Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 1 Toplam 6 Sayfadan 12345 ... SonuncuSonuncu
1 den 10´e kadar. Toplam 51 Sayfa bulundu
    Enduroist Üye ilkay erken - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ilkay erken
    Motosiklet
    Tenere 700
    Marka
    Yamaha

Standart F650 CS ABS SORUNU ve SAMSUN'da USTA YARDIMI

Herkese selamlar.
    2003 model bmw f650 cs motorum ile ilgili abs sıkıntım var. aldığımda abs lambası yanmaktaydı. sorunun abs soketlerinden kaynaklandığını söyleyen sahibine güvenerek birazda ilk motoru alıyor olmanın heyecanı ile önemsememiştim. ardından motora yağ ve filitre bakımları buji değişimini yaparken soketleri kontrol ettiğimde de sorun devam etti.
    Motoru çalıştırdığımda boşta iken abs lambası yanmamakta birinci vitese atıp bir kaç metre hareket edince sürekli yanıyor. hatta zaman zaman hız göstergem ve km sayacımda çalışmıyor sonradan kendiliğinden çalışmaya başlıyor. bu şekilde sorunun arka abs sensöründen olabileceğini düşünerek ingiltereden sensörü tedarik ettim. ancak gelen sensörü taktığımda da durum değişmedi ve bu şekilde ben sorunun sensörlerden kaynaklanmadığını öğrenmiş oldum.
    şuan abs modulatöründen kaynaklı bir sorun olduğu fikri ilk anda aklıma gelmekte lakin fiyatı sebebiyle gerek kalmamasını dilemekteyim.
    Fren sıvı seviyelerim ve balatalarım disklerim normal düzeydeler ancak en son ne zaman değiştirilmiş oldukları hakkında fikrim yok.
    akü ile ilgili olarak karşılaştığım bir sorun yok ve bana güçü normal gelmektedir. en azından ilk çalıştırmalarda herhangi bir geçikme yada zorluk yaşamamaktayım.

yaşamış olduğum bu sorun ile ilgili amatör birisi olarak düşüncelerim ve çözüm arayışlarım bu şekilde oldu. ancak daha ilk başta Samsun'da -en azından benim bildiğim- bir usta olmayışı sebebiyle nihayetlendiremediğim abs problemim de nasıl bir yol izlememi tavsiye edersiniz.
    hatta samsunda bu sorundan anlayacak ve ilgilenecek gerekli ekipmanlara sahio olan bir usta var ise belirtirseniz çok sevinirim.
    Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim

Enduroist Kadim Üye halil işvarlar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Halil İŞVARLAR
    Motosiklet
    Tracer 900
    Marka
    Yamaha

ABS ünitesi ile alakalı hiçbir bilgim yok. Uğur Usta' nın eminim ki bu konu ile ilgili düşünceleri vardır, umarım konuyu görüp bizi bilgilendirir.
    Benim bu konu ile ilgili aklıma gelen ve yapabileceğim tek şey fren hidroliklerini komple değiştirmek, fren merkezlerini açıp temizlemek. Belki pislik vs. sistemi tıkamıştır diye.

Isim
    ilkay erken
    Motosiklet
    Tenere 700
    Marka
    Yamaha

teşekkürler Halil Bey.
    Aslında motoru ilk aldığımda balatalar ile fren hidroliklerini değiştirmek istemiştim. Bunu tekrar dikkate alacağım. (ancak yeni tanışmış olduğum işini severek yapmakta olan ve fakat sadece bir motor markasında uzmanlaşmamış olan ustam gerek olmadığını söylemişti.)
    Motorun servis kitapçıklarını ve bazı yabancı forumları okuduğumda modulatörümle ilgili sıkıntı olmaması lazım. kontağı açtığımda abs modulatöründen test yaptığına dair ses gelmekte.
    bu sebeple sensörlerin uzaklık ölçülerini kontrol edeceğim. ardından motorda arka frene basıldığında fren lambası yanmıyodu. arka fren pistonuna giren kablolardan iki tanesi bilinçli olarak kesilmişti. sahibi neden öyle olduğunu tam olarak söyleyememişti ancak farkındaydı. bunun kontrol edilmesi gerekecek gibi. çünkü burada abs ünitesine giden kablolar da bulunmakta.
    yaklaşık bir aydır bu sorunla ilgili olarak kafa yormaktayım. umarım yakın zamanda çözebilirim. ama bu iştede tecrübenin önemi büyük. muhakkak bu gibi bir sorunu daha önce yaşamış olanların yardımları ile çabuk ve kesin çözüm üretmek mümkün olacaktır diye düşünüyorum.

Enduroist Kadim Üye halil işvarlar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Halil İŞVARLAR
    Motosiklet
    Tracer 900
    Marka
    Yamaha

Ben şimdiye kadar fren hidroliklerinin değişmesini öneren bir usta görmedim zaten. Bence kesik kabloları birleştirin öyle bakın neler oluyor birde. Samsun'da eminimki emniyet motorlarına bakan ya da önceden bakıpta şimdi kendi dükkanını açmış ustalar vardır. Onları bulursanız 650gs tecrübeleri ile size yardımcı olacaklardır.

Enduroist Kadim Üye UĞUR KOÇ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Uğur koç
    Motosiklet
    0531 781 03 69
    Marka
    Bmw

F 650 deabs modülatörünün kendiliğinden bozulduğuna rastlamadım.
    Gereksiz bilgisiz kişilerin yanlış müdajaleleri sonucu sağlam olan abs yi bozduklarına şahit oldum.
    Sorunun krsin çözümü için motorun diagnostikle pc ye bağlanması gerekir.
    Aksi halde fren ampulunden başlayıp abs ile alakalı her parcayı yenisi ile en azindan saglamı ile değişerek deneme yanılma yapılmalı.
    Hidroliğin eski yada yeni olması abs de sıkıntı yapmaz.ön arka sensöründe sağlam olduğundan emin olmalısınız 2mm aralıkta bağlanmalı.
    Aç kapa düğmeside bozuk olabilir.10 yıllık motorda kablolar bazi yerlerden kırılmada yapar.en sağlıklısı pc ye bağlamak.o imkan yoksa otobüslr bana yollayın motoru .
    Konu UĞUR KOÇ tarafından (29-06-2014 Saat 18:58 ) değiştirilmiştir.

Enduroist Üye Bulent GOKCE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Bülent GÖKCE
    Motosiklet
    '05 CBF 600
    Marka
    Honda

Uğur hocam, peki diagnostikte arıza görünmüyorsa ne yapılmalı?
    Yada şöyle sorayım. Abs modülatöründe arıza varsa mutlaka diagnostikte görünür mü?
    Bülent GÖKCE

Isim
    Uğur koç
    Motosiklet
    0531 781 03 69
    Marka
    Bmw

Evet görünür.abs nin imal tarihi dahi görünur.diagnostiğin göremdiği sadece fren lambası nın yanmaması.
    Eğer diagnostik arızayı göremiyorsa kayıtlı diagnostik değildir.güncelleme yapamaz ve sınırlı kullanim içindir.
    Konu UĞUR KOÇ tarafından (29-06-2014 Saat 20:33 ) değiştirilmiştir.

Isim
    ilkay erken
    Motosiklet
    Tenere 700
    Marka
    Yamaha

Alıntı halil işvarlar Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben şimdiye kadar fren hidroliklerinin değişmesini öneren bir usta görmedim zaten. Bence kesik kabloları birleştirin öyle bakın neler oluyor birde. Samsun'da eminimki emniyet motorlarına bakan ya da önceden bakıpta şimdi kendi dükkanını açmış ustalar vardır. Onları bulursanız 650gs tecrübeleri ile size yardımcı olacaklardır.
    Halil Bey hidrolikler hakkındaki düşünceniz gerçekten çok genelleyici ve doğru. Polis dediniz aklıma polis tanıdıkları aramak geldi. samsunda bmw polis motosikletleri var ve muhakkak bakımlarını da yapan bi yer vardır. teşekkürler

Isim
    ilkay erken
    Motosiklet
    Tenere 700
    Marka
    Yamaha

Alıntı UĞUR KOÇ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    F 650 deabs modülatörünün kendiliğinden bozulduğuna rastlamadım.
    Gereksiz bilgisiz kişilerin yanlış müdajaleleri sonucu sağlam olan abs yi bozduklarına şahit oldum.
    Sorunun krsin çözümü için motorun diagnostikle pc ye bağlanması gerekir.
    Aksi halde fren ampulunden başlayıp abs ile alakalı her parcayı yenisi ile en azindan saglamı ile değişerek deneme yanılma yapılmalı.
    Hidroliğin eski yada yeni olması abs de sıkıntı yapmaz.ön arka sensöründe sağlam olduğundan emin olmalısınız 2mm aralıkta bağlanmalı.
    Aç kapa düğmeside bozuk olabilir.10 yıllık motorda kablolar bazi yerlerden kırılmada yapar.en sağlıklısı pc ye bağlamak.o imkan yoksa otobüslr bana yollayın motoru .
    Uğur bey teşekkür ederim. gerçekten otomobil konusunda da ustaların sıklıkla sağlam parçaları bozdukları bir gerçek. Halil beyin ifade ettiği şekilde polislerin de gittiği bir usta bulursam ve umarım bilgisayarlı arıza tesbiti yaparlar sorun hallolacak. ancak bu şekilde de sorunumu çözemez isem en yakın servis Ankara'da bulunduğu için İstanbul'a gelmek daha mantıklı olur. sizinle de tanışmış oluruz. alakanız için tekrar teşekkürler.
    bir diğer konu da sensörlerin uzaklıkları. ön abs sensörü ile ilgili ayarlama yapmak mümkün ve basit ancak benim motorum zincirli değil kayışlı olduğu için arka tekerde ön tekerdeki gibi abs halkası yok. arka tekerde eksantiriğin altında abs sensörü için bir yer var o kadar. yani sensörün okuduğu kısma olan uzaklığını ölçmek mümkün değil gibi. kullanma klavuzuna tamir kitapçığına bakıyorum ama şuana kadar sensör uzaklıkları dışında bir bilgiye de rastlayamadım.

Isim
    Uğur koç
    Motosiklet
    0531 781 03 69
    Marka
    Bmw

çok basit aslında ama ne kadar anlatsamda yanlış bir şey yapmanızdan korkuyorum

Sayfa 1 Toplam 6 Sayfadan 12345 ... SonuncuSonuncu