Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 4 Toplam 4 Sayfadan SeçilenSeçilen 1234
31 den 38´e kadar. Toplam 38 Sayfa bulundu
    Eğitim Koordinatörü Ersan ÖZYURT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Alıntı Erol Demirtaş Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ersan abi ben bu konuda uzman değilim. En iyi cevabı eğitmenlerimiz verecektir.

Cümlemde filtreleme geçtiği için; tamamen benim fikirlerimden oluşan bir iki şey söylemek isterim. Dediğim gibi sadece benim fikrim.

Filtreleme; Yavaş akan trafikte iki şerit arasında gitmektir. Bunu yaparken iki şeritteki araçların arasından geçmemiz gerekiyor. Eğer trafik çok ama çok yavaş ilerliyorsa, yani yürüme hızında ilerliyorsa filtreleme yapılabilir. Filtreleme yapmak bizim ülkemiz de biraz riskli. Zannediyorum birçok ülkede de yasak. Filtreleme yaparken ben neye dikkat ediyorum.

Öncelikle, iki araç arasından geçeceğim için motosikletin rahatça sığabileceği boşluk arıyorum. Geçiş esnasında araçların kör noktalarında kalmamaya özen gösteriyorum. Filtreleme sırasında sağ ve solumdaki araçları rahatsız etmeyecek, onları tedirgin etmeyecek ve onların yönünü değiştirmelerine sebep olacak konumda olmamaya çalışıyorum.

Şehir içi trafiğin de filtrelemek yapmak çok kolay değildir. Bir kere ileri planlama gerektirir. Çok iyi gözlem yapmak gerektirir. Daha ileri bakmayı gerektirir. Kısa bakarsanız ortada kalırsınız. Her zaman bir B planınızın olmasını gerektirir. Filtreleme yaparken doğru vitesde ve doğru devir aralığında olmak gerektirir.

Ancak bizim motosiklet sürücülerimiz maalesef filtreleme yapmayı bilmiyor. Filtrelemeyi makas atmakla karıştırıyorlar. Makas atmak tabir edilen şey kesinlikle ve kesinlikle çok tehlikelidir.

Onbeş gün önce Çamlıca gişelerinden geçer geçmez önümde bir motosiklet belirdi. Ben de Gebze'ye gidiyorum. Motosiklet Cbf 600 idi. Arkasına takıldım gidiyorum. Hızı tabiki çok yüksek, araçların arasına dalıyor çıkıyor, sağından geçiyor solundan geçiyor gidiyor. Her an kaza yapabilir. Sonra önüne geçtim ve yavaşlamasını işaret ettim. İlerde ben Mehmetçik Vakfının tesisine girdim arkamdan o da geldi. Dedim heralde dayak yiycez Merhabalaştık oturduk çay içtik. Ona neden bu şekilde kullandığını sordum. Bana aynen şunu söyledi. Biz böyle öğrendik bunun adına filtreleme deniyormuş. Dedim ki bunun adı filtreleme değil Makas Atmak.

Ersan abim senin de dediğin gibi, Filtreleme konusu gerçekten çok önemli ve gerçek eğitmenlerden alınan bilgiler doğrultusunda yapılması gereken bir şey. Şu sıralar görüyorum bazı hocalarımız Şehir içi motosiklet kullanma eğitimleri veriyorlar. İşte bunları en iyi şekilde bu eğitimlerde öğrenebiliriz.

Sevgiler,

Erol Hocam teşekkürler. Senin de söylediğin gibi, iyi anlaşılması ve uygulanması gereken bir tekniktir. Bu nedenle, ben de burada uzun uzun anlatamayacağım. Açıklamalarına katılıyorum. İki gündür düşünüyorum, buradan anlatmanın bir yolunu bulamadım.

Bu yüzden ne olduğundan çok ne olmadığını ve ne yapılmayacağını anlatmaya karar verdim.

1. Diğerler araçların arasından, kendinizi ve diğer sürücülerin güvenliğini, trafik akış düzenini etkileyecek şekilde slalom yaparak, pervasızca ilerlemek değildir. Sizin filtreleme ile geçtiğiniz araçlar, bu hareketiniz sonucunda sürüşlerinde ilave hiç bir hareket yapmak zorunda kalmamalılar. (Gaz kesmemeliler, fren yapmamalılar, direksiyonu kırmamalılar ....)
    2. Aynı anda iki yanınızda araç olacak şekilde, iki aracın arasından geçemezsiniz. Sadece araçların, farklı şeritlerde ileri ve geri olmaları ile aralarında oluşan boşlukları kullanabilirsiniz.
    3. Motosikletinizi daima yer düzlemine dik olacak şekilde yönlendirmelisiniz ki, ihtiyacınız olduğunda frenleme yapabilesiniz.
    4. Yeni konumunuzu almadan gaz açmamalısınız
    5. Hiç bir aracın kör noktasında kalmamalısınız.
    6. Çok iyi ileri planlama yaparak ilerlemelisiniz. Alternatif planınız mutlaka aklınızda olmalı.
    7. ....
    8. ..

Göreceğiniz üzere uygulaması oldukça dikkat isteyen bir teknik. Roadcraft sisteminin şehir içinde uygulandığı, şehir içi sistemli sürüş eğitimlerine katılmak lazım. Nerede mi? Siz hangi eğitimi istediniz de ben organize etmedim.
    Varmayı değil, sürmeyi seviyorum...

Honda VFR800XA
    * RoSPA Advanced Riding Instructor
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

2. Ersan ÖZYURT güzel mesajın için 3 üye sana teşekkür etti :

Engin Delipınar (27-02-2014),Yalım Erkmen (27-02-2014),YASEMİN AYDIN (28-02-2014)

Ordinaryus Enduroist Can Ekin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Can Ekin
    Motosiklet
    '15 PCX 125
    Marka
    Honda

Tamda ilk maddeyi yazacaktım," filtreleme yaparken, diğer araç sürücüleri bizim sürüşümüz nedeniyle hız ve yön değiştirmek durumunda kalmamalıdır. "
    Diyecektim sen yazmışsın

Eğitim Koordinatörü Ersan ÖZYURT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Alıntı Can Ekin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Tamda ilk maddeyi yazacaktım," filtreleme yaparken, diğer araç sürücüleri bizim sürüşümüz nedeniyle hız ve yön değiştirmek durumunda kalmamalıdır. "
    Diyecektim sen yazmışsın
    Olsun. Sen yine de söyle.
    Varmayı değil, sürmeyi seviyorum...

Honda VFR800XA
    * RoSPA Advanced Riding Instructor
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

5. Ersan ÖZYURT, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Can Ekin (27-02-2014)

Enduroist Katılımcı Üye BerkEr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Berk Er
    Motosiklet
    '02 CAPONORD
    Marka
    Aprillia

Benim farin altinda iki ufak ucaksavar var boyle durumlarda aciyorum onume kimse gecemiyo :P
    TI AMO CAPONORDE

Enduroist Katılımcı Üye İsmail Çiçek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ismail çiçek
    Motosiklet
    Dominar 400
    Marka
    Diger

Rahmi Barutçu hoca'nın Uzman tv'de Emniyet şeridi ve Filitreleme tekingini kısa anlatmış belki fikir verebilir. İstanbul trafiğinde motor kullanıyorsak mutlaka eğitimde uygulamalı olarak görmeliyiz.

Filtreleme tekniği

Yoğun trafikte aralardan makas yapan arkadaşlar görüyoruz. Makas yapmak ne yazık ki çok güvenli değil. Bunun adı aslında filtreleme tekniği olmalı. Filtreleme tekniği ise önce bir arabayı geçmek, eğer müsaitse diğer arabayı geçmektir. Bu da birazcık sabır, birazcık zaman ister.

Bu nedenle motora binmeden önce lütfen evden 10 dakika erken çıkın. Rahat ve güvenli bir şekilde gitmenizi sağlar.

Emniyet şeridini kullanan arkadaşlarımız var. Özellikle sabah saatlerinde yoğun trafiklerde, otoban ve köprülerde, emniyet şeridinden giderek, ne yazık ki daha güvenli olduklarını düşünerek işlerine veya evlerine varmaya çalışan arkadaşlarımız var.

Emniyet şeritleri

Emniyet şeridi, adı üzerinde emniyetli olun diye olan şerittir, siz emniyetli kullanın diye değil. Doğum yapmaya başlayan karısı için sağa çeken bir araba, kucağına sigara düştüğü için sağa çeken bir araba, çocuğu hastalandığı için bir anda emniyet şeridine giren bir araba o hakka sahiptir, biz değiliz.

Yanlış yerdeyiz, sağımızda bariyer var. 1 metre solumuzda araba var. Aslında kendimizi hakikaten çok ciddi bir kapana sokmuş vaziyetteyiz.

Birincisi kanunen orada olmamalıyız, çok yanlış, ikincisi çok çok tehlikeli. Bizden daha yavaş kalan arabalardan, belki 2, belki 4, belki 5 kat daha hızlı gidiyoruz. Eğer araba önümüze kırarsa, bizim reaksiyon zamanımız hemen hemen kalmaz.

http://www.uzmantv.com/motosiklet-il...kkat-etmeliyiz
    İsmail Çiçek
    A rh +
    0532 640 38 45
    Beylikdüzü / istanbul

Hayat; Aldığım nefesten ibaret değil, Hayat; Nefesinizin kesildiği anların toplamıdır.

8. İsmail Çiçek güzel mesajın için 4 üye sana teşekkür etti :

Aras Acer (28-02-2014),Can Ekin (27-02-2014),Ersan ÖZYURT (27-02-2014),YASEMİN AYDIN (28-02-2014)

Enduroist Katılımcı Üye Mesut_KORKMAZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Mesut KORKMAZ
    Motosiklet
    F650GS
    Marka
    Honda

Öncelikle geçmiş olsun. Hergün başımıza buna benzer olaylar geliyor. Her seferinde müdahale etmeye kalkarsak hayat çekilmez olur. İşi gücü bırakıp polis-adliye-hastane üçgeninde yaşarız.

Profil fotoğraflarından genç olduklarını tahmin ettiğim arkadaşlar küfür etmekten veya dövmekten bahsetmiş. Gençliğin verdiği enerjiyi anlıyorum ama bu bir çözüm değil. Aksine diğer araç sürücülerinin, motosiklet sürücülerine kinlenmelerine neden olabilecek bir davranış. Enerjinizi başka yerde atmanızı diliyorum ;) Eğer yapabiliyorsanız durup kibarca hatasını ve olabilecek sonuçları anlatma yoluna gidebilirsiniz. Ben bunu elimden geldiğince yapıyorum. her zaan da mümkün olmuyor ama ;) Hiç birimiz otomobil ehliyetimizi alırken otomobilden daha küçük olan motosiklet, bisiklet ve hatta insan trafiği konusunda eğitim almadık. Onlar da almadı.

Ersan hocamın sorularına gelince;
    Motosiklet de bir araç olduğuna göre emniyet şeridinde sürüş bana göre yanlış. Gerçi bu işin bana göresi sana göresi olmaz. Yanlışsa yanlıştır. Adı üstünde emniyet şeridi. Herhangi bir arıza ya da sağlık sorununda trafik akışını engellememek ve güvenli bir şekilde bekleme yapmak için ayrılmış bir şerit. Acil durumlar dışında kesinlikle kullanılmaması gerekir.
    Herhangi bir aracın sağındaki şeritten sürüş yapılıyorsa kesinlikle o araçla aynı hızda ve daha yüksek hızda gitmemek gerekir diye düşünüyorum. Yazılı ve yazılı olmayan kurallar, deneyimler bunu gerektirir.

10. Mesut_KORKMAZ güzel mesajın için 3 üye sana teşekkür etti :

Aras Acer (28-02-2014),Engin Delipınar (28-02-2014),Ersan ÖZYURT (28-02-2014)

Enduroist Kadim Üye Aras Acer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Aras Acer
    Motosiklet
    CRF 250L
    Marka
    Honda

Kemal kardeşim çok geçmiş olsun! Bu aslında başımıza gelen bir ilk değildir. Yalnız hep şöyle bir şey var benim anladığım hep onların kazanmasıdır. Motosiklet üzerinde giden yani onların deyimi ile iki tekerli şeytan hiç önemli değildir. Nasılsa bir yerden gidecekler mantığı ile düşünüyorlar... Sağ şerit veya sol şerit hiç fark etmiyor. Açıkçası istanbul trafiğinde sağ ve sol şerit neresi uygunsa oradan gitmeye çabalıyorum. Sağ ve Sol çizgiyi genelde tüm araçlar işgal ederler. Bu nedenle insanların bu dikkatsiz davranışlar yarım metrelik bir aralığı bile çok görüyorlar. Adam dövmeye hep karşıyım fakat nedense bazı insanlar lafla değil sopayla adam olabileceği örneklerini gördüm... Bu durumda ben kesinlikle şiddet yapamam fakat hafızalarına şok edilmesi gereken bir hatırlama olmalıdır... Tabi eğitimin düşük olduğu ve olmadığı bir yerde, kurallar maalesef bir işe yaramıyor....
    Seyahat sürecinin sonunda vardığınız tek yer kendi benliğinizdir...
    https://www.facebook.com/yolajandam

Enduroist Kadim Üye Aras Acer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Aras Acer
    Motosiklet
    CRF 250L
    Marka
    Honda

Bu arada benim merak ettiğim, istanbul da emniyet şeridini her hangi bir yolda gören veya bilen var mı? Kesinlikle ben göremiyorum belki de bende sorun var. Yani hiç bir yerde yok! Sadece boğaz köprülerine girerken kısa bir mesafe var... Başka yerde yok! Benim problemim var sanırım... Sürekli yollarda olan bir olarak ne zaman ambulans görsem emniyet şeridi gelir aklıma yalnız ambulansların emniyet şeridi adı verilen ve olmadığını düşündüğüm yerde gittiğini hiç göremedim... Emniyet şeridi bence sadece uydurulmuş bir safsatadır... Eskiden vardı fakat şimdi bildiğim kadarıyla az veya hiç yok!
    Seyahat sürecinin sonunda vardığınız tek yer kendi benliğinizdir...
    https://www.facebook.com/yolajandam

Sayfa 4 Toplam 4 Sayfadan SeçilenSeçilen 1234