Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu
1 den 10´e kadar. Toplam 24 Sayfa bulundu
    Enduroist Üye Egemen Kocabaş - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Egemen Kocabaş
    Marka
    Aprillia

Standart cbf 150 38 no. 40 no. arka dişli değişimi

sevgili enduroistler herkeze merhaba

Uzun zamandır internette araştırıyordum bizim cbf 150'lere performans ve hız açısından ne yapılabilir diye..

Cbf 150 2012 modellerinde 43 numara arka dişli kullanılıyor. eski kasalarda 42 dişli kullanılıyormuş sanırsam. Diğer sitelerde cbf 150'lere 40 numara ve 38 numara arka dişli taktıran ve deneyen arkadaşların yorumlarını okudum. 38 dişli ile motorunun çok rahatladığını savunanlar var, son hız 135km/h gördüğünü söyleyenler, motorunun çekişten düşeceğini düşünenler vs..

Bizim CBF 150'ler özellikle son kasaları 100km/h ile giderken neredeyse redline ile gitmekte (yaklaşık 8500 devir/dk). bu dişli değiştirme olayına kafayı ben de bu yüzden taktım. acaba 90-100 km/h ile giderken motor biraz daha düşük devirde son nefesini vermeden gidebilirmi?...
    mevcut 43 numara arka dişli ile 85-90 ile giderken önümüzdeki kamyonu sollamak istesek, kamyon ile uzunca bir süre yanyana gitmek zorunda kalıyoruz, zaten motor en fazla 100 falan yapıyor ve bu da biraz sinir bozucu oluyor haliyle..

Vel hasıl kelam 38 numara ve 40 numara dişlileri sipariş ettim, 3 günde Aksaray'a geldi (inanamadım) ve tamircinin yolunu tuttum.

1-- Önce 38'i denedim;

1.1-- Zincirden bakla almak gerektiğini söyleyenler var (çoğu sitede). bakla alınmadan taktırdım. hatta tekerlek sona dayanmadı, en az 2-3 defa ayar yapılacak boşluk kaldı. (zincirim 3000km'de, ondan olabilir)
    1.2-- Motorumun ilk kalkışında anormal bir çekiş farkı olmadı ancak çekişin düştüğünü hissettim. Şuna değinmek istiyorum 42 dişlisi olan bir cbf ile kalkış yapılsa bence 38 dişlisi olan geçer. nedenine gelince 1. viteste çok daha fazla uzuyorsunuz, 2-3-4 de aynı şekilde oluyor. motor gittikçe gidiyor. çok hoşuma gitti.

1.3-- Bakalım otobanda nasıl olacak diyerek çıktım Adana Ankara otobanına. 2-3-4 sonrası 90-100 arası bi kilometreye geldiğimde motoru son vites, yani 5'e aldım, motor 100-105'de sabitlendi kaldı. gitmiyordu. sanki 5. vites yok gibi bir şeydi. devir ise 7000 civarındaydı. (43 numara arka dişli ile 8500 gösterir) zaten tapa gaz gidiyorum, gösterge gram oynamadı. rüzgardan yoldan, eğimden olduğunu düşünenler olabilir; aynı yoldan geri döndüm, değişen olmadı.

1.4-- 38 dişliyi takan arkadaşlar 110-120-130 nasıl gidiyor anlamış değilim. 38 dişliyi takarak 5. vitesi yok ettiğimi rahatlıkla söyleyebilirim. Aklımdaki tek soru işareti henüz 3000 km'de olan motorumun acaba rodajı mı bitmedi de gitmiyordu? ...

1.5-- Son olarak söyleyeceğim şu; 43 no arka dişli çıkarıp 38no takıldığında arka fren kasılıp tekerin dönmemesine sebep oluyor, arka freni biraz gevşetmek gerekiyor.

2-- Tamircinin yolunu tutarak 40 numara dişliyi taktırdım.

2.1-- Motorun ilk kalkışı 38 dişli kadar olmasa da orjinale göre biraz daha ağır ancak 38'e göre daha iyi. 1-2-3-4 vitesler orjinale göre biraz daha uzun. şehir içi kullanımı daha iyi.

2.2-- 43no dişli varken motor aynen arazi aracı gibiydi. Şöyleki 1. viteste gaza basar basmaz vites bitiyor 10-15'te 2'yi istiyordu. 40 no dişli ile 5-8 km kadar olmak üzere 1. vites ve diğerleri artış gösterdi.

2.3-- Otobana çıkıp Son vitesi denediğimde sonucu beğendim. Şöyleki; Tapa gaz yaparak 100-110 arası rahatlıkla gidilebiliyor. Yokuş aşağı 125 gördüm.. Artık kamyon sollarken uzun süre yan yana gitmeyeceğiz.

2.4-- Tapa gaz yapmadan 95-100 arası rahat rahat gidiyorum ve devir 7000-7500 civarında oluyor. tam tapa gaz yaptığımda ise 110 civarı gidebiliyorum (rüzgar ve yol şartlarına göre hemen değişebiliyor) Tüm bu değişiklikler de yolda araç sollamada (özellikle kamyon, tır) çok etkili olmakta.

Evet düşüncelerim bunlar.. Arz ederim

2. Egemen Kocabaş güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

CihanCöbek (22-11-2015),Sabahattin KOÇAK (07-12-2015)

Enduroist Kıdemli Üye Osman Somuncu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Osman Somuncu
    Motosiklet
    TDM 900 A
    Marka
    Yamaha

Doğru olanı sınama-yanılma yöntemiyle bulmuşsunuz..Hatta 41 diş olanı bulunsa daha iyi bile olabilirdi...38 lik dişliye motorun gücü yetersiz kaldığı için gitmiyor..
    Güle güle kullanın..

Enduroist Üye Egemen Kocabaş - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Egemen Kocabaş
    Marka
    Aprillia

Sorulmadan cevap veriyim. dişliler 15lirax2=30 lira. İşlem süresi 20 dakika sürmüyor. CBF'imi böylece sıkılmadan 1 sene daha kullanarak motosiklet üzerinde biraz daha olgunlaşacağım düşüncesindeyim. Yeni başlayan varsa duyurulur. Motoru hemen satmayın, dişli değiştirince biraz daha heyecanla kullanabilirsiniz gibime geliyor

Kurucu Enduroist GürbüzOKATAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    gürbüz okatan
    Motosiklet
    R 1200 GS ADeVe
    Marka
    Bmw

Doktorum bilgiler için teşekkürler..
    o532 2965453
    "Mutluluğu Yanınızda Götürmezseniz
    Gittiğiniz Yerde Boşa Aramayın " G.O

Ordinaryus Enduroist Emrah Can Yaylı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Emrah Can Yaylı
    Motosiklet
    BMW r1150 GSA
    Marka
    Bmw

işte budur, cemal de baya oynamıstı motoruyla.... ama bunlar daha bır profesyonel olmus : )

r 1150 GSA
    (Bayerische Motoren Werke r 1150 Gelände Straße Adventure)

THİS İS YOUR PLANET...RİDE İT !!!

Arh+

Enduroist Kadim Üye Egemen Donat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Egemen Donat
    Motosiklet
    F650 GS 007
    Marka
    Bmw

Gidebiliyor olduğu kadar durabiliyor da olabilmesi lazım.. Zira ince teker, ABS yok, ve tecrübelerime binayen arka teker çabuk kitlenebiliyor..

Siz yine de emniyeti elden bırakmayın, güzel olmuş ellerinize sağlık..

Biraz daha tecrübe edinip, şartlar elverdiği takdirde bir üst seviyeye geçmekte fayda var.. Ben de CBF'te şu kamyon sollama olaylarında çok gergine bağlıyordum..

Bol keyifli sürüşler..

Enduroist Kadim Üye Egemen Donat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Egemen Donat
    Motosiklet
    F650 GS 007
    Marka
    Bmw

Alıntı kirlangic Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    işte budur, cemal de baya oynamıstı motoruyla.... ama bunlar daha bır profesyonel olmus : )
    Ne o kırlangıcım uykusuz mu kaldın sabahın 6sında..

Enduroist Kıdemli Üye Ünsal Ömer ÇAKMAKLI - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ünsal Ömer ÇAKMAKLI
    Marka
    Bmw

CBF150'nin 130 yapabileceğine aklım almıyor benim. Belki dik bir yokuşta rüzgarıda arkasına alarak 40 kiloluk bir sürücü o hızları yapabilir.

Ben yaptım o ayrı 1-2sn falan kadran 130km/s hızın civarında dolaşmış olabilir ama zaten CBF150'nin göstergesi 95/kms hızdan sonra belli bir yüzde oranında artarak yanlış göstermeye başlıyor. Mesela 110 gösterirken gps 102 gösteriyor , 120 gösterirken , gps 109km/s gösteriyor.

Bende tüm dişli kombinasyonlarını denemiş biri olarak CBF150 gibi bir motosikletin 70 kilo üzeri bir sürücü ile ideal arka dişlisi 42 dişlidir görüşüne sahibim. Benim sürüşüme ve kullanım tarzıma uygun değil o ayrı bir konu.
    Siz tüm gözlemlerinizde benim denemelerimle aynı değerleri yakalamışsınız. 40 dişli benim güzargahımda benim kullanımımda bana tork olarak yetersiz kalıyor. 42 veya 43 dişli ise çok yavaş kalıyor. Dolayısı ile ben 41 dişli kullanıyorum. 40-41-42 dişliler arasında çok ufak nüanslar var bu nüanslarıda zaten sürücü kilosu , rüzgar ve eğim nötürlüyor.

42 dişli her zaman her koşulda motoru aynı karakterde tutuyor , o yüzden ideal dişli dedim ama cbf150 si olupta henüz dişli değiştirmemiş arkadaşlara bende 40 dişliyi tavsiye ederim.

Sizin altınızda bez varken , bizim altımızda MZ vardı
    "Tecrube, limitlerini bilmektir"

Ep gene Trakya beeyaa Avrupa'lıyız çekemiyo susaklar...

0 532 4258807

Canlar Makina , Canlar A.Ş.

.

Enduroist Kadim Üye Engin Delipınar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Engin Delipınar
    Motosiklet
    CBF 150 ve CRF 250 L
    Marka
    Honda

Ben de 40 dişli alıp denemek istiyorum en kısa zamanda.

Enduroist Üye 59hunter-jr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ilker beder
    Motosiklet
    XL200
    Marka
    Honda

torku arttırmak için dişliyi büyütmek mi gerekiyor eğer gerekiyorsa kaç numara almalıyız çok süratte gözüm yok 80 le gitsin ama yokuş çıkarken de azcık taş toprak bişeyler fırlatsın arkasından

Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu