Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 1 Toplam 4 Sayfadan 1234 SonuncuSonuncu
1 den 10´e kadar. Toplam 38 Sayfa bulundu
    Enduroist Katılımcı Üye Kemal Akif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Kemal Akif Bursalı
    Motosiklet
    Crf 250 l
    Marka
    Honda

Standart Boğaz köprüsü üzerinde beni öldürmeye çalışan servis minibüsü

Eğitim koordinatörü Ersan beyin tavsiyesi üzerine açtım konuyu Yaşadığımı ayrıntılı yazağım ki ben hatalı isem düzelteyim eleştirilere açığım başlık tamamen benim görüşümdür.

Klasik bir gün öğleden sonra sporumu yaptıktan sonra 4. leventen büyükdere caddesini takiben 1. köprü yoluna döndüm saat 16:40 civarı yanlış hatırlamıyorsam. Trafik bilindiği üzere yoğun e motosiklet kullanıyoruz avantajımız olsun emniyet şeridine girdim, köprüye kadar hiç sıkıntı olmadan geldim köprünün üstünde sağdan devam ettim yoğunluk devam ettiği için neredeyse tam ortada sağdan giderken servis minibüsü sağdaki refüj ile aradaki mesafeyi 10 cm indirecek kadar sağa kırdı.
    Ne solundan sıkıştıran var ne ani olarak sağa kaçmasını gerektirecek bir şey var hiç sebep yok benim minibüs ile refüjün arasındaki 2,5 metre boşluktan geçmemin dışında. Seyir hızım 70 civarı olduğundan fren yapabildim ve toparlayıp solladım önüne geçtim durdurup döveceğim kararını verdim sonra bir baktım 60 yaşlarında bir adam elbetteki kararımdan vazgeçtim ve devam ettim yoluma pişmanmıyım evet dövmesem de durdurmalıydım o anıyı yaşatmalıydım diye düşünüyorum.

Saygılar

2. Kemal Akif güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

Aras Acer (28-02-2014),Ersan ÖZYURT (26-02-2014)

Enduroist Katılımcı Üye Uğur Yönet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Uğur Yönet
    Motosiklet
    R1200gs adv
    Marka
    Bmw

Dövücen abi aslında ama şöyle birşey var ya bilerek yaptı yada farkında olmadan orası muamma ama genede iyi bir ders vereceksinki bir daha motorcu gördümü hep o an aklına gelecek ne geldiyse başımıza sağ duyudan geldi adam canice önüne kırıyorsa kafasını kırıcan..

Enduroist Katılımcı Üye TahsinAksu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Tahsin Aksu
    Marka
    Diger

Bence sizi görmüştür ama umurunda olmamıştır. Çünkü mantık şu. "Ben istediğim gibi şerit değiştiririm, çarpmamak için illaki yavaşlayacak. O düşünsün". Bir de otomobil kullananlar bize saygı göstermek bir yana kızgınlar! "Ben trafikte saatlerce çile çekiyorum, onlar aralardan fıtı fıtı geçip bu çileyi yaşamıyorlar!". Bence bu işin en etkili çözümü birçok Avrupa ülkesinde olduğu gibi motosikletin karıştığı tüm kazalarda otomobil sürücüsünün sorumlu olması ve hapis de dahil olmak üzere çok ağır cezalar getirilmesi...

Enduroist Katılımcı Üye Özgür Özsoylar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Özgür Özsoylar
    Motosiklet
    R1200GS '13
    Marka
    Bmw

İnsanlar en sağ şeritten giderken sağdan bir araç gelebileceğini düşünememiş olabilir. (Normalde gelmemeli de) Tabi bu şerit değiştirirken aynaları kontrol etmesi zorunluluğunu değiştirmez
    Aşka düştüm ben de geldim

http://www.facebook.com/birikitekersevdasi

6. Özgür Özsoylar, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Can Ekin (26-02-2014)

Ordinaryus Enduroist cemkucuk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Durmuş Cem KÜÇÜK
    Motosiklet
    Züppeer Teneke 1200
    Marka
    Yamaha

Çok geçmiş olsun, inip böyle çok geri dönüyorum, halbuki ya kendilerine yada araçlarına bi zarar versek süper olacak ama bunu yapanlara da bu seferde sen motorda iken çarpabiliyorlar youtube da örnek videolar mevcut....

en iyisi bi s..git deyip yola devam etmek.

KILIBIKRAYDIR

Eğitim Koordinatörü Ersan ÖZYURT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Öncelikle teşekkür ederim. emniyet şeridi kullanımı çok tartışmalı bir konu. Hatta eminim hepiniz "kullanılır kardeşim" diye kesin kanaate sahipsiniz. Bu nedenle çok iyi bir başlık oldu. Uzun zamandır da tartışmıyorduk burada.

Müsadenizle dövmek ve sövmek eylemlerini bir kenara bırakarak konuyu değerlendirelim. Cezalandırılan biz olduğumuza göre, tedbir alması gereken de biziz. Ne olursa olsun hayatımızla ilgili bir kararı, bir başkasının yapması gerekenleri yapması ihtimaline bırakamayız.

Soruları yazayım yine.

1. Emniyet şeridini kullanma hakkımız var mı? Kullanırsak nelere dikkat etmeliyiz?
    2. Minübüs şöförümüz neden sağ aynasına bakma ihtiyacı hissetmedi. (Beceriksizlik, vurdumduymazlık seçeneklerini dışarı atın. İyi niyetli düşünün. İyi bir şöför kendisi, buna rağmen bakmadı. Bakmayacak da. Peki ama neden?)

Şimdilik iki soruyu tartışalım. Daha sonra başka sorulara geçeceğiz.
    Konu Ersan ÖZYURT tarafından (26-02-2014 Saat 13:07 ) değiştirilmiştir.
    Varmayı değil, sürmeyi seviyorum...

Honda VFR800XA
    * RoSPA Advanced Riding Instructor
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

Enduroist Kıdemli Üye ahmet korkmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ahmet korkmaz
    Motosiklet
    R1200 GSA
    Marka
    Bmw

ben emniyet seridini trafik duruyorsa kullanirim, belli bir hizi da (50 diyelim) gecmem, sorumlulugu da tamamen bana ait olmak uzere. trafik cok yavas da olsa akiyorsa pek girmem.

emniyet seridini kullanirken bir surucu kasitli olarak uzerime surse de sorumlusu benim. hos motor kullanirken yolun her noktasinda bu boyle, cok fark yok.

teoride kullanamayiz ama ben duran trafikte sigarami yakip teybin sesini acamiyorum, kusura bakilmasin artik o kadar

tabi teyp dedik yas ortaya cikti, neyse artik

10. ahmet korkmaz güzel mesajın için 4 üye sana teşekkür etti :

Can Ekin (26-02-2014),Engin Delipınar (26-02-2014),Ersan ÖZYURT (26-02-2014),sinan karagöz (26-02-2014)

Enduroist Üye ilker saygili - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ilker saygili
    Motosiklet
    Tiger800
    Marka
    Triumph

Gecmis olsun, emniyet seridini yada en sagdaki boslugu kullanmak risk seviyesini artiriyor ama istanbul trafiginde hepimiz kullaniyoruz. Yillardir aktif olarak buyuk motor kullanan arkadasim benzer bir durumda sizin kadar sansli olamadi emniyet seridinde arac sikistirmasi sonucu dustu ve iki hafta hastande yatti. Benim arastirdigim ogrendigim trafik bir sekilde akiyorsa sag taraftan gecis yapmamak yapilacaksa ani durus yapilabilecek cok dusuk hizlarda ilerlemek. Yada uygunsa araclarin daha dikkatli oldugu en soldaki boslugu kullanmak. Diger taraftan bilimsel olarak ispatlanan trafikte arac suruculeri eger motorsikletle tanisikliklari yoksa gercekten bizleri gormuyorlar aynaya baktiklarinda gozler ve beyin araba ariyor motorsiklet gorse bile algilamiyor, algida secicilik.
    Birde mumkunse inerim doverim seklinde yaklasimlardan uzak durmaya calisin, vahsi batiya donmus bir ortamda neyle karsilasacaginizi bilemezsiniz basiniza derde girebilir.

Guvenli surusler dilerim

12. ilker saygili güzel mesajın için 3 üye sana teşekkür etti :

Can Ekin (26-02-2014),Ersan ÖZYURT (26-02-2014),Faruk Ortaç (26-02-2014)

Enduroist Katılımcı Üye Kemal Akif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Kemal Akif Bursalı
    Motosiklet
    Crf 250 l
    Marka
    Honda

Bilgi eksiğim olduğunu görüyorum emniyet şeridini kullanabildiğimizi sanıyordum.
    Trafik akmıyorsa araba gibi normal seyir yapıp beklemelimiyiz?
    Beni aynasından gördüğüne eminim.

Enduroist Üye Tuğhan Baykut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Tuğhan Baykut
    Motosiklet
    XL650 Transalp 06 - Kuzgun
    Marka
    Honda

Şefim, çok tecrübeli bir sürücü değilim ancak kısacık da olsa fikirlerimi paylaşmak istedim;

Alıntı Ersan ÖZYURT Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

1. Emniyet şeridini kullanma hakkımız var mı? Kullanırsak nelere dikkat etmeliyiz?

Hayır, kesinlikle hakkımız yok. Kullanılırsa, öncelikli olarak arıza yapmış araçlardan sızan yağ ve yakıt sızıntılarının,yolumuz üzerinde araç parçalarının olabileceğini düşünmeliyiz. Bunun dışında, solumuzda bulunan aracın yine sol tarafından sıkıştırılması sebebiyle üstümüze kırmasına, solumuzdaki aracın da emniyet şeridini kullanmak üzere hareketlenebileceğine, can sıkıntısından bir sağ bir sola kafa çıkarabileceğine, sadistçe yolumuzu kesebileceğine hazırlıklı olmalıyız. Tabii ceza yeme riski de var, ama bu en güvenilir seçenek sanırım

2. Minübüs şöförümüz neden sağ aynasına bakma ihtiyacı hissetmedi. (Beceriksizlik, vurdumduymazlık seçeneklerini dışarı atın. İyi niyetli düşünün. İyi bir şöför kendisi, buna rağmen bakmadı. Bakmayacak da. Peki ama neden?)

Çünkü aşağı yukarı tüm dünyada motosikletleri algılamak konusunda sürücüler ciddi problemler yaşıyor. Birçok Avrupa ülkesinde durum her ne kadar biraz daha parlak olsa da, hala motosikletleri farkedin kampanyaları yapılmaya devam ediyor. Ayrıca, emniyet şeridi kullanımının yasak olduğunu düşünerek, oradan araç gelmeme ihtimaline göre de manevra yapmış olabilir.
    Kavga, dövüş kısmına ben de karşıyım. Devam etmekle doğru karar vermişsiniz Kemal Bey. Tekrar yaşamamanız dileklerimle...

15. Tuğhan Baykut, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Ersan ÖZYURT (26-02-2014)

Sayfa 1 Toplam 4 Sayfadan 1234 SonuncuSonuncu