Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
1 den 6´e kadar. Toplam 6 Sayfa bulundu
    Enduroist Üye Selçuk Sabri - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Selçuk Sabri
    Motosiklet
    XL 650 V6
    Marka
    Honda

Standart "Transalp Debriyai balatası" yardım talebi.

MErhaba Arkadaşlar..
    2006 model XL 650 V Transalp sahibiyim (45,000 km'de şuanda). Debriyaj balatasının değişim zamanının geldiğini düşünüyorum.

-DEBRIYAJ BALATASININ DEĞİŞİM ZAMANININ GELDIĞİNİ NASİL ANLARIZ ??
    -SACLAR VE YAYLARINDA DEĞİŞMESİ GEREKIRMİ ??

EBC debriyaj balatası 57 €
    Yaylar toplam 13 €
    Sacları bulamadım ??

Bilgisi olan arkadaşlarda yardımlarını beklemekteyim
    Şimdiden teşekkür edrim..

Enduroist Kıdemli Üye Emre Tekin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Emre Tekin
    Motosiklet
    CRF 250 L
    Marka
    Honda

Genelde yayları da değiştirmek tavsiye ediliyor diye biliyorum. Saclar için wemoto'ya baktın mı?

Enduroist Kadim Üye Ali Emre Sakarya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ali emre sakarya
    Motosiklet
    transalp xl650
    Marka
    Honda

benim TA 2001 model ve 55000 kmde henüz debriyaj balatası değiştirme ihtiyacı hissetmedim. kullanıma göre fark eder tabii ki ama gerek de olmayabilir.

benim ustamın kontrol yöntemi olarak tavsiye ettiği (biraz kaba sayılabilecek olsa da) şu şekilde bir şeydi:
    motoru frenleri sıkarken vitese alıp, debriyajı normal kalkış yaparmış gibi bırak. eğer motor kasılıp hemen stop ediyorsa sorun yoktur. ama eğer debriyaj içeride sarıp hareket eder gibi oluyorsa ve motor stop etmekte gecikiyorsa sıkıntı vardır.

genel tavsiye debriyaj değişiminde saçların ve yayların değişmesi gerektiği yönünde. hatta değişmeyen eski saçların yeni debriyajın ömrünü kısalttığı söyleniyor. ancak bunu yapmayan insanlar da var nihayetinde. biraz tercih biraz da maddiyat meselesi.

vakti zamanında honda yetkili servise balata+saç fiyatı sorduğumda yazdığınız fiyat civarında bir fiyat çıkarmışlardı. diğer birçok parçaya göre ucuz sayılabilir debriyaj fiyatı. 150 lira civarı bir şey hatırlıyorum ama muhtemelen daha pahalıdır.

işçilik ise ayrı bir olay. debriyaj için egzozun falan sökülmesi gerekiyor (gözümün önünde canlanmıyor şimdi tam sökülmesi gerekenler). biraz zahmetli bir iş. servis işçiliği 100 liradan düşük olmayacaktır muhtemelen. tabii kendiniz yaparsanız dert değil.

dediğim kontrolü yapmanızı tavsiye ederim. bir de benim yaşadığım bir durumu aktarayım sizde de benzer bir şey vardı belki. debriyaj kolundaki manet benim motosiklette plastik (TAlarda orjinalde hepsi öyle sanırım). sürekli kullanımda yıllar içinde plastik biraz düzleşmiş haliyle. bu nedenle maneti elimle tam çektiğim halde, elcikle arasıdaki mesafe kısaldığı için, manetin yayı-debriyajı tam çekemediği bir zaman olmuştu. maneti sıkıştırabileceğim bir yıldız anahtar yardımıyla, maneti (kırmadan) hafif büküp debriyaj ayarı yapınca sorunsuz bir hale gelmişti.

benim tecrübe ve bilgi düzeyin ancak bu kadar. elimden geldiğince anlatmaya çalıştım. umarım bir işinize yarar.
    Konu Ali Emre Sakarya tarafından (18-03-2014 Saat 17:19 ) değiştirilmiştir.
    - "eksiklik kendi özümde..."

Isim
    Selçuk Sabri
    Motosiklet
    XL 650 V6
    Marka
    Honda

Teşekkür edrim öncelikle Emre ve Ali.
    Ali bahs ettiğin yöntemi uyguluyorum ama pek güvenemedim açıkcası bu yönteme (firenleri sıkıp test etme yöntemine). Ama şimdi sizde böyle deyince bi güven geldi bana. ?? Eğer doğru ve kesin bir yöntem ise ozamn henuz var benim değişim zamanıma.
    Evet Balata değişimi en fazla 30 dk. ama koruma demiri, karter koruyucu, yan granaj, egzoz asıl ugraştırıcak olan
    asıl korkum eger değişım zamanı geldiyse ve değiştirmezsem başka parçaların zarar gorücek olması ??

Tekrar çok teşekkür edrim vakit ayırdığınız için.

Alıntı Ali Emre Sakarya Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    benim TA 2001 model ve 55000 kmde henüz debriyaj balatası değiştirme ihtiyacı hissetmedim. kullanıma göre fark eder tabii ki ama gerek de olmayabilir.

benim ustamın kontrol yöntemi olarak tavsiye ettiği (biraz kaba sayılabilecek olsa da) şu şekilde bir şeydi:
    motoru frenleri sıkarken vitese alıp, debriyajı normal kalkış yaparmış gibi bırak. eğer motor kasılıp hemen stop ediyorsa sorun yoktur. ama eğer debriyaj içeride sarıp hareket eder gibi oluyorsa ve motor stop etmekte gecikiyorsa sıkıntı vardır.

genel tavsiye debriyaj değişiminde saçların ve yayların değişmesi gerektiği yönünde. hatta değişmeyen eski saçların yeni debriyajın ömrünü kısalttığı söyleniyor. ancak bunu yapmayan insanlar da var nihayetinde. biraz tercih biraz da maddiyat meselesi.

vakti zamanında honda yetkili servise balata+saç fiyatı sorduğumda yazdığınız fiyat civarında bir fiyat çıkarmışlardı. diğer birçok parçaya göre ucuz sayılabilir debriyaj fiyatı. 150 lira civarı bir şey hatırlıyorum ama muhtemelen daha pahalıdır.

işçilik ise ayrı bir olay. debriyaj için egzozun falan sökülmesi gerekiyor (gözümün önünde canlanmıyor şimdi tam sökülmesi gerekenler). biraz zahmetli bir iş. servis işçiliği 100 liradan düşük olmayacaktır muhtemelen. tabii kendiniz yaparsanız dert değil.

dediğim kontrolü yapmanızı tavsiye ederim. bir de benim yaşadığım bir durumu aktarayım sizde de benzer bir şey vardı belki. debriyaj kolundaki manet benim motosiklette plastik (TAlarda orjinalde hepsi öyle sanırım). sürekli kullanımda yıllar içinde plastik biraz düzleşmiş haliyle. bu nedenle maneti elimle tam çektiğim halde, elcikle arasıdaki mesafe kısaldığı için, manetin yayı-debriyajı tam çekemediği bir zaman olmuştu. maneti sıkıştırabileceğim bir yıldız anahtar yardımıyla, maneti (kırmadan) hafif büküp debriyaj ayarı yapınca sorunsuz bir hale gelmişti.

benim tecrübe ve bilgi düzeyin ancak bu kadar. elimden geldiğince anlatmaya çalıştım. umarım bir işinize yarar.

Enduroist Üye wolkaneken - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Volkan Eken
    Motosiklet
    R1200GS
    Marka
    Bmw

Ben de benim 1200 gs'in debriyaj balatasını yakın zamanda değiştirdim. Yolda giderken, gazı sonu kadar açıyorsunuz, devir artıyor fakat buna eşdeğer ivmelenme yok. Bu debriyaj balatasının bittiğine delalet ediyor. Ve bu şekilde çok zorlamamanızı tavsiye ederim, yolda bırakabilir. Saygılar

Isim
    Selçuk Sabri
    Motosiklet
    XL 650 V6
    Marka
    Honda

Süper, Buda yararlı bilgi oldu, Teşekkür edrim Wolkan.
    Alıntı wolkaneken Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben de benim 1200 gs'in debriyaj balatasını yakın zamanda değiştirdim. Yolda giderken, gazı sonu kadar açıyorsunuz, devir artıyor fakat buna eşdeğer ivmelenme yok. Bu debriyaj balatasının bittiğine delalet ediyor. Ve bu şekilde çok zorlamamanızı tavsiye ederim, yolda bırakabilir. Saygılar