Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 1 Toplam 4 Sayfadan 1234 SonuncuSonuncu
1 den 10´e kadar. Toplam 36 Sayfa bulundu
    Enduroist Üye Berker ÖLÇER - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    M.Berker Ölçer
    Motosiklet
    Street Bob
    Marka
    HarleyDavidson

Standart Motosiklet seçiminde zihin cimnastiği

Herkese merhabalar. (hala nickim görünüyor, adım Berker Ölçer)

Yine bir motor seçim başlığı açmak istedim, umarım bana kızmazsınız.
    Malum en son hindistana, nordkapp'a falan gidecek motor başlığı açmıştım.

Fazla uzatmayayım, yapmayı planladıklarımı madde madde yazayım, onun üzerinden tartışalım. ("Çok uğraştırdın bizi" dediğinizi duyar gibiyim)

1)Öncelikle 120 kiloyum. Boyum 1.83cm. Şu anda street bob- harley davidson 1600 cc kullanıyorum. (ıslak ağırlık 304 kilo)
    2)İişim gereği sıklıkla Bursa-İstanbul yapıyorum, motorla gitmeyi tercih ediyorum. Trafikte scooter kıvraklığı beklemiyorum ama goldwing gibi de olmasın, iki araç arasında geçebileyim. (harleyle mutluyum örneğin.)
    3)65 kilo artçımla, ve eşyalarla asfalttan yurtdışı, türkiye turları yapabilmek istiyorum.(artçısız nordkapp, hindistan, afrika, alpler v.b de olacak) (bursa-istanbul ve şimdi bahsettiğim gezilerde asfaltta konforlu olsun)
    4)Benzini içmesin(öyle 2-3 litre yaksın demiyorum ama 8 lere de çıkmasın)
    5)Şu ana kadar 1150-1200 gs dediğinizi duyar gibiyim ama konu burada değişebilir.
    Transtoros-transmarmara-bursada bulunan patikalar(çamur,kaya) v.b yollara girebileyim. Yolda kaldığımda çekebilelim. Devirdiğimde kaldırabileyim. 2 kere devirince veya dik bir yokuşta iterken hayattan soğumayayım.
    6)Aldığım ikinci el motor bana uzun süre hizmet edebilsin. (servis maliyetinden çekinmiyorum)

Tek bir motorda bu maddeleri birleştirmek zor ama, optimuma olabildiğince yaklaşmak hedefimiz olsa, ne önerirdiniz?

Bütçemin 35-37 bin TL olduğunu da ekleyeyim.

Aklımdaki seçenekler;
    a)KTM 990 adv (en uygunu bu gibi hissediyorum, ama üretimden kalkmış olması sonradan satmaya kalkarsam çok değer kaybeder mi diye düşündürüyor. Tabi bir de yakıtı çok kullanıyor)
    b)1150 gs adv - 1200 gs (1150gs-adv, transtoros vb için çok ağır, 1200 gs daha hafif ama hiç tecrübem yok bilemiyorum)
    c)Super Tenere
    d)800gs (transtoros v.b için iyi ama, artçılı ve yüklü uzun yol için sorun teşkil eder mi konfor açısından)

Düşünmeme yardımcı olursanız çok sevinirim. Şimdiden herkese teşekkürler

Enduroist Kıdemli Üye ahmet korkmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ahmet korkmaz
    Motosiklet
    R1200 GSA
    Marka
    Bmw

Açıkçası bunların hepsini bir arada nasıl bulabilirsiniz bilmiyorum. En yakın yine 1200gs gibi görünüyor.
    Beşki 800gs adv diyecem ama fiyatları nerelerde bilemiyorum.

