Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu
1 den 10´e kadar. Toplam 22 Sayfa bulundu
    Enduroist Üye cihatnuroglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Cihat Nuroğlu
    Motosiklet
    Bmw F650 97
    Marka
    Bmw

Exclamation Bmw F650 97 model karışık bir sorun yardım?

arkadaşlar herkese merhaba;

bir haftadır büyük bir sıkıntı içindeyim bir gün düz yolda giderken motorsikletim bir anda yolda sanki benzin bitmiş gibi tekleyip stop etti kenara çektim baktığımda içinde benzinde vardı çalıştırdım çalıştı fakat gaz verdiğimde 2000 devirin üzerine çıkmayıp motor susmaya çalışıyor elimi gazdan çektiğimde rolantide sayıyordu gaz verdimmi susuyordu derken evin oraya çektim bu sefer karbüratördeki benzini tahliye ettim pislik olabilir düşüncesi ile motoru tekrar çalıştırdım düzeldi gibi ama bu arada sürekli bir patlama sesi var pat çat patlıyor egsozdan ses geliyor bir kaç gün gittim geldim sıkıntı yoktu ve yine yapmaya başladı bu sefer karar verdim depoyu,benzin musluğunu söktüm balata temizleyici ile güzel temizledim karbiratörü sökmedim onun yerine benzini tahliye ettim vidaları sıkıp balat temizleyiciyi içine sıktım doldurdum ağzımla hortuma hava verip çektim güzelce temizleme yaptım tahliye ettim içindeki temizleyiciyi hepsini taktım gittim temiz benzin aldım koydum çalıştırdım ilk çalışmada cikleyi tektim 10-15 sn sonra yine egzosun oradan patlama sesleri başladı ama bir sıkıntı vardı egsoz alev topuna dönmüş turuncu renkte kızgın demir gibi olmaya başladı hemen kapattım motoru ve şuan hala sorun devam ediyor ve rolantide iken rolanti yavaş yavaş düşüyor ve kapanıyor rolantiyi ne kadar yükseltirsem yükseltim bi şekilde yavaş yavaş düşüp motor kapanıyor bu nedir ben bi türlü anlam veremedim?
    Konu cihatnuroglu tarafından (04-12-2013 Saat 02:39 ) değiştirilmiştir.

Enduroist Katılımcı Üye AtillaMenekşe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    atilla menekşe
    Motosiklet
    Tiger Explorer 1200
    Marka
    Triumph

Cihat merhaba anlattıklarından anladığım kadarıyla zengin karışım oluyo yani çok benzin az hava onun sebebide karbürator bulunan jikle devrede kalıyor sanırım sen jikle devre dışarı bıraksanda karburatorde hava kelebekleri kapalı konumda kalıyor yakıt odasına çok benzin gelmesiyle egsozun kızarması gerçekleşiyor.Karburator sökülüp bakım istiyor diye düşünüyorum
    HAYAT ülkemde ucuz olan tek şeydir.!!!!!!!!!!!!!!

3. AtillaMenekşe, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

cihatnuroglu (04-12-2013)

Enduroist Kıdemli Üye EmreOzer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Emre Özer
    Motosiklet
    Varadero 2011
    Marka
    Honda

Cihat öncelikle geçmiş olsun Ben makinelerden çok anlamam ama birebir anlattıkların benim 1150 GS' imde başıma geldi.

İlk başlarda makineyi kaldırırken çok fazla gaz vermezsem stop etmeye başladı. Bende gazı fazla verip debriyajı yavaş yavaş bırakıp kullanmaya devam ettim. Daha sonrası yolda giderken birden egzozdan patlama sesi geldi ve makine stop etti. Sonra tekrar çalıştırdım yola devam ettim. Ertesi gün makine düşük devirlerde muazzam titremeye başladı ve gaz vermeden rolantide bırakınca 1100' de olması gereken devir 1000' in altına inmeye başladı. Daha önceden çok fazla gaz vererek kaldırabildiğim makine stop ede ede, bir kaç denemede zorla kalkmaya başladı. Onun ertesi günü de makine tamamen iptal oldu. Makine çalışıyor ama gaz açıp 4000 devirlere çıktığımda direkt stop ediyordu. Bende benzin filtresi falan tıkanmıştır diye oraları kontrol ettim, filtreyi değiştirdik, baya uğraştık ama hiç bir şey değişmedi. Bu çalışmalar sırasında sonlara doğru egzoz çıkışlarıda dediğin gibi kızarmaya başladı.

Karşılaştırma yapabilmen için bu kadar detaylı anlattım.

Benim sorunum krank sensörü çıktı. Makineden tamir gören bir krank sensörü çıktı. Krank sensörünün okuma gözlerinden birisinin perçini kurtulmuş, sallantıda duruyordu. Makine devir alıp titreşim arttıkça o göz krankın konumunu okuyamayıp makineyi kapatıyordu. Sanırım makineyi çalıştırmaya çalışırkende sol buji piposunu bozduk. Bu sebeplede sol tarafta ateşleme olmadığı için zengin karışım olup egzoz çıkışlarını kızartmaya başladı.

