Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 1 Toplam 4 Sayfadan 1234 SonuncuSonuncu
1 den 10´e kadar. Toplam 31 Sayfa bulundu
    Enduroist Katılımcı Üye Kemal Akif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Kemal Akif Bursalı
    Motosiklet
    Crf 250 l
    Marka
    Honda

Standart Yamaha TDM 900

Enduro olmasa da all arrounder olarak adlandırabileceğimiz ama Türkiyedeki kullanıcıların dikkatinden kaçtığını ve piyasasının düşük olduğu fikrine kapıldığım
    TDM 900 ile ilgili forumda ilgili sayfayı göremeyince bende konuyu açma ihtiyacı duydum.

Tipi Sıvı-soğutmalı, 4 zamanlı, öne eğimli sıralı, 2 silindir, 5 supap, DOHC
    Hacim 897 cc
    Çap x strok 92.0 x 67.5 mm
    Sıkıştırma oranı 10.4:1
    Azami güç 7,500 dev/dk. @ 63.4 kW (86 BG)
    Azami tork 6,000 dev/dk. @ 88.8 Nm (9.1 kg-m)
    Yağlama sistemi Kuru karter
    Yakıt besleme sistemi Yakıt enjeksiyonu
    Debriyaj tipi Yağlı, çok diskli helezon yay
    Ateşleme sistemi TCI
    Marş sistemi Elektrikli
    Şanzıman sistemi Sıralı, 6 vites
    Son aktarım sistemi Zincir tahrikli
    ŞASİ
    Şasi Alüminyum, boru şaşi
    Ön süspansiyon Teleskobik çatallar
    Ön çatal esneme mesafesi 150 mm
    Arka süspansiyon Salıncak (bağlantılı süspansiyon)
    Arka çatal esneme mesafesi 133 mm
    Ön fren Çift disk, Ø 298 mm
    Arka fren Tek disk, Ø 245 mm
    Ön lastik 120/70ZR18 M/C (59W)
    Arka lastik 160/60ZR17 M/C (69W)
    BOYUTLAR
    Toplam uzunluk 2,180 mm
    Toplam genişlik 800 mm
    Toplam yükseklik 1,290 mm
    Sele yüksekliği 825 mm
    Tekerlekler arası mesafe 1,485 mm
    Minimum yerden yükseklik 160 mm
    Ağırlık (yağ ve dolu yakıt deposu dahil) 226 kg
    Yakıt kapasitesi 20 litre
    Yağ kapasitesi 4.7 litre

Teknik özelliklerine sahip TDM 900 görüntüsü ve kullanım pozisyonu olarak bana güzel bir all arrounder hissi verdi. Önemli bir enduro olan 750 tenerenin motoru baz alınarak üretilen TDM enduro akrabası kendisine yakınlık duyduran bir makine
    Hafif offroad videolarının bolca bulunduğu TDM 88 nm tork ile bu tip yollarla rahatça başa çıkabilir gibi görünüyor.
    Elbetteki v-strom kadar bile enduro değil ancak kullanım çeşitliliği ile ayrıca fiyat uygunluğu ile satın almasam bile aklımda yer eden bir makine oldu.
    Birkaç resim ve video

http://www.youtube.com/watch?v=uUGKrp6ofkA

2. Kemal Akif, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Osman Somuncu (08-03-2014)

Enduroist Katılımcı Üye Okan YILDIRIM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    can okan yıldırım
    Motosiklet
    cbf 1000 fa
    Marka
    Honda

kullananlar çok memnun, yakıt tüketimi de düşük ; 10.4:1 sıkıştırma oranı sebebiyle de uzun süre yorulmayacak bir makina.

4. Okan YILDIRIM, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Can Ekin (08-03-2014)

Eğitim Koordinatörü Ersan ÖZYURT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Vallahi gözümüzden kaçmış. Gerçekten güzel makine.
    Varmayı değil, sürmeyi seviyorum...

Honda VFR800XA
    * RoSPA Advanced Riding Instructor
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

Enduroist Kıdemli Üye Osman Somuncu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Osman Somuncu
    Motosiklet
    TDM 900 A
    Marka
    Yamaha

Merhaba dostlar,
    TDM hakkında kullanıcı yorumları,ilgisini çeken arkadaşlar için önemli olduğunu biliyorum..Yaklaşık iki yıldır kullanıyorum ve bu motorla 15 bin km.yaptım bugüne kadar...Şu anda motorum 64 bin km.de..Ve daha değiştirmek için aklım düşen başka bir motor düşünmedim..

İlk önce alacağınız motordan beklentinizi ve hangi zeminlerde kullanmayı amaçladığınızı önceden tesbit edip,doğru kararı vermemiz gerekiyor..
    TDM turing sınıfı bir motordur..Hatta tarihçesini okuduğumuz zaman turing sınıfı denilen kategorinin TDM ile başladığı söylenir..Ama bazı özellikleri ile (yerden yüksekliği 16cm.,ön tekerlek 18'') asfalt dışı yollarda da size fazla zorluk çıkarmaz..Ama hiç yol olmıyan bir zeminde de onunla gidemezsiniz..

Yamaha çok sağlam ve güvenilir motorlarını, günün teknolojisine uygun olarak geliştirip çeşitli modellerinde kullanmakta..Tek silindir 660cc.lik motoru nasıl diğer tek silindirlilerin içinde seçkin ve kendini kanıtlamış ise, paralel iki silindirde de,diğer japon üreticilerin içinde liderdir.. Ürettiği XTZ 750 nin motorunu geliştirerek TDM 850 yi,onun da gelişmişi 900 oldu..Bu motorun başarısını,büyük endurolarla rekabet amacıyla ayni özelliklere sahip motorun hacmini 1200cc.büyüklüğüne çıkararak XTZ 1200 süper tenerede de kullanıyor..

TDM 900 motoru:

270 derecelik krank açısı ile paralel ikide en yüksek tork ve gücü ,ilk yamaha bulmuş veya uygulamıştır..Ondan önce üretilen paralel twinlerin (CBF 500 honda,trıumph,BSA vs.) motorların krank açıları böyle değildir..
    Bu motorun dünya çapındaki başarısından etkilenen Honda da, NC 700 motorlarında aynisini kullanmıştır..
    (Bu yıl yamaha da 700cc.olarak ayni özellikte motoru MT-07 modelinde kullanmış.)

Bu da silindir kapağı: silindir başına 5 valf (3 emme,2 egzos)

7. Osman Somuncu, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Kemal Akif (09-03-2014)

Isim
    Osman Somuncu
    Motosiklet
    TDM 900 A
    Marka
    Yamaha

Diğer özellikler:
    1-motor titreşimi (vibrasyon) yok denecek kadar azdır..Sürüşte hissedilmez..(Yukarıdaki krank fotosunun yanında görülen iki adet parça,vibrasyon önleyici balans ağırlıklarıdır..)
    2-Ürettiği güç ve torka göre dünyadaki emsalleri içinde en az yakıtı tüketir..20LT. lik deposunda 17,5 LT benzinle birçok defa 400km. yaptım..Tam yük ve artçı ile ve üstelik 120km/h nin üzerinde hız ile 350 km. rahat yapar..
    3-Oturuş pozisyonu enduro rahatlığındadır..
    4-Şehir içi kullanımda çok kıvrak ve seridir..Fren sistemi R-1 den alınmış çok güvenilir,2005 modelden sonrasında ABS standarttır..
    5- 0-100 km. /h hıza 3,5 saniyede çıktığı söylenir.Ben saat tutmadım..Son hızı you tube da 245 km/h. gösterilir..Ancak 238km/h olduğu yazılır..
    Ben turing camı ve top case yüzünden 205 km/h yi geçmedim ( korktum.)..Ama turing camı ile 180km/h ye kadar güvenli hissediyorsunuz..

Şimdilik aklıma gelenler bunlar,eksi yönlerini de sonra yazayım.. (devamı var. )
    Konu Osman Somuncu tarafından (09-03-2014 Saat 04:18 ) değiştirilmiştir.

9. Osman Somuncu güzel mesajın için 5 üye sana teşekkür etti :

ahmet korkmaz (09-03-2014),Engin Delipınar (10-03-2014),Ersan ÖZYURT (09-03-2014),Faruk Ortaç (09-03-2014),Kemal Akif (09-03-2014)

Isim
    Kemal Akif Bursalı
    Motosiklet
    Crf 250 l
    Marka
    Honda

Alıntı Osman Somuncu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Diğer özellikler:
    1-motor titreşimi (vibrasyon) yok denecek kadar azdır..Sürüşte hissedilmez..(Yukarıdaki krank fotosunun yanında görülen iki adet parça,vibrasyon önleyici balans ağırlıklarıdır..)
    2-Ürettiği güç ve torka göre dünyadaki emsalleri içinde en az yakıtı tüketir..20LT. lik deposunda 17,5 LT benzinle birçok defa 400km. yaptım..Tam yük ve artçı ile ve üstelik 120km/h nin üzerinde hız ile 350 km. rahat yapar..
    4-Şehir içi kullanımda çok kıvrak ve seridir..Fren sistemi R-1 den alınmış çok güvenilir,2005 modelden sonrasında ABS standarttır..
    5- 0-100 km. /h hıza 3,5 saniyede çıktığı söylenir.Ben saat tutmadım..Son hızı you tube da 245 km/h. gösterilir..Ancak 238km/h olduğu yazılır..
    Ben turing camı ve top case yüzünden 205 km/h yi geçmedim ( korktum.)..Ama turing camı ile 180km/h ye kadar güvenli hissediyorsunuz..

Şimdilik aklıma gelenler bunlar,eksi yönlerini de sonra yazayım.. (devamı var. )
    Değerli bilgilerin için çok teşekkür ederim Osman abi

11. Kemal Akif, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Osman Somuncu (09-03-2014)

Isim
    Osman Somuncu
    Motosiklet
    TDM 900 A
    Marka
    Yamaha

Alıntı Osman Somuncu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Diğer özellikler:

6-Müthiş bir rüzgar direnci var..Birçok defa saatte 60-70km.hızı olan rüzgarda yola çıktım,boğaz köprüsünden geçtim..Sadece Selimpaşa sırtlarında (TEM) 90 km/h ye düşmek durumunda kaldım rüzgar için..(Orası tokat gibi çarpar)
    230kg.ı bulan ıslak ağırlığı,onun hızına ve rüzgar direncine yeterli katkıyı sağlıyor...

7-Gece yolculuğu için kısa devre farlarına dörtlü power led lamba ilavesi yeterli..(kısa devre ve ledler ile 110-120km/h hızlara yeterli aydınlatmayı sağlıyor..
    Uzun devreyi de kullanırsak normal bir otomobilin aydınlatması ile ayni düzeyde..(farlar 55-60 W.)

OLUMSUZ VE BEĞENMEDİĞİM YÖNLERİ

1-Süspansiyonu oldukça sert..Duyumlarıma göre,(ben binmedim ama) bir BMW GS in konforu yoktur..
    Ön amortisörlerin yağından şüphelenip yeni aldığımda açtım..Yağını değiştirdim..Talimatına göre sertlik ayarını da yaptım..Çok yumuşak konum acil frende
    iyi olmuyor ..Normal konuma ayarladım..Asfalt yolda sorun olmuyor ama bozuk zeminli yollarda rahatsız ediyor..
    Ama artçı ile olursa çok rahat..

Bu sebeple stabilize ve bozuk yollara girdiğinizde o yolun bitmesini bekliyorsunuz..

2-Yalnızca benim motora özgü olduğunu sandığım bir kusuru daha var: Debriyajı çok sert ve ani kavrıyor..Düşünün yol üstünde U dönüşü yapmak için
    debriyajın yumuşak bir kavrama ve kalkış yapmasını umarsınız..Benim ki öyle değil,hele gazı da biraz fazla kaçırırsanız kendinizi ve motoru yerde görmek işten değil..
    Araştırdım,yağlama eksikliği var gibi geldi,Kızıltoprak Yamaha servisinden Gökhan usta ile de konuştum..Bir açıklama getiremedi..Ama sonrasında sebebinin "balatalar" olduğuna karar verdim..Değişirken kaliteli balata kullanılmamış..Fırsatını bulduğum zaman ya EBC ile ya da Vesrah (japan) marka ile balatalarını değiştireceğim..

Aşağıdaki fotolar da 3 gün önce yeni lastiklerini değiştirdiğim gün çekildi:

(Michelin Pilot Road 3 lastiklerini fuardan indirimli olarak dostlar aracılığı ile aldım..)

13. Osman Somuncu güzel mesajın için 4 üye sana teşekkür etti :

Can Ekin (11-03-2014),Engin Delipınar (10-03-2014),Kemal Akif (09-03-2014),Oytun Uskan (10-03-2014)

Ordinaryus Enduroist cemkucuk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Durmuş Cem KÜÇÜK
    Motosiklet
    Züppeer Teneke 1200
    Marka
    Yamaha

süper anlatım tdm 850 hastasıydım gençliğimde

KILIBIKRAYDIR

15. cemkucuk, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Osman Somuncu (10-03-2014)

Isim
    Osman Somuncu
    Motosiklet
    TDM 900 A
    Marka
    Yamaha

Alıntı cemkucuk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    süper anlatım tdm 850 hastasıydım gençliğimde
    Teşekkürler Cem,zaten gençsin be kardeşim,"gençliğimde"demen için daha çook zamanın var!..

850 deyince,4 yıl önce Sirkeci'deki motorcuların girişinde yeşil renkli bir 850 görmüştüm..O motorun çevresinde bir hayli gezindim bakındım,sahibini görememiştim...Hala gözümün önünde çok temiz ve orijinaldi..Belki o renkten Türkiye'de başka yok,hiç bir yerde de görmedim..

Isim
    Kemal Akif Bursalı
    Motosiklet
    Crf 250 l
    Marka
    Honda

Zupper Teneke alamassam tdm çok aklımı çeliyor ama kamyon aşkı içimde gün be gün büyümekte

Sayfa 1 Toplam 4 Sayfadan 1234 SonuncuSonuncu