Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu
1 den 10´e kadar. Toplam 23 Sayfa bulundu
    Enduroist Üye Murat TAŞ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Murat TAŞ
    Motosiklet
    R120GS ADVENTURE
    Marka
    Bmw

Standart BMW R1200GS ŞAFT SORUNU VE ÇÖZÜMÜ

Arkadaşlar merhaba;

2006 model BMW R1200GS sahibiyim.Yaklaşık 8 ay,7000 km.dir beraberiz.Motosikleti satın aldığımda yaklaşık
    55.000 km.de idi.Eşimle beraber 01 Nisan 2014 tarihinde yaptığımız Yunanistan seyahati sonrası ki henüz sizinle paylaşamadım,
    60.000 km.'yi devirdik ve bakım şart oldu.

Hikaye burada başlıyor.Bakım için İzmit'te ikamet etmem sebebiyle, Bursa'daki BMW Yetkili Servisi olan Teknik Oto'yu tercih ettim.Hedefim sabah erken serviste hazır
    bulunmak ve rutin 60.000 km. bakımının yapılmasından sonra akşam eve motosikletle beraber geri dönmekti ki sevgili şaftım buna engel
    oldular...

Rutin bakımın yanında motosikleti satın aldığımdan bu yana beni kötü görüntüsüyle rahatsız eden şaft kolu üzerindeki iki adet yırtık körüğün değişimi için şaft kolu dağıtılınca aşağıdaki durumla karşılaştık.Kötü olan sadece görüntü değil şaftı arka tekere bağlayan ıstavrozu elle yoklayınca bile anlaşılabilecek bir boşluğun varlığıydı ki bu şaftın kopmasına kadar varan bir süreci beraberinde getirebilir. ve .....

tabiki değişmesi gerekiyordu.
    BMW tarafından 800 Euro karşığı 2400 TL. yenileme için fiyat veriildi.Çok şanslı olduğumu, Mayıs ayındaki %20 indirim kampanyasıyla 2000 TL.ye
    bu işi bitirebileceğimi öğrendim.Serde bakımcılık varya, şimdi bozuk ıstavroz için koca şaft atılırmı canım.Verin bakim siz onu bana dedim ve akşam
    motosiklet yerine elimde şaftla beraber eve döndüm.Otobüsle eve gelene kadar geçen sürede yapılan telefon trafiğiyle beraber önerileri topladım;

1.Bulgaristan'dan getirtelim, çok ucuzmuş.(Fikir güzel fakat getirecek birini bulamadık)
    2.BMC kamyonun direksiyon milinin ucundaki şaft/ıstavroz birebir aynıymış.Kesip birleştirip yenisini yapalım.(Sadece güldüm.Ama bu öneri
    sahibi arkadaşım bu işlemi 1100 için yaptığını ve 1 yıldır hala sorun olmadığı konusunda ısrarcı)
    3.Gebze sanayide şaft tamircisi varmış.Bir gösterelim.

Son öneri çalıştığım fabrikada kırılan/bozulan makine parçalarını tamir için verdiğimiz ustadan gelince ciddiye aldım ve şaftı tamirciye gönderdik.
    Sonuç beklediğimden çok daha iyiydi.

Eski ıstavroz yerinden çıkarıldı.Yenisi yerine monte edildikten sonra şaftın balansı alındı.Yeni ıstavrozun
    Alman malı olduğu ve ustanın bu işlemi daha öncede yaptığını öğrendikten sonra içimiz daha rahat artık.

Bu arada ıstavroz şudur,

Perşembeden cumartesiye kadar geçen süreçte ki koşturmadan sonra, cumartesi günü şaft kargoya verildi.Motosiklet toplandı ve
    devam eden perşembe motosikleti aldım.

Şaft ıstavroz tamiri 240 TL.ye motosikletin 60.000 km. bakımı ve diğer yapılanlar yaklaşık 900 TL.ye maloldu.Şaft ıstavroz tamiri belki pazarlıkla
    biraz daha ucuza yapılabilirdi.Bakım ve tamir mayıs ayı başında yapıldı.Yaklaşık 500 km.dir deneme sürüşleri yapıyorum, durum eskisinden çok daha iyi.
    Böylece 13 Haziran 2014 tarihinde yapacağım Hırvatistan gezisine hazırım.Yollar beni bekler.......
    Dikkat EJDERHA ÇIKABİLİR.........

2. Murat TAŞ güzel mesajın için 10 üye sana teşekkür etti :

Berkay İnal (28-05-2014),Can Ekin (28-05-2014),ErdostDuran (17-07-2018),Erol Koçan (29-11-2020),Eser Kara (28-05-2014),MelihUlubilgen (28-05-2014),Metin Uçkun (10-04-2018),okaysarac (19-07-2018),omercem (28-05-2014),Ozan AŞIK (29-05-2014)

Enduroist Üye Sedat ÖZSAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Sedat ÖZSAN
    Motosiklet
    YBR 250
    Marka
    Yamaha

Çok güzel bir paylaşım elinize sağlık..

Bu sorun garanti kapsamında olsaydı garantiye girer miydi yoksa kullanıcı hatası mı olurdu?

Enduroist Kadim Üye halil işvarlar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Halil İŞVARLAR
    Motosiklet
    Tracer 900
    Marka
    Yamaha

Cesaretinizden dolayı sizi tebrik ediyorum. Bir çok kullanıcı inatla orjinal olsun kafasında gidip markalara büyük paralar ödüyorlar, karşılığında her sorun kendilerine kullanıcı hatası şeklinde yansılıtıp daha fazla para isteniyor.
    Bende motosikletimdeki bir çok parçayı tamir etme ya da muadil ile değiştirme taraftarıyım. Tabi bunu yaparken makul olmak lazım, uydurma işlere girmemek gerek. Şafttan çok anlamam ancak yapılan işlem gayet kaliteli görünüyor. Umarım sorunsuz şekilde uzun kilometrelerce kullanırsınız. İlerleyen dönemde yine yorumlarınızı ve şaftın durumunu bildirin lütfen, zira bir çok R GS sahibi arkadaşımıza lazım olabilecek bir bilgi : )

Ordinaryus Enduroist MelihUlubilgen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Melih Ulubilgen
    Motosiklet
    F 800 GS 2008 (ANTRASİT)-Peugeot LXR 200 i
    Marka
    Bmw

Murat seni tebrik ediyorum önce cesaretinden dolayı sonrada bunu burada paylaştığın için BRAVO diyorum..Eline sağlık güzel bir iş çıkarmışsın ortaya..
    melihulubilgen@hotmail.com
    B RH +
    0532 312 68 18
    TAM KORUMA olmazsa olmaz.
    Kavgada YUMRUK sayılmaz..

Enduroist Kadim Üye Eser Kara - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Eser Kara
    Motosiklet
    F800 GS
    Marka
    Bmw

Tebrikler gerçekten süper bir iş çıkartmışsınız. Bu başlık bir çok kullanıcı için faydalı olacaktır, deneyimlerinizi bekliyoruz, umuyorum sorunsuz kullanmaya devam edersiniz. Aslında bu işi yapan zanaatkar arkadaşın da iletişim bilgilerini paylaşsanız, bir çok kişiden hayır duası alırsınız.

Enduroist Katılımcı Üye ahmet yaramış - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ahmet yaramış
    Motosiklet
    1200 rt
    Marka
    Bmw

eskisinden güzel olmuş ustanın eline sağlık,aklınızda olsun istanbul maltepede rim moto var ,bmw motorların çıkma parçalarını satıyor ,sıkışırsanız orayla irtibata geçin.

Enduroist Kıdemli Üye Kağan Dalak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Kağan Dalak
    Motosiklet
    NC700X
    Marka
    Honda

Bu tip uygulamalar faydalı olduğu kadar, bazı riskler de içeriyor.Küçük bir beyin jimnastiği yapmak istiyorum. Bildiğimden değil, sadece kontrol edilmesi gerektiğini düşündüğüm için.
    1-Teorik olarak, Istavroz merkezi ile millerin eksenlerinin hayali kesişim noktası, montaj sonrasında üst üste çkışmalı gibi geliyor bana. Bu durum kontrol edilmiş midir?
    2- Bahsettiğim bu çakışma, pratikte üretim toleransları sebebi ile mümkün olamayacağı için, ilk başta arıza olarak nitelendirilen boşluk, dönme sırasında millerin kasılmaması için, aslında gerekli bir boşluk olabilir mi? Bahsettiğim, yatak aşınma boşluğu değil de, yanal hareket boşluğu. Fotoğraflarda, bahsettiğim boşluk yok gibi görünüyor. Istavrozun anlı, kaynatılmış pul ile öpüşüyor sanki.

Bu tip ince noktalar var ise ve dikkat edilmezse, ıstavroz çabuk yorularak 4 boğazın herhangi birinden kırılır mı?
    Uzun yola çıkmadan bu noktalardan emin olun derim.

9. Kağan Dalak güzel mesajın için 5 üye sana teşekkür etti :

Furkan Çelebi (28-05-2014),Metin Uçkun (10-04-2018),Murat TAŞ (28-05-2014),okaysarac (19-07-2018),orhan duman (01-06-2014)

Isim
    Murat TAŞ
    Motosiklet
    R120GS ADVENTURE
    Marka
    Bmw

Alıntı Sedat ÖZSAN Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Çok güzel bir paylaşım elinize sağlık..

Bu sorun garanti kapsamında olsaydı garantiye girer miydi yoksa kullanıcı hatası mı olurdu?
    Garanti kapsamında olurdu.Şaft körükleri yırtıldığı için şaft koluna giren su şaftı bozmuş.

Isim
    Murat TAŞ
    Motosiklet
    R120GS ADVENTURE
    Marka
    Bmw

Alıntı halil işvarlar Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Cesaretinizden dolayı sizi tebrik ediyorum. Bir çok kullanıcı inatla orjinal olsun kafasında gidip markalara büyük paralar ödüyorlar, karşılığında her sorun kendilerine kullanıcı hatası şeklinde yansılıtıp daha fazla para isteniyor.
    Bende motosikletimdeki bir çok parçayı tamir etme ya da muadil ile değiştirme taraftarıyım. Tabi bunu yaparken makul olmak lazım, uydurma işlere girmemek gerek. Şafttan çok anlamam ancak yapılan işlem gayet kaliteli görünüyor. Umarım sorunsuz şekilde uzun kilometrelerce kullanırsınız. İlerleyen dönemde yine yorumlarınızı ve şaftın durumunu bildirin lütfen, zira bir çok R GS sahibi arkadaşımıza lazım olabilecek bir bilgi : )
    Halil ben Motosiklet yada araba farketmez bakım ve onarımının yetkili serviste orijinal parça ile yapılmasından yanayım.Yukarıdaki durumdada yine yetkili servisteyim fakat şaft
    onarılacak durumdaydı bende bunu tercih ettim.Parça onarıldı, servis ustası tarafından da onaylandıktan sonra yerine takıldı.Benim görüşüme göre yetkili servis-fahiş fiyat uygulamasını
    dengelemek gerekiyor.Yapmaya çalıştığım budur.

Isim
    Murat TAŞ
    Motosiklet
    R120GS ADVENTURE
    Marka
    Bmw

Alıntı MelihUlubilgen Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Murat seni tebrik ediyorum önce cesaretinden dolayı sonrada bunu burada paylaştığın için BRAVO diyorum..Eline sağlık güzel bir iş çıkarmışsın ortaya..
    Melih teşekkür ederim.Bir kapalı garajım olsa asıl sen o zaman gör ben...

Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu