Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
1 den 10´e kadar. Toplam 14 Sayfa bulundu
    Enduroist Kadim Üye Sadık SÖNMEZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Sadık SÖNMEZ
    Motosiklet
    Motorsuz Pisiklet
    Marka
    Diger

Standart Ağırlık Aktarımı

Herkese merhaba,

Ersan hocamın yoğun temposu nedeni ile buradaki eğitim konularını da canlı tutmak adına kendi merak ettiklerimi burada sorarak eğitim başlığına naçizane katkımız olsun istiyorum.

Ersan hocam sakıncası yoksa sorularıma geçiyorum.

Ağırlık Aktarımı nedir?

Neden Kullanılır?

Nasıl Kullanılır?

Artıları ve Eksileri var mıdır? Yoksa mutlaka olmalı mıdır?

Evet şimdi yorumları ve cevapları alalım, bilenlerden öğrenelim benim gibi bilmeyenlerde arada sebeplensin

"KAZASIZ SÜRÜŞLER"
    Gözü Kara Motorcular vardır, birde Yaşlı Motorcular Vardır.
    Hem gözü kara, hemde yaşlı motorcu yoktur.

2. Sadık SÖNMEZ güzel mesajın için 3 üye sana teşekkür etti :

Berkay İnal (21-04-2014),Can Ekin (20-04-2014),sinan karagöz (21-04-2014)

Eğitim Koordinatörü Ersan ÖZYURT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Sadık Kardeşim. Çok teşekkür ederim. Çok önemli bir konuyu açmışsın. Ben bir de " Nerede kullanılır" sorusunu ekliyorum.

Bilmeyenlerde fikrini söylesin lütfen.

Haydi, meydan müsait, atış serbest. )
    Varmayı değil, sürmeyi seviyorum...

Honda VFR800XA
    * RoSPA Advanced Riding Instructor
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

4. Ersan ÖZYURT güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

Berkay İnal (21-04-2014),Sadık SÖNMEZ (21-04-2014)

Isim
    Sadık SÖNMEZ
    Motosiklet
    Motorsuz Pisiklet
    Marka
    Diger

Ağırlık aktarımına nerede ihtiyacım olur diye düşündüğümde frenlemeden başka bir yerde aklıma gelmiyor.

"KAZASIZ SÜRÜŞLER"

Eğitim Koordinatörü Berkay İnal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Berkay İnal
    Motosiklet
    F700 GS '16
    Marka
    Bmw

Virajlarda da kullanırız diye biliyorum. Virajda ağırlık arkada olmalı. Yani gaz vererek viraja girmeli ve viraj boyunca gaz artırılmalı.
    Ağırlık önde olursa hem merkezkaç kuvveti hem de motorun ağırlığı ile ön teker başedemeyip kayabilir.
    Konu Berkay İnal tarafından (21-04-2014 Saat 13:09 ) değiştirilmiştir.

Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Alıntı Berkay İnal Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Virajlarda da kullanırız diye biliyorum. Virajda ağırlık arkada olmalı. Yani gaz vererek viraja girmeli ve viraj boyunca gaz artırılmalı.
    Ağırlık önde olursa hem merkezkaç kuvveti hem de motorun ağırlığı ile ön teker başedemeyip kayabilir.

Opsss...Tehlikeli yanlış bilgi olduğu için hemen müdahele ediyorum. Eylem doğru teori yanlış korkarım. Tam tersi olmalı. Nedenlerini siz bulacaksınız?

Not : Sadece ileri geri ağırlık aktarımı yoktur Şefler, iki yana da vardır.

Konuyu Sadık açtığı için ona soralım, hangisini konuşmamızı istemiştin Sadık? Ön ve arkaya ağırlık aktarımı mı yoksa iki yana ağırlık aktarımı mı?

Honda VFR800XA
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

Isim
    Sadık SÖNMEZ
    Motosiklet
    Motorsuz Pisiklet
    Marka
    Diger

Ersan hocam aslına bakarsanız benim bildiğimi zannettiğim, öne ve arkaya olan ki bu da daha çok frenleme veya yokuş inip çıkma sırasında kullanımına ihtiyaç duyduğum ağırlık aktarımı.

Bunun yanında yanlara yapılacak ağırlık aktarımlarının (tamamen selemden uyduruyorum) pist yarışlarında kullanılan sarkma tekniği ile ilişkili olduğunu düşünüyorum.

Bu durumda, aslına bakarsan hocam madem girdik mevzuya ikisini bir arada çıkaralım derim.

Sen ne dersin?

"KAZASIZ SÜRÜŞLER"

Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Ikisi karışır Sadık Abi. Önce senin sorunu konuşalım, sonra diğerine bakalım.

Soruları tekrarlar mısın?

Honda VFR800XA
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

Isim
    Sadık SÖNMEZ
    Motosiklet
    Motorsuz Pisiklet
    Marka
    Diger

Ağırlık Aktarımı nedir?

Neden Kullanılır?

Nasıl Kullanılır?

Nerede kullanilir?

Artıları ve Eksileri var mıdır? Yoksa mutlaka olmalı mıdır?

yanlara olani soruyorum

"KAZASIZ SURUSLER"

Enduroist Katılımcı Üye
    Isim
    kaan k
    Motosiklet
    Thruxton
    Marka
    Triumph

Aklım erdiğince birşeyler yazmak istedim Yanlışsa hemen sileyim

Yanlara doğru ağırlık aktarımı, motosiklet ve sürücünün birlikte oluşturduğu ağırlığın,yine motosiklet ve sürücünün oluşturduğu ağırlık merkezi noktasından farklı noktalara transfer edilerek viraj almayı hızlandıran,kolaylaştıran,güvenli hale getiren fizik kuralıdır. hepimizin bildiği 3 farklı tip viraj alma yönetminde de (cross:motor yatık,sürücü dik - racing:motor dik,sürücü yatık - cadde kullanımı:motor ve sürücü aynı oranda yatık) farkında olsak da olmasak da aynı kontra tekniği gibi ağırlık transferini uyguluyoruz. sözkonusu transfer ağırlığımızı peglere aktararak viraj almamızı etkiliyor. bu konuyla ilgili çokça tartışma olsa da (ağırlığımızın peglere farklı şekilde dağıtalamayacağı tezi üzerine) aslında hepimizin çocukluğunda yaptığı bir hareket herşeyi özetlemeye yetiyor. bisikletinizin sol pedalına sağ ayağınızla basarak ilerlediğinizi hatırlayın ;) aynı mantığı motosiklet üzerinde düşünün.ağırlıklar bisiklete göre çok daha fazla olduğundan hissiyat daha az olabilir. kısaca, sağa dönen bir viraja girdiğinizde, virajın dış tarafında kalan pege ağırlığınızı aktarmaya çalışırsanız motosiklet virajda daha dik,dolayısıyla lastikler yola daha fazla tutunarak girecektir. tam tersi,ağırlığınızı viraj içindeki pege aktarırsanız, yere yaklaşmış olan ağırlık merkezinizi daha da aşağıya itmeye çalıştığınız için motosikleti altınızdan kaydırabilirsiniz.
    unutulmaması gereken önemli nokta, ağırlık transferinin tek başına viraja girmenize ve o virajdan çıkmanıza bir etkisi olmayacaktır ağırlık transferi, kontra tekniği, deponun dizlerle tutulması gibi birçok viraj hareketinden yalnızca biridir. peglere ağırlığınızı vermeden de viraj dönebilirsiniz elbette,ama kontra tekniği olmadan asla

12. Kaan Kerci güzel mesajın için 4 üye sana teşekkür etti :

ErdenAyas (22-04-2014),Ersan ÖZYURT (21-04-2014),Mehmet Tolga AKALIN (26-04-2014),Sadık SÖNMEZ (22-04-2014)

Enduroist Kadim Üye Eser Kara - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Eser Kara
    Motosiklet
    F800 GS
    Marka
    Bmw

Yanlara olan ağırlık aktarımı genel anlamda motosikleti çok yatırmadan, virajları güvenle alabilmeyi sağlar. Temelde 4 adet ağırlık aktarım tekniği vardır, ağırlık aktarımını ne kadar yere yakın yerden yaparsanız etkisi o kadar yüksektir. Ayaklardan yukarıya çıktıkça bu etki azalır. Sırasıyla 4 tane ağırlık aktarım tekniği vardır.

1. Kontra
    2. Pege Basma
    3. Dizle depoyu ittirme (sola dönüşte sağ, sağa dönüşte sol dizle)
    4. Totonuzun kenarıyla domates ezer gibi bastırma (sağa dönüşte sağ, sola dönüşte solla)

Virajlarda daha güvenli ve stabil bir çizgi tutturmak için en yormayanı 4. olandır. Teknik olarak viraja girmeden totonuzu viraja göre ayarlarsınız, bakışınızı viraj çıkışına çevirirsiniz, hafif bir kontra verirsiniz ve gerekirse diğer elinizle ters kontra ile çizgiyi dengelersiniz. 70km üstü süratlerde sağ virajda sağı, sol virajda solu ezersiniz. Dikkat etmeniz gereken en önemli şey, bu harketi belden yapmanızdır. Yani başınız ve omuzlarınızın pozisyonu iki aynaya eşit uzaklıkta kalmasıdır. Bu çok önemli, eğer üst bedeninizi komple alırsanız yani motora basarsanız düşebilirsiniz. 70km altındaki süratlerde, hair pin tabir edilen sert virajlardaysa sola dönüşte sağa, sağa dönüşte sola belinizi kaydırmanız gerekiyor. Anlattıklarım ütopik gelebilir ama gerçektir, deneyin göreceksiniz.

Peglere basmak çok etkilidir, normal şartlarda kullanmamanız gerekir ancak hayat kurtarır. Şöyleki, viraja girdiniz ağırlık, bakış vs hepsi tamam. Aniden araba geldi karşıdan şeridinizi kapatan, hemen kaçmak istediğniz tarafa doğru abartmadan pege basın, nasıl pozisyon değiştirdiğinizi göreceksiniz. Bunu doğru konumlanmayı öğrendikten sonra antreman şeklinde yapın ki, ihtiyacınız olduğunda da refleks haline gelebilsin.

Ersan hocam yazdım bunları ama biraz daha beklesemiydim acaba dedim içimden. Daha taze bilgiler bunlar, Cumartesiden kalma...

Arkadaşlar eğitim alın, dünyanız değişsin. Motosiklete biniyorsanız, eğitim bütçenizi mutlaka ama mutlaka ayarlayın, gerçekten çok önemli ve kesinlikle ihmal edilmemsi gereken bir masraf bu.

14. Eser Kara güzel mesajın için 6 üye sana teşekkür etti :

Can Ekin (22-04-2014),ErdenAyas (22-04-2014),Ersan ÖZYURT (23-04-2014),Kaan Kerci (21-04-2014),Mehmet Tolga AKALIN (26-04-2014),Sadık SÖNMEZ (22-04-2014)

Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu