Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 1 Toplam 4 Sayfadan 1234 SonuncuSonuncu
1 den 10´e kadar. Toplam 37 Sayfa bulundu
    Enduroist Üye Volkan ARDA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Volkan ARDA
    Motosiklet
    Street Triple 675
    Marka
    Triumph

Standart Transalp XL 700V mi NC 700X mi??

Bu konu daha önce tartışılmış forumda ama o zaman NC 700X'in sıfırı ile ikinci el 700 Transalp aynı paralar ediyormuş.. Şu anda 0km NC'lerin aşırı zamlanması ve daha eski ve daha yüksek km'de olan Transalp'lerin de yardımıyla Transalp'ler 3-4 bin TL daha aşağıda ilanlarda..

Şehir içi ve asfalt ağırlıklı kullanıyorum ama motorun limitlerini zorlayan biri değilim, güvenli sürüşe önem veririm. 2-3 bin TL daha ucuza alacağım daha eski model bir Transalp'in daha fazla benzin tüketmesi( beni çok ilgilendirmiyor, motora hobi anlamında biniyorum) haricinde beni pişman ettirecek ve NC 700X alsaydım keşke dedirtecek bir faktör var mı?? Transalp sağlam ve sorunsuz bir motor diye biliyorum.. Daha fazla para ve daha yeni model olan bir NC mi yoksa daha ucuza alınabilecek ama sorunsuzluğu ve masrafsızlığı açısından çok da fark olmayan bir Transalp mi??

Enduroist Kadim Üye Sadık SÖNMEZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Sadık SÖNMEZ
    Motosiklet
    Motorsuz Pisiklet
    Marka
    Diger

Birincisi Honda markası sorunsuz motorlarla eş değer.

Ancak kısmen farklı yapılara sahip iki motor arasında kalmışsınız.

Kullanım amacınızı netleştirebilirseniz çok daha rahat karar vereceksiniz.

Transalp;

Uzun seyahatlerinizde karşılaşabileceğiniz stabilize hatta bozuk orman-dağ yollarını gaz kesmeden geçebilecek yeteneğe sahip şık bir dağ keçisi gibi. Kimseyi yolda bırakmaması ile ünlenmiş. Ama bunun yanında ortalam 6 litrelik yakıt tüketimi ve cüssesi ile şehir içinde helede benim gibi boyunuz 1.70 gibi kısa ise sıkıntı çekmeniz muhtemel.

NC;

Kullanmamış olmamın karşısın bir dönem gönlüme girmiş olması nedeni ile, çok araştırıp denemiştim. Yakıt tüketimindeki cimriliği 250 cc' ler hariç kimseye kaptırmadı. Uzun seyahatlerden sonra kimsenin şikayet ettiğini duymadım. Ama artçılı kullanımda cüssesi nedeni ile özellikle artçıya pek konfor sunmuyor. ABS li olmasına karşın önde tek disk olması benim hala midemi bulandırıyor, ama o kadar mühendisin bir bildiği vardır herhalde.

Eğer asfalttan çıkmam toprak ve stabilize yolla hiiiiç işim olma kardeşim derseniz NC, yok ben mutlaka macera ararım arada şöyle mıcırlı bir yolda yanlamak isterim derseniz Transalp.

Bunların dışında üçüncü bir alternatif ile aklınız bulandırmak istemesem de, hem yakıt tüketimindeki cimriliği, hem şık ve heybetli görüntüsü ile göz dolduran V-Strom da tavsiye edebilirim. Ama V-strom da stabilize yolda transalp kadar esnek olmaz ama NC gibi de nazlanmaz. İkisini arası bir yerde.

(Bu arada stabilize yollar için ben NC' yi gömmüş gibi görünmek istemem baya enduro-cross kullanımı için kullanan arkadaşlar var

"KAZASIZ SÜRÜŞLER"
    Konu Sadık SÖNMEZ tarafından (19-02-2014 Saat 17:46 ) değiştirilmiştir.
    Gözü Kara Motorcular vardır, birde Yaşlı Motorcular Vardır.
    Hem gözü kara, hemde yaşlı motorcu yoktur.

3. Sadık SÖNMEZ güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

Ali Emre Sakarya (21-02-2014),Volkan ARDA (19-02-2014)

Enduroist Kıdemli Üye ahmet korkmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ahmet korkmaz
    Motosiklet
    R1200 GSA
    Marka
    Bmw

xl700 ortalama 6lt yakmaz yau. ben 4,5 ile kullaniyordum.

5. ahmet korkmaz, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Sadık SÖNMEZ (20-02-2014)

Isim
    Volkan ARDA
    Motosiklet
    Street Triple 675
    Marka
    Triumph

Açıkçası normalde bana daha uygun olan NC 700X ama fiyatlarının fahiş seviyede yüksek olması beni "alternatif" arayışlarına itiyor... Yeni gelecek olan 500X de bana aynı toklukta ve kalitede bir motor izlenimini vermedi.. V-Strom ise NC'den de daha pahalı bir motor.. 17bin civarına alınacak bir Transalp 700, 3-4 bin TL cepte kalacağı için cazip geliyor. 2 çocuk babasıyım ve yolcu olarak alacağım kimse yok, en fazla 200-300 km'lik kısa turlara çıkmaya imkanım var.. Transalp 700'ün asfalttaki karakteri sıkıntılı değilse benim işimi o da görebilir gibime geliyor.. Bir de 700'ün 650 Transalp'e göre daha alçak bir selesi var diye biliyorum...

Ordinaryus Enduroist Engin Öksüz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ENGİN ÖKSÜZ
    Motosiklet
    R 1200 GS
    Marka
    Bmw

Standart Transalp XL 700V mi NC 700X mi??

Sevgili Volkan şimdi NC kullanan arkadaşlar bana kızacaklar belki ama NC gerek güç gerek yol şartları zorlaştığında sana yetmeyecek kısa bir müddet sonra yenilemek isteyeceğin bir motor zira forumda bununla ilgili" NC kullananların genel kaşıntısı" başlığıda açıldı Transalp her yönüyle bana göre daha üstün neden dersen nc,nin yapacağı herşeyin fazlasını yapar uzun yol konforuda seni tatmin eder 60 bg. 65 torkla gaza asıldığında verdiği keyf başkadır ayrıca tel jant ve lastik ölçüleri itibari ile her yolun motorudur bunları okuyarak yazmadım hepsi tecrübe ile sabittir ayrıca transalp denen makina sorunsuzdur kıldır gıcık işler çıkarmaz güven verir masrafsızdır bakımını aksatma marş,a bas afrikaya götürür ayrıca enjeksiyonludur 5lt civarı yakar ama NC,yi sıfır alan arkadaşlar bir çoğu debriajdı aküydü rüzgar vs bir çok sorun yaşadılar kendimde test etme imkanı buldum asla transalp,in yerini tutmaz ben olsam transalp alırdım şahsen
    Konu Engin Öksüz tarafından (19-02-2014 Saat 20:06 ) değiştirilmiştir.

8. Engin Öksüz, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Volkan ARDA (20-02-2014)

Enduroist Kadim Üye CihanCöbek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Cihan Cöbek
    Motosiklet
    NC700 X Gümüş
    Marka
    Honda

Volkan Bey, önecelikle şimdiden yeni alacağınız motorunuz hayırlı olsun.Ben kendi açımdan cevap yazayım. NC700X kullanıcısıyım.Genelde şehir içi günlük 30km menzille çevre yolu çoğunluklu kullanıyorum.Gerçi İstanbul'da çevre yolu bile şehir içi gibi kalabalık olduğundan,bağlantı yolları,şehir içi,çevre yolu hep aynı yoğun.Yazın ve haftasonları bir gün uzun sayılabilecek geziler yaparım.NC700 bu saydıklarımı karşılayan,oldukça güzel bir motor.Hem görüntü olarak hem yükseklik,hem teknoloji gayet yeterli.Asfalt yolda su gibi akıyor.Üzerinde yol lastikleri ile geliyor ve bu lastikler konforu arttırıyor. Arasıra sırf kaşıntıdan bozuk zeminli yollara girdiğim oluyor maalesef çıkıntılı arazi lastiklerim neden yok diye hayıflanırım.Ancak %90 şehir içi-şehirler arası asfalt yolda kullanıp sadece %10'luk bozuk yol sürüşü için de yol lastiklerinden vaz geçmem.Ama yinede bozuk yolda çok kötü değil.Bu zeminde motorun ağırlığı,lastiklerin yol lastiği olması ve amortisörlerin sertliği kendini ''ben yol motoruyum'' diyerek rengini belli ediyor.
    NC700 görüntü olarak enduro bir motor görünümünde fakat lanse edilişi '' all around'' yani her yola gelir gibi;) V-strom ve transalp yol lastikleriyle ne kadar enduroysa NC'de o kadar endurodur.Transalp'te tel jant faktörü vardır,göz önünde bulundurulabilir.

10. CihanCöbek, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Volkan ARDA (20-02-2014)

Enduroist Kıdemli Üye ahmet korkmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ahmet korkmaz
    Motosiklet
    R1200 GSA
    Marka
    Bmw

ta'nin lastikler biraz daha dislidir. tabi nc'ye de farkli lastik takilabilir, fabrika cikislarini ve onerileni soyluyorum. o sebeple asfalt disinda bir tik yukaridadir TA. On lastik 19 inchtir. (eski ta'lar 21 idi sanirim). 5 vites olmasini ben sahsen hep avantaj olarak gordum, ikisi arasindaki onemli bir fark da bu sanirim.

artcili ve yuklu cok km yaptim, keci gibi tirmanir, artci konforu iyidir, surucu konforu da bence bir nebze daha iyidir.

Sizin kullanim seklinize her iki makine de uyar gibi, gonlunuze gore olur insallah.

12. ahmet korkmaz, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Volkan ARDA (20-02-2014)

Enduroist Katılımcı Üye Recep Alışkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Recep Alışkan
    Motosiklet
    xl 650 TransAlp
    Marka
    Honda

durum tam tersi olsa yani TRANSALP NC den 2-3 bin hatta 5 bin fazla olsa yine Transalp yine Transalp
    https://yoldabirivar.wordpress.com/

Özgürlüğün Yolu MESCİD İ AKSA'dan Geçer...

14. Recep Alışkan, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Volkan ARDA (20-02-2014)

Enduroist Kıdemli Üye Kağan Dalak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Kağan Dalak
    Motosiklet
    NC700X
    Marka
    Honda

Yakıt tüketimini önemsemediğine göre geriye 2 avantaj kalıyor.
    Pratiklik: NC öndeki depo/bagajı ve arkaya takılacak 52 Lt lik bir çanta ile, Kaskını tulumunu, yağmurluğunu ıvır zıvır ne varsa kitleyip gidebileceğin bir taşıma pratikliği sunar.
    Kıvraklık: NC 17" ön jantları, ağırlık merkezinin yere yakın olması sebebi ile şehir içinde oldukça kıvrak ve uzun yol virajlarında oldukça güvenilir.
    Yenilik: Pekçok "hobi" alanında olduğu gibi, yeni çıkan herhangi bir ürün cezbedicidir. Böylesi bir durumda NC yi elden çıkarmanın Transalp den kolay olacağını düşünüyorum.

Bununla beraber, Ön frenler soğuk iken başarılı ancak peşpeşe seri virajlarda, performanslı sürmeye başladığında, ısınma sebebi ile fren performansının biraz düştüğünü hissediyorum. Ama gene de frenleri kötü diyemem.
    Artçı konforu bence berbat. Gerçi artçın olmayacak ama ileride olma ihtimalini yüksek görüyorum.
    Transalpin (eski kasa) amaortisörleri tabiri caizse amerikan arabası gibi fısır fısır oldukça konforlu. NC ninkiler sert.

Bahsedilen nc problemlerinin kronik olmadığını düşünüyorum Debriyaj ile ilgili sıkıntı yaşandığını sadece bu sitede, o da kapalı alan çalışmasının sonrasında debriyaja fazla yüklenilmesinden kaynaklandığını okudum. Akü ise NC problemi değil, Akü markasının problemi. En kötü ihtimalle değiştirilir ve biter.Kaldı ki, yaptığı yakıt tasarrufu ve 12000km bakım periyodunun sayesinde, bir kaç aküyü bedavaya getirir.

Kullanım ağırlıklı olarak şehir içi olacak ise kesinlikle NC. Ancak, arkadaş gurubu ile hafta sonları motosiklet gezilerine katılarak gezmek ise ve yakıt, 2. el satış zorluğu vs önemli değil ise Transalp derim.

16. Kağan Dalak güzel mesajın için 4 üye sana teşekkür etti :

Can Ekin (20-02-2014),Faruk Ortaç (20-02-2014),Furkan Çelebi (20-02-2014),Volkan ARDA (20-02-2014)

Isim
    Volkan ARDA
    Motosiklet
    Street Triple 675
    Marka
    Triumph

Anladığım kadarıyla; Transalp 700 hayallerimin motoru, aradığım herşey fazlasıyla onda var, bir kere alıp 5-6 sene binerim diyen birinin alması gereken bir motor.. NC ise istenirse yine senelerce binilebilecek ama her 1-2 senede motorunu değiştiren biri için daha ideal olacak gibi... Bir de sürüş ve kullanım karakterleri arasındaki farklılıklar var tabi.. Kafamdaki soruların cevabını aldım ben, herkese çok teşekkürler..

Sayfa 1 Toplam 4 Sayfadan 1234 SonuncuSonuncu