Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 2 Toplam 2 Sayfadan SeçilenSeçilen 12
11 den 18´e kadar. Toplam 18 Sayfa bulundu
    Enduroist Üye Atakan Demirtürk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Atakan Demirtürk
    Motosiklet
    Suzuki v-Storm Dl650 2008, Cbf 150 2015
    Marka
    Suzuki

Hepinizi teşekkür ederim.Dediğim gibi henuz teslim alamadım.Şuan beni engelleyen tek şey motorsikletimi satabilmem onuda bir hışımla öldüsüne vermemek için sabırla bekliyorum.Honda Cbf 150 Yaz kış satılabilen bir motorsiklet problem olacağını sanmıyorum.
    Alacağım abiye söyledim zaten O yüzden pek acelesi yok.Beni aceleye zorlayan tek şey kendi hevesim.Onuda kendi kendime cbf 150 çakı gibi motorsiklet nankörlük yapma atakan diye diye aşıladım beklemedeyim.
    Tolga abi Detaylı ve doyurucu mesajın için teşekkür ederim.
    Selesini kaldırmıştık Konjektörü sele altında gördüm evet. Şimdi bu işin çözümü nedir ne değildir bilmiyorum ama Ben zaten Elektronik öğrencisiyim El becerisi gerektiren her şeye elim yatkındır. Soğutucusunu genişletebilirim soğutucu ve ufak bir fan takabilirim yada yerini değiştirebilirim hepsi mantıklı.O işlem içinde forumdan ve sizden destek alacağım anlaşıldı.
    Şehir içinde Bahsettiğin 5 litre değerini görmesi benim için tatminkar bir değerdir İnşallah şehir içi şehir dışı bahsettiğin değerleri bende yakalarım.
    Uzun yolda 110km gidermiyim bilmiyorum cbf150 min maksimum hızı 120lerdeydi.Biraz daha süratli olabilirim.

Şamriyel Lastik için ne diyebilirsiniz;
    Bir abim Arkadaşımı şamriyelli lastik yüzünden kaybettim dedi. viraj alırken lastik patlamış....
    2004Model Lastikleri Bir süre en azından bütçemi toplayana kadar kullanabilirmiyim gerçekten çok mu kötü olur.
    Birde motorun sahibi arkadaş Halojen sis farları takmış uzundan ek alarak.Açıkken tahminimde epey elektrik harcaması var motorun.Işık gücüne ve sarı lambaların nasıl durduğuna bakayım belki klasikliğini bozmamak namına değiştirmeyebilirim ama değiştirirsem Sis farını bir kenara bıraktım Far olarak xenonda 35Watt üzerinde varsa takabilirmiyim yada Bu motorun farının soket tipi nedir ne diyerek isteyeceğim.Xenon değil ama beyaz kaliteli ampüllerde var.
    Arka Dişliyi değiştirerek Yakıt tüketimimi azaltabilirmiyim yada sün suratimi arttırırken torktan çok fazla feragat edermiyim.
    Motoru Zorlamadan Çekişten düşürmeden Tatlı tatlı olan kullanım devir aralığı nedir.
    Tatlı Vites değiştirme Deviri nedir.
    Bu motora Ön arka Karenaj Koruma demiri bulabilirmiyim?Motorun yanında koruma demiri var.

Aklıma gelen Tam bakımları;
    Yağ ,Yağ filtresi,Benzin Filtresi,Duruma göre Hava filtresi,Bujileri
    Durumuna göre Aküsü
    Subab açıklığı kontrolü
    Lastikler ve şamriyeller kesin olarak değişecek.
    Elektriksel Tüm bağlantıları Oksitlenmeye karşı kontrol
    Mekanik Tüm parçalar Paslanmayak karşı kontrol
    Bu motorsikletin Rölanti deviri Kaç ben test ederken 1800Devirlerde Rölanti gördüm ibrelerde Biraz sesli geldi motorsiklet cbf150 den sonra Bu normalmidir.
    Motor 2000 Model olduğu için Radyatörde Paslanma olabilir Buna bir şey yapabilirmiyim.yada Su antifiriz oranını ya yapmalıyım

Enduroist Üye Tolga EREZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Tolga EREZ
    Marka
    Bmw

Merhaba Atakan sorularına sırasıyla cevap vermeye çalışayım, konjektörün yerini değiştirmeni tavsiye ediyorum sağ karenajın altına radyatörün yedek su deposunun olduğu yere takabilirsin, yakıt konusu daha öncede belirttiğim gibi kullanıma bağlı olarak değişir ama sakin kullanımla bakımlarının düzgün olması durumunda söylemiş olduğum değerleri yakalarsın, iç lastik konusu benimde hoşlanmadığım bir durum bir arkadaşım jantın içini temizlemek ve yalıtımını yaparak 1 yıl kadar iç lastiksiz kullandı bununla ilgili yabancı forumlarda çözümler üretilmiş uygulayan insanlar var bende hala iç lastikle kullandığımdan bununla ilgili bir çalışma yapmayı düşünüyorum forumda paylaşacağım 2004 tarihli lastiklerin ömrünü tamamlayalı çok uzun zaman olmuş diş derinlikleri çok iyi bile olsa lastik hamuru sertleştiğinden özelliğini kaybetmiştir zemini kavramaz özellikle yağışlı havalarda ve virajlı yollarda sıkıntı yaşarsın bu senin sürüş güvenliğini tehlikeye atar imkanın varsa değiştirmeni tavsiye ediyorum, aydınlatma olarak kendi orjinal farı 60/55w h4 ampul kullanılıyor halojen sis farları çok fazla akım çektiğinden alternatöre normalin üzerinde yük bindirdiğinden zorlanmasına ve aküyü besleyememesine sebep oluyor dolayısıyla sis farları aküyü sömürmeye başlıyor bir süre sonra aküyü bitiyor bunun yerine led sis farı uygulaması yapabilirsin led apmüller akım çekmediğinden gece ve gündüz sürüşlerinde sürekli kullanabilirsin, motor üzerinde yapacağın dişli vb. Değişikliklerin yakıt tüketimini düşüreceğini düşünmüyorum zaten sınıfının en az yakıt yüketimine sahip biryerden kazanayım derken diğer tafları kaybetme derim, uygun vites değiştirme devir aralığı minimum 4000 devir civarıdır vites aralıkları uzun olduğundan büyük vitesle düşük devirde gitme durumun pek olmuyor 3250-3500 devirin altına düştüğünde zaten motorun sesinden anlarsın vites düşürmen gerektiğini bunu en iyi şehir içi kullanımlarda anlarsın cbf150 ile kıyaslama yaptığını düşünüyorum cbf 150 ile 3.vitesten 4. Vitese geçiş yaparken f650'de daha 3. Vitese anca geçiyorsun, koruma demiri konusunda ön taraf için varmıdır bilmiyorum denk gelmedim daha önce ama genelde hazır almak yerine yaptıran arkadaşlar vardır orjinali olmasa bile yapılabilir, rolanti devri 1800 değil 1500 devirde olması gerekiyor motor sesi ve diğer özellikleri konusunda cbf150 ile kıyaslama yapılabilecek bir motor değil elbette daha sesli çalıyor karakter olarak ayrı dünyaların makinaları, radyatörü würth firmasının üretmiş olduğu radyatör temizleyici ile temizleyebilirsin iyi sonuç veriyor antifirizi yarı yarıya yada 3/2 antifiriz 3/1 su şeklinde kullanabilirsin geçen yaz sonunda borusanda yaptırmıştım bakımlarını uygulama bu şekilde oluyor, motorun bakım ve onarımı ile ilgili bende 3 tane servis bakım onarım dvd'si var ilerleyen zaman içinde "şuan Yurtdışında olduğum için" ancak yılbaşından sonra olur sanırım kopyalayıp gönderebilirim
    "Kazasız Sürüşler"
    Tolga Erez (A Rh+)

3. Tolga EREZ, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Atakan Demirtürk (17-08-2014)

Isim
    Atakan Demirtürk
    Motosiklet
    Marka
    Suzuki

Arkadaşlar tekrar merhaba aradan epey zaman geçti.3haftadır motoru kullanıyorum 1000km ye yakım km yaptım.
    Bu arada sadık abiyle tamirhanede karşılaştık ustamız aynı kişiymiş.Sadık abinin satın aldığı motorsiklet polis çıkması bir motorsikletmiş...
    Motorun yapısından kullanımından memnunum sıkışık trafikte açıkçası pek keyifli değil küçük cc motorun kıymetini bilememişim.dur kalklarda debriyaj gidon ağırlığı tam altımda çalışan radyatör fanının bacağıma hava üflemesi falan bunlar pek hoş değil Ama alıştık.Anladım ki büyük motorun yanına mutlaka bir scooter yada commuter gerekli başka türlü istanbul özelliklede şişli trafiğiyle baş edemem.
    Aldım başıma gelenler şunlar oldu Karterimizin yağ tapasını tutan dişler sıyırıkmış. helikoil ile diş açtırma işlemi yapılacak.
    Yakıt tüketimi olarak kilometrede 0.33krş un altına henuz düşemedim.(6lt)
    Bundan 60km kadar önce rölantim 2bin devirlere fırladı sıkışık trafiğe bağladım. sonra bitireceğim yolu bitirdim.baktımki motor rölantide durmuyor 800-2000devir gel gitlerde. ara gazla ayakta tuta tuta mecburen ve çok keyifsiz olarak 50km kullandım bir kaç gün.Bu arada motor gaz vermesem bile teklemelerle agresif sallantılar teklemeler yapıyor tabi. Bayır aşağı viraj çıkışı vites değiştirirkende arada gaz vermeme rağmen motor stop etti.2.viteste arka lastik kitledi debriyajı zor yakaladım bi yarım metre kadar totomu attım sol tarafa.
    Velhasıl Karbüratör Contalarının bir çoğu yırtık ve çatlak çıktı. Çok yatmaktan sertleşebilirmiş.zaten değiştirecektim ama mecburiyetten değiştirmek zorunda kaldık.karbüratör hava yapıyordu.
    Tolga abiden gerekli olduğundan tüm teknik bilgileri alıyorum saolsun varolsun çok yardımcı oldu olmayada devam ediyor.
    Ön diskte yamukmuş olursa tornaya girecek olmaz ise yenisi takılacak en kısa zamanda.
    Dünden beri ustamda motor saolsun ilgileniyor.bilmiyorum durumunu rahatsız etmemek için aramadım şimdilik bu kadar yatan bir motorda ufak tefek arızalar olması normaldir bunları tahmin ederek hesaba katarak aldım zaten.
    İlginiz için teşekkür ederim ileride yapacağım modifikasyonları arızaları gerekli şeyleri bende sizlere resimli olarak aktarmaya çalışacağım.
    İyi forumlar.

Isim
    Atakan Demirtürk
    Motosiklet
    Marka
    Suzuki

Şu konuya bir yorum yazayım seneler sonrada akibeti bilinsin.
    Motosikleti 1 sene kadar kullandım 43bin km de aldım 50bin km de sattım.
    Yukarıdaki son mesajıma istinaden stop etme rölanti tutmama sebebi manifoltun yırtılmasıydı..
    Manifolt değişti o zamanın parasıyla 250tl manifolt tuttu.Motosiklet tek silindir olduğu için geri tepme miktarı çok yüksek.15-20binde bir manifoltunu yırtan değiştirmek zorunda kalan çok kullanıcı var.
    Bi nevi kronik sorun.
    Bana göre fazla titreşimli değil ama yinede diğer motorlara oranla hatrı sayılır bir titreşim var.Rahatsız edici bir titreşimden ziyade düşük devir ama gücünü hissettiren bir titreşim.masaj aleti tadında

Şaka bir yana beni uzun yollarda hiç rahatsız etmedi bu titreşim.Çok abartıyorlar.

Neyse bu titreşim yüzünden 10-15binde bir karbüratör ayarları alt üst oluyor..
    Ayar istiyor.

Konjektörü dışarı aldım sele altında yanıyor kronik sorun.

Marş rublesi motoru kaldıramıyor çoğu kişi olması gerekene göre çok daha erken tarihlerde değiştirmiş rubleyi..
    Kronik sorun.(ben satarken sesi geliyordu suda çırpınan ördek misali)
    Komple Alüminyum gövdede yağ dolaşan soğutma sistemine sahip narin davranmak gerek.

Arka lastik enduro desenli var.Ön jant bi enteresan 18" yapmışlar racing tadında.enduro desenli bulamıyorsunuz.
    Arkaya enduro öne yol lastiği takmak zorunda kalıyorsunuz komik oluyor.

Bir kaç f650st sahibiyle konuştum geçmeyen bir benzin kokusu varki motor sıcakken park edip üzerinde oturursanız kafa yapar.
    Kedileri uzak tutuyor avantajlı..

1 kerede gaz telim koptu bu yaşla ilgili normaldir çektirme tel taktık.

Bozuk yattığı zamanlar geceleri harcadığım taksi paraları.
    Ve ist içi 0.4krş civarı yakıt tüketimi altına indiremedim ben.
    Şehir dışı 0.20krş ama istanbul için 3-5km mesafelere git gel scooter gibi kullanırsanız vay halinize.
    1000tl masraf ettim.1500-2000tl de yakıt yönünden zarar ettim.
    Kendi elimden iş gelmese o masraf 3 e katlardı..
    Sonuç olarak bursada bir arkadaşa sattım.
    Oda almış ruble değişmiş karbüratör değişmiş lastik değişmiş.Motorun ederi kadar masraf etmiş.
    Oda yenilerde takas yoluyla afyonda birine sattı.

Motosikletle ilgili söyleyebileceklerim.

Yaşına göre bu kadar performanslı atak kontrollü gaz kolu tepkileri.
    Gs serilerine göre ivmelenmede tokat atabilir.Tek teker yapmayı bu motosikletle öğrendim ben..
    Seri kalkışlarda farkında olmadan bile tekere alabilirsiniz.
    Karbüratörü çok komikti nadirde olsa gazı açtığımda bazen 1-2saniye geçikmeli olarak çizgi film karakterlerinin uçurumdan düştüğü sahneler gibi tepkilerdi.
    Ağırlık dengesi tek diske rağmen fren performansı rüzgardinamiği.
    Motosikletin hafifliği.
    Virajları hepsi bir harika.Sürerken keşke şöyle olsaydı dediğim bir yönü bile yok.Herkesin en azından bir kaç saat tecrübe etmesini isterdim..

Şuan 2008 model dl650 sahibiyim bu motosikletten aldığım sürüş keyfini v-stromda almıyorum.

ben satmadan önceki hali

Sadık abinin dediği gibi bedava verseler yine almam.Gerçi artık garajım var hatıra olarak saklarım çok çok..
    Ama kesinlikle alınıp korkusuzca binilecek bir motosiklet değil.

Tolga abinin motosikletini bilen bilir benim gördüğüm tek temiz f650 onun motosikleti..
    Oda yenilerde satıyordu en son ama sattımı naptı bilemiyorum.

Ben 6900tl ye aldım. 7250tl ye ilan açtım..İnternet üzerindeki en temiz f650 benimkiydi forumları okuyunca.
    benim inancım bu yöndeydi..
    2015 yılında cbf 150 nin sıfırı 5.500bin küsür liraydı.
    Takas yoluyla sattım.
    Borç karşılığı cbf 150 almış.Sıfır cbf150(500km de)
    sıfır cbf 150 üzerine 2bin tl nakit alarak sattım.

Hayatımda ilk kez sıfır diyebileceğim bi motosikletim oldu.
    O cbf 150 şuanda 32bin kilometrede ve hala bende.Asla satmayı düşünmüyorum.
    Cbf 150 kenarda dururken üzerine 2.motosikleti alabiliyorsam alıyorum yoksa yine cbf 150 ile devam..
    Şuanda satsam yerine koyamam dahi 8bin küsür lira olmuş cbf 150nin sıfırı..
    İnsan hayret ediyor.

Yazıdan çıkarılacak bir sonuç var mı?
    Sanırım yok.Motosiklet hususundaki düşüncelerimin oluşmasında biçimlenmesinde bana çok yol gösterdi.
    Çok güzel anılarım oldu o motosikletle kendisine teşekkürlerimi sunuyorum.
    Konu Atakan Demirtürk tarafından (29-03-2018 Saat 12:02 ) değiştirilmiştir.

6. Atakan Demirtürk güzel mesajın için 4 üye sana teşekkür etti :

Ahmet Öztekin (30-03-2018),cemkucuk (29-03-2018),Haluk Çakır (09-04-2018),omercem (02-04-2018)

Enduroist Katılımcı Üye ErdostDuran - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Erdost Duran
    Motosiklet
    Pegaso Tuscany Tibet
    Marka
    Aprillia

Eski motor alınacaksa, alıp sıfırdan toplamak, titiz ve düzgün şekilde toplamak gerek.

En büyük nedeni motora bakım yapmayı bilmeyişimiz.Bozulana kadar devam etmemiz sonucunda, eski motor alınmaz sonucu çıkıyor.Ben katılmıyorum açıkçası.

Buradan söyleyelim mesela

Herkes motor kullanıyor
    Her 25 bin de kim teker bilyalarıni değiştiriyor.
    25 bin de kim on amortisör bakımı yapıyor
    25 bin de kim benzin filtresini değiştiriyor
    50 bin veya 4 sene de bir kim motor üzerinde ki telleri değiştiriyor.
    8 sene veya 100.bin de motor keçe conta bilya çeşitli sistem elemanlarını değiştiriyor

Bu liste uzar kısalmaz.

Sonuç olarak biz sistemi işletecek bilgi ve yeteneğe sahip değiliz.Bundan dolayı kullandığımız sistemleri verimli işletemiyoruz.

Isim
    Atakan Demirtürk
    Motosiklet
    Marka
    Suzuki

Şuandada 10 yaşında bir motosiklete sahibim.Aktarma ve yük organlarından değişmedik bakım görmedik hiç bir yer bırakmadım.
    Daha 2 hafta olduki 98bin kilometrede ön gidon rulmanını değiştirdim.
    Bu arada alt gidon rulmanı daha önce değişmiş ama üst gidon rulmanı fabrikadan geldiği gibi orjinaldi ve hala ilk günkü gibi çalışıyordu.Sadece alt rulman biraz yıpranmış.
    2sinide değiştirdik.(asıl yük alt rulmana biniyor normal bir durum)

Ama f650 de bundan çok daha fazlası var.
    Kendimi eski 80model şahin sahibi hissettiriyordu..

Hiç bir kullanım klavuzunda dahi rulmanların ömrünü belirttiğini görmedim.Sadece kontrol et kontrol et şeklinde yazar.
    Kaldırıma inip çıkmaz düzgün yollarda kullanırsanız rulmanlara basınçlı su tutmazsanız aynı rulmanlar 50-100bin kilometrede dayanır.Kullanım yerine kullanıcıya göre ömürleri değişir.
    Rulmanlar genellikle önündeki toz keçelerinin özelliğini kaybetmesinden bozuyorlar.
    Değiştirmek isterseniz değiştirin tabiki 20tl lik parça bir zararı yok..
    Benim yaşadığım arızaların hiç biri bahsettiğiniz konulardan değil çoğu kronik arızalar..
    Rulmandır Amortisördür bunlar arıza değil rutin bakım onlarıda yaptım buraya yazmadım bile..

Bu biraz şey gibi sıfırdan mondial şasesine motor topladınız en kaliteli markalarıda taksanız şasisi osu busu mühendisliği yine mondialdir pek fark etmez.
    Birbirinden farklı motosikletlerde aynı parça olsa dahi ömür fark eder.aynı eziyeti çekersiniz birinde 50bin giderken birinde 10bin km dayanabilir bir parça..
    İşte bu sınıfta f650 yapılan işçilikleri hak edecek kadar karşılık vermeyenler sınıfına giriyor.Hem maddi Hemde manevi yönde..

Bazı motosikletler vardır."Elinden asla tornavidayı düşüremezsiniz"Sürekli bi yerleri gevşer sıkmak gerekir v.s v.s..
    Bu bazen adamı soğutur..
    Örnek olarak ktm lc8 motorlar.

Motosiklet eliniz ayağınızsa her sabah yine marşa basmak zorundaysa.
    bakım yapmaya ayıracağınız saatleriniz yoksa.Eski motosiklet asla o kişiye göre değildir.Eski motosiklet zaman işidir.

O yüzden sizinde dediğiniz gibi herkesin harcı değildir.
    Ve herkes bunun farkında olarak motosiklet satın almaz.Amaç binmek gezmektir motosiklete hizmet etmek değil.
    8-10bin lira varsa.Sırf büyük motosiklete bineceğim diye 20 yaşında motosiklet almanında anlamı yok.
    Senelik masrafları yeni bir motosiklete göre çok daha fazla olabiliyor.
    Benim yaptığım hata buydu.Sadece bilinçsiz sürücülerde aynı hataya düşmesin isterim.
    Konu Atakan Demirtürk tarafından (18-10-2019 Saat 18:46 ) değiştirilmiştir.

9. Atakan Demirtürk güzel mesajın için 5 üye sana teşekkür etti :

Abdullah KAYAALP (31-03-2018),Ahmet Öztekin (11-04-2018),Haluk Çakır (09-04-2018),omercem (02-04-2018),Serdar ZIMBA (30-03-2018)

Enduroist Üye Hasan Hüseyin ÖZGÜR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Hasan Hüseyin ÖZGÜR
    Motosiklet
    XTZ 1200 SUPER TENERE
    Marka
    Yamaha

Atakan yine ince ince yazmışsın. Bende satır satır okudum. F50 ile birçok kez illallah ettiren paylaşımlar okudum farklı yerlerde bir o kadar da toz kondurmayıp memnuniyet içinde kalanlarda var. Senin F650 sana çok çektirmiş.

Isim
    Atakan Demirtürk
    Motosiklet
    Marka
    Suzuki

Şimdi bazı motorlar var malum daha 1 km öteden görür görmez "of bunun sahibi tamirhaneden çıkmıyordur" ya dersin.
    Konjektör bi yerlerde kablolar yarısı açık yarısı kapalı motordan izole bantlar fışkırır falan.
    İşin komik yanı gerçekten motor bloğu olsun tesisatı olsun hiç kurcalanmamış bir motosiklette bunların olması.
    Asla büyük mekanik masraf etmedim ama ufak tefek hep dokundurdu diyebiliriz.

İşte kullanıcıların çok mutlu olması olayı biraz göreceli bi durum.
    Tanıştığım kişiler var motorunun hikayesini bildiğim..
    Motoru serviste aylarca yattı vidaları kayboldu bilmem neler neler..
    statoru yandı konjektörü yandı şanzıman dişlisi değişti ateşleme bobinleri değişti. şimleri değişti v.s v.s

Ama şimdi git sor sorsan çok mutlu çok memnun. hiç Sorun çıkarmıyor motosiklet.
    Bizim milletin böyle bi "malına toz konduramama" ve " en iyisi en temizi bende var"
    hastalığı var.

İki v-stromu yanyana getirelim bizde bile ufaktan bi kıyaslama olur haliyle.Sürekli bi güzellik yarışması.

Ben yine illallah etmedim kendisiyle mutlu ayrıldık.Ama benim 3-4katın uğraşıp hala memnun olduğunu söyleyen arkadaşlarda var satış stratejisi midir nedir anlamadım.
    Alıcıya satarken nesi var nesi yoksada sıraladım bu paraya bu kadar dedim.Söylediğim için alıcı bir günde telefon açıp bunu bunu söylemedin diyemedi.(Oda bi ton masraf etti)
    Alıyosun motoru arıyorsun satan kişiyi " aaa öylemi bende hiç öyle bir şey olmadı bilmiyorum" edebiyatına başlıyorlar hemen.

Hep sıkıntı işler ya.Dertlendim yok yere.
    Neyse elimizdekinin kıymetini bilmeye devam edeceğiz

12. Atakan Demirtürk, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Arif Oral Unal (09-04-2018)

Sayfa 2 Toplam 2 Sayfadan SeçilenSeçilen 12