Değerli İki Teker Gönüldaşlarım,

Dedikya iki teker gönüldaşı diye, o zaman en önemli unsurlardan olan lastiklerimizi de dinlemek anlamak lazım gelir diye düşünüyorum. Topu topu iki taneler ve bütün hayatımızı, avuç içi kadar bir yerden tutunarak korumaya çalışıyorlar.

Tekerleğin icadından beri, araçlar tekerlek hasarı yüzünden yolda kalıyorlar. İlk çağlarda kırıldığı için şimdi ise patladığı için. Bundan daha kötüsü var. Bize söyleyemediği ama eskidiği için tutuş yeteneğini kaybediyor. Sonra da olan oluyor. Bütün çabasına karşı, her sabah gittiğiniz yoldaki viraja, bu sabah dökülmüş olan bir sürahi suda kayıveriyor.

Lastik mi suçlu? Alçak lastik hiç de haber vermedi? (mi)

Lastik nasıl konuşur, bize eskidiğini nasıl söyler, değişme zamanı geldiğini nereden anlarız? Lastikle aramızda duygusal bağ kurup onu hissetmeli miyiz? Ya bu duygusal bağ onunla ayrılmamızı engellerse.

Yine müsadenizle Cihan Şef in anlayışına sığınarak alıntı yapıyorum.

"Lastikte deformasyon varsa,hissedilir biçimde yol tutuşu azaldıysa ve güven hissiyatını kaybediyorsak değiştirmekte ve yumuşak hamurlu kaliteli lastik seçmekte fayda var. 24 binde hiç mi yıpranmadı? tabiki yıprandı.Yol tutuşum şahane demiyorum.Sadece lastikler tam ısınana kadar ani fren yapmam,motoru yatırmam,dönüşlerimi olabildiğince dik yapmaya çalışırım.30bin de değişirim sadece öngörü.Bu kullanım ve yıpranım hızına göre.Belli olmaz 1-2 bin sonra da değişebilirler.Üzrindeki lastikler Battlax 02 ler.Baya beğeniyorum stok lastik olmalarına rağmen.Yağmurlu yollarda lastiklerin mevcut durumuna çok daha fazla dikkat ederim"

Buyrun soru şu;

Lastik ne zaman eskir ve bunu bize nasıl söyler?

Meydan sizindir....