3. ahmet korkmaz, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Berker ÖLÇER (03-06-2014)

Enduroist Kıdemli Üye Kağan Dalak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Kağan Dalak
    Motosiklet
    NC700X
    Marka
    Honda

KTM için taşıdığınız emdişeyi neden 1150 ve 1200 GS için taşımıyorsunuz? nitekim onlar da üretimden kalkmış olan modeller.
    Bence KTM yi de dert etmeyin. İyi bakılmış bir motorun her zaman alıcısı çıkar. Açıkçası benim aklımdaki modellerin sıralaması
    1-F800GS
    2-Triumph Tiger 800XC
    3-KTM 990

5. Kağan Dalak, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Enduroist Üye Berker ÖLÇER - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    M.Berker Ölçer
    Motosiklet
    Street Bob
    Marka
    HarleyDavidson

Alıntı Kağan Dalak Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    KTM için taşıdığınız emdişeyi neden 1150 ve 1200 GS için taşımıyorsunuz? nitekim onlar da üretimden kalkmış olan modeller.
    Bence KTM yi de dert etmeyin. İyi bakılmış bir motorun her zaman alıcısı çıkar. Açıkçası benim aklımdaki modellerin sıralaması
    1-F800GS
    2-Triumph Tiger 800XC
    3-KTM 990
    Açıkçası Harley'den yola çıkarak bakıyorum bu "değer" konusuna. Şu anda kullandığım motorun reel değeri düşüyor olsa da(km-model yılı), piyasa değeri artıyor saçma bir şekilde. Hatta hiç beklemediğim bir şekilde para bile kazanıyorum diyebilirim.
    BMW'den para kazanma performansı beklemiyorum ama, değerini koruyacaktır diye tahmin ediyorum. Yanılıyor olabilirim tabiki.

Enduroist Kadim Üye UĞUR KOÇ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Uğur koç
    Motosiklet
    0531 781 03 69
    Marka
    Bmw

Adı Soyad : Umut Çelik
    Tarih (şikayetin meydana geldiği zaman) : 26.10.2011 servise giriş tarihi
    Firma Adı (sorun yaşadığınız firma ve ürün bilgisi) : KTM duke 125
    Firma Yetkilisi (Ürün veya hizmet satın aldığınız kişi) : Serter Topyalın

ktm motor aldım. ilk motorum biraz acemiyim haliyle. ufak bir kaza oldu ve motorun vites mili kırılmıs parca türkiyede yokmus sordugumda bana 20 gün icinde gelecek dediler daha sonra aralıklarla aradıgımda 20 gün icinde gelecek lafı degismedi. simdi 1.5 ay oldu motorum yetkili serviste duruyor ve isin ilginci ancak bana 1 ay sonra aslında 3 ayda bir parca getirdiklerini söylediler. Bu da aslında parcanın ne zaman gelecegini basından beri biliyor olduklarnı gösteriyor. benim merak ettigim motorsiklet servise gönderildiginde onun tamiri icin maksimum bir sürenin olup olmadıgı. 1 ay yazıyor tüketici haklarında ama ithal motorlar icin 3 ay falan dedi serter bey ama daha önceki olayları da düsününce pek güvenim kalmadı. Ayrıca bana parcalarla ilgili de tekrar tekrar sormama ragmen ilk iki hafta bir fiyat bile veremediler ve bütün bunlar ciddi anlamda güvenimi sarstı simdi de tam olarak masrafın ne kadar olacagını bilmiyorum. sizce bu olagan bir durum mu ben mi cok panigim yoksa gercekten tecrübesiz olmamdan mı yararlanıyorlar ? Simdi eger motorumu iade almazlarsa(kanuni hakkım) dava acacagım kendilerine...

bu küçük yazı alıntıdır. diğer yandan bmw 1994 den bu yana r 1100 gs le başladığı üretime geliştirerek,2014 de sadece su soğutma ve ıslak debriyaj olarak değişiklik yaptığı gs serisini üretmeye devam ediyor.500 binin üzerinde üretim yaptığınıda söyleyebilirim.bu yedek parçanın bolluğuna işarettir.bence.kendi kullandığım R 1150 gs adv yide 22.000 tl den aşşağı satmayı düşünmediğimden değerini koruduğunuda söyleyebilirim.
    Konu UĞUR KOÇ tarafından (03-06-2014 Saat 15:10 ) değiştirilmiştir.

