Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 5 Toplam 6 Sayfadan SeçilenSeçilen 123456 SonuncuSonuncu
41 den 50´e kadar. Toplam 51 Sayfa bulundu
    Enduroist Katılımcı Üye Okan YILDIRIM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    can okan yıldırım
    Motosiklet
    cbf 1000 fa
    Marka
    Honda

Alıntı yavuz değerli Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sorularım:

1 - Tork ve beygir gücü arasındaki fark Nedir ?
    2 - Hangisi hangi alanlarda gereklidir ?
    3 - Yanlış vites ve düşük devirle viraja girdik diyelim, virajda devirde kaybettik. Hatta ve hatta soruyu zorlaştırayım, apekste bir sürprizle karşılaştık ve virajın sonunda da yokuş olduğunu gördük. Bu durumda: Viraj esnasında vites düşürme riskini alalım mı ? Yoksa mevcut vitesle virajı tamamlamayı mı seçelim ?
    4 - Virajda neden vites değiştirmemeliyiz ?
    Alıntı yavuz değerli Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sorularım:

1 - Tork ve beygir gücü arasındaki fark Nedir ?
    2 - Hangisi hangi alanlarda gereklidir ?
    3 - Yanlış vites ve düşük devirle viraja girdik diyelim, virajda devirde kaybettik. Hatta ve hatta soruyu zorlaştırayım, apekste bir sürprizle karşılaştık ve virajın sonunda da yokuş olduğunu gördük. Bu durumda: Viraj esnasında vites düşürme riskini alalım mı ? Yoksa mevcut vitesle virajı tamamlamayı mı seçelim ?
    4 - Virajda neden vites değiştirmemeliyiz ?
    Yavuz Bey birinci sorunuz hakkında tam teknik anlamda tatmin edecek cinsten cevabın adresi bura değil google dır.Bizler kendi halinde motora binen insanlarız. Zira bende vakti zamanında oradan araştırmış, oldukça tatmin edici videolar izlemiş ve rahatlamıştım.Bu araştırmayı İngilizce dilinde yapmak nitelikli bilgiye kısa yoldan ulaştırmıştı.
    2- yüksek devirde motor kullanmıyorsanız (max. beygir gücünü elde edeceğiniz devirden öncelerine yaklaşmıyorsanız) beygirden ziyade torklu bir motor tercih etmelisiniz. zaten öyle yapmışsınız.Kullanmayacağınız kısıma para vermeye gerek yok.Bir düşünün senede 2 kere 220 görüyorsanız 100 bg + motora neden para veresiniz? (beygirin son sürati direk etkilediğini bliyorsunuzdur; cbr 1000 rr ile s1000 rr arasında 15 bg. fark olmasına rağmen hondanın gösterge sürati 299 iken bmw tatlı tatlı onu geçtiğini bir videoda izlemiştim)
    Son hız önemli değilse elbette torklu motor tercih edilmeli. Ha bu arada her beygir gücü yüksek motor çok yakacak diye bir durum yok. Sanayi ağzı ''ciğerli motor'' yüksek süratli uzun yolculuklarda, birde yük varsa ,ufaklıklara göre baya az yakar. Tabi ben 120 de kendimi çok güvenli hissediyorum diyen için gerekli bir ayrım değil bu daha yüksek süratlerden bahsediyorum .
    3-yokuşu çıkamayacak yada dönüş esnasında devir düşürebilecek kadar düşük devirde girdiyseniz vitesi düşürseniz dahi motor kudurmayacaktır. debriyajla yedirerek düşük vitese geçilebinir. zaten çekmeyecek kadar düşük viteste girerek olması gereken ağılık dengesini alt üst ettiniz, dönüşün içinde ağırlık öne yığıldı, ve çekiş olmadığı için apeksten sonra dahi önü hafifletemiyorsanız durum zaten kötüdür... ağır olan kısım aynı hızda ve koşullarda hafif olana göre daha çok kopmak ister.vites düşürerek en azından önden kaçmayı engelleyeblir yokuşu da 2. viteste çıkmak zorunda kalmazsınız.
    4- arka lastiğinize bakın ve motorunuzu hangi limitlerde kullandığınızı görün, tahminimce kenarlardan ikişer parmak kadar bölgeyi hiç kullanmadığınızı yada oldukça az kullandığınızı göreceksiniz. Aynı şekilde bende 'üff ne yattım bea' dediğim zamanların ardından dahi arka lastiğe baktığımda hiç kullanmadığım yanak kısımları gördüğüm oluyor. Ama bir şekilde lastiğin limitlerine kadar yattıysanız iş değişir. işte orada vites değiştirmek ve bunu kontrolsüzce tekere yedirmek işi batırabilir. hani deriz ya peglere ayağınının topuğuyla değil topuyla bas; işte bunu sebebi bazı devir aralıklarında vitesin debriyajla ayırmadan yalnızca kazara dokunarak düşürebilineceği ve arkayı gezdireceği gerçeğidir. ama motorunu o limitlerde kullanan adam viraja zaten doğru devirde girer. motorunu, limitlerini, asfalta göre lastiğinin performansını biliyordur.
    Öncelikle bu sorduğunuz sorular zamanında beni de meraklandırıyordu. Kendimden daha bilgili olduğunu düşündüğüm insanlara oldukça iyi niyetli bir şekilde bu tür soruları yöneltiyordum. Ancak izim forumumuz gibi motosikleti keyifli bir ulaşım/gezi aracı olarak gören insanlardan oluşan (benim için de motosiklet aynı anlamı ifade ediyor) topluluklarda yüksek performans ve limitlerde kullanıma yönelik sorulan soruların cevabı genelde pek tatmin etmiyor. Örneğin; Lastik tabanı ve viraj ilişkisi üzerine sorduğum bir soruya '' ART akademiden eğitim al orda sana öğretirler zaten güvenli sürüşte şöyle böyle bişey yoktur'' gibisinden iyiniyetli ancak konuyla alakası olmaya cevaplar almıştım.
    Vİraja dair bütün sorularını KEITH CODE-BİLEĞİ BÜKMEK 2 (Yüksek PErformaslı Motosiklet Kullanımının TEmelleri) adlı eserde bulabilirsiniz. Hatta sene bir kere okuyarak önceki okuduğunuzda fark edemediğiniz detayları /anlamdıramadığınız tüyoların sebeplerini öğrenebilirsiniz. çünkü tecrübe arttıkça detay kavrayışı artıyor.
    Benden bu kadar Yavuz, güzel ve güneşli günlerde sürmeniz dileğiyle...

2. Okan YILDIRIM güzel mesajın için 6 üye sana teşekkür etti :

Arda Guldogan (01-04-2014),Engin Delipınar (02-04-2014),Kaan Kerci (02-04-2014),Osman Somuncu (02-04-2014),Sadık SÖNMEZ (02-04-2014),yavuz değerli (02-04-2014)

Enduroist Katılımcı Üye yavuz değerli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    yavuz değerli
    Motosiklet
    TRACER 900
    Marka
    Yamaha

Okan Hocam teşekkür ederim detaylı ve uzun açıklaman için üşenmeden yazmışsın her şeyi. Ben bu konudan benim çıkarımı mı ve tecrübe ederek aldığım sonuçları yazmak istiyorum. Benim gibi tecrübesiz bir kişi okursa konuyu daha faydalı olur diye düşünüyorum bu şekilde.

İlk olarak bu konuyu okuyana kadar motosikletimi düşük ve verimsiz devirlerde kullanıyormuşum. Konudan feyiz alarak detaylı araştırmam ve denemelerim sonucunda, daha istikrarlı bir çizgide viraja girebildiğimi gördüm.

Doğru devirler (motorumun en verimli devir aralığında ki devirler) ile sürüşü alışkanlığıma günlük olarak uyguladığımda virajlara daha az hata ile girdiğimi fark ettim.

Bu kullanım şekli ile yaklaşık olarak 2 depo yakıt tükettim ve yakıtta artış kesinlikle olmadı ve bir depo ile kat ettiğim mesafede ortalama 20-30 km artış gözlemledim.

Virajlara girişlerdeki yaşadığım vites tereddütleri sonucu, viteste ve frendeki ayağımı pedlere gerektiği gibi basmadığımı ve eğitimlerde öğrendiklerimi sürüşüme yansıtamadığımı, vites firen devir ile olan ilişkimi düşüncemden çıkarmam sonucu, pedlere doğru şekilde basarak öğrendim.

Benim adıma çok faydalı bir konu oldu gördüğünüz gibi. Tabi bu öğrenimlerin hepsinde birebir deneyerek tecrübe ediyor olmamın büyük etkisi var. Özellikle pazartesi günü Enis İzci hocanın eğitim alnını, yenileme için işgal edişimin ve konuştuğumuz konuları test edişimin faydası da oldu. Özetle öğrenmeye her zaman devam... Teşekkürler herkese.

4. yavuz değerli güzel mesajın için 6 üye sana teşekkür etti :

Can Ekin (02-04-2014),Engin Delipınar (02-04-2014),Furkan Çelebi (03-04-2014),Mesut Acar (07-04-2014),Okan YILDIRIM (02-04-2014),Sadık SÖNMEZ (02-04-2014)

Eğitim Koordinatörü Ersan ÖZYURT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Değerli arkadaşlar,

Bir zamandır yorum gelmediğine göre, konuyu toparlama zamanı gelmiş diye düşünüyorum. Sorularımız nelerdi?

1. Motor devri sürüşte ne kadar önemlidir?

2. Yüksek devir (buradaki yüksek devirden anladığımız nedir? Ve gerçek yüksek devir nedir? Veya aslında olması gerekene biz ses nedeni ile mi yüksek devir diyoruz?)

3. Özellikle virajlarda ve frenlemede (olması gereken) yüksek devirin önemi nedir?

Motosiklet, tasarımı itibarı ile otomobil benzeri taşıtlardan farklı bir devir yapısına sahiptir. Pek çok araç 6.000-7.000 maksimum devirler çeviren motorlar kullanırken, piyasadaki 200-250 cc lik motosikletler bile, 8.000-10.000 devir çevirebilen motor tasarımlarına sahiptir. (NC serisini ayrı tutuyorum, malumunuz orjinali araba motoru zaten. ) Bu bile motosikletin neden devirli kullanılması gerektiğine işarettir. Kullanılmayacak bir devri, üreticilerin artistik olsun diye üretmeyeceklerine hepiniz katılacaksınız. Eh, parasını verdiğimize göre kullanmamızda lazım. Lakin nasıl ve nerede?

Öncelikle doğru devri tespit edelim. Bu her motosiklet için farklıdır. İdeal kullanma ölçünüzü belirlemek için, birbirinin aynısı iki yöntem var;

1. Kesicinizin devreye girdiği devir, sizin için maksimum devirdir. Göstergenizde kırmızı görünen alanın başlangıcı, nam-ı diğer redline. Redline devirinizi ikiye böler, üzerine rolanti devirinizi eklerseniz, ideal devir noktanızı bulursunuz. Örnek NC 700XA, 6.250 devir/dakika maksiumum devir çevirir. Rölanti devri de 800 civarındadır. 6.250/2+800 = 3.925 devir/dk. ideal devir noktasıdır.

2. Benim sevdiğim ikinci bir yol var. Daha görsel. Redline dan sonra, kırmızı çizginin ve rakamların neden devam ettiğini hiç merak ettiniz mi? NC700XA, 6.250 devir/dk da redline'a ulaşıyor ve kesici devreye giriyor ve daha yüksek devire ulaşamıyorsa, neden gösterge 8.000 e kadar gidiyor. Artistik görünsün diye değil elbette. 8.000 i ikiye bölün ne çıkacak. Devir göstergenizin, toplam rakamının ortası ideal devrinizdir. Analog makinelerde, ibre dimdik dururdu, şimdi digitallerde ortada duruyor. Böylece hesaplama yapmadan, görsel olarak da anlayabiliyorsunuz.

Peki, bu ne işe yarar. Çok işe yarar. Şimdi sorulara geçelim.

1. Motor devri sürüşte ne kadar önemlidir?

Motosiklet, üzerinde dengelerin çok hassas kullanıldığı bir araçtır. Devir de bu noktalardan biridir. Dümdüz bir yolda, görüş açık ilerliyorsanız elbette istediğiniz devirde gidebilirsiniz. Hatta uzun süre gaza ihtiyaç duymayacaksanız (hem açma hem de kapatma için), elbetteki düşük devirleri seçmelisiniz. Lakin gaza ihtiyaç duyacağınız her noktada, en az ideal devrinizde olmanızda fayda vardır. Böylece gaz tepkileriniz ile motosikletinizi yönetebilirsiniz.

2. Yüksek devir (buradaki yüksek devirden anladığımız nedir? Ve gerçek yüksek devir nedir? Veya aslında olması gerekene biz ses nedeni ile mi yüksek devir diyoruz?)

Sorunun cevabı, kesin bir "evet". Otomobil alışkanlıklarımız yüzünden, buna yüksek devir diyoruz. Aslında yüksek değil, olması gereken devir. Sesi de rahatsız ediyor doğru. Yine otomobil alışkanlığı. Kulak tıkacı tavsiye edilir. Çünkü motosiklet bu devirlere çıkılsın diye tasarlanmıştır. Tasarlandığı şekliyle kullanmak gerekir.

3. Özellikle virajlarda ve frenlemede (olması gereken) yüksek devirin önemi nedir?

En önemli soru bu. Virajlı yollarda, motosikletin hızını ayarlamak için birinci enstrümanınız gaz kolu olmalıdır. Gaz kolunun yetmediği durumlar için, mühendisler fren tasarlamışlardır. Fren yapmaya neredeyse hiç gerek duymadan kullanabilmeniz, sizin ne kadar iyi bir planlayıcı olduğunuzu gösterir. Sakın fren kullanmak kötüdür dediğim anlaşılmasın. Üstüne basa basa söylüyorum, lazımsa fren kullanın, hiç düşünmeyin. Düşünmeniz gereken, olay geçtikten sonra "burada neden frene ihtiyaç duydum, gaz kapatmak yetmedi"dir. Dağılmayalım . Devire geri dönelim.

Özellikle virajlı yollarda ideal devriniz ile maksimum devriniz arasında sürerseniz, motosikletiniz tüm gücünü gaz kolunun hakimiyetine verecektir. Viraj girişinde gaz kapatarak yavaşlarsınız ama hala ideal devrin üstünde kalmalısınız (gerekli ise viraja girmeden vites küçültün), zira viraj içinde, dönüşün etkisi ve yer çekimi kuvveti nedeniyle yavaşlayan motosikletinizi sabit hızda tutmak için ayrıca çıkış noktasına doğru ilerlemeniz gerektiğinde, hız kazanmak için tekrar gaz açmaya ihtiyaç duyacaksınız. Bunu ancak verimli bir devirde kullanılan motosiklet ile yapabilirsiniz. Büyük ölçekli gaz açı kapatmalar, stabiltenizi çok olumsuz etkilecektir.

Bir başka konuda ağırlık aktarımıdır. Viraj giriş ve çıkışlarında, tutuşun fazla olduğu lastiğinize ağırlığı aktarmalısınız. Bunu da yapmanın en ideal yolu gaz açıp kapatmaktır. (Uzun bir konu, izninizle detaylandırmıyorum)

Üstelik, altınızda güçlü bir devirde olan motosiklet, isteklerinize cevap vermeye her an hazırdır ki bizde böyle olmasını isteriz.

Benzin sarfiyatı sorularımızın cevabı yukarıdaki açıklamalarda gizli. Devir tüketimde etkili olsa da, biliyorsunuz ki büyük ölçekli gaz aç kapalar yapmak, en büyük sarfiyatı sağlar. Arabasındaki yol bilgisayarı ile açıklayan bir dostumuz vardı. Aynı örneği alalım. Gaza pedalına çok bastığınızda, rakamlar delirip 16-20 lt lere çıkar değil mi? Sürekli gaz pedalını bırakıp tekrar yüklenirseniz, sonuç malum. Bir daha söylüyorum düz yolda hiç bir risk olmayacağına ve gazı kapatıp açmaya ihtiyacınız olmayacağını düşünüyorsanız, gidebildiğiniz en az devirle gidebilirsiniz.

Son olarak, gazın hafif hareketleri ile yumuşak bir sürüş elde edebilirsiniz. İyi olmak isteyen sürücülerin gaz kontrolü çalışmalarına günler ayırması bundandır. Motosikletin hızlanma ve yavaşlamasını yumuşakça kontrol ederek pek çok sorununuzu çözebilirsiniz. Örnek vermek doğru olur mu emin değilim ama benim küheylan 30.000 de ve arka balataları bir bu kadar daha gider. Ön balata değiştirdiğimi, eski motosikletlerimde de hiç hatırlamıyorum ki ben hala yetişme yolunda bir sürücüyüm.

Sevgili İkitekerdaşlarım,

Bir sonraki sürüşünüzde bir deneme yapın. Kullanım devrinizi yükseltin. Hatta sıkı virajların çıkışlarında redline'a bile yaklaşın. Aman HIZınızı ykseltin demiyorum, DEVİRinizi diyorum, bunu unutmayın. (Hızlı gidin diyene de asla prim tanımayın) Virajlı yollarda, ideal devir ile redline arasında sürün. Bakalım bir şey değişecek mi? Sadık beni dinledi, denedi. Yüzündeki gülümsemeyi görmeliydiniz.

Bakın bir daha söylüyorum, hızınızı demedim devirinizi dedim. Bir vites küçük ama devirli.

Son sözümüzü tekrarlayalım. Burada anlatılanlar, sürüş tekniğinin sadece bir bölümünün, yazıyla anlatılmaya çalışılmasından ibarettir. Yazılması gerekenler ve açıklanması gerekenler bunlarla sınırlı değildir. Hem teori bilgileri eksiksiz olarak tamamlanmalı, hem de pratik ile birleştirilmelidir. Unutmayın ki motosiklet kullanmak ve dolayısıyla hayatınız, deneme yanılma yöntemi ile tecrübe edilemeyecek kadar değerlidir.

Tavsiyemiz; Yeterliliğini ve bilinilirliğini ispatlamış kişi ve kurumlardan eğitim almanızdır.

Her sürüşünüzde aklınızda olsun. Eve dönmenizi ve aşağıdaki anı heyecanla bekleyenleriniz var.

Sağlıcakla kalın.

Varmayı değil, sürmeyi seviyorum...

Honda VFR800XA
    * RoSPA Advanced Riding Instructor
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

6. Ersan ÖZYURT güzel mesajın için 18 üye sana teşekkür etti :

alperiynem (09-04-2014),AtillaMenekşe (27-06-2014),Berkay İnal (17-06-2014),Bulent GOKCE (17-06-2014),Can Ekin (10-04-2014),Engin Delipınar (09-04-2014),Furkan Çelebi (09-04-2014),Kaan Kerci (22-04-2014),Kemal Akif (09-04-2014),Mesut Acar (17-04-2014),Oğuz Dönmez (17-06-2014),ozgurcakici (24-03-2016),Sadık SÖNMEZ (09-04-2014),sinan karagöz (09-04-2014),TahsinAksu (27-06-2014),Tolga Kuş (27-06-2014),Yalım Erkmen (09-04-2014),Yasin Erol (27-06-2014)

Enduroist Katılımcı Üye Yalım Erkmen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    YALIM ERKMEN
    Motosiklet
    VFR800X
    Marka
    Honda

Eline, aklına sağlık üstad.

8. Yalım Erkmen, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Ersan ÖZYURT (09-04-2014)

Enduroist Katılımcı Üye Oytun Uskan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Oytun USKAN
    Motosiklet
    F650 GS
    Marka
    Bmw

Eline, ağzına sağlık abi..

10. Oytun Uskan, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Enduroist Kadim Üye Sadık SÖNMEZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Sadık SÖNMEZ
    Motosiklet
    Motorsuz Pisiklet
    Marka
    Diger

Ersan hocam ağzına sağlık ellerine sağlık süper oldu. Ayrıca en alttaki resimde ayrı bir güzellik olmuş duygulandım

"KAZASIZ SÜRÜŞLER"
    Gözü Kara Motorcular vardır, birde Yaşlı Motorcular Vardır.
    Hem gözü kara, hemde yaşlı motorcu yoktur.

12. Sadık SÖNMEZ, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Enduroist Kadim Üye alperiynem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Alper İynem
    Motosiklet
    R 1200 GSA & CRF 250 L
    Marka
    Bmw

Ersan Bey, değerli bilgiler için teşekkürler

14. alperiynem, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Enduroist Kadim Üye Engin Delipınar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Engin Delipınar
    Motosiklet
    CBF 150 ve CRF 250 L
    Marka
    Honda

Değerli bilgiler için çok teşekkürler Ersan hocam. Fotoğraf da yazının sonunda çok güzel olmuş.

16. Engin Delipınar, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Enduroist Katılımcı Üye Arkin topatan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Arkin topatan
    Motosiklet
    R 1200 GS
    Marka
    Bmw

Ersan hocam verdiginiz bilgiler icin tesekkurler.

Direnmistim dusuk devir diye ama simdi anliyorum devirin onemini.

18. Arkin topatan güzel mesajın için 3 üye sana teşekkür etti :

Can Ekin (10-04-2014),Ersan ÖZYURT (09-04-2014),Sadık SÖNMEZ (10-04-2014)

Enduroist Üye Oğuz Dönmez - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Oğuz Dönmez
    Motosiklet
    Tenere XT660Z - 2014
    Marka
    Yamaha

Kendi adıma çok ama çok teşekkür ederim, gerekli ve faydalı bir paylaşım, kaleminize sağlık

20. Oğuz Dönmez, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Ersan ÖZYURT (17-06-2014)

Sayfa 5 Toplam 6 Sayfadan SeçilenSeçilen 123456 SonuncuSonuncu