Umarım yazıklarım işine yarar ve en az hasarla arızanı giderirsin.

5. EmreOzer, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Isim
    Cihat Nuroğlu
    Motosiklet
    Bmw F650 97
    Marka
    Bmw

çok teşekkür ederim herkese merhabalar atilla abi karbüratörü söküp bir inceleyelim bir bakalım durumu neymiş söküp bakmadım içinden anlatığım gibi temizlik yaptım bir motor ustası bana demiştiki egzoz contası patlamış bunun çok ses çıkarıyor demiştive dün patlamaları dinlediğimde egsozun giriş yerinden patladığını gördüm bide emre abi buji vs demiş bi onları alayım bide onları değiştireyim bakalım bir etkeni olacakmı olmasa şu krank sensörü durumuna bakılacak ozaman yalnış 97 f650 lerde krank sensörü varmıki?

Enduroist Kıdemli Üye EmreOzer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Emre Özer
    Motosiklet
    Varadero 2011
    Marka
    Honda

Alıntı cihatnuroglu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    çok teşekkür ederim herkese merhabalar atilla abi karbüratörü söküp bir inceleyelim bir bakalım durumu neymiş söküp bakmadım içinden anlatığım gibi temizlik yaptım bir motor ustası bana demiştiki egzoz contası patlamış bunun çok ses çıkarıyor demiştive dün patlamaları dinlediğimde egsozun giriş yerinden patladığını gördüm bide emre abi buji vs demiş bi onları alayım bide onları değiştireyim bakalım bir etkeni olacakmı olmasa şu krank sensörü durumuna bakılacak ozaman yalnış 97 f650 lerde krank sensörü varmıki?
    Cihat bu işlerden çok anlamadığım için krank sensörü var mıdır kısmını bilmiyorum. (Büyük ihtimal yoktur diye düşünüyorum hatta.) Onun için yanlış yönlendirmeyeyim seni. Bu konuda bilgi sahibi arkadaşlar cevaplayacaktır. Yaşadığımız olaylar benzer olunca paylaşayım dedim

8. EmreOzer, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Isim
    Cihat Nuroğlu
    Motosiklet
    Bmw F650 97
    Marka
    Bmw

Alıntı EmreOzer Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Cihat bu işlerden çok anlamadığım için krank sensörü var mıdır kısmını bilmiyorum. (Büyük ihtimal yoktur diye düşünüyorum hatta.) Onun için yanlış yönlendirmeyeyim seni. Bu konuda bilgi sahibi arkadaşlar cevaplayacaktır. Yaşadığımız olaylar benzer olunca paylaşayım dedim
    çok teşekkür ederim bakalım nasıl olacak bir usta belki yazar bekleyelim

Enduroist Kadim Üye UĞUR KOÇ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Uğur koç
    Motosiklet
    0531 781 03 69
    Marka
    Bmw

f650 lerde okuyucu vardır,krank sensörü yerine geçer,ama bu sorun ondan değil.monifolt contasının ömrü dolmuşsert kauççuktan imal edildiğinden zamanla çatlamalar olur extra hava alır.dolayısıyla ayar tutmaz çatlar patlar karışım değişir..kısacası manifolt contası sökülüp değişecek.emme manifoldu karbüratörle silindir arasındaki malzemedir kendileri

11. UĞUR KOÇ güzel mesajın için 3 üye sana teşekkür etti :

ahmet f senel (04-12-2013),cihatnuroglu (04-12-2013),EmreOzer (04-12-2013)

Enduroist Katılımcı Üye Şükrü Namazcı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Şükrü Namazcı
    Motosiklet
    Motorhane R1100GS
    Marka
    Bmw

bozulmuş senin motor karbüratör sorunu muhtemelen ayarsız yada hasar görmüş görüp incelemek lazım
    Motosiklet hakkında herşey 7/24 yollarda

Motorhane

A rh(-)
    Şükrü Namazcı
    0532 255 1 666

13. Şükrü Namazcı, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Isim
    Cihat Nuroğlu
    Motosiklet
    Bmw F650 97
    Marka
    Bmw

arkadaşlar bugün karbüratörünü sökecem nereden erişebilirim daha önce f650 açan varmı her tarafa erişebiliyorum bir karbüratör tarafı kaldı nereden sökmeye başlayalım? 2 adet karbüratör var bu arada 2 sinide söküyoruz sanırım? bugün birkaç yerden okuduğuma göre krank sensörü denmiş bu sensöz motorun neresinde kontrol edeyim? arkadaşlar

Enduroist Kadim Üye AtagünTERZİ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Atagün
    Motosiklet
    XL1000VA Varadero
    Marka
    Honda

Bence Uğur beyin söylediklerine kulak vermelisin Cihat. F650 konusunda tecrübeli arkadaşımız Feyzhan vardır. Muhtemelen başlığı görünce sana bir fikir verecektir.

Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu