Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
1 den 7´e kadar. Toplam 7 Sayfa bulundu

Threaded View

Enduroist Katılımcı Üye TahsinAksu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Tahsin Aksu
    Marka
    Diger

Standart 21-25 Temmuz 2014 Saros-Assos turu

Merhaba,

Motorla tek başıma çıktığım ilk orta uzunluktaki yurtiçi turumdan enstantaneleri paylaşmak isterim. İstanbul-Keşan-Saros (Gökçetepe)-Ayvacık-Assos ardından İstanbul'a dönüş. Aslında Assos sonrası Kaz Dağları'na doğru devam edecektim fakat Engin ve Abdullah abimizin acı kaybı nedeniyle turu yarıda bırakıp İstanbul'a dönmüştüm.

İlk molamı Tekirdağ çıkışından yaklaşık 5 kilometre sonra aldım. 60 litrelik H... G... sosis çanta büyük kolaylık. İçine çadır, şişme yatak, uyku tulumu, tüpsüz dalış takımı ve ıvır zıvır birçok eşyanın yer aldığı küçük bir çanta rahatlıkla sığıyor. NC'nin yakıt alımlarında da büyük kolaylık sağladı.

Ayçiçek tarlalarının muhteşem görüntüsü eşliğinde yol alıyorum. Keşan'a yaklaşırken durup birkaç kare çekmeden olmazdı.

Saros Gökçetepe Tabiat Parkı'na gitmek için Keşan kavşağından Çanakkale Yolu'na, ardından Çamlıca köyü tabelasından sapmak gerekiyor. Bahçeköy'ü geçtikten sonra Gökçetepe'ye ulaşıyorsunuz. Tabiat Parkı girişinden itibaren yol bir miktar stabilize. Ancak asfalt lastiklerine rağmen çok zorlanmadan yol almak mümkün. Sahile ulaştığınızda çadırı tepeye kurmak isterseniz motorla çıkmak biraz zahmetli. Gökçetepe'nin denizi gayet güzeldi. Tüpsüz dalışta 10'dan fazla türde balıkla yüzmek keyifli. Ancak sahilin büyük kısmı taşlık. Keyfin kaçmaması için mutlaka deniz ayakkabısı giymek gerekiyor. Bir de sahilde sadece şemsiye var. Çadır matı bu noktada büyük iş gördü. Gece ateş yakabiliyorsunuz. Sinek, böcek bilimum haşerat maalesef bolca var. Keneye karşı da etkili bitki özlü sprey kullandım, fena değildi.

Gökçetepe'deki bir gecelik kampın ardından istikamet Assos. Keşan-Çanakkale yolunun asfalt kalitesi çok iyiydi. Bazı yerlerde yol çalışması vardı fakat keyfi kaçıracak uzunlukta değil. Eceabat'tan feribotla Çanakkale'ye geçtikten sonra İzmir yolunda Ezine ve Ayvacık barajını da geçerek Arıklı Köyü tabelasından içeri giriyorsunuz. Yol yarı stabilize olmasına rağmen nefis manzaralar eşliğinde bir sürüş oldu. Derin vadi ve kanyonların arasından geçtikten sonra Arıklı Köyü'nün "Hoşgeldiniz" talebası sizi karşılıyor. Köyü de içine alan kısa ama dik yokuşlu ve virajlı bir yol sonrası sahile iniliyor. Sıra halinde onlarca kamping var. Ben internetten araştırarak G..... Kamping'i seçtim, çok da memnun kaldım. Zeytin ağaçlarının altında ister kendi çadırınızı kurup ister hazır çadırlarda kalarak muhteşem denizin tadını çıkarmak için ideal. Yemekler de nefis. Gece ise bir başka güzel. Uzun zamandır yıldızları bu kadar berrak görmemiş biri olarak çok keyifli bir üç gece geçirdim. Bir yandan da kentin karmaşasında bunca güzellikten mahrum kalmak zorunda bırakıldığımız için öfkelenmedim değil.

Asoss'a kadar gelmişken antik limanı görmeden olmazdı. Ancak limanın bulunduğu bölge maalesef otel ve restoranların işgali altında. Birkaç fotoğraf çekip öğle yemeğinin ardından kampa geri döndüm.

Sonuç olarak Saros ve Assos haftasonu turları için bile rahatlıkla düşünülebilecek rotalar.

Tekeriniz düz bassın...
    Konu TahsinAksu tarafından (08-08-2014 Saat 12:19 ) değiştirilmiştir.

2. TahsinAksu güzel mesajın için 6 üye sana teşekkür etti :

ahmet gül (08-08-2014),ahmet korkmaz (08-08-2014),Arda Guldogan (11-08-2014),halil yılmaz (09-08-2014),Recai Topallar (08-08-2014),Sadık SÖNMEZ (08-08-2014)