Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 1 Toplam 6 Sayfadan 12345 ... SonuncuSonuncu
1 den 10´e kadar. Toplam 51 Sayfa bulundu
    Enduroist Kadim Üye Sadık SÖNMEZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Sadık SÖNMEZ
    Motosiklet
    Motorsuz Pisiklet
    Marka
    Diger

Standart Motor Devrinin Kontrol ve Güvenlikteki Önemi

Herkese merhaba,

Ersan hocama sormadan burada böyle bir başlık açıyorum ama, onun bilgi birikiminden ilerleyen yorumlarda çaktırmadan faydalanacağımıza inanıyorum

Gelelim konuya.

1. Motor devri sürüşte ne kadar önemlidir?

2. Yüksek devir (buradaki yüksek devirden anladığımız nedir? Ve gerçek yüksek devir nedir? Veya aslında olması gerekene biz ses nedeni ile mi yüksek devir diyoruz?)

3. Özellikle virajlarda ve frenlemede (olması gereken) yüksek devirin önemi nedir?

Hafta sonu gittiğimiz Çanakkale Şehitlik ziyaretinde biri alaylı yetişmiş diğeri teknik olarak iki üstadın arkasında sürmekten gerçekten çok keyif aldım. Güvenlikten ödün vermeden seri bir şekilde sürüşlerine eşlik etmeye çalıştım.

Gelibolu virajlarında bir ara bakmayı unuttuğum hız göstergesine gözüm takılınca aslında süratli gittiğimi düşündüm. Hep derler ya iyi sürücülerin arkasında sürün sizi geliştirirler. Bu sebeple olsa gerek, peşlerini bırakmamaya çalıştım onlar giriyorsa bende girerim ama riskte almadım. İşin özüne gelirsek, o seri virajlarda bir şeyi geçte olsa fark ettim. Motorun sesinden rahatsız olmadan yüksek devirlerle girdiğim viraj ile düşük devirlerde girdiğim virajlar arasında inanılmaz fark olduğunu.

Sonra Ersan hocama konuyu sorduğumda bana bu konuda bir şeyler söyledi, ancak burada bu başlığın altında konuyu konuşmak tartışmak ve son olarak ta Ersan hocamın noktayı koymasını istediğimden buraya taşıdım.

Şimdi yorumlarınızı bekliyoruz.

"KAZASIZ SÜRÜŞLER"
    Gözü Kara Motorcular vardır, birde Yaşlı Motorcular Vardır.
    Hem gözü kara, hemde yaşlı motorcu yoktur.

2. Sadık SÖNMEZ güzel mesajın için 3 üye sana teşekkür etti :

Ersan ÖZYURT (25-03-2014),omercem (25-03-2014),Yalım Erkmen (25-03-2014)

Eğitim Koordinatörü Ersan ÖZYURT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Alıntı Sadık SÖNMEZ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Herkese merhaba,

Ersan hocama sormadan burada böyle bir başlık açıyorum ama, onun bilgi birikiminden ilerleyen yorumlarda çaktırmadan faydalanacağımıza inanıyorum

Gelelim konuya.

2. Yüksek devir (buradaki yüksek devirden anladığımız nedir? Ve gerçek yüksek devir nedir? Veya aslında olması gerekene biz ses nedeni ile mi yüksek devir diyoruz?)

3. Özellikle virajlarda ve frenlemede (olması gereken) yüksek devirin önemi nedir?

Hafta sonu gittiğimiz Çanakkale Şehitlik ziyaretinde biri alaylı yetişmiş diğeri teknik olarak iki üstadın arkasında sürmekten gerçekten çok keyif aldım. Güvenlikten ödün vermeden seri bir şekilde sürüşlerine eşlik etmeye çalıştım.

Gelibolu virajlarında bir ara bakmayı unuttuğum hız göstergesine gözüm takılınca aslında süratli gittiğimi düşündüm. Hep derler ya iyi sürücülerin arkasında sürün sizi geliştirirler. Bu sebeple olsa gerek, peşlerini bırakmamaya çalıştım onlar giriyorsa bende girerim ama riskte almadım. İşin özüne gelirsek, o seri virajlarda bir şeyi geçte olsa fark ettim. Motorun sesinden rahatsız olmadan yüksek devirlerle girdiğim viraj ile düşük devirlerde girdiğim virajlar arasında inanılmaz fark olduğunu.

Sonra Ersan hocama konuyu sorduğumda bana bu konuda bir şeyler söyledi, ancak burada bu başlığın altında konuyu konuşmak tartışmak ve son olarak ta Ersan hocamın noktayı koymasını istediğimden buraya taşıdım.

Şimdi yorumlarınızı bekliyoruz.

"KAZASIZ SÜRÜŞLER"

Nefis bir başlık olmuş Sadık Şefim. ellerine sağlık.

Sadece "....Gelibolu virajlarında bir ara bakmayı unuttuğum hız göstergesine gözüm takılınca aslında süratli gittiğimi düşündüm...." ifadesindeki, hızlı gitmek kavramının konunun dışında kalmasını rica ediyorum. Konuşurken de söylediğim gibi, hızlı gitmek ile hiç bir işimiz yok. Biz hızı çabukluk olarak kullanıyoruz sadece, asla süratli olmak değil. Senin de belirttiğin gibi, burada konuşacağımız temel konu devir olmalı. Sana da aynı cümleyi kurmuştum. "hız artırarak devir artırmaya çalışma, düşür vitesini, devir öyle daha güzel artar"

Şimdi, virajlarda hızlı gitmeyi bir kenara koyarak devir konuşalım. Gerçekten çok önemli bir başlık açtın. Teşekkür ederim.
    Varmayı değil, sürmeyi seviyorum...

Honda VFR800XA
    * RoSPA Advanced Riding Instructor
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

4. Ersan ÖZYURT, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Sadık SÖNMEZ (25-03-2014)

Ordinaryus Enduroist MelihUlubilgen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Melih Ulubilgen
    Motosiklet
    F 800 GS 2008 (ANTRASİT)-Peugeot LXR 200 i
    Marka
    Bmw

Takipteyim (bir alaylı olarak)..
    melihulubilgen@hotmail.com
    B RH +
    0532 312 68 18
    TAM KORUMA olmazsa olmaz.
    Kavgada YUMRUK sayılmaz..

6. MelihUlubilgen güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

Ersan ÖZYURT (25-03-2014),Sadık SÖNMEZ (25-03-2014)

Isim
    Sadık SÖNMEZ
    Motosiklet
    Motorsuz Pisiklet
    Marka
    Diger

Aslında kast ettiğim şey zaten bana göre o virajlarda tek başıma olsa idim 90 km civarında gidecek iken daha güvenli hissederek daha çabuk gittik. Hız yanlış kullanılmış bir cümle olabilir.

Merakla bekliyorum .....

"KAZASIZ SÜRÜŞLER"

Eğitim Koordinatörü Ersan ÖZYURT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Alıntı MelihUlubilgen Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Takipteyim (bir alaylı olarak)..
    Düşünceni yazsan Melih Abi,
    Varmayı değil, sürmeyi seviyorum...

Honda VFR800XA
    * RoSPA Advanced Riding Instructor
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

Isim
    Sadık SÖNMEZ
    Motosiklet
    Motorsuz Pisiklet
    Marka
    Diger

Benim bu konudaki fikrim eskiden sadece frenleme ile ilgili idi. Yani motosikleti biraz yüksek devirde kullanırsam gazı kestiğim anda bir çok noktada frene gerek kalmayacak kadar yavaşlama şansım olacaktır diye düşünüyordum.

Hafta sonu olanlardan sonra motosikletin teknik verilerini tekrar incelediğimde, Motorun Gücünü 9.000 devirde yakaladığını ve maksimum torkuna 7.600 devirde ulaştığını görünce aslında ya ne kadar devirli kullanıyorum diye 4.500-5.000 devirlerde kullandığım motorun aslında tam gücünden faydalanamadığımı ve bu nedenle de özellikle virajlardaki tutuşunu zayıf bıraktığımı fark etmiş bulunuyorum. Tek problem mevcut alışkanlıklar nedeni ile motorun bağırdığı için biraz rahatsız olmak. Bunu da atlatırsam İNŞALLAH bundan sonra olması gereken şekilde kullanmaya çalışacağım.

"KAZASIZ SÜRÜŞLER"

Ordinaryus Enduroist Can Ekin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Can Ekin
    Motosiklet
    '15 PCX 125
    Marka
    Honda

Motosikleti dengede tutan etken, aynı zamanda ağırlık transferi içinde aktarmadaki güce her zaman ihtiyaç var. Yani hızlanmak istediğimizde tepki için beklememeli, gazı bıraktığımızda bize motorun kompresyonuyla yardım etmeli.

Benim yüksek devirden anladığımm aslında redline a yakın kullanmak, düşük devir motorun tepkisiz yada az tepkili olduğu kısım. İdeal devirse yukarıdaki gibi bir tepkisi olmalı. Bunu da motorun maksimum devrinin yarısı +1000d/d olarak tanımlayabiliriz.

Ağırlık transferi motoru dengeli ve güvenli sürmeyi , kontrol etmeyi sağlayan ana etken için motor istekli olmalı ki motosikletin frenlerken istediğimiz ağırlık transferini öne, virajlarda da arka tekerleğin serbest kalmasını engelleyerek kontrolü elde tutmayı sağlayacaktır(son kısım biraz kötü bir tarif oldu )

11. Can Ekin, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Ersan ÖZYURT (25-03-2014)

Enduroist Üye harun solmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    harun solmaz
    Motosiklet
    Yamaha Supertenere
    Marka
    Honda

redline civarında yüksek devir mi yoksa doğru devir aralığı mı acaba ?

her motorun canlı olduğu , teknik anlamda maksimum torkunu ürettiği devir ve bu devrin biraz altı ve üstü olmalı diye düşünüyorum.

mesela transalp 700 maksimum torkunu 5500 devirde üretiyor.ben de 5000-7000 aralığında viraja giriyorum.

cbf 600 yanılmıyorsam 8.250 devirde maksimum torkunu üretiyordu.nc 700'leri ve diğer motorları da kullanıcıları biliyordur.

13. harun solmaz güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

Can Ekin (25-03-2014),Ersan ÖZYURT (25-03-2014)

Ordinaryus Enduroist Can Ekin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Can Ekin
    Motosiklet
    '15 PCX 125
    Marka
    Honda

İşte bahsettiğim bu oluyor ki ; NC700X 60-62Nm/ 4750d/d
    Redline : 6500d/d

bende genelde ideal olarak 4000-5250 arası kullanıyorum diyebilirim, nc nin tek avantajı tork eğrisi çok yumuşak ve düşük devirden itibaren aslında yüksek tork üretiyor belki o yüzden genelde stabil gidiş devrim bile 4000-4500 arası .

Enduroist Üye harun solmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    harun solmaz
    Motosiklet
    Yamaha Supertenere
    Marka
    Honda

Turbo dizel otolarda bu banda turbo bandi deniyor sanirim.
    Motosiklet jargonunda bir ismi var midir acaba

Sayfa 1 Toplam 6 Sayfadan 12345 ... SonuncuSonuncu