8. UĞUR KOÇ, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Enduroist Katılımcı Üye Osman UYAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Fenerli Üye
    Motosiklet
    .

süper tenere derim..
    Osman Uyan
    Bursa

10. Osman UYAN, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Enduroist Kadim Üye omercem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ömer
    Motosiklet
    yok
    Marka
    Diger

boy kilo artçı çanta eklemlendiğinde 800 gs olmaz.

12. omercem, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Enduroist Katılımcı Üye
    Isim
    kaan k
    Motosiklet
    Thruxton
    Marka
    Triumph

yeni bir ktm 990 adventure kullanıcısı olarak (henüz 4500 km) nacizane bir iki noktaya değinmek isterim.
    rotanıza bağlı olarak, toprak,dağ,taş,çamur vs. güzergahlarınız varsa doğru seçim. süspansiyonları muadillerine göre fazlasıyla başarılı. hafif ve ince yapısı sürüşün ve kontrolün kolay olmasını sağlıyor. yakıt konusu biraz tuzlu. şehirler arası 8 litreyi görmezsiniz ama 6-6,5 dikkatli kullanımda mümkün. bu arada yakı deposunun bmw'den küçük olması daha çok pit stop yapmanıza sebep olacaktır. spormoto son 1 yılda türkiye genelinde bayi ağını oldukça genişletti ancak bmw,honda ya da yamaha kadar hızlı servis (ki hızın en büyük sebebi de yedek parça ithalatı) veremeyebilir. değer kaybı ile ilgili hiçbir endişeniz olmasın. yeni gelen 1190 yol endurosu olarak geldi. 990'ın değerinin önümüzdeki günlerde çokça artacağı kanaatindeyim çünkü 990 kullanıcıları ve sevenleri, 1190'a pek ısınamadılar. bmw'ye göre piyasası ve alıcısı daha az ama bu her zaman böyleydi.
    ben aynı rotayı yapsam tercihim ne olurdu? tabi ki ktm. ama konfor, yedek parça,servis ağı vs gibi endişeleriniz varsa bmw daha doğru bir tercih olabilir. ktm'yi sessiz sakin sadece yolda kullanırsanız hem motordan keyif almazsınız hem de daha rahat ve konforlu bir sürüşü elemiş olursunuz.

14. Kaan Kerci, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Enduroist Katılımcı Üye Osman UYAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Fenerli Üye
    Motosiklet
    .

Alıntı Kaan Kerci Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    hafif ve ince yapısı sürüşün ve kontrolün kolay olmasını sağlıyor.
    990 muadillerinden hafif değildir.
    ayrıca yakıt deposu entegre olan grenajları ile bmw cies ile neredeyse aynı genişliktedir.
    Osman Uyan
    Bursa

16. Osman UYAN, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Enduroist Katılımcı Üye
    Isim
    kaan k
    Motosiklet
    Thruxton
    Marka
    Triumph

Alıntı Osman UYAN Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    990 muadillerinden hafif değildir.
    ayrıca yakıt deposu entegre olan grenajları ile bmw cies ile neredeyse aynı genişliktedir.
    Osman bey muadilden kastım 1200gs ve 1200 super tenere gibi 1000cc üzeri makinalar, gs 1200 kuru ağırlık 229kg, 990 Adventure kuru ağırlık 199kg. ktm deposu 17 lt., bmw deposu 20lt. dolu ağırlığı varın siz hesaplayın.
    genişlik konusunda da size katılabilmek mümkün değil. 990ın çift depo olmasının en büyük sebebi motorun yapısını inceltmektir. bmw'nin boxer motorundan bahsetmiyorum blle.

Sayfa 1 Toplam 4 Sayfadan 1234 SonuncuSonuncu