Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 2 Toplam 4 Sayfadan SeçilenSeçilen 1234 SonuncuSonuncu
11 den 20´e kadar. Toplam 38 Sayfa bulundu
    Enduroist Üye Erol Demirtaş - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Erol Demirtaş
    Motosiklet
    1200 GS
    Marka
    Bmw

Kemal öncelikle geçmiş olsun. Yaşamış olduğun olayla ilgili her gün onlarca arkadaşımız karşı karşıya kalıyor. Bizleri her sıkıştıran araç sürücüleriyle dalaşmak bize hiçbir şey kazandırmaz. Eğer bunu yapmaya kalkarsak trafikte her gün onlarca kişiyle kavga etmemiz gerekir. İstanbul gibi bir metropol de binlerce motosikletin trafikte olduğunu düşünürsek ve şiddet uygulamaya kalkarsak ortaklık inan kan gölüne döner.

Bir kere şunu çok iyi bilmemiz gerekiyor ki, Emniyet şeridi kullanmak acil durumlar haricinde kesinlikle yasak. Biz motosiklet kullanıcılarının acil bir durumu olmadığından zaten bize hepten yasak. Kullanmıyor muyuz? tabiki bazen kullanıyoruz. Ancak kullanmak zorunda isek bazı kurallara da uymak zorundayız. Emniyet şeridini kullanmak, hatta araçların sağından geçmek çok tehlikeli olsa da malesef yapmak zorunda kalabiliyoruz. Emniyet şeridinden veya araçların sağından geçerken, çok dikkatli olmak, her zaman önünüz deki sürücünün sizin önünüze aracı kırabileceğini düşünmek, bu tehlikeden kurtulabilmek için, hen zaman ama her zaman doğru vites de, doğru hızda olmamız gerektiğini bilmek, fren yapmak için eliniz ve ayağınızı manetler de hazır tutmak ve geçmeye karar verdiğiniz aracı bir an önce hızlı bir şekilde geçip gitmek için hazır olmak gerekiyor.

Sizin başınıza gelen olayda, minibüs şöförü muhtemelen sizi görmemiştir. Bunun nedeni bir den fazla olabilir. Ben şahsen özellikle köprü trafiğinde hiç emniyet şeridini kullanmam. Çünkü köprü şeritleri geniş olduğu için aralardan filtreleme yaparak çok rahat bir şekilde durmuş trafik de dahi ilerleme şansınız olabiliyor.

Herkese kazasız belasız sürüşler diliyorum.

Sevgiler.

2. Erol Demirtaş güzel mesajın için 8 üye sana teşekkür etti :

Can Ekin (26-02-2014),Ersan ÖZYURT (26-02-2014),Faruk Ortaç (26-02-2014),Kemal Akif (26-02-2014),Osman Somuncu (26-02-2014),Sadık SÖNMEZ (26-02-2014),sinan karagöz (26-02-2014),YASEMİN AYDIN (26-02-2014)

Enduroist Katılımcı Üye Yalım Erkmen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    YALIM ERKMEN
    Motosiklet
    VFR800X
    Marka
    Honda

3 sene evvel arabam ile benzinciye sağdan giriş yaptım. Sinyal vermemiştim. Sağda kaportada bir sesler çıktı.
    Meğer sağımda artçılı bir scooter varmış. Bana çarparak düştüler. Allahtan birsey olmadı cocuklara.
    Bana kızdı motor sürücüsü, niçin sinyal vermiyorsun diye. Evet hatalıydım ama o da hatalıydı.
    Benim sapacağımı öngörmesi lazımdı. Arabamda göcükten başka birşey olmadı bana,çok da üzüldüm böyle
    bir olaya sebep olduğuma. Ama olan oluyor işte.

Yani arabada olana genelde birsey olmuyor, motorda olan cok dikkat edecek,riskleri arttırmayacak.
    Motor işlerini bildiğim halde aynadan bakmadan,sinyal vermeden girmişim benzinciye.Biz bile yapabiliyoruz yani.
    Anlık işler bunlar, araba kullanan kişi motorculara nazaran trafikte başka seyler de düşünebiliyorlar.

Millete haddini bildirmekle olmaz bu işler.Sonu yok. Kimseye ve kendine problem yaratmadan görünmez olup
    sağlıklı bir şekilde sürmemiz lazım. Emniyette giderken ara ara korna çalmaya, şoförle gözgöze gelmeye, sürat olarak 30-35 km maksimum
    hızda gitmeye çalışıyorum. Acelesi olan motorlara yer veriyorum.Arkamda kimse olmasın, stres olmayayım diye hep geçmelerini bekliyorum.
    Ayrıca önde motor olması araclardan gelişecek olan kaza riskinizi düşürüyor.

4. Yalım Erkmen güzel mesajın için 6 üye sana teşekkür etti :

Alpay Demiray (27-02-2014),Can Ekin (26-02-2014),Engin Delipınar (26-02-2014),Ersan ÖZYURT (26-02-2014),Faruk Ortaç (26-02-2014),sinan karagöz (26-02-2014)

Enduroist Katılımcı Üye Oytun Uskan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Oytun USKAN
    Motosiklet
    F650 GS
    Marka
    Bmw

Kemal geçmiş olsun umarım bir daha bu şekilde bir durum ile karşılaşmazsın..

Soruların cevaplarına gelince;

1. Emniyet şeridini kullanma hakkımız var mı? Kullanırsak nelere dikkat etmeliyiz?
    Evet her araç sürücüsü gibi bizimde kullanma hakkımız var ama acil durumlarda diğer araç sürücüleri gibi 4lüleri yakarak kısa süreli duraklamalarda vs. dışında kullanmamız tamamen kendi sorumluluğumuzda.
    2. Minübüs şöförümüz neden sağ aynasına bakma ihtiyacı hissetmedi. (Beceriksizlik, vurdumduymazlık seçeneklerini dışarı atın. İyi niyetli düşünün. İyi bir şöför kendisi, buna rağmen bakmadı. Bakmayacak da. Peki ama neden?)
    Eskiden hatırlarsanız arabaların sağ aynaları yoktu 90ların ya ortalarında yada sonlarına doğru yabancı araçlarla hayatımıza girdi.Bu aslında araç geçerken hep sol şerit kullanılmalıdır demekti. Şimdide farklı değil.Yine hayatımızda "hatalı sağlama" diye bir terim yok o yüzden araç kullanıcıları sağ ayna ile hatta sinyallerle bile barışık değiller.

6. Oytun Uskan, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Ersan ÖZYURT (26-02-2014)

Eğitim Koordinatörü Ersan ÖZYURT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Alıntı Erol Demirtaş Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kemal öncelikle geçmiş olsun. Yaşamış olduğun olayla ilgili her gün onlarca arkadaşımız karşı karşıya kalıyor. Bizleri her sıkıştıran araç sürücüleriyle dalaşmak bize hiçbir şey kazandırmaz. Eğer bunu yapmaya kalkarsak trafikte her gün onlarca kişiyle kavga etmemiz gerekir. İstanbul gibi bir metropol de binlerce motosikletin trafikte olduğunu düşünürsek ve şiddet uygulamaya kalkarsak ortaklık inan kan gölüne döner.

Bir kere şunu çok iyi bilmemiz gerekiyor ki, Emniyet şeridi kullanmak acil durumlar haricinde kesinlikle yasak. Biz motosiklet kullanıcılarının acil bir durumu olmadığından zaten bize hepten yasak. Kullanmıyor muyuz? tabiki bazen kullanıyoruz. Ancak kullanmak zorunda isek bazı kurallara da uymak zorundayız. Emniyet şeridini kullanmak, hatta araçların sağından geçmek çok tehlikeli olsa da malesef yapmak zorunda kalabiliyoruz. Emniyet şeridinden veya araçların sağından geçerken, çok dikkatli olmak, her zaman önünüz deki sürücünün sizin önünüze aracı kırabileceğini düşünmek, bu tehlikeden kurtulabilmek için, hen zaman ama her zaman doğru vites de, doğru hızda olmamız gerektiğini bilmek, fren yapmak için eliniz ve ayağınızı manetler de hazır tutmak ve geçmeye karar verdiğiniz aracı bir an önce hızlı bir şekilde geçip gitmek için hazır olmak gerekiyor.

Sizin başınıza gelen olayda, minibüs şöförü muhtemelen sizi görmemiştir. Bunun nedeni bir den fazla olabilir. Ben şahsen özellikle köprü trafiğinde hiç emniyet şeridini kullanmam. Çünkü köprü şeritleri geniş olduğu için aralardan filtreleme yaparak çok rahat bir şekilde durmuş trafik de dahi ilerleme şansınız olabiliyor.

Herkese kazasız belasız sürüşler diliyorum.

Sevgiler.
    Erol Hocam, ağzına sağlık, bütün cevapları vermiş. Hatta çözümü de söylemiş. Yine de sizleri tartışmaya davet ediyorum. Zira bu açıklamaya rağmen emniyet şeridi kullanmaya devam edeceksiniz. Gerçekten fayda bulacağınıza emin misiniz?

Emniyet şeridi yerine soldaki boşluğu kullanmak daha vahim bir hata. Aslını isterseniz bırakın aracın solundan geçmek, takip ederken bile hangi şeritte olduğuna göre konum almak gerekiyor. Sizce, en sol şeritteki bir araç, sol aynasını kontrol eder mi? Yoksa, sol tarafından bir tehdit olmayacağı varsayımı ile hareket edip, sol aynaya bakmaktan vazgeçer mi? Aynı şey en sağ şerit içinde geçerli. Bu sefere sağ aynaya bakmaz. Neden baksın ki, sağda araç yolu olmadığına göre kimse de gelmez. Tehdit yoksa kontrole gerek yok. Motosiklet zaten araç değil (!).

Hatta hatta arkadan takip ederken bile, önünüzdeki aracın hangi aynayı kontrol edeceğini öngörmeli ve buna göre, o aynada görünecek şekilde konum almalısınız.

Ayrıca, emniyet şeridi çok kirli. (Sol boşluğu söylemiyorum bile) Bütün toz, mıcır vb atıklar orada. Hatta, dün bozulup, yağı boşalmış araba vardı orada. Yağın üstü toz kaplanmış görünmüyor ama uzayan lastik izlerinden belli. Sonuçta belli. Tutuş olmayan bir zeminde ilerlenir mi sizce? Yolun kenarında mıcır görünce, orası boş diye mıcıra giriyor musunuz? (Arazi severleri ayırıyorum, onlar çamur görünce dayanamıyormuş )

Duyuyorum. "e araba gibi bekleyeceksek trafkte. motosiklet kullanmanın ne anlamı var." diyorsunuz. Soru doğru. Cevabı Erol Hoca'nın satırları arasında. "Filtrelemek" Trafik tam durmadıkça, filtrelenecek alan her zaman vardır. Tamamen durduğu anlarda ise, emniyet şeridini kullanıp kullanmamak sizin kararınız. elbetteki sonuçlarına katlanmakta. Ben, ayak yere koyma hızındaysak kullanıyorum ve bırakın freni ayağımı koyarak duracağım hızlarda kullanmayı tercih ediyorum. Hayatımı bir başkasının işini iyi yapıp yapmamasına bağlayamam.

Burada ufak bir sorun var. Filtreleme nasıl yapılır. Bilinçli yapılmazsa çok tehlikeli bir kullanımdır. Kesinlikle "makaslamak" denen deyimle karıştırılmamalıdır.

Her zamanki sözümü tekrar edelim. Burada sadece ana başlıkları tekrar ediyoruz. Burada okuduklarınız ile uygulamaya geçmek, yanlış uygulamalar nedeniyle tehlikelere daha açık olmanıza neden olabilir. Tavsiyemiz, yetkinliğini ispatlamış kişi ve kurumlardan eğitim almanızdır.

Sağlıcakla kalın.
    Konu Ersan ÖZYURT tarafından (26-02-2014 Saat 15:25 ) değiştirilmiştir.
    Varmayı değil, sürmeyi seviyorum...

Honda VFR800XA
    * RoSPA Advanced Riding Instructor
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

8. Ersan ÖZYURT güzel mesajın için 7 üye sana teşekkür etti :

Can Ekin (26-02-2014),Kemal Akif (26-02-2014),Oytun Uskan (26-02-2014),Sadık SÖNMEZ (26-02-2014),sinan karagöz (26-02-2014),Tuğhan Baykut (26-02-2014),Yalım Erkmen (26-02-2014)

Enduroist Üye Yavuz GENCOGLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Yavuz Gençoğlu
    Motosiklet
    R 1200 ADV LC
    Marka
    Bmw

Motorsiklet sürücüleri trafikte kendi kendilerine öncelik tanıma alışkanlığı /bağımlılığından vazgeçmediği sürece mevcut kaza ve kavga oranlarının düşmesini beklemek hayal.

Hız yapılabilen yollarda aralardan makas ata ata geçmek bizde, durmuş yada çok yavaş ilerleyen trafikte emniyet şeridinden 70-80 ile gitmek bizde, tüm kavşaklarda öncelik hangi yöne ve araca

bakmasızın burnumuzu cart diye ortaya sokup geçmek istemek bizde, yemekçi scooter'ların durumu zaten ortada konuşmaya gerek dahi yok, şu ana kadar yayalara yol veren motorsiklet ben daha

görmedim göreniniz varsa ne olur fotoğrafını çekip numune diye saklayalım...vs vs.

Her araç şöför kasıt olmaksızın hata yapabilir, biz motor sürücüleri gibi..!!

O mu haklı bu mu görüşleri yerine sonuca odaklanmakta fayda görüyorum, arabanın en fazla tampon çizilir yada kapısı göcer, biz ise ağır yaralanbilir veya ölebiliriz.

Bunu dikkate alarak motor kullanacağız, sağ kalmaya bakıp motor ve varacağımız yere varmanın keyfine odaklanacağız.

10. Yavuz GENCOGLU güzel mesajın için 4 üye sana teşekkür etti :

ahmet korkmaz (26-02-2014),Can Ekin (26-02-2014),sinan karagöz (26-02-2014),Yalım Erkmen (26-02-2014)

Enduroist Katılımcı Üye Oytun Uskan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Oytun USKAN
    Motosiklet
    F650 GS
    Marka
    Bmw

Ersan Hocam,
    Şu filtreleme konusunu biraz daha açsak olmaz mı?

Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Alıntı Yavuz GENCOGLU Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Motorsiklet sürücüleri trafikte kendi kendilerine öncelik tanıma alışkanlığı /bağımlılığından vazgeçmediği sürece mevcut kaza ve kavga oranlarının düşmesini beklemek hayal.

Hız yapılabilen yollarda aralardan makas ata ata geçmek bizde, durmuş yada çok yavaş ilerleyen trafikte emniyet şeridinden 70-80 ile gitmek bizde, tüm kavşaklarda öncelik hangi yöne ve araca

bakmasızın burnumuzu cart diye ortaya sokup geçmek istemek bizde, yemekçi scooter'ların durumu zaten ortada konuşmaya gerek dahi yok, şu ana kadar yayalara yol veren motorsiklet ben daha

görmedim göreniniz varsa ne olur fotoğrafını çekip numune diye saklayalım...vs vs.

Her araç şöför kasıt olmaksızın hata yapabilir, biz motor sürücüleri gibi..!!

O mu haklı bu mu görüşleri yerine sonuca odaklanmakta fayda görüyorum, arabanın en fazla tampon çizilir yada kapısı göcer, biz ise ağır yaralanbilir veya ölebiliriz.

Bunu dikkate alarak motor kullanacağız, sağ kalmaya bakıp motor ve varacağımız yere varmanın keyfine odaklanacağız.

Ben yol veriyorum Yavuz Şefim. Kameram olsa kayıt gönderirdim Tabi yayalar da çok şaşırıyor o ayrı

Honda VFR800XA
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

13. Ersan ÖZYURT güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

Can Ekin (26-02-2014),sinan karagöz (26-02-2014)

Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Alıntı Oytun Uskan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ersan Hocam,
    Şu filtreleme konusunu biraz daha açsak olmaz mı?
    Bende kara kara bunu düşünüyor, bir yandan da Erol Hoca'ma söyleniyordum, neden açtın filtreleme işini diye. Eğitimde sözle zor anlatılanı burada yazı ile nasıl anlatacağız
    Bulacağız bir yolunu artık. Biraz düşüneyim.

Erol Hocam, yardım et...

Honda VFR800XA
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

15. Ersan ÖZYURT, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Erol Demirtaş (26-02-2014)

Ordinaryus Enduroist cemkucuk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Durmuş Cem KÜÇÜK
    Motosiklet
    Züppeer Teneke 1200
    Marka
    Yamaha

ben geçen gün kendi yaptığım bir hataya şahit oldum. E5 de süratli hareket ediyordum, önümdeki araç sinyali yaktı çok güzel aynaya baktı ben ayna da yoktum. ama zırt diye hızlanıp şerit değiştirebildiğimizi ve aynaya tekrar bakıp beni görüp şerit değiştirmekten vazgeçtiğini gördüm.

bu benim ciddi bir hatam idi ve bunu herhangi bir kazasız atlattığım için kendimi şanslı sayıyorum. malum motosikletler trafikteki araçlara göre daha seri hareket ediyorlar.

KILIBIKRAYDIR

17. cemkucuk, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Sadık SÖNMEZ (26-02-2014)

Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Alıntı cemkucuk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ben geçen gün kendi yaptığım bir hataya şahit oldum. E5 de süratli hareket ediyordum, önümdeki araç sinyali yaktı çok güzel aynaya baktı ben ayna da yoktum. ama zırt diye hızlanıp şerit değiştirebildiğimizi ve aynaya tekrar bakıp beni görüp şerit değiştirmekten vazgeçtiğini gördüm.

bu benim ciddi bir hatam idi ve bunu herhangi bir kazasız atlattığım için kendimi şanslı sayıyorum. malum motosikletler trafikteki araçlara göre daha seri hareket ediyorlar.
    Biz buna litaratürde "ramak kala" diyoruz. Ramak kalaların sayısı, gelecek iş kazasının habercisidir de diyoruz. Aman dikkat ediyoruz.

Honda VFR800XA
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

Sayfa 2 Toplam 4 Sayfadan SeçilenSeçilen 1234 SonuncuSonuncu