.
    Konu Vedat N. GÜLEN tarafından (02-01-2014 Saat 16:03 ) değiştirilmiştir.

8. Vedat N. GÜLEN, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

UzayOrdu (02-01-2014)

Enduroist Kadim Üye YASEMİN AYDIN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Yasemin AYDIN
    Motosiklet
    NC750X-Kırmızı (2014)
    Marka
    Honda

Road Craft başucu kitabımız (sayfa 51-54) bu hususta şunları söylüyor:

Mikro İklimler
    Soğuk hava geçtikten sonra bile mikro-iklim koşulları yüzünden bazı yerlerde buzlanma devam edebilir ve ıslaklık kalabilir. Vadilerin dip kısımları, tepelerin gölgeli yanı ve gölgeli eğimler, binaların ve ağaçların gölgelediği alanlar buzlanmanın sürmesine neden olabilir ve aniden kayabilirsiniz. Köprülerin dört yanı açık olduğu için yüzeyi yoldan daha soğuktur ve yakınlarında buzlanma olmasa bile, üzerinde olabilir. Gölgelikli alanlarda buzlanma ve ıslaklık sürebilir.

*Kırsal Yollarda tutuşu değiştirebilecek etkenler:
    Asfalt aralarındaki zift yamaları, çamur benzeri birikintiler, sonbaharda ıslak yapraklar, yazın saçılmış tohumlar
    *Kentsel Yollarda tutuşu değiştirebilecek etkenler:
    Mazgal ya da metal kapak, zift yamaları, kazılarla oluşan çukur, benzin akıntıları, yol boyası
    *Akaryakıt İstasyonları:
    Özellikle otoyol kavşaklarında ve dönemeçlerde yakıt sızıntısı

Yol Boyaları
    Yolları işaretlemek için kullanılan beyaz plastik boya ıslakken çok kaygandır. Mümkünse bu boyaların üzerinde geçmeyin ya da tehlikenin en az olduğu konumda geçin. Örneğin yolda “YAVAŞ” yazıyorsa, harflerin üzerinden değil, aralarından geçin.

Başka eklenecek neler olabilir acaba?
    Konu YASEMİN AYDIN tarafından (02-01-2014 Saat 18:48 ) değiştirilmiştir.

10. YASEMİN AYDIN güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

Engin Delipınar (02-01-2014),UzayOrdu (02-01-2014)

Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Ellerinize sağlık. Lakin 1. madde de takıldık kaldık. Ötekilerde çok önemli oysa. 1. madde yi çözemediğimiz durumlarda lazım olacak.

Honda VFR800XA
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

Enduroist Kadim Üye Eser Kara - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Eser Kara
    Motosiklet
    F800 GS
    Marka
    Bmw

Alıntı Ersan ÖZYURT Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Not : Erkan Hoca ve Ben kaymamıştık Sanırım bir de Sertan kasten girip kaymıştı
    Ben Erkan Hoca'nın tam arkasındaydım, o da kaydı Ersan Hocam, ki zaten kayması da doğaldır. BMW TC hissettirmemiş olabilir belki bilemiyorum ancak gözümle gördüm

Alıntı YASEMİN AYDIN Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    *Kırsal Yollarda tutuşu değiştirebilecek etkenler:
    Asfalt aralarındaki zift yamaları, çamur benzeri birikintiler, sonbaharda ıslak yapraklar, yazın saçılmış tohumlar
    Sanıyorum neden olan durum buydu. Yol çizgisinin iki yanında sadece ziftten oluşan yama vardı. Muhtemelen hem çizginin kayganlığı, hem de ziftli yamanın vermiş olduğu muhtemel kot farkı ve kayganlık, bir anlık kontrol kaybıma neden oldu. Çünkü döndüğümüzde yolda kayganlığa neden olabilecek başka bir şey göremedik.
    Konu Eser Kara tarafından (02-01-2014 Saat 16:35 ) değiştirilmiştir.

13. Eser Kara, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

YASEMİN AYDIN (02-01-2014)

Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Ben Erkan Hoca'nın tam arkasındaydım, o da kaydı Ersan Hocam, ki zaten kayması da doğaldır. BMW TC hissettirmemiş olabilir belki bilemiyorum ancak gözümle gördüm

Sanıyorum neden olan durum buydu. Yol çizgisinin iki yanında sadece ziftten oluşan yama vardı. Muhtemelen hem çizginin kayganlığı, hem de ziftli yamanın vermiş olduğu muhtemel kot farkı ve kayganlık, bir anlık kontrol kaybıma neden oldu. Çünkü döndüğümüzde yolda kayganlığa neden olabilecek başka bir şey göremedik.
    Çok doğru. Bu zift hele ıslakken asla affetmez. Bunun cevabını bulduk sanırım. Diğer sorulara geçelim mi arkadaşlar ki eser onlarda da çok güzel yönlendirmişti bizi

Honda VFR800XA
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

Enduroist Kadim Üye Aras Acer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Aras Acer
    Motosiklet
    CRF 250L
    Marka
    Honda

Eser, çok geçmiş olsun... Sorunların kriminal açıklamalarını okuyunca bende daha çok dikkatli olmaya çalışacağım... Enişte bence hemen vazgeçmemeli düşüncesindeyim fakat ilk intibalar çok önemli olduğundan psikolojik etkisi uzun sürüyor... Kazasız belasız bol sürüşler diliyorum...
    Seyahat sürecinin sonunda vardığınız tek yer kendi benliğinizdir...
    https://www.facebook.com/yolajandam

Sayfa 2 Toplam 7 Sayfadan SeçilenSeçilen 123456 ... SonuncuSonuncu