Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
1 den 10´e kadar. Toplam 38 Sayfa bulundu

Threaded View

Eğitim Koordinatörü Ersan ÖZYURT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Alıntı Erol Demirtaş Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ersan abi ben bu konuda uzman değilim. En iyi cevabı eğitmenlerimiz verecektir.

Cümlemde filtreleme geçtiği için; tamamen benim fikirlerimden oluşan bir iki şey söylemek isterim. Dediğim gibi sadece benim fikrim.

Filtreleme; Yavaş akan trafikte iki şerit arasında gitmektir. Bunu yaparken iki şeritteki araçların arasından geçmemiz gerekiyor. Eğer trafik çok ama çok yavaş ilerliyorsa, yani yürüme hızında ilerliyorsa filtreleme yapılabilir. Filtreleme yapmak bizim ülkemiz de biraz riskli. Zannediyorum birçok ülkede de yasak. Filtreleme yaparken ben neye dikkat ediyorum.

Öncelikle, iki araç arasından geçeceğim için motosikletin rahatça sığabileceği boşluk arıyorum. Geçiş esnasında araçların kör noktalarında kalmamaya özen gösteriyorum. Filtreleme sırasında sağ ve solumdaki araçları rahatsız etmeyecek, onları tedirgin etmeyecek ve onların yönünü değiştirmelerine sebep olacak konumda olmamaya çalışıyorum.

Şehir içi trafiğin de filtrelemek yapmak çok kolay değildir. Bir kere ileri planlama gerektirir. Çok iyi gözlem yapmak gerektirir. Daha ileri bakmayı gerektirir. Kısa bakarsanız ortada kalırsınız. Her zaman bir B planınızın olmasını gerektirir. Filtreleme yaparken doğru vitesde ve doğru devir aralığında olmak gerektirir.

Ancak bizim motosiklet sürücülerimiz maalesef filtreleme yapmayı bilmiyor. Filtrelemeyi makas atmakla karıştırıyorlar. Makas atmak tabir edilen şey kesinlikle ve kesinlikle çok tehlikelidir.

Onbeş gün önce Çamlıca gişelerinden geçer geçmez önümde bir motosiklet belirdi. Ben de Gebze'ye gidiyorum. Motosiklet Cbf 600 idi. Arkasına takıldım gidiyorum. Hızı tabiki çok yüksek, araçların arasına dalıyor çıkıyor, sağından geçiyor solundan geçiyor gidiyor. Her an kaza yapabilir. Sonra önüne geçtim ve yavaşlamasını işaret ettim. İlerde ben Mehmetçik Vakfının tesisine girdim arkamdan o da geldi. Dedim heralde dayak yiycez Merhabalaştık oturduk çay içtik. Ona neden bu şekilde kullandığını sordum. Bana aynen şunu söyledi. Biz böyle öğrendik bunun adına filtreleme deniyormuş. Dedim ki bunun adı filtreleme değil Makas Atmak.

Ersan abim senin de dediğin gibi, Filtreleme konusu gerçekten çok önemli ve gerçek eğitmenlerden alınan bilgiler doğrultusunda yapılması gereken bir şey. Şu sıralar görüyorum bazı hocalarımız Şehir içi motosiklet kullanma eğitimleri veriyorlar. İşte bunları en iyi şekilde bu eğitimlerde öğrenebiliriz.

Sevgiler,

Erol Hocam teşekkürler. Senin de söylediğin gibi, iyi anlaşılması ve uygulanması gereken bir tekniktir. Bu nedenle, ben de burada uzun uzun anlatamayacağım. Açıklamalarına katılıyorum. İki gündür düşünüyorum, buradan anlatmanın bir yolunu bulamadım.

Bu yüzden ne olduğundan çok ne olmadığını ve ne yapılmayacağını anlatmaya karar verdim.

1. Diğerler araçların arasından, kendinizi ve diğer sürücülerin güvenliğini, trafik akış düzenini etkileyecek şekilde slalom yaparak, pervasızca ilerlemek değildir. Sizin filtreleme ile geçtiğiniz araçlar, bu hareketiniz sonucunda sürüşlerinde ilave hiç bir hareket yapmak zorunda kalmamalılar. (Gaz kesmemeliler, fren yapmamalılar, direksiyonu kırmamalılar ....)
    2. Aynı anda iki yanınızda araç olacak şekilde, iki aracın arasından geçemezsiniz. Sadece araçların, farklı şeritlerde ileri ve geri olmaları ile aralarında oluşan boşlukları kullanabilirsiniz.
    3. Motosikletinizi daima yer düzlemine dik olacak şekilde yönlendirmelisiniz ki, ihtiyacınız olduğunda frenleme yapabilesiniz.
    4. Yeni konumunuzu almadan gaz açmamalısınız
    5. Hiç bir aracın kör noktasında kalmamalısınız.
    6. Çok iyi ileri planlama yaparak ilerlemelisiniz. Alternatif planınız mutlaka aklınızda olmalı.
    7. ....
    8. ..

Göreceğiniz üzere uygulaması oldukça dikkat isteyen bir teknik. Roadcraft sisteminin şehir içinde uygulandığı, şehir içi sistemli sürüş eğitimlerine katılmak lazım. Nerede mi? Siz hangi eğitimi istediniz de ben organize etmedim.
    Varmayı değil, sürmeyi seviyorum...

Honda VFR800XA
    * RoSPA Advanced Riding Instructor
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

2. Ersan ÖZYURT güzel mesajın için 3 üye sana teşekkür etti :

Engin Delipınar (27-02-2014),Yalım Erkmen (27-02-2014),YASEMİN AYDIN (28-02-2014)