Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu
1 den 10´e kadar. Toplam 25 Sayfa bulundu
    Eğitim Koordinatörü Ersan ÖZYURT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Standart Gaz Kullanımı

Bu konu üzerinde çok mesai harcayacağız millet. Şahsen tanımış olmaktan büyük keyif aldığım, (motosikletimi kullanması için bir gün vermek hataydı, bir daha benim sürüşümü beğenmedi küheylan ), Andy üstat ın bu konuya çok hassas davrandığını biliriz.

Lütfen zaman ayırıp linkteki yazıyı okuyun.

Iyi pazarlar hepinize.

http://www.motoron.com.tr/HaberDetay.aspx?ID=1051
    Varmayı değil, sürmeyi seviyorum...

Honda VFR800XA
    * RoSPA Advanced Riding Instructor
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Alıntı Ersan ÖZYURT Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu konu üzerinde çok mesai harcayacağız millet. Şahsen tanımış olmaktan büyük keyif aldığım, (motosikletimi kullanması için bir gün vermek hataydı, bir daha benim sürüşümü beğenmedi küheylan ), Andy üstat ın bu konuya çok hassas davrandığını biliriz.

Lütfen zaman ayırıp linkteki yazıyı okuyun.

Iyi pazarlar hepinize.

http://www.motoron.com.tr/HaberDetay.aspx?ID=1051
    Tamam anladım pazar gezmelerindesiniz. hafta başı sınav yapacağım, ona göre.

Honda VFR800XA
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Can,

Sen bari ses ver. Zaten ana sayfada da göremiyorum. Yoksa açamadım mı ben başlığı?

Honda VFR800XA
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

Enduroist Katılımcı Üye
    Isim
    kaan k
    Motosiklet
    Thruxton
    Marka
    Triumph

Ersan hocam yazıyı okudum, gayet açıklayıcı ve eğitici ancak kafama takılan bir soru var. yatış açısı-hız ve hız-dönüş çapı arasındaki ilişkilere dayanarak, viraja tahmin ettiğimizden ya da planladığımızdan daha hızlı girersek ve girdiğimiz süratle virajı almamız olanaklı değilse (bkz. hız-dönüş açısı), bu durumda motoru yavaşlatmamız hem motorun dikleşmesine, hem yol tutuşunun azalmasına hem de yatış açısını kaybettiğimiz için (bkz. hız-yatış açısı) dönüş çapımızın da artmasına sebep olacak.(teorik olarak düşük hızdaki dönüş çapının daha dar olmasına rağmen, değişen hız ve yatış açısı etkileri sebebi ile daha geniş dönmek zorunda kalabiliyoruz, ya da ben bilgi ve tecrübe eksikliğinden öyle hissediyorum). böyle bir durumda güvenli şekilde virajı tamamlamamız için nasıl hareket etmeliyiz? vites düşürerek devri yükseltmek oldukça riskli olacağı için bir şekilde hızı azaltıp, devri yükseltip arka tekerdeki yol tutuşunu arttırmak bununla birlikte motoru biraz daha yatırmak doğru mudur? doğru ise nasıl yapılır?

özet: viraja olması gerekenden yüksek hızla girersek bariyerlere girmeden nasıl yırtarız

Enduroist Kadim Üye Eser Kara - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Eser Kara
    Motosiklet
    F800 GS
    Marka
    Bmw

Hızlanma yada yavaşlamanın motosikletin yatış açısıyla pek ilgisi yok. Hızlanma ve yavaşlama motosikleti ön-arka teker doğrultusunda etkileyen faktörlerdir. Yatış açısı sabit kaldığında hızlanma ve yavaşlama sizin dönüş çapınızın artması ve azalmasına sebebiyet verir. En önemlisi limit noktası takibi yaparak viraja doğru hızda girmektir. Daralan virajlarda sizin yukarıda yazmış olduğunuz durumda kalabilirsiniz. Bundan kaçınmanın yoluysa yolu iyi okuyabilmektedir (ağaçların, elektrik direklerinin durumuna göre bunu anlayabilirsiniz). Gelelim böyle bir durumda kaldığınızda ne yapmak gerektiğine;

"vites düşürerek devri yükseltmek oldukça riskli olacağı için bir şekilde hızı azaltıp, devri yükseltip arka tekerdeki yol tutuşunu arttırmak bununla birlikte motoru biraz daha yatırmak doğru mudur?" - Vites düşürmek zaten sakıncalı onu yazmışsınız, yapmaya kalktığınız anda arka tekerlek kendini kitleyecek ve kayıp düşmenize neden olacaktır. Vites küçültmeden aynı anda hızı bir şekilde azaltıp deviri yükseltmek pek uygulanabilir bir durum değil. Frenle birlikte gaz açarak dönmeye çalışmak diye bir teknik var mı bilemiyorum, Can daha önceki yazılarda bunu rallilerde kullandıklarını söylemişti.. Motosiklette de sanıyorum böyle bir teknik vardı ama olsa bile biz yapabilir miyiz, hayır..

Gereğinden daha hızlı girilen virajlarda yapılabilecek 3 tane şey var...
    1) Virajdan çıkamayacağınızı düşündüğünüz durumlarda muhtemelen bakışınız hatalıdır, yol çizgisine kitlenmektense viraj çıkışına kafanızı daha da çok çevirin. Gerekirse viraj yönüne doğru pege hafifçe daha fazla basın, bu motosikleti daha da çok yatıracaktır ve virajdan hız kesmeden (arka tekerdeki tutunmayı azaltmadan) çıkabilmenizi sağlar.
    2) Gaz keserek hızınızı düşürüp, yatış açınızı bozmadan virajdan çıkabilirsiniz. Bunun şiddetini iyi ayarlamak lazım çünkü gazı ani kapatırsanız yükü ön tekere bindirirsiniz ve arka tekerin tutuşu azalır ve kayabilirsiniz. Gazı yavaşça kapatırsanız tutuş kaybını minimuma indirerek dönüş çapınızı daha emniyetli bir şekilde azaltırsınız böylelikle virajı daha rahat alabilirsiniz.
    3) Hafif arka frene dokunarak hızınızı azaltmayı deneyebilirsiniz, bu çok ama çok tehlikelidir. Ne olduğunu anlamadan kendinizi yerde bulabilirsiniz. Bunun için oldukça tecrübeli olmak gerekir. Adını hatırlamıyorum ama bir motosiklet yarışçısı bu konuyla ilgili, fren yaparak çıkabildiğiniz her virajdan freni kullanmadan da çıkabilirsiniz demişti. Yani virajdan çıkamayacak kadar süratliyseniz zaten o virajdan frenle de çıkamazsınız, bu nedenle fren yapmaktansa 1. yöntemi denemek en güvenlisidir. 1. yöntemle hala bir şeylerin ters gittiğini düşünüyorsanız 2. cisi zaten istem dışı yapacağınız bir harekettir, önemli olan burada gaza nazik davranmaktır.

Bunlar da benim düşüncelerim, bakalım benim ne tür hatalarım olacak, yorumlarınızı bekliyorum arkadaşlar

6. Eser Kara güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

Arda Guldogan (16-06-2014),Kaan Kerci (16-06-2014)

Ordinaryus Enduroist Can Ekin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Can Ekin
    Motosiklet
    '15 PCX 125
    Marka
    Honda

Alıntı Ersan ÖZYURT Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Can,

Sen bari ses ver. Zaten ana sayfada da göremiyorum. Yoksa açamadım mı ben başlığı?
    abi yazıyı tam okuyamadım bile.
    hatta uzun süre sonra ilk defa intihar girişiminde bulundum araba ile avrupaya geçtim ve akşam 5te anadolu ya dönmeye çalıştım..
    Nepal den misafirlerimiz var pazara kdar sonra da tatil gibi birşey. umarım okuyup yazacağım
    sevgiler

Enduroist Üye Semih OKUROĞLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Semih OKUROĞLU
    Motosiklet
    Nc 750 XA
    Marka
    Honda

Nc de 3000 devirde bir ust vitese gecerek hızımı alıyorum. 6. viteste 100 - 110 goruyor ve yeterlı oluyor. Fazla gaz acmadan ıstedıgım surate çıkıyorum. Sehir içi tuketimim yaklasık 0.8 lt kadar dustu. Tehlike anında vites kucultup reaksiyonumu arttırıyorum. Yuksek vites ve dusuk suratle kullanmamın kısa ve uzun vadede motosıklete zararı var mı? yoksa arada bır 6ooo devire dayamak gerekir mi?
    Yaşadın mı büyük yaşayacaksın, ırmaklara,göğe,bütün evrene karışırcasına
    Çünkü ömür dediğimiz şey, hayata sunulmuş bir armağandır
    Ve hayat, sunulmuş bir armağandır insana

Enduroist Kadim Üye Eser Kara - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Eser Kara
    Motosiklet
    F800 GS
    Marka
    Bmw

Alıntı Semih OKUROĞLU Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Nc de 3000 devirde bir ust vitese gecerek hızımı alıyorum. 6. viteste 100 - 110 goruyor ve yeterlı oluyor. Fazla gaz acmadan ıstedıgım surate çıkıyorum. Sehir içi tuketimim yaklasık 0.8 lt kadar dustu. Tehlike anında vites kucultup reaksiyonumu arttırıyorum. Yuksek vites ve dusuk suratle kullanmamın kısa ve uzun vadede motosıklete zararı var mı? yoksa arada bır 6ooo devire dayamak gerekir mi?
    Yüksek vites ve düşük süratte kullanmanızın motosiklete zararı olmaz ancak kendinize zararı olabilir. NC700X 3-5 bin devir aralığında kullanılmalı, gaz tepkilerine açık olmalı. Tehlikeli durumla potansiyel tehlikeli durumu ayırmak gerek, sizin vitesi düşürüp reaksiyonu arttırıyorum dediğiniz durum potansiyel tehlikeyi önceden sezebildiğiniz durumlarda geçerlidir.. Bu potansiyel tehlikeyi görmeniz gereken durumdan daha sonra görürseniz o vakit sizin için çok geç olabilir. Gaza yüklendiğinizde ihtiyacınız olan gücü bulamazsanız motosikletinizin ömrü için kötü bir gelişme yaşayabilirsiniz. Kullanmış olduğunuz NC serisi daha az yıpransın diye düşük devirde motosiklet kullanmayın, can güvenliğinizi tehlikeye atıyorsunuz. Kaldı ki NC serisi zaten çok devir çeviren bir motosiklet değil, sizin bu kullanım tarzınızla daha da az devir çeviriyor. Yüksek devirli motosiklet kullandığınızda motosiklet hakimiyetinizin de gözle görülür ölçüde arttığını göreceksiniz. Bom boş bir otobanda 4. vitesle gidin demiyorum tabiki, atın 6'ya rahat rahat konforlu gidin ancak etrafınızda araçların olduğu bir yolda, gidiş geliş yolda yüksek devirde kalmak şarttır. Motosiklet motorları devirli çalışma için tasarlanmışlardır, araba gibi düşünmeyin.

10. Eser Kara, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Semih OKUROĞLU (17-06-2014)

Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Alıntı Semih OKUROĞLU Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Şef,

Seni "Motor Devrinin Kontrol ve Güvenlikteki Önemi" başlığındaki açıklamaları okumaya ve elimden geldiğince yaptığım, konu toparlama mesajını incelemeye davet ediyorum. Bu sorularının karşılığını ayrıntılı olarak bulacağını düşünüyorum. Hala kafanda netleşememiş olanlar var ise, o başlıkta sorularına yine cevap vermeye çalışırız.

Alıntı Kaan Kerci Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ersan hocam yazıyı okudum, gayet açıklayıcı ve eğitici ancak kafama takılan bir soru var. yatış açısı-hız ve hız-dönüş çapı arasındaki ilişkilere dayanarak, viraja tahmin ettiğimizden ya da planladığımızdan daha hızlı girersek ve girdiğimiz süratle virajı almamız olanaklı değilse (bkz. hız-dönüş açısı), bu durumda motoru yavaşlatmamız hem motorun dikleşmesine, hem yol tutuşunun azalmasına hem de yatış açısını kaybettiğimiz için (bkz. hız-yatış açısı) dönüş çapımızın da artmasına sebep olacak.(teorik olarak düşük hızdaki dönüş çapının daha dar olmasına rağmen, değişen hız ve yatış açısı etkileri sebebi ile daha geniş dönmek zorunda kalabiliyoruz, ya da ben bilgi ve tecrübe eksikliğinden öyle hissediyorum). böyle bir durumda güvenli şekilde virajı tamamlamamız için nasıl hareket etmeliyiz? vites düşürerek devri yükseltmek oldukça riskli olacağı için bir şekilde hızı azaltıp, devri yükseltip arka tekerdeki yol tutuşunu arttırmak bununla birlikte motoru biraz daha yatırmak doğru mudur? doğru ise nasıl yapılır?

özet: viraja olması gerekenden yüksek hızla girersek bariyerlere girmeden nasıl yırtarız

Şefim,

Eser Kardeşim sağolsun uzun uzun yazmış. Doğru bilgiler de vermiş. En doğru sözü ise "viraja girmeden bu sorunu çözmüş olmanız" gerekliliğine işaret etmesi olmuş.

Benim içinde bulunduğum eğitim sistemi, riski nasıl yöneteceğinizi maalesef öğretmiyor, potansiyel riski nasıl yöneteceğinizi öğretiyor. Bahsettiğin, virajın içinde "...çtık, hız fazla..." durumu riskin kendisi. Oysa viraja yaklaşırken yapılan değerlendirme, "hızım bu viraja fazla mı?" olmalıdır. Bu, potansiyel risk olan tehlike üzerinde değerlendirme yapmayı sağlar. Unutmayın, riski yönetemezsiniz, şanlıysanız kurtulursunuz, ama potansiyel riski belirlerseniz, riskten kaçınabilirsiniz.

Eser in bahsettiği limit noktası, ağaçlar vb hususlar hep bunların yardımcılarıdır. Yanlış hatırlamıyorsam bu konuda bir başlığımız vardı. "Viraja girerken hızınızı nasıl belirlersiniz" olabilir, bu başlığa bir göz atmanı rica edeceğim.

Maalesef sistem size balık vermeyecek. Sistem size acil durumlarda hayatınızı kurtaracak mucize öneriler de sunmayacak. Sunamayacak. Konu motosiklet ise maalesef mucizelere inanamıyoruz. Sistem size, bunlarla karşılaşmamanın yollarını öğretecek ve uygulamanızı isteyecek.

Tamam. Bir dakika. Hemen "yine laf salatası yapıyorsun birader, viraj da hız fazla geldi, gireceğiz bariyere, bırak geyiği de çözüm söyle" diye kızma.

Eser in anlattıkları kendi tecrübeleri midir, yoksa bir başka kaynaktan alıntı mıdır, gerçekten bilmiyorum. Doğruluğu veya yanlışlığı hakkında yorum yapmak istediğim de söylenemez. Bahsedilen sorunun çözümü için bir takım gaz, fren yatış teknikleri olduğuna eminim. Bunları ne biz yazıyla burada anlatabiliriz ne de siz okuyup anlayarak uygulayabilirsiniz. Uygulaması son derece maharet gerektiren tekniklerdir.

Ben mi ne yapıyorum? Bir kere bu durumda kalmamak için tutucu davranıyorum. Yavaş olmayı her zaman tercih ediyorum. Pist sürüşü gibi limitlerde sürmenin bir anlamını göremiyorum.
    Ayrıca, virajın maksimum hızına ulaşmanıza ne trafik ne de yol şartları izin verir. Maksiumum yatacak kadar uygun yol ve çevre şartlarını nerede bulursunuz ben bilemedim. Bu durumda da Eser haklı olabilir. Bakışınızı çıkışa çevirin, belki peglere basmayı deneyin (eğitimini almadıysanız denemeyin). Sonra da yeni bir aksilik çıkmaması için dua edin. Zira lastiğinizde sürprizler için ayıracak tutuş kalmadı. Gerçi, Türkiye'de yol zemininde çukur, mıcır, dışkı ya da karşıdan şerit ihlali yaparak gelen araba pek olmaz. Olsa olsa bütün dünyadaki gibi haddini bilmeden yolunuza atlayan yaya, çocuk gibi densizler olabilir. Eh bu da şans artık.

Kaan Şefim,

Örnek senden başladı ama asla şahsi bir suçlama algılama sakın. Senden müsade almadan, Senin üzerinden genelleme yaptım ki senin düşüncende olup, sihirli formüller arayanların çoğunlukta olduğunu da iyi biliyorum. Tavsiyem, konsantrasyonunu "riskli bir durumda nasıl kurtulurum" düşüncesinden "riskli bir durumla nasıl karşılaşmam" düşüncesine doğru çevirmendir. Bunun içinde benim bildiğim en iyi yol, yetkinliğini kanıtlamış kişi ve kurumlardan eğitim almaktır.

Gaz kontrolüne geri dönelim. Aslında, bir daha düşündüm de, iyi bir gaz kontrolü ve buna bağlı devir seçimleri, bu durumda da sizi kurtarır.

İyi sürüşler dilerim..

Honda VFR800XA
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

12. Ersan ÖZYURT güzel mesajın için 5 üye sana teşekkür etti :

Can Ekin (17-06-2014),Eser Kara (17-06-2014),Kaan Kerci (17-06-2014),Oytun Uskan (17-06-2014),Semih OKUROĞLU (17-06-2014)

Enduroist Üye Semih OKUROĞLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Semih OKUROĞLU
    Motosiklet
    Nc 750 XA
    Marka
    Honda

Eser ve Ersan hocam ; Teşekkür ederim. İlgili başlıklara yöneliyorum =)
    Yaşadın mı büyük yaşayacaksın, ırmaklara,göğe,bütün evrene karışırcasına
    Çünkü ömür dediğimiz şey, hayata sunulmuş bir armağandır
    Ve hayat, sunulmuş bir armağandır insana

14. Semih OKUROĞLU, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Ersan ÖZYURT (17-06-2014)

